Sport

PSG dorëzohet para Messit, suspendimi nuk vlen më

Kontrata e tij nuk do të rinovohet me kampionin francez.

Publikuar

Suspendimi i Lionel Messit nga Paris Saint-Germain zgjati vetëm 10 ditë, dhe jo dy javë siç ishte paralajmëruar.

Superylli argjentinas u suspendua për dy javë nga PSG për udhëtimin e tij të paautorizuar në Arabinë Saudite, dhe kontrata e tij nuk do të rinovohet me kampionin francez.

Tani, trajneri i PSG, Christophe Galtier e ka konfirmuar se Messi do të jetë titullar në ndeshjen e nesërme ndaj AC Ajaccios.

“Leo Messi do të jetë titullar nesër. Ai ishte duke stërvitur në një nivel tejet të mirë, sjellja e tij ishte perfekte”, tha Galtier.

Suspendimi i Messit ishte tërhequr të hënën, pas kërkim faljes së yllit argjentinas të premten e kaluar.

Sport

Adrien Rabiot pa kontratë: Cili klub anglez do të jetë stacioni i tij i ardhshëm?

Publikuar

nga

Adrien Rabiot, pas largimit nga Juventus, është në kërkim të një destinacioni të ri për sezonin e ardhshëm, duke zgjedhur të mos rinovojë kontratën me klubin italian. Ky informacion vjen pas disa ditësh tensionesh dhe negociatash të paligjshme mes lojtarit dhe klubit.

Francezi aktualisht është pa skuadër dhe ka tërhequr vëmendjen e shumë klubesh të mëdha, veçanërisht nga Kampionati Anglez, ku ai ka shprehur dëshirën e tij për të vazhduar karrierën. Klubet si Liverpooli, Manchester United dhe Arsenal janë raportuar të jenë në vëzhgim të ngushtë të lëvizjeve të tij.

Rabiot, i cili luajti në Kampionatin Evropian me kombëtaren franceze, tregoi aftësi të shquara mesfushore, duke paraqitur në total pesë herë në këtë turne, megjithatë pa arritur të lëndojë me performancën e tij në fushën e lojës. Ai mbetet një opsion i dëshirueshëm për shumë skuadra për shkak të aftësive të tij teknike dhe përvojës së tij në nivele të larta të futbollit evropian./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Sport

“Thjesht duhet ta transferoni atë” – legjenda e Barcelonës këshillon katalunasit për një transferim

Publikuar

nga

Nico Williams vazhdon të jetë objektivi numër një i Barcelonës për sezonin e ri dhe gjithë tifozët katalunas mezi presin këtë transferim.

Duke folur me Diario Sport një ditë më parë, Hristo Stoichkov i kërkoi bordit të Barcelonës të nënshkruajë me Nico Williams.

Ish-futbollisti i Barcelonës ka thënë se Laporta dhe Deco duhet ta blejnë sa më parë sulmuesin anësorë.

“Sa kushton ai? 58 milionë euro? Blije tani. Thjesht duhet ta bësh”, tha Stoichkov.

“Joan Laporta dhe Deco nuk duhet të dyshojnë se ai është një lojtar i klubit”

“Nico mund të luajë në krahun e majtë, në krahun e djathtë, si një sulmues qendror ose nëntë fals. Ai do të bënte një ndryshim të madh në Barça”, deklaroi legjenda e Barcelonës.

Bordi është i vetëdijshëm për talentin e Nicos dhe tashmë është duke ndërmarrë hapa për të realizuar këtë lëvizje.

Katalanasit thuhet se kanë bërë një ofertë zyrtare për anësorin e Bilbaos, duke premtuar se do të paguajnë klauzolën e tij të lirimit prej 58 milionë euro dhe do ta regjistrojnë menjëherë në La Liga pas nënshkrimit./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Sport

Conference League: Këta janë kundërshtarët e mundshëm të Ballkanit, Llapit e Dritës

Publikuar

nga

Këtë javë zhvillohen ndeshjet e para të raundit të dytë në garën e tretë më të madhe evropiane për klube, Conference League.

Kosova në këtë garë përfaqësohet me tre skuadra: si kampioni në fuqi Ballkani, Llapi dhe Drita.

Kampioni i Kosovës, në rrethin e dytë përballet me skuadrën malteze Harmun, Llapi me atë daneze Brondby derisa Drita ndaj islandezëve të Breidablik.

UEFA tanimë i ka ndarë edhe grupet dhe skuadrat kosovare kanë mësuar edhe kundërshtarët e mundshëm të rrethit të tretë, derisa shorti hidhet me fillim nga ora 14:00.

Skuadra e Ilir Dajës, ndodhet në vazon e skuadrave të eliminuara nga Liga e Kampionëve, derisa në rast se kalon Hamrun Spartans atëherë ka tre kundërshtarë të mundshëm.

Fituesit e dueleve Dinamo Batumi – Decic, Differdange 03 – Ordabasy si dhe Vikngur Reykjavik – Egnatia janë kundërshtarët e mundshëm të Ballkanit në rrethin e tretë të kësaj gare.

Llapi që është eliminuar nga Liga e Evropës në rrethin e dytë takohet me skuadrën daneze Brondby.

Në rast se ecin tutje, llapjanët tanimë i dinë edhe kundërshtarët e mundshëm dhe ata janë njëra nga fituesit e këtyre dueleve: Legia Warsaw – Caernafron, Go Ahead Eagles – Brann, Kups – Tromso, Hajduk Split – Torshavn, Diddeleng – Hacken.

Ndërkaq skuadra e tretë kosovare, Drita ka për kundërshtar skuadrën daneze Breidablik dhe synon fitore për të kaluar në raundin e tretë.

Klubi nga Gjilani, është në grupin e katërt, dhe në rast kualifikimi do t’i kenë pesë kundërshtar të mundshëm. Fituesit e dueleve Ilves – Austria Wien, Zurich – Shelbourne, Molde – Silkeborg, Wisla Karkow – Rapid Wien si dhe Auda – Cliftonvile janë kundërshtarët e mundshëm të Dritës./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Sport

Nesër mësohet kalendari për edicionin e ri të Superligës në futboll

Publikuar

nga

Komisioni i Garave i Superligës ka bërë të ditur se shorti për edicionin e ri garues 2024/25 në AlbiMall Superligën e Kosovës në futboll do të tërhiqet të martën, më 23 korrik.

Ceremonia e tërheqjes së shortit do të zhvillohet në selinë e Federatës së Futbollit të Kosovës në orën 13:00 dhe do të bëhet në praninë e përfaqësuesve të klubeve dhe mediave./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara