Lajmet

Putin pretendon fitore në zgjedhjet e kontrolluara prej Kremlinit

Ai synon të shpërfaqë mbështetjen e popullit për luftën në Ukrainë dhe për politikat gjithnjë e më shtypëse.

Publikuar

Presidenti rus, Vladimir Putin, e ka fituar një mandat të pestë në pushtet, në një proces zgjedhor tejet të kontrolluar, teksa synon të shpërfaqë mbështetjen e popullit për luftën në Ukrainë dhe për politikat gjithnjë e më shtypëse.

Putin, 71-vjeçar – i cili ka udhëhequr si president ose si kryeministër prej vitit 2000 – pritet të tejkalojë udhëheqësinë gati 30-vjeçare të Josef Stalinit, kur ta përfundojë këtë mandat të ri.

Kështu, Putin do të bëhet lideri që ka udhëhequr më së gjati në Rusi në më shumë se dy shekuj.

Pas 99.68 për qind të votave të numëruara, Putin është thënë të ketë fituar 87.32 për qind të votave – shifër rekorde pas rënies së Bashkimit Sovjetik.

Komiteti Qendror Zgjedhor ka thënë që më shumë se 70 për qind e popullsisë e ka shfrytëzuar të drejtën e votës përgjatë tri ditëve të zgjedhjeve.

Votimet e mbajtura më 15-17 mars janë të parat për Putinin, prej nisjes së luftës në Ukrainë, më 2022, e cila ka lënë të vrarë mijëra shtetas rusë, ua ka vështirësuar jetën dhjetëra mijërave tjerëve, dhe i ka shkëputur gati krejtësisht lidhjet me Perëndimin.

Në mbajtjen e këtyre zgjedhjeve, që konsiderohen të manipuluara, Putin dëshiron të tregojë se e ka mbështetjen e plotë të popullit, kanë thënë ekspertët.

Synimi i Kremlinit “është që të ketë mbështetje për luftën e Rusisë në Ukrainë. Ideja është që miliona rusë t’i miratojnë vendimet e Putinit, që janë bërë në dy vjetët e fundit”, ka thënë Maksim Trudolyubov, hulumtues i lartë në Institutin Kennan, në një shkrim para zgjedhjeve.

Në disa deklarata të bëra pak pas shpalljes së fitores së tij, Putin ka thënë se zgjedhjet kanë treguar se kombi është “një ekip”.

Në këto zgjedhje Putin ka garuar me tre bura të panjohur, politikanë të afërt me Kremlinin, fushatat zgjedhore të të cilëve kanë qenë pak të vërejtshme.

Vëzhguesve të pavarur u është pamundësuar pjesëmarrja në zgjedhje, për herë të parë në historinë post-sovjetike, kanë thënë ekspertët.

Votimet janë mbajtur edhe në territoret ukrainase të pushtuara prej Rusisë, ku gjenden qindra mijëra ushtarë rusë.

Shtetet e Bashkuara kanë thënë se këto zgjedhje nuk kanë qenë, as të lira, as të drejta./REL

Lajmet

Forcat izraelite intensifikojnë sulmet në Jabalia dhe Rafah

Publikuar

nga

Forcat izraelite intensifikuan sulmet e tyre në Gaza, ku luftime të ashpra janë raportuar në veri të Jabalisë dhe me tanke në jug të Rafahut.

Mjekët thanë se të paktën pesë palestinezë u vranë pasi shtëpitë e tyre u goditën në Jabalia dhe besohet se ka edhe shumë të bllokuar nën rrënoja, porse zona nuk mund të arrihet për shkak të intensitetit të bombardimeve. Në qytetin jugor të Rafahut, banorët raportuan për shpërthime dhe tym.

Sulmet e njëkohshme izraelite në skajet veriore dhe jugore të Gazës këtë muaj kanë shkaktuar një eksod të ri të qindra mijëra palestinezëve që ikin nga shtëpitë e tyre dhe kanë ndërprerë rrugët kryesore të hyrjes për ndihma, duke rritur rrezikun e urisë.

Banorët në Jabalia thanë se tanket kanë shkatërruar tregun lokal dhe buldozerët vazhduan të rrafshonin dyqanet dhe pronat. Krahu i armatosur i Hamasit tha se luftëtarët e tij kishin përfshirë tre tanke atje.

Tanket gjithashtu përparuan pranë Spitalit Kamal Adwan aty pranë, ku mjekët thanë se zjarri izraelit kishte shkaktuar pezullimin e operacioneve në objektin e fundit mjekësor funksional në Rripin verior të Gazës./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Kusari–Lila: Kuvendi shpërndahet vetëm nëse ka vullnet të të gjithë grupeve parlamentare

Publikuar

nga

Shefja e Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje (LVV), Mimoza Kusari-Lila ka folur pas dështimit të mbajtjes së seancës së Kuvendit të Kosovës, ku pritej të diskutohej për tri vjet të qeverisjes Kurti.

Në fjalën e saj, Kusari ka vlerësuar se Kuvendi mund të shpërndahet nëse ka vullnet të grupeve parlamentare që janë pjesë e Kuvendit.

“Është e paimagjinueshme të shpërndahet Kuvendi, për një debat për 3 vjet qeverisje ka kaq pak interesim nga deputetët. Jemi në dinamikën e ritmin e mirë të përmbushjes së agjendës legjislative. Vet AAK-ja nuk e kishte kryetarin e partisë, vetëm 3 deputetë ishin prezentë”, ka deklaruar Kusari-Lila.

Kusari-Lila tha se Kuvendi shpërndahet vetëm nëse ka vullnet të grupeve parlamentare që janë pjesë e Kuvendit.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

​Mungojnë deputetët, shtyhet debati parlamentar për tri vjet qeverisje

Publikuar

nga

Në mungesë të deputetëve ka dështuar seanca plenare ku do të diskutohej për tri vjet qeverisje. Kryeparlamentari Glauk Konjufca tha se të pranishëm janë vetëm 40 deputetë dhe si e tillë seanca nuk mund të vijojë pa prezencën e 61 deputetëve.

Kjo seancë është ftuar me kërkesë të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës. Shefi i Grupit Parlamentar të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Besnik Tahiri tha se janë dakorduar edhe me grupet tjera parlamentare që ky debat të vendoset në një datë tjetër.

“GP i AAK-së tash e tre muaj ka vendosur në kryesi të kuvendit një kërkesë për një debat për tri vjet qeverisje. Në diskutim edhe me grupet parlamentare edhe në mungesë të deputetëve, një temë kaq e rëndësishme që do të jetë një ballafaqim i vërtetë mes opozitës në mes të neve si grup dhe kryeministrit, nuk do të duhej që do të ndodhë pa një dakordim të plot dhe pa pjesëmarrjen të deputetëve. Andaj në mungesë të deputetëve, në dakordim edhe me grupet parlamentare po e shtyjmë këtë debat në kryesi vendosim për datën”, tha ai.

Edhe kryeparlamentari Glauk Konjufca u shpreh se debati parlamentar për tri vjet qeverisje do të vendoset në kryesi për një datë tjetër.

“Merremi vesh në një rast tjetër që kur ka gatishmëri më të madhe të deputetëve, vërtetë nuk do të ishte mirë që kjo seancë të ndodhte me 40 deputetë të pranishëm. Është pa përgjegjësi me prit shumë gjatë, kështu që pritem boll, rreth 40 minuta e ndërprejmë këtë seancë. Duhet me 61 deputetë të zhvillohet seancë. Atëherë merremi vesh për një datë tjetër kur do të ketë kohë kryeministri një datë tjetër, atëherë vijmë në kuvend”, deklaroi Konjufca.

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës po kërkon që përmes një rezolute qeveria ta përmbyllë mandatin e saj me dorëheqje ose me mocion për shkarkim e që më pas të shpërndahet Kuvendi i Kosovës.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Policia në Shqipëri arreston katër persona nga Kosova për trafikim armësh

Publikuar

nga

Policia e Shqipërisë bën të ditur se të premten i ka arrestuar katër persona në një fshat të Tiranës, të cilët dyshohen për trafikimin e armëve të zjarrit nga Kosova. Policia ka njoftuar se të gjithë të arrestuarit, të moshës 20-28 vjeçe, janë banorë nga Kosova.

Gjatë një aksioni policor në vendparkimin e një terminali autobusësh në periferi të Tiranës, policia gjeti dhe sekuestroi një çantë me armë dhe municion.

Sipas policisë, një 28-vjeçar me inicialet B.K dyshohet se kishte futur në një autobus që vinte nga Kosova drejt Shqipërisë një çantë brenda së cilës u gjetën 10 pistoleta, 10 krehra dhe sasi municioni luftarak.

Policia shqiptare në një video të publikuar në Facebook, shfaq momentin e arrestimit të të dyshuarve, si dhe armët e sekuestruara gjatë aksionit.

Sipas Policisë, pas hetimit, erdhi në përfundim se armët po trafikoheshin me qëllim për t’u shitur në vlerat “1.500-3.000 euro”.

“Po nga verifikimet e kryera dyshohet se pronari i linjës së autobusëve, së bashku me shtetas të tjerë, ka trafikuar armë zjarri drejt Shqipërisë, në disa raste”, thuhet në njoftimin e policisë së Tiranës.

“Në cilësinë e provës materiale u sekuestruan edhe një automjet dhe pesë celularë”, bën të ditur Policia e Shqipërisë.

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara