Aktualitet

Presidenti i Malit të Zi nis vizitën në Kosovë

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, e priti me nderime të larta shtetërore homologun e tij malazez, Milo Gjukanoviq

Publikuar

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, gjatë ditës së sotme ka pritur me nderime të larta shtetërore homologun e tij nga Mali i Zi, Milo Gjukanoviq.

Pas takimit, dy presidentët do të mbajnë një konferencë të përbashkët për media.

Presidenti malazez, Gjukanoviq, do të ketë takohet edhe krerët tjerë institucional.

Aktualitet

Landsbergis: Lituania të jetë gati dhe të mos ketë frikë nga aksioni rus mbi Kaliningradin

Territori është pjesë e Rusisë, por gjeografikisht është i rrethuar nga Lituania, Polonia dhe Deti Baltik.

Publikuar

nga

Një zyrtar i lartë lituanez tha se vendi baltik “nuk duhet të ketë frikë”, por “duhet të jetë gati” për një përshkallëzim të mundshëm rus mbi enklavën e Kaliningradit.

Territori është pjesë e Rusisë, por gjeografikisht është i rrethuar nga Lituania, Polonia dhe Deti Baltik.

Rusia kishte paralajmëruar se mund të “marrë veprime” kundër Lituanisë për shkak të ndalesave të mallrave që kalojnë tranzit përmes vendit baltik për të hyrë në Kaliningrad, në përputhje me sanksionet e BE-së kundër Rusisë.

Ministri i Punëve të Jashtme, Gabrielius Landsbergis, tha për Euronews se ai nuk priste një ngecje mbi enklavën ruse në një intervistë në margjinat e samitit të NATO-s.

“Rusia është e pakënaqur me sanksionet…është e kuptueshme që vendi që ishte kaq i varur nga Perëndimi aktualisht po i ndalen furnizimet që vijnë nga Perëndimi dhe ka ankesa për këtë” tha Landbergis.

Por, tha ai, “vetëm rreth 0.7% e trafikut është duke u ndalur që kalonte nëpër territorin e Lituanisë” që nuk është një “arsye e madhe” për një bllokim.

“Ka mënyra të tjera se si ata mund të transportojnë materiale ose çfarëdo që u nevojitet, në Kaliningrad” tha ai./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Aktualitet

Italia lëshon paralajmërim për vapë intensive në 22 qytete

Meteorologët presin temperatura nën 40 gradë Celsius në Romë dhe zona të mëdha të jugut këtë fundjavë.

Publikuar

nga

Paralajmërimi më i lartë i të nxehtit të Italisë është në fuqi për 22 qytete, përfshirë Romën, Palermon, Napolin, Firencen dhe Bolonjën pasi një valë e vazhdueshme e të vapës nxeh vendin, njoftoi të enjten Ministria e Shëndetësisë.

Meteorologët presin temperatura nën 40 gradë Celsius në Romë dhe zona të mëdha të jugut këtë fundjavë. Ekspertët u thanë njerëzve që të qëndrojnë larg diellit nga ora 11:00 deri në orën 18:00 dhe të shmangin vendet me njerëz.

Ndërkohë, situata me lumin më të gjatë të Italisë, po, vijon të përkeqësohet. Sipas një përditësimi të lëshuar nga monitoruesit të mërkurën, reshjet e fundit mezi kanë bërë një dëmtim në kushtet e thatësirës së rëndë. Lumi mbetet shumë i ulët në shtrirje.

Për shkak të nivelit të ulët, uji i kripur ka depërtuar në shtratin e lumit në grykëderdhjen e detit Adriatik, rreth 30 kilometra në brendësi.

Kryeministri italian, Mario Draghi njoftoi të enjten në mbrëmje masat e marra nga qeveria e tij për shkak të thatësirës.

Nga e hëna e tutje, qeveria do të kujdeset për planet emergjente në zonat e prekura të vendit, gjë që kërkohet prej javësh nga qarqet, sidomos në veri.

Draghi gjithashtu vuri në dukje problemet strukturore: disa nga rezervuarët dhe tubacionet e ujit të vendit janë në një gjendje kaq të pakëndshme saqë 30% e ujit humbet. /UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Aktualitet

​Shqipëri: 619 raste të reja dhe një i vdekur nga COVID-19 në 24 orët e fundit

Janë shëruar 339 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit.

Publikuar

nga

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, (MSHMS) bëri të ditur se në 24 orët e fundit janë kryer 1729 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID 619 qytetarë.

Rastet e reja janë regjistruar në këto bashki: 327 në Tiranë, 32 Shkodër, 31 Durrës, 26 Fier, 24 Berat, 21 Vlorë, nga 20 qytetarë në Kavajë, Sarandë, 12 në Lezhë etj.

Janë 3.167 qytetarë aktivë me COVID-19 në gjithë vendin. Aktualisht në spitalin COVID 3 po marrin trajtim 21 pacientë.

Në 24 orët e fundit ka një humbje jete me Sars-Cov-2: një qytetare nga Gjirokastra 83-vjeçe.

Janë shëruar 339 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 274.802.

Që nga shpërthimi i epidemisë me koronavirus në Shqipëri janë konfirmuar 281.470 raste, prej tyre 274.802 janë shëruar, 3.167 janë aktive, ndërsa kanë vdekur 3.501 pacientë./Atsh

Vazhdo të lexosh

Aktualitet

Gjykata Evropiane urdhëron Rusinë të mbrojë të drejtat e të burgosurve ukrainas të luftës

Gjykata i ka kërkuar qeverisë ruse që brenda një jave të konfirmojë nëse Oliynichenko po mbahet i burgosur.

Publikuar

nga

Gjykata Evropiane e të Drejtave të Njeriut urdhëroi Rusinë të premten të mbrojë të drejtat e të burgosurve ukrainas të luftës që dyshohet se mbahen në paraburgimin e saj dhe t’u sigurojë atyre ndihmën e duhur mjekësore.

Gjykata lëshoi një masë të përkohshme në rastin e Yaroslav Anatoliyovych Oliynichenko, një ushtar ukrainas që dyshohet se mbahej rob nga forcat ruse, duke urdhëruar Moskën të “sigurojë respektimin e të drejtave të Oliynichenko-s në Konventën dhe t’i sigurojë atij ndihmë mjekësore nëse i nevojitet”.

Gjykata i ka kërkuar qeverisë ruse që brenda një jave të konfirmojë nëse Oliynichenko po mbahet i burgosur dhe në çfarë kushtesh.

Urdhri i gjykatës erdhi pasi gruaja e tij, Karyna Pavlivna Oliynichenko, paraqiti një kërkesë duke pretenduar se Oliynichenko, një zëvendës komandant i njësisë së tij, u kap në Mariupol dhe u torturua nga forcat ruse në një kamp të robërve të luftës.

Masa e përkohshme që kërkon veprim të menjëhershëm është shtrirë në raste të ngjashme të të burgosurve ukrainas të luftës në paraburgimin rus, në të cilat janë ofruar prova të mjaftueshme për të treguar se ata përballen me një rrezik serioz dhe të menjëhershëm të dëmtimit të pariparueshëm për integritetin e tyre fizik dhe/ose të drejtën për jetë”, thuhej në vendim. /UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara