Art

Publikohet portreti i parë i mbretit Charles III

Piktura u realizua nga artisti Alastair Barford.

Publikuar

Piktura me bojëra vaji nga artisti Alastair Barford synon të kapë një imazh “personal dhe intim” të monarkut.

Imazhi përshkruan monarkun të veshur me një kostum blu, këmishë të bardhë dhe kravatë rozë me dorën e tij të mbështetur rastësisht në xhepin e xhaketës.

Megjithëse nuk është një portret zyrtar, është portreti i parë i porositur i Mbretit që u zbulua që kur ai u bë monark.

Barford tha se donte të kapte një imazh “personal dhe intim” të Mbretit Charles III, kjo është arsyeja pse ai e përshkruan atë me një kostum dhe jo me rroba ceremoniale.

35-vjeçari, i cili gjithashtu pikturoi mbretëreshën e ndjerë në vitin 2015, e përfundoi portretin në vetëm dy javë, të cilin ai e përshkroi si një “sfidë të madhe”.

“Doja të kapja ngrohtësinë dhe ndjeshmërinë e tij, ndjeshmërinë që hasi në ndërveprimet e tij me njerëzit që takoi. Ishte e rëndësishme që të kapja një shprehje simpatike”, tha ai.

Është vendosur të jetë imazhi i kopertinës në revistën Illustrated Coronation Edition, botuar nga Illustrated London News më 30 mars./UBTNews/

Art

MKRS ndan dy çmime në fushën e kinematografisë, Çeku e nderon artistin e ndjerë Nusret Salihamixhiqi

Me këtë rast, çmimet u ndanë për artistin e ndjerë, Nusret Salihamixhiqi dhe Violeta Xhaferin.

Publikuar

nga

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, ka ndarë dy çmime në fushën e artit pamor, respektivisht në fushën e kinematografisë.

Me këtë rast, çmimet u ndanë për artistin e ndjerë, Nusret Salihamixhiqi dhe Violeta Xhaferin. Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrullah Çeku, tha se çmimet ndahen për siç tha njerëz të mëdhenj.

“Jam shumë i lumtur me i nda dy çmime për dy emra shumë të mëdhenj. Sidomos për Nysretin që është ndarë nga jeta dhe është çmim postmortum”, tha Çeku.

E çmim iu nda edhe Violeta Xhaferit, të cilën e mori djali i saj, Ilir Xhaferi. Ky i fundit e falënderoi ministrin Çeku.

“Kosova ka artistë dhe do ta ketë dhe me këto çmime i keni treguar botës se kemi pasur edhe art”, tha djali i Violeta Xhaferit.

Vazhdo të lexosh

Art

Ekspertët nuk e kishin idenë se këto portrete të Rembrandtit ekzistonin, tani ato do të dalin në ankand

Gati dy shekuj më vonë, nga Christie’s u zbuluan këto portrete në koleksionin e një familjeje britanike.

Publikuar

nga

Për 200 vjet, dy portrete të mjeshtrit holandez Rembrandt ishin krejtësisht të panjohura për studiuesit. Këtë verë, ato do të shiten në Christie’s.

Në vitin 1824, disa portrete të mjeshtrit holandez Rembrandt u shitën në shtëpinë e ankandit Christie. Pikturat e vogla u humbën më pas në histori, ekzistenca e tyre krejtësisht e panjohur për studiuesit e artit, një mbikëqyrje e pazakontë për një artist me statusin e Rembrandtit.

Gati dy shekuj më vonë, nga Christie’s u zbuluan këto portrete në koleksionin e një familjeje britanike. Familja nuk e kishte idenë se pikturat ishin realizuar nga Rembrandt.

“Ky është një nga zbulimet më emocionuese që kemi bërë në fushën e Mjeshtrave të Vjetër gjatë viteve të fundit”, deklaruan nga Christie’s nga duke i quajtur portretet “jashtëzakonisht të rralla”.

Pikturat u vërtetuan pas një hetimi të gjerë shkencor dhe analizave shkencore të ndërmarra në Rijksmuseum në Amsterdam dhe tani do të kthehen në ankand.

Ato do të shiten në ankand në Londër këtë verë dhe pritet të arrijnë rreth 5 deri në 9 milionë euro (5-8 milionë funta)./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Art

Një detaj i vogël i fshehur në pikturën e Picassos deri më tani

Ekspozita e re “Young Picasso in Paris” përfshin dhjetë piktura dhe vizatime të bëra nga Picasso.

Publikuar

nga

Konservatorët në Muzeun Guggenheim në New York kanë zbuluar një qen të vogël të fshehur nën sipërfaqen e një pikture të Pablo Picassos.

Imazhi i një qeni simpatik të veshur me një hark të kuq u zbulua nga ekspertët e muzeut gjatë një analize teknike të pikturës së artistit spanjoll “Le Moulin de la Galette”, para ekspozitës së veprave të tij të hershme.

E hapur në Guggenheim të premten, ekspozita e re “Young Picasso in Paris” përfshin dhjetë piktura dhe vizatime të bëra nga Picasso me mbërritjen e tij në kryeqytetin francez në vitin 1900.

“Le Moulin de la Galette” përshkruan një skenë të gjallë në vendin titullar – një sallë e famshme vallëzimi pariziane që është pikturuar nga artistë të tjerë, përfshirë këtu Pierre-Auguste Renoir./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Art

Shtatë fakte befasuese që ju nuk i dinit për Leonardo da Vinci

Emri i tij nuk ishte në të vërtetë “Leonardo da Vinci”.

Publikuar

nga

Leonardo da Vinci ishte një piktor, skulptor, arkitekt, shkrimtar, anatomist, gjeolog, astronom, botanist, shpikës, inxhinier dhe shkencëtar – mishërimi i një njeriu të Rilindjes.

Edhe pse ai është shquar që atëherë për zgjuarsinë e tij teknologjike, gjeniu shkencor i Leonardos mbeti kryesisht i pazbuluar dhe i pavlerësuar gjatë kohës së tij.

Këtu janë shtatë fakte befasuese që ju (ndoshta) nuk i dinit për të.

1.Emri i tij nuk ishte në të vërtetë “Leonardo da Vinci”

Emri i plotë i Leonardos në lindje ishte Lionardo di ser Piero da Vinci, që do të thotë “Leonardo, (djali) i ser Piero nga Vinci”.

2. Ai ishte një fëmijë jashtëmartesor

I lindur në një shtëpi ferme jashtë fshatit Anchiano në Toskanë më 14/15 prill 1452, Leonardo ishte fëmija i Ser Piero, një noteri i pasur fiorentin dhe një fshatare e pamartuar me emrin Katerina.

Të dy kishin 12 fëmijë të tjerë me partnerë të tjerë – por Leonardo ishte fëmija i vetëm që kishin së bashku.

3. Ai mori pak arsimim formal

Leonardo ishte kryesisht i vetë-edukuar dhe nuk mori asnjë arsim formal përtej leximit bazë, shkrimit dhe matematikës.

Talenti i tij artistik ishte i dukshëm që në moshë të re. Në moshën 14-vjeçare ai filloi një praktikë me skulptorin dhe piktorin e njohur Andrea del Verrocchio, nga Firence.

Në punëtorinë e Verrocchio-s, ai u ekspozua ndaj trajnimit teorik dhe një gamë të gjerë aftësish teknike, duke përfshirë punimin e metaleve, zdrukthtari, vizatimin, pikturën dhe skulpturën.

4. Ai ishte një muzikant i arrirë

Ndoshta në mënyrë të parashikueshme për një individ që shkëlqeu në gjithçka që provoi, Leonardo kishte një dhuratë për muzikën.

Sipas shkrimeve të tij, ai besonte se muzika ishte e lidhur ngushtë me artet pamore pasi varej në mënyrë të ngjashme nga një nga 5 shqisat.

Sipas Georgio Vasarit, një bashkëkohës i Leonardos, “ai këndoi në mënyrë hyjnore pa asnjë përgatitje”.

Ai gjithashtu i binte lirës dhe fyellit, duke performuar shpesh në mbledhjet e fisnikërisë dhe në shtëpitë e klientëve të tij.

Dorëshkrimet e tij të mbijetuara përmbajnë disa nga kompozimet e tij origjinale muzikore dhe ai shpiku një instrument organo-violë-klaviçel që u krijua vetëm në vitin 2013.

5. Projekti i tij më i madh u shkatërrua

Puna më thelbësore e porositur e Leonardos ishte për Dukën e Milanos, Ludovico il Moro, i quajtur Gran Cavallo ose “Kali i Leonardos” në 1482.

Statuja e propozuar e babait të Dukës, Francesco Sforza mbi kalë, do të ishte më shumë se 25 metra e gjatë dhe synohej të ishte statuja më e madhe e kalorësisë në botë.

Leonardo kaloi gati 17 vjet duke planifikuar statujën. Por para se të përfundonte, forcat franceze pushtuan Milanin në 1499.

Skulptura prej balte u përdor për ushtrimin e objektivit nga ushtarët fitimtarë francezë, duke e copëtuar atë.

6. Idetë e tij kishin pak ndikim gjatë periudhës

Megjithëse ai ishte shumë i respektuar si artist, idetë dhe shpikjet shkencore të Leonardos fituan pak tërheqje midis bashkëkohësve të tij.

Ai nuk bëri asnjë përpjekje për të botuar shënimet e tij dhe vetëm shekuj më vonë fletoret e tij – shpesh të referuara si dorëshkrimet dhe “kodet” e tij – u vunë në dispozicion të publikut.

Për shkak se ato mbaheshin sekret, shumë nga zbulimet e tij patën pak ndikim në përparimin shkencor në periudhën e Rilindjes.

7. Ai u akuzua për sodomi

Në vitin 1476, Leonardo dhe tre të rinj të tjerë u akuzuan për krimin e sodomisë në një incident që përfshinte një prostitutë të njohur mashkull. Ishte një akuzë e rëndë që mund të kishte çuar në ekzekutimin e tij.

Akuzat u hodhën poshtë për mungesë provash, por më pas Leonardo u zhduk, duke u rishfaqur vetëm në 1478 për të marrë një detyrë në një kishëz në Firence./RevistaClass

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara