Lajmet

​Popullsia e Kinës shënon rënie për të dytin vit radhazi

Vendi regjistroi 6.39 lindje për 1000 njerëz, nga 6.77 një vit më parë.

Publikuar

Kina raportoi një normë rekord të ulët të lindjeve në vitin 2023 pasi popullsia e saj u tkurr për të dytin vit radhazi. Trendi shënoi thellimin e një sfide demografike që do të kishte implikime të rëndësishme në ekonominë e dytë më të madhe në botë.

Vendi regjistroi 6.39 lindje për 1000 njerëz, nga 6.77 një vit më parë, njoftoi të mërkurën Byroja Kombëtare e Statistikave të Kinës (NBS). Shkalla e lindjeve është më e ulëta që nga themelimi i Kinës komuniste në vitin 1949.

Rreth 9,02 milionë foshnja lindën, krahasuar me 9,56 milionë foshnja në vitin 2022. Popullsia e përgjithshme shënoi rënie në vitin 2023 në 1 miliardë e 409 milionë, 2.08 milionë njerëz më pak nga një vit më parë, tha byroja.

“Për të qenë të sigurt, rënia e vitit të kaluar duhet të jetë pjesërisht për shkak të bllokimeve dhe ka shumë të ngjarë që lindjet e reja të kthehen në vitin 2024, megjithëse tendenca strukturore e rënies mbetet e pandryshuar”, tha Larry Hu, kryeekonomisti i Kinës për Macquarie Group.

NBS konfirmoi se ekonomia e Kinës u rrit 5.2% vitin e kaluar, krahasuar me një objektiv qeveritar prej rreth 5%.

Ndërsa ky zgjerim shënon një rritje të konsiderueshme gjatë vitit 2022, kur ekonomia e Kinës u rrit me vetëm 3%, është ende një nga performancat më të këqija ekonomike të vendit në më shumë se tre dekada.

Kina është përfshirë nga një sërë problemesh ekonomike, duke përfshirë eksodin e investitorëve dhe deflacionin. Popullsia në tkurrje do të detyrojë tani Pekinin të bëjë disa ndryshime strukturore në ekonominë e tij dhe të riformojë sektorët, duke përfshirë kujdesin shëndetësor dhe strehimin. /CNN

Lajmet

​BE mban trendin e rënies së emetimeve të gazrave serrë

Publikuar

nga

Trendi në rënie në emetimet e gazrave serrë të BE-së vazhdoi gjatë gjithë vitit 2023 me një rënie prej pak më shumë se 5%, sipas të dhënave të Eurostat të publikuara këtë javë.

Shtetet anëtare të BE-së lëshuan më shumë se 3.4 miliardë ton ekuivalent të dyoksidit të karbonit të gazeve serrë në vitin 2023. Kjo është 5.1% më pak se në vitin 2022, kur u lëshuan rreth 3.6 miliardë ton ekuivalent të dyoksidit të karbonit.

Bullgaria emetoi 47.5 milion ton ekuivalent të dyoksidit të karbonit ose rreth 1.4% të emetimeve të gazit serrë të BE, sipas llogaritjeve të BTA bazuar në të dhënat e Eurostat.

Vendi uli emetimet e gazeve serrë me pothuajse një të pestën (-19.6%) në 2023, duke regjistruar rënien e dytë më të madhe pas Estonisë (-27%).

Në tremujorin e katërt të vitit të kaluar, Bullgaria u rendit e dyta në mesin e vendeve anëtare të BE-së me uljen më të madhe të emetimeve të gazrave serrë. Pas Estonisë (-23%), ky vend regjistroi një rënie prej afro 17% nga viti në vit.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Edhe Spanja do ta njohë shtetin palestinez bashkë me vendet tjera

Publikuar

nga

Kryeministri spanjoll, Pedro Sanchez njoftoi të premten se vendi i tij do ta njohë shtetin palestinez bashkë me vendet tjera.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

IBM ka në plan të krijojë 800 vende të reja pune

Publikuar

nga

IBM-ja njoftoi se planifikon të punësojë deri në 800 persona në Irlandë për të ndërtuar një sistem softueri të avancuar sipas teknologjisë së Inteligjencës Artificiale.

Kjo shënon numrin më të madh të vendeve të punës në sektorin shumëkombësh të vendit. IBM është tashmë një nga punëdhënësit më të mëdhenj shumëkombësh në Irlandë me 3 mijë persona staf.

Përmes posteve të reja do t’u kërkohet punonjësve të krijojnë softuer të avancuar bazuar në inteligjencë artificiale gjeneruese në fushat sikurse siguria, automatizimi, etj./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Art

Gruaja më e pasur e Australisë kërkon që të largohet portreti i saj nga një ekspozitë

Publikuar

nga

Arti është subjektiv. Dhe përderisa shumica e artistëve dëshirojnë të ndajnë punën e tyre me botën, nuk ka garanci se publiku do ta kuptojë apo pëlqej punën e tyre artistike.

Kështu duket të jetë edhe rasti i një pikture nga artisti vendas, Vincent Namatjira, që përfshin një portret të gruas më të pasur në Australi, manjates së minierave Gina Rinehart.

Rinehart i ka kërkuar Galerisë Kombëtare të Australisë (NGA) të largojë portretin e saj, një prej 21 veprave të tij individuale që përbëjnë një pjesë të vetme në ekspozitën e Namatjiras, “Australia in Color”.

Kjo ekspozitë po shfaqet në galerinë e kryeqytetit australian, Kanberra, që nga muaji mars.

Subjekte të tjera të kësaj ekspozite janë edhe Mbretëresha Elizabetë II, muzikanti amerikan, Jimi Hendrix, aktivisti australian për të drejtat e aborigjenëve Vincent Lingiari, si dhe ish-kryeministri australian, Scott Morrison./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara