Sport

Përballje tejet interesante në Serie A, La Liga e Bundesliga

Serie A vazhdon sot të zhvillojë xhiron e 14-të të këtij sezoni.

Publikuar

Futbolli në top ligat më të mira evropiane vazhdon sot aksionin, ku do të kemi rastin të shohim disa ndeshje tejet interesante përgjatë kampionatit italian, spanjoll dhe atij gjerman.

Serie A vazhdon sot të zhvillojë xhiron e 14-të të këtij sezoni, ku nga pesë ndeshjet e programit të sotëm më interesantja do të jetë ajo mes Interit dhe Bolognas.

Po ashtu, edhe skuadra e Jose Mourinhos, Roma do të zhvillojë sot ndeshje, ku do ta synojë me çdo kusht fitoren si mysafire kundër Sassuolos.

Ndërkaq në La Liga ndeshja më interesante do të jetë ajo në stadiumin “Visit Mallorca”, ku skuadra e Mallorcas e pret në shtëpi Atletico Madridin, përballje kjo ku Vedat Muriqi do të kërkoj me çdo kusht golin e radhës në kampionatin spanjoll.

Krahas La Ligas dhe Serie A ndeshje interesante do të kemi edhe në Bundesliga, ku spikat ajo në stadiumin “Red Bull Arena” mes RB Leipzigut dhe Freiburgut.

Programin e plotë të ndeshjeve të sotme në ligat më të mira evropiane e gjeni më poshtë.

Bundesliga

18:30 FC Koln – Bayer Leverkusen

20:30 Eintracht Frankfurt – Hoffenheim

20:30 RB Leipzig – Freiburg

20:30 Schalke – Mainz

20:30 Union Berlin – Augsburg

Serie A

18:30 Lecce – Atalanta

18:30 Sassuolo – AS Roma

20:45 Fiorentina – Salernitana

20:45 Inter – Bologna

20:45 Torino – Sampdoria

La Liga

19:00 Almeria – Getafe

19:00 Sevilla – Real Sociedad

20:00 Espanyol – Villarreal

21:30 Mallorca – Atletico Madrid

Sport

Rusia shpreson t’i bashkohet familjes olimpike

Rusia tha se Moska nuk do t’i bojkotojë Lojërat e vitit 2024.

Publikuar

nga

Kremlini të premten tha se shpreson që Rusia edhe njëherë mund t’i bashkohet komunitetit olimpik pavarësisht sanksioneve kundër atletëve rusë pas pushtimit të Ukrainës.

Komiteti Olimpik Ndërkombëtar rekomandoi që atletëve nga Rusia dhe Bjellorusia t’iu lejohet pjesëmarrja në Lojëra Olimpike që do të mbahen vitin e ardhshëm në Paris si individ neutral.

“Shpresojmë se në fund logjika do të mbizotërojë, ideja e olimpizmit do të triumfojë dhe se ne do të ri-integrohemi edhe njëherë në familjen olimpike”, tha zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov.

Rusia tha se Moska nuk do t’i bojkotojë Lojërat e vitit 2024 dhe se çdo atlet është i lirë të zgjedh të konkurrojë apo jo nën një flamur neutral./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Sport

Kuka: Me zjarr, ujë e xhudon e Kosovës s’ka lojë!

Nora Gjakova fitoi medaljen e artë në kategorinë deri në 57 kilogramë.

Publikuar

nga

Trajneri i ekipit kosovar të xhudos, Driton Kuka ka reaguar pas medaljeve të fituara të Distria Krasniqit dhe Nora Gjakovës në Grand Slam-in që po mbahet në Baku të Azerbajxhanit.

Në kategorinë deri në 52 kilogramë, Distria Krasniqi u stolis me medaljen e argjendtë në këtë garë.

Ndërkaq, Nora Gjakova fitoi medaljen e artë në kategorinë deri në 57 kilogramë.

Pas këtyre sukseseve ka reaguar edhe trajneri Driton Kuka, i cili tha se me zjarr, ujë dhe xhudon e Kosovës s’ka lojë.

“Nora e artë 1000 Pikë

Disi e argjendtë 700 pikë

Tashmë do jenë me siguri bartëse në Lojëra Olimpike!

Grand Slam Baku Azerbeijan

Të shkelqyeshme dhe tashmë drejt Parisit 2024 drejt sukseseve të reja!

Me zjarr,ujë e xhudon e Kosovës ska lojë!

Ditë e bukur atje në Baku për vendin tonë e popullin Shqiptar

Neser garojnë Laura,Loriana e Akili ju urojmë suksese!

Në krye të detyres Majlinda e Tosi”, shkroi Kuka në Facebook.

Vazhdo të lexosh

Sport

Nora Gjakova, e artë në Grand Prix Baku të Azerbajxhanit

Fitorja ndaj Bozkurt e kualifikoi Norën në finale.

Publikuar

nga

Pas medaljes së argjendtë të Distria Krasniqit, Nora Gjakova i ka sjellë tjetër medalje Kosovës, kësaj radhe me ngjyrë ari, nga Grand Prix-i që po mbahet në Baku të Azerbajxhanit.

Në kategorinë deri në 57 kilogramë, Nora Gjakova e ka mposhtur në finale xhudisten nga Gjeorgjia, Eteri Liparteliani për ta fituar të artën në këtë Grand Slam.

Deri te medalja e artë, Gjakova raundin e parë e kaloi pa luftë, në të dytin e mposhti polaken, Arleta Podolak, kurse në raundin e tretë fitoi ndaj xhudistes nga Gjermania, Seija Ballhaus.

Gjakova vazhdoi me fitore edhe në çerekfinale, ku e mposhti francezen Priscilla Gneto, ndërsa në gjysmëfinale fitoi ndaj xhudistes nga Turqia, Hasret Bozkurt.

Fitorja ndaj Bozkurt e kualifikoi Norën në finale, ku edhe e mposhti gjeorgjianen Liparteliani për ta fituar medaljen e artë në këtë kategori. 

Vazhdo të lexosh

Sport

Distria fiton medaljen e argjendtë në Grand Slam të Azerbajxhanit

Deri te e argjendta, Krasniqi raundin e parë e kaloi pa luftë, kurse në të dytin e mposhti Jessica Pereira.

Publikuar

nga

Xhudistja jonë, Distria Krasniqi e ka fituar medaljen e argjendtë në Grand Slam-in që po mbahet në Baku të Azerbajxhanit.

Në kuadër të kategorisë deri në 52 kilogramë, Distria u stolis me të argjendtën pasi në finale u mposht nga xhudistja japoneze, Kisumi Omori.

Deri te e argjendta, Krasniqi raundin e parë e kaloi pa luftë, kurse në të dytin e mposhti brazilianen, Jessica Pereira.

Në çerekfinale ajo mposhti xhudisten nga Maroku, Soumiya Iraoui, ndërsa në gjysmëfinale e mposhti me tri dënime për Ippon në vazhdime italianen, Odette Giuffrida.

Në finale, Krasniqi u mposht nga japonezja, Kisumi Omori. 

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara