Film & TV

Pse India e ndaloi transmetimin e dokumentarit të BBC-së rreth Modit?

Qeveria e konsideron këtë dokumentar si propagandë.

Publikuar

Qeveria e krahut të djathtë të Indisë e ka ndaluar transmetimin e një dokumentari të BBC-së, i cili vë në pikëpyetje udhëheqjen e kryeministrit Narendra Modi gjatë trazirave të vitit 2002 në Gujarat.

Qeveria e konsideron këtë dokumentar si propagandë, dhe e urdhëroi Twitterin që të heqë mbi 50 postime që lidhen me dokumentarin, si dhe kërkoi nga YouTube të bllokojë çdo video që lidhet me dokumentarin.

Të martën u ndalua edhe transmetimi i dokumentarit në një prej universiteteve kryesore të Indisë. Madje mediat e huaja raportojnë se po atë ditë u ndërpre energjia elektrike dhe interneti në zyrën e unionit të studentëve që ka organizuar ngjarjen. Mediat indiane raportojnë se studentët që po e shikonin dokumentarin u hodhën gurë.

Çfarë ndodhi në Gujarat në vitin 2002?

Në fund të vitit 2001, Modi u emërua kryeministër i shtetit Gujarat për të zgjidhur konfliktet e brendshme në Partinë Bharatiya Janata (BJP).

Deri atëherë, ai ishte një anëtar i shquar i Rashtriya Swayamsevak Sangh (RSS), mentori ideologjik i ekstremit të djathtë të BJP-së, i themeluar në vitin 1925 sipas linjave të partive të atëhershme fashiste evropiane. RSS synon të krijojë një shtet etnik hindu në Indi, ku 200 milionë myslimanë do të jenë qytetarë të klasit të dytë.

Në shkurt 2002, një tren me shumë pelegrinë hindu që po ktheheshin në shtëpi nga qyteti tempullor i Ayodhya në shtetin Uttar Pradesh, u përfshi nga zjarri dhe mbetën të vdekur 59 persona. Ndonëse qeveria e udhëhequr nga Modi pretendonte se shitësit myslimanë në stacionin Godhra dogjën trenin, sipas një raporti të vitit 2006, i udhëhequr nga një komitet i caktuar nga qeveria federale arriti në përfundim se zjarri ishte aksidental.

Sapo u përhap lajmi për incidentin në Godhra, turmat hindu filluan të tërbojnë nëpër lagjet myslimane në të gjithë Gujaratin. Më shumë se 2 mijë persona, shumica prej tyre myslimanë, u vranë dhe dhjetëra gra u përdhunuan në atë që konsiderohet të jetë një nga masakrat më të këqija fetare në historinë e Indisë, duke e bërë Gujaratin një nga shtetet më të polarizuara fetarisht të Indisë.

Shumë qeveri të huaja, përfshirë Mbretërinë e Bashkuar, ndalën bashkëpunimin Modi në atë kohë, ndërsa Shtetet e Bashkuara ia ndaluan hyrjen.

Për çfarë rrëfen dokumentari i BBC-së?

Dokumentari 59-minutësh pretendon se Modi, i cili ishte kryeministër i Gujaratit gjatë asaj kohe, urdhëroi policinë të mbyllte njërin sy ndaj dhunës që vazhdoi për ditë të tëra.

Filmi citon një raport të ministrisë së jashtme britanike, ku citohen disa burime të paidentifikuara, duke thënë se Modi takoi zyrtarë të lartë policie dhe i urdhëroi ata të mos ndërhynin në sulmet ndaj myslimanëve. Në raport thuhej se dhuna ishte “e motivuar politikisht” dhe se qëllimi është “spastrimi i myslimanëve nga zonat hindu”.

Trazirat ishin të pamundura “pa klimën e mosndëshkimit të krijuar nga qeveria e shtetit… Narendra Modi është drejtpërdrejt përgjegjës”, thuhet në raport.

Në një deklaratë që BBC lëshoi pas urdhrave të Indisë për ndalimin e dokumentarit, thuhet se ai ishte “hulumtuar në mënyrë rigoroze sipas standardeve më të larta editoriale”.

Pse Modi dëshiron që dokumentari të mos shihet?

Modi ka mohuar vazhdimisht akuzat se ai nuk arriti të ndalte trazirat në Gujarat.

Një ekip i posaçëm hetimor i caktuar nga Gjykata e Lartë për të hetuar rolin e Modit dhe të tjerëve në dhunë njoftoi përmes një raporti prej 541 faqesh në vitin 2012 se nuk mund të gjente asnjë provë për të ndjekur penalisht kryeministrin e atëhershëm.

Vitin tjetër, Modi u emërua kandidati i BJP për kryeministër. Ai fitoi zgjedhjet e përgjithshme të vitit 2014 dhe u kthye në vitin 2019 me një shumicë më të madhe në parlament.

Që nga viti 2014, BJP e Modi – dhe grupe të tjera të krahut të djathtë të lidhur me RSS – kanë intensifikuar fushatën e tyre supremaciste hindu duke synuar kryesisht myslimanët e vendit, pakicën më të madhe.

Prandaj ndalimi i këtij dokumentari që u realizua nga një organizatë mediatike e huaj me reputacion është vetëm përpjekje e qeverisë për të refuzuar çdo kritikë ndaj agjendës së saj.

Mbështetësit e Modit në mediat sociale po e quajnë dokumentarin e BBC-së një propagandë “koloniale” dhe “e bardhë”./UBTNews/

Film & TV

Netflix lanson trailerin e sezonit 6 të “Black Mirror”

Më 15 qershor do të jetë premiera e sezonit të ardhshëm të shfaqjes.

Publikuar

nga

Netflix ka zbuluar trailerin dhe datën zyrtare të premierës për sezonin e gjashtë të shumëpritur të “Black Mirror” dhe duket se të paktën një nga pesë episodet e reja që do të mbërrijnë më 15 qershor do të jetë po aq vetë-referues sa“Black Mirror: Bandersnatch”.

Traileri fillon me një grua të quajtur Joan (Annie Murphy) që studion Streamberry – një platformë që duket shumë si Netflix – duke kërkuar ndonjë shfaqje për të parë. Ajo ndeshet me një serial të ri dramë të quajtur Joan Is Awful, një adaptim i jetës së saj, ku Salma Hayek luan rolin e saj. Papritur, mangësitë e Joan shfaqen për t’i parë të gjithë abonentët e Streamberry.

Kasti i grupit të sezonit 6 për Black Mirror përfshin gjithashtu Aaron Paul, Josh Hartnett, Kate Mara, Michael Cera, Anjana Vasan, Auden Thornton, Ben Barnes, Clara Rugaard, Daniel Portman, Danny Ramirez, Himesh Patel, John Hannah dhe disa të tjerë.

Sezoni 5 i Black Mirror u shfaq premierë në vitin 2019./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Film & TV

Lista e fituesve në Festivalin e Filmit në Kanë

Për ndryshim, festivali pati një sërë aktorësh dhe kineastësh të famshëm që shpërndanë nderimet kryesore të vitit 2023.

Publikuar

nga

Thrilleri francez i Justine Triet, “Anatomy of a Fall”, ka fituar Palmën e Artë 2023 për filmin më të mirë të Festivalit të 76-të Ndërkombëtar të Filmit në Kanë.

Jane Fonda duke prezantuar nderin më të madh të këtij viti, vuri në dukje se kur ajo mori pjesë për herë të parë në festivalin e Kanës, në vitet 1970, “Nuk kishte femra regjisore që konkurronin në atë kohë dhe as që na shkonte mendja se kishte diçka që nuk shkonte me këtë. Ne kemi bërë një rrugë të gjatë”.

Ceremonia e mbylljes, e cila shënoi fundin e Festivalit të Filmit në Kanë 2023, u transmetua drejtpërdrejt në rrjetin francez France 2 dhe u transmetua në mbarë botën në kanalin ndërkombëtar Brut. Çmimet u pasuan nga shfaqja e premierës botërore të Disney/Pixar’s Elemental nga regjisori Peter Sohn.

Në një ndryshim këtë vit, festivali pati një sërë aktorësh dhe kineastësh të famshëm që shpërndanë nderimet kryesore të vitit 2023. Orlando Bloom ndau çmimin e jurisë. Song Kang-ho prezantoi çmimin për aktoren më të mirë. Aktorja më e mirë e Kanës 2022, Zar Amir Ebrahimi, prezantoi çmimin për aktorin më të mirë.

Drejtori kreativ i Pixar Studios, Pete Docter prezantoi çmimin për regjisorin më të mirë. Fituesi i Palmës së Artë të vitit 1994, Tarantino dhe Corman dhanë së bashku çmimin e Grand Prix me Jane Fonda që mbylli mbrëmjen me prezantimin e Palmës së Artë. Më poshtë vijon një listë e plotë e fituesve:

Justine Triet – ‘Palma e Artë’ për filmin “Anatomy of a Fall”

Jonathan Glazer – Çmimin kryesor për filmin “The Zone of Interest”

Tran Anh Hung – Regjisori më i mirë për “La Passion de Dodin Bouffant” (The Pot-au-Feu)

Aki Kaurismaki – Çmimin e Jurisë për “Kuolleet Lehdet” (Fallen Leaves)

Yuji Sakamoto – Skenaristi më i mirë për “Kaibutsu” (Monster)

Merve Dizdar – Aktorja më e mirë për Kuru Otlar Ustune (About Dry Grasses)

Koji Yakusho – Aktori më i mirë për “Perfect Days”./lapsi.al/

Vazhdo të lexosh

Film & TV

Antiheronjtë: Përse na magjepsin?

Statusi i tyre moral ndonjëherë është i diskutueshëm, në mos i dënueshëm, por jemi gjithësesi të tërhequr nga ana e tyre e errët.

Publikuar

nga

Walter White, Tony Soprano, Don Draper, Daredevil, Jessica Jones, Maleficent… Mund të vazhdojmë dhe me siguri do të gjejmë shumë nga personazhet tanë të preferuar nga kinemaja, televizioni, komiket apo librat. Anti-heronjtë na magjepsin. Statusi i tyre moral ndonjëherë është i diskutueshëm, në mos i dënueshëm, por jemi gjithësesi të tërhequr nga ana e tyre e errët.

Për më shumë se një dekadë, ky profil psikologjik ka vazhduar të vendoset gjithnjë e më fort në kulturën tonë. Për disa arsye, nuk na tërheqin më figurat e virtytshme, ato që Carl Jung përcaktonte me arketipin e tij të heroit dhe që luftojnë kundër së keqes. Shpëtimtarët tanë të përjetshëm, ata që sjellin dritë për të larguar errësirën, nuk kanë pushuar së frymëzuari.

Për çfarë arsye? Për shumë. Antropologu Lévi-Strauss thotë se asnjë mit, legjendë apo figurë arketipike nuk është e rastësishme; të gjitha këto entitete kanë përfaqësimin e tyre në botën reale.

Filluam të ndiheshim më afër këtyre personazheve të gabueshëm, me të meta dhe ndonjëherë amorale. Le të shohim se çfarë motivesh dhe çfarë lehtësimi të brendshëm fshihen pas maskës së antiheroit.

Kush janë antiheronjtë dhe pse na tërheqin?

Koha e heronjve autentikë duket se ka kaluar. Mbretërimi i tyre mund të përfundojë shumë më shpejt sesa mendojmë. Figura si Herkuli apo Perseu kanë pushuar së shkndërrituri shumë kohë më parë.

Letërsia na ka lënë personazhe të paharrueshëm si Konti i Monte Kristos, por Xhejms Xhojsi e kishte ripunuar tashmë këtë univers me Uliksin e tij dhe me atë roman që befas na paraqet një grup antiheronjsh që kufizohen me komiken dhe tragjiken.

Në çdo anti-hero gjejmë të njëjtët përbërës: hijen e traumës dhe anën e kundërt të komikes. Joker është një shembull i kësaj; ne mund ta fusim në mesin e zuzarëve, por në ADN-në e tij është gjeniu i antiheroit. Sepse ai ka një të kaluar të tmerrshme dhe vishet si klloun, qesh kur dëshmon mizori dhe pikturon një buzëqeshje në një fytyrë të shënuar nga trishtimi.

Është e lehtë të kesh empati për anti-heroin, sepse ai shpesh është i pakënaqur, një ndjenjë që është e lehtë për t’u kuptuar këto kohë.

Anti-heronjtë e vërtetë dhe anti-heronjtë e papërsosur

Është e rëndësishme të mos ngatërrohet anti-heroi i tekstit shkollor me personazhin thjesht me të meta. Toni Stark (Ironman) ose Batman bëjnë pjesë në kategorinë e fundit. Ata kanë dritë dhe hije, njëri i çuditshëm dhe madje i papërgjegjshëm, tjetri duhet të përballet me një të kaluar të komplikuar për shkak të vdekjes së prindërve të tij.

Megjithatë, të dy janë heronj shpëtimtarë, personazhe që zgjidhin problemet e mëdha të botës. Ato simbolizojnë arketipin Jungian të shpëtimtarit.

Ai është një figurë që del nga fatkeqësitë, traumat, humbja apo tradhtia. Nga kjo ai krijon një botë personale në të cilën mbretërojnë ligjet e tij dhe sistemi i vlerave, shumë të ndryshme nga i yni.

E mira dhe e keqja turbullohen dhe mund të lundrojnë në të dy detet, si aftësia për bëma dhe vepra të mëdha që shkelin plotësisht ligjin.

Është e lehtë të ndjesh empati për një anti-hero

Ne i admirojmë heronjtë dhe identifikohemi me anti-heronjtë. Si është e mundur? Është një kontradiktë që dikush mund të empatizojë personazhe si Walter White apo Tony Soprano dhe të shijojë bëmat e tyre. Megjithatë është kështu. Sepse ndjenja jonë e empatisë na bën të identifikohemi më lehtë me dikë që është i pakënaqur, i dëshpëruar, i frustruar dhe që po lufton kundër një sistemi të dështuar.

Walter White, i cili ka arritur të rrëmbejë simpatinë tonë, është një mësues kimie në shkollë të mesme, vuan nga kanceri dhe prodhon metamfetaminë për të mbajtur familjen e tij. Maleficent është një zanë e tradhtuar dhe e shtypur nga njeriu që do, i cili përveç se do ta lërë, do të kthehet për t’i shqyer krahët.

Është kaq e lehtë të identifikohesh me këta personazhe. Ana e tyre e errët na tërheq sepse kuptojmë arsyet që i çuan në një dimension të tillë.

Në një shoqëri që ka dështuar, antiheroi na çliron

The Punisher, Daredevil, Jessica Jones… Vitet e fundit, janë shtuar përshtatjet për ekranin e vogël të këtyre personazheve nga bota e komikeve.

Ka diçka te anti-heronjtë që vepron si balsam, si element katartik. Ato përfaqësojnë shumë qëndrime për të cilat ne mendojmë, por nuk do t’i zbatonim kurrë në praktikë. Ata lëvizin dhe veprojnë jashtë ligjit për të zbatuar drejtësinë e tyre (justifikimin e tyre) në një shoqëri të dështuar.

Ndonjëherë anti-heroi përdor masa drastike për t’iu kundërvënë padrejtësive. Veprimi i tij ekstrem është (fshehurazi) tërheqës. Ne e admirojmë vendosmërinë e tyre përballë asaj që nuk do të guxonim kurrë të ndryshonim.

Antiheroi nuk ndryshon (dhe ne duam që ai të qëndrojë i tillë)

Anti-heronjtë gënjejnë, mund të jenë mizorë apo edhe të vrasin brutalisht. Ato mund të jenë kontradiktorë dhe ne mund t’i urrejmë dhe të vendosim t’i asgjësojmë.

Në një moment ne do të shkëputemi sepse ato sfidojnë kodet tona etike dhe morale, por, herët a vonë, do të duam të dimë më shumë. Do të donim të shihnim një film tjetër, një episod tjetër, të lexonim një tjetër komik apo një libër tjetër.

Në fund të fundit, ne nuk duam që ata të ndryshojnë. Dhe kështu, nëse superheroi devijon nga rruga e mirësisë, ai do të bëjë të pamundurën për t’u rikthyer në rrugën e duhur. Por jo, antiheroi nuk do të aspirojë kurrë të jetë ai që nuk është. Dhe ne e duam atë ashtu, të papërsosur.

Me pak fjalë, heronjtë janë zëvendësuar nga antiheronj që, në një farë mënyre, janë pasqyra e dëshirave tona më të errëta. Ato që nuk do t’i shprehim kurrë me zë të lartë./bota.al

Vazhdo të lexosh

Film & TV

James Gunn, mbreti i filmave me superheronj, zbulon planet e tij

Ai shpjegon se procesi i tij krijues është “si të jesh gazetar”.

Publikuar

nga

Një nga metodat më të famshme për të rënë në gjumë është numërimi i deleve. Megjithatë, për James Gunn, ajo që funksionoi për të ishte koreografia e sekuencave të veprimit në kokën e tij. Kjo ishte gjëja e fundit që bëri para se të largohej. Çfarë është kaq relaksuese për imazhin e luftimeve, kërcimeve dhe saltove? Mund të ketë të bëjë me faktin se truri i regjisorit nuk mund të ngadalësojë, edhe gjatë natës.

Ai vetë e pranon se mendja i shkon vazhdimisht jashtë, pavarësisht se çfarë bën. “Pjesa më e keqe është se ndonjëherë flas me veten dhe nuk e di se po e bëj. Është sikur po mërmëris dialogun, muzikën apo diçka tjetër”, thotë ai. Gruaja e tij në mënyrë të pashmangshme e kap atë dhe e kthen në realitet.

Duke folur në një hotel në Paris, drejtori dukej i fokusuar në bisedë. Por kurrë nuk e dini: truri i tij rrallë ka grumbulluar aq shumë detyra, emocione dhe stimuj sa këto ditë. Nga njëra anë, ai po prezantonte Guardians of the Galaxy Vol. 3, pjesa e fundit e trilogjisë më të veçantë të filmave me superhero të Marvel – një film që, që ra fjala, ai nuk duhej ta drejtonte, sepse Disney e pushoi pas filmit të dytë në dritën e disa shakave të vjetra që ai bëri për pedofilinë, përdhunimin dhe 9 /11 në Twitter.

Megjithatë, protestat e kastit dhe publikut e detyruan kompaninë të tërhiqej. Ata e shpëtuan projektin, por pak vonë: Gunn kishte nënshkruar tashmë me rivalin e përhershëm të Marvel, DC. Së pari, për të drejtuar “The Suicide Squad”. Dhe më pas, sapo të përfundojë promovimi me Marvel, Gunn do t’i vendosë synimet e tij në formimin e historive për Superman, Wonder Woman dhe personazhe të tjerë të DC në filma, seriale dhe video lojëra.

“Unë nuk mendoj se ka pasur ndonjëherë një tregimtar në krye. Është e paprecedentë. Askush në historinë e Hollivudit nuk ka pasur ndonjëherë mundësinë të tregojë historinë më të madhe të treguar ndonjëherë nëpër televizion, film dhe lojëra, për të pasur atë lloj prirjeje krijuese. Pra, si mund të them jo?” Kjo largon çdo dyshim që mund të ketë në lidhje me vendimin e tij për t’u bashkuar me DC.

Studioja ka përjetuar ulje-ngritje për vite me radhë, duke triumfuar me trilogjinë e Batman të Christopher Nolan dhe Jokerin e fundit të Todd Philips, por duke pasur më pak sukses me Batgirl, i cili u anulua, Black Adam, i cili ishte një katastrofë në arkë dhe Batman v Superman. Suicide Squad (jo e Gunn-it, por një me pothuajse të njëjtin emër) dhe Justice League, të cilat të gjitha morën vlerësime të tmerrshme. Askush, deri më sot, nuk kishte provuar se kishte superfuqinë për të hartuar një plan koherent afatgjatë.

Për të zgjidhur një situatë kaq të pazakontë, kompania është kthyer në një mendje që është po aq e pazakontë. Si fëmijë, Gunn ishte i fiksuar pas shpikjes së racave aliene, të kompletuara me kafshë shtëpiake, shtëpi dhe madje edhe një rrjet hidraulik për çdo planet në sistemin diellor. Sot, ai shpjegon se procesi i tij krijues është “si të jesh gazetar”, duke vëzhguar dhe transkriptuar komplote dhe biseda që nuk ndalojnë kurrë në kokën e tij. Dhe sado e çuditshme që tingëllon, funksionon. “Nuk ka shumë njerëz që arrijnë të bëjnë filma në nivelin e buxhetit që unë jam në gjendje t’i bëj dhe prapë të bëjnë pikërisht atë që duan”, thotë ai.

Në fund të fundit, duke u hedhur në krijimin e historive, kjo nuk i sjell atij vetëm duartrokitje dhe para. Me sa duket, e ndihmon edhe të jetojë më mirë.

“Djajtë e mi ndryshojnë me kalimin e viteve. Unë isha një alkoolist si i ri dhe një i varur nga droga. Kam kaluar një sërë vitesh të çmendura. Mendoj se për mua, në të vërtetë ka të bëjë me përqendrimin në procesin krijues dhe jo shpërqendrimin nga paratë, fuqia, vëmendja, negativiteti dhe thjesht fokusimi në procesin krijues. Nëse mund ta bëj këtë, atëherë gjithçka funksionon shumë mirë. Mund të jetë ende një luftë, mendërisht. Por jeta është mjaft e vështirë pa e bërë unë më të vështirë”, përfundoi ai./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara