Aktualitet

Po bie numri i të hospitalizuarve me koronavirus

Një foshnje aktualisht po trajtohet nga ky virus në klinikën e neonatologjisë.

Publikuar

Ka rënë numri i pacientëve të trajtuar me Covid-19 në kuadër të klinikave të QKUK-së dhe spitaleve të përgjithshme.

Një foshnje aktualisht po trajtohet nga ky virus në klinikën e neonatologjisë.

Shërbimi Spitalor, Klinik dhe Universitar i Kosovës ka bërë të ditur se duke u bazuar në raportet e datës 12 gusht 2022 në ShSKUK janë të spitalizuar 62 pacientë me Covid-19.

Raporti i datës 12 gusht 2022, sipas klinikave dhe spitaleve të përgjithshme:

Klinika Infektive, 25 pacientë + 1 në Mjekim Intensiv me oksigjeno-terapi

Klinika e Pediatrisë, 2 pacientë

Klinika e Gjinekologjisë, 2 pacientë

Klinika e Neonatologjisë, 1 foshnje

Mjekim Intensiv Qendror, 2 raste

Spitali i Gjakovës, 11 pacientë

Spitali i Prizrenit, 4 pacientë

Spitali i Pejës, 11 pacientë

Spitali i Gjilanit, 3 pacientë

Spitali i Mitrovicës, 1 pacient

Aktualitet

Zelensky: Putin kërkon të trembë gjithë botën, kërcënimet bërthamore të tij nuk janë të rreme

Javën që shkoi Putin ka njoftuar urdhrin e mobilizimit të 300 mijë trupave rezervë.

Publikuar

nga

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky ka thënë se i merr seriozisht kërcënimet bërthamore të Rusisë dhe se nuk beson se presidenti rus Vladimir Putin po bën një kërcënim të rremë.

Sipas tij, Putini kërkon të trembë gjithë botën.

Ndoshta dje ishte një kërcënim i rremë. Tani, mund të jetë një realitet. Ai kërkon të trembë gjithë botën. Këta janë hapat e parë të shantazhit të tij bërthamor. Unë nuk mendoj se ai po bën një kërcënim të rremë”, ka thënë ai për CBS Neës.

Presidenti ukrainas ka përmendur edhe bombardimet ruse në centralin bërthamor të Zaporizhias.

Kujtojmë se presidenti rus, Vladimir Putin kishte thënë se Moska do t’i konsideronte sulmet e Ukrainës në këto rajone si sulme në territorin rus dhe do të përdorte të gjitha mjetet për ta mbrojtur atë.

Javën që shkoi ai ka njoftuar urdhrin e mobilizimit të 300 mijë trupave rezervë, ndërkohë që ka thënë se “nëse integriteti territorial i vendit tonë kërcënohet, ne do të përdorim absolutisht të gjitha mjetet në dispozicion për të mbrojtur Rusinë dhe popullin tonë”.

Ai ka shtuar se ky nuk është një kërcënim i rremë. 

Vazhdo të lexosh

Aktualitet

Belgjikë: Arrestohen katër persona, planifikuan të rrëmbejnë ministrin e drejtësisë

Ai duket se fajëson një “mafia të drogës” në një video-mesazh të drejtuar nga transmetuesi shtetëror RTBF.

Publikuar

nga

Vincent Van Quickenborne thotë se sundimi i ligjit “nuk do të kalojë kurrë në dhunë” pas arrestimit të shtetasve holandezë në Holandë.

Policia në Holandë ka arrestuar katër të dyshuar për atë që ministri belg i drejtësisë e përshkroi si një plan për ta rrëmbyer atë.

Ai duket se fajëson një “mafia të drogës” në një video-mesazh të drejtuar nga transmetuesi shtetëror RTBF.

Duke iu drejtuar audiencës në një ballo lokale, ai tha se në një telefonatë të enjten, një prokuror federal e kishte paralajmëruar atë për një plan rrëmbimi që kishte në shënjestër atë.

Të shtunën Van Quickenborne tha: “Për momentin do të vendosem nën masa të rrepta sigurie dhe nuk do të mund të marr pjesë në disa aktivitete të planifikuara në ditët në vijim. Nuk është mirë, por e kuptueshme. Më lejoni të jem i qartë: njerëzit pas kësaj po arrijnë të kundërtën e asaj që synojnë. Më forcon besimin se duhet të vazhdojmë të luftojmë. Kriminelët ndihen të bllokuar. Kjo ndjenjë është e drejtë. Sepse ne do të vazhdojmë të luftojmë krimin e organizuar, me më shumë fuqi punëtore dhe burime se më parë”.

“Në sundimin tonë demokratik të ligjit, ne kurrë nuk do t’i afrohemi dhunës. Kurrë”.

Prokurorët federalë thanë të shtunën se policia kishte forcuar sigurinë për Van Quickenborne, duke përmendur një “kërcënim” serioz. Ata thanë se tre persona ishin arrestuar në Holandë dhe se autoritetet belge po kërkonin ekstradimin e tyre.

Një zëdhënës i zyrës së prokurorit holandez në Hagë tha se treshja, të gjithë holandezë, ishin të moshës 20, 29 dhe 48 vjeç. Të dielën, një burim gjyqësor tha se një i dyshuar i katërt ishte arrestuar në Holandë.

Kryeministri belg Alexander De Croo shkroi të shtunën në Twitter se kërcënimi ndaj Quickenborne ishte “krejtësisht i papranueshëm. Por duhet të jetë e qartë: ne nuk do të frikësohemi nga askush. Puna vazhdon”./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Aktualitet

Zgjedhjet në Itali: Kush shpenzoi më shumë para për reklama në Facebook?

Në Itali, audienca më e madhe në internet mund të gjendet në Facebook, me rreth 38 milionë përdorues.

Publikuar

nga

Partitë dhe kandidatët kanë investuar shumë në reklama online, përveç posterave dhe billbordeve në rrugë.

Një numër i drejtuesve dhe kandidatëve partiakë, përfshirë Go Italy (Forza Italia) Silvio Berlusconi, krijoi në mënyrë të veçantë llogaritë në TikTok në prag të zgjedhjeve për të tërhequr votuesit më të rinj.

Në Itali, audienca më e madhe në internet mund të gjendet në Facebook, me rreth 38 milionë përdorues, sipas Statista.

Duke përdorur bibliotekën e reklamave të Facebook-ut, Euronews ka hetuar se cilat parti dhe kandidatë kanë shpenzuar më shumë para për reklamat në Facebook në 30 ditët e fundit, nga 22 gushti deri më 20 shtator.

Vëllezërit e Italisë (Fratelli d’Italia) – të udhëhequr nga Giorgia Meloni dhe të parët në sondazhe – janë shpenzuesit më të mëdhenj. Partia e djathtë ka shpenzuar 119,311 euro për 73 reklama politike në faqen e saj zyrtare në Facebook, mbi 43,000 euro më shumë se çdo parti apo organizatë tjetër.

Pasi shpenzuan fillimisht më pak se rivalët e tyre politikë, ata më pas rritën shpenzimet e tyre në internet duke synuar votuesit në Italinë qendrore dhe jugore.

Meloni, në veçanti, është një nga drejtuesit më të ndjekur të partive italiane në Facebook (me mbi 2.4 milionë) dhe 21,411 euro të tjera janë shpenzuar në Facebook Ads në faqen e saj zyrtare.

Në total, Brothers of Italy ka shpenzuar më shumë se 140,00 € në reklamat në Facebook në 30 ditët e fundit, më shumë se organizatat humanitare si Save the Children, Emergency dhe Unicef ​​Italy.

Rajonet ku të gjitha palët shpenzuan më shumë para në reklamat në Facebook ishin Lombardia (263,004 €), Siçilia (259,358 €) dhe Campania (231,581 €)./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Aktualitet

Paralajmërohen përmbytje dhe rrëshqitje të dheut në Shqipëri

Ne do të jemi në monitorim të vazhdueshëm të të gjitha situatave që mund të krijohen, ka thënë Peleshi.

Publikuar

nga

Ministri i Mbrojtjes në Shqipëri, Niko Peleshi, ka bërë thirrje për kujdes pasi thotë se nga reshjet e mëdha të shiut mund të ketë përmbytje.

Bazuar në të dhënat e IGJEUM dhe SHMU që parashikojnë përkeqësim të motit në ditët në vijim, Ministria e Mbrojtjes dhe Agjencia e Mbrojtjes Civile i bën thirrje pushtetit vendor të marrë masat e nevojshme për t’u paraprirë përmbytjeve apo rrëshqitjeve të dherave. Ne do të jemi në monitorim të vazhdueshëm të të gjitha situatave që mund të krijohen, duke garantuar ndihmë të menjëhershme në çdo rast emergjence”, ka thënë Peleshi.

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara