Lajmet

Një fëmijë vdes nga hepatiti në Irlandë mes rritjes globale të rasteve të pashpjegueshme

Gjashtë fëmijë ishin infektuar me këtë sëmundje, shkaku i së cilës është i panjohur.

Publikuar

Një fëmijë në Irlandë vdiq të enjten pasi u infektua me virusin vdekjeprurës të hepatitit në mes të një rritje të konsiderueshme të rasteve të hepatitit foshnjor.

Ekzekutivi i Shërbimit Shëndetësor Irlandez (HSE) konfirmoi se gjashtë fëmijë ishin infektuar me këtë sëmundje, shkaku i së cilës është i panjohur.

Gjashtë fëmijët, të moshës 1-12 vjeç, u shtruan të gjithë në spital, ndërsa një tjetër kishte nevojë për transplantim të mëlçisë.

“Gjatë 10 javëve të fundit, gjashtë raste të mundshme të fëmijëve me hepatit të një shkaku të panjohur janë identifikuar në Irlandë dhe një numër i vogël fëmijësh janë nën hetim”, tha një zëdhënës i HSE në një deklaratë për Irish Times.

“Kjo është më shumë sesa pritej zakonisht gjatë kësaj periudhe. Fëmijët e prekur nuk kanë ndonjë lidhje me fëmijët e tjerë të përfshirë. Deri më sot asnjë virus i vetëm nuk është identifikuar në këto raste”, shtohet në deklaratë.

Zyrtarët irlandezë të shëndetësisë po hetojnë, nëse ka, lidhjet midis rasteve të gjetura në Irlandë dhe atyre në MB, ku u regjistruan për herë të parë infeksionet e foshnjave dhe po punojnë për të identifikuar shkaqet e sëmundjes.

Sipas HSE, informacionet nga MB sugjerojnë se rastet mund të lidhen me infeksionin adenovirus, i cili është një shkak i zakonshëm i sëmundjes së fëmijërisë. Sidoqoftë, viruset e zakonshme që çojnë në infeksionet e hepatitit dhe variantet e tyre të ndryshme nuk janë zbuluar në asnjë nga rastet irlandeze.

“Rastet irlandeze nuk kanë lidhje me rastet në Mbretërinë e Bashkuar dhe asnjë nuk ka pasur një histori udhëtimi të kohëve të fundit në MB përpara fillimit të simptomave”, tha HSE.

Zyrtarët po hetojnë gjithashtu shkaqet mjedisore, si dhe çdo lidhje mes infeksioneve të fundit dhe COVID-19 dhe nëse ky i fundit ka ndonjë ndikim në rritjen e infeksionit te fëmijët.

“Në Irlandë, si në vendet e tjera, janë duke u zhvilluar hetime për të përcaktuar nëse infeksioni aktual ose i mëparshëm COVID-19 mund të rrisë rrezikun e kësaj sëmundjeje te disa fëmijë. Asnjë nga rastet irlandeze që u testuan gjatë pranimit në spital nuk kishte dëshmi të infeksionit COVID-19 në atë kohë”, shtoi HSE.

Javët e fundit, ka pasur një rritje të konsiderueshme të rasteve të hepatitit foshnjor. Rritja u identifikua për herë të parë në MB me 450 raste të dyshuara të raportuara në mbarë botën. Danimarka, Holanda, Spanja dhe ShBA kanë raportuar të gjitha raste të ngjashme të pashpjegueshme në mesin e fëmijëve./UBTNews/

Lajmet

Shefi i OKB-së: Lufta në Ukrainë “një thirrje zgjimi” për të rregulluar sistemin global të energjisë

“E vetmja e ardhme e qëndrueshme është ajo e rinovueshme” tha ai.

Publikuar

nga

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, António Guterres, ka njoftuar një plan për të përshpejtuar kalimin e botës në energjinë e rinovueshme, duke thënë se lufta në Ukrainë ishte një thirrje zgjimi për globin që të heqë dorë nga karburantet fosile.

“Lufta në Ukrainë dhe efektet e saj të menjëhershme në çmimet e energjisë është një tjetër thirrje zgjimi. E vetmja e ardhme e qëndrueshme është ajo e rinovueshme. Ne duhet t’i japim fund ndotjes nga karburantet fosile dhe të përshpejtojmë tranzicionin e energjisë së rinovueshme, përpara se të djegim shtëpinë tonë të vetme”, tha ai, duke shtuar “koha po mbaron”./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Gucati e Haradinaj dënohen me nga katër vjet e gjysmë burgim

Ish-drejtuesit e OVL-UÇK-së u dënuan për publikimin e dokumenteve të Gjykatës Speciale.

Publikuar

nga

Dhomat e Specializuara në Hagë shpallën fajtorë dy ish-drejtuesit e Organizatës së Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Hysni Gucatin dhe Nasim Haradinaj, duke i dënuar me nga katër vjet e gjysmë burgim dhe me gjobë prej 100 eurosh.

Në dënim do të llogaritet edhe koha e kaluar në paraburgim që nga shtatori i vitit 2020.

Ish-drejtuesit e OVL-UÇK-së u dënuan për publikimin e dokumenteve të Gjykatës Speciale./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Ish-presidenti rus: Ne nuk do të lejojmë të ndodhë Lufta e Tretë Botërore

“Ne mund të zmbrapsim çdo agresion që kërcënon shtetin tonë”, tha ai.

Publikuar

nga

Moska duhet t’u kujtojë vazhdimisht të tjerëve aftësinë e saj për “të dhënë një përgjigje të menjëhershme dhe jashtëzakonisht të fuqishme kundrejt një sulmi ndaj vendit tonë”, ka thënë ish-presidenti, ish-kryeministri dhe zëvendëskryetari i sigurisë së Rusisë.

“Ne mund të zmbrapsim çdo agresion që kërcënon shtetin tonë”, shkroi Dmitry Medvedev në kanalin e tij në Telegram pas një vizite në qytetin rus Sarov, qendra e vendit për kërkimin bërthamor.

Postimi në Telegram përfshinte një video në të cilën Medvedev foli me shkencëtarët në Institutin e Kërkimeve Shkencore Gjith-Ruse të Fizikës Eksperimentale, ku bomba e parë bërthamore sovjetike u zhvillua në vitet 1940.

“Historia e qendrës bërthamore në Sarov është e lidhur përgjithmonë me emrat e atyre që krijuan mburojën bërthamore të vendit tonë. Arsenali i armëve moderne, të besueshme dhe efektive ftoh ambiciet e atyre që janë gati të fillojnë Luftën e Tretë Botërore me duart e tyre dhe të të tjerëve. Ne nuk do të lejojmë të ndodhë një situatë e tillë”, tha ai në Telegram./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Klinaku para shpalljes së vendimit për Gucatin e Haradinajn: Nëse ka drejtësi, do të shpallen të pafajshëm

Dhomat e Specializuara duhet të hetojnë veten për shkak të rrjedhës së dokumenteve e më pas të tjerët, sipas tij.

Publikuar

nga

Ushtruesi i detyrës së kryetarit të Organizatës së Veteranëve të Luftës së UÇK-së, Faton Klinaku, para shpalljes së vendimit për Hysni Gucatin e Nasim Haradinajn deklaroi se nëse do të kishte drejtësi, të dy do të shpalleshin të pafajshëm.

Në një deklaratë për KosovaPress, Klinaku u shpreh se Dhomat e Specializuara duhet të hetojnë fillimisht veten për shkak të rrjedhës së dokumenteve dhe më pas të tjerët.

“Faktikisht ne Gjykatën Speciale e kemi konsideruar gjykatë politike e njëanshme dhe nuk mund të paragjykoj se çfarë do të ndodhë. Nëse do të kishte drejtësi të mirëfilltë këta do të shpalleshin të pafajshëm sepse nuk ka pasur arsyeje t’i dërgojnë atje, por edhe të mos i marrin por ta hetojnë veten për skandalet qe i kanë ndodhur atje, nëse do të kishte drejtësi ata do duhej ta hetojnë veten pastaj të vijnë tek ne, ne shpresojmë që gjykatësit apo trupi gjykues të bien pre e provokimeve të prokurorisë e cila është një prokurori e skandaleve prokurori që nuk e heton veten por as të tjerët dhe shpresojmë të marrin vendim lirues për ta”, tha Klinaku.

Hysni Gucati dhe Nasim Haradinaj janë arrestuar më 25 shtator 2020 në Prishtinë prej ku janë dërguar në paraburgim në Hagë.

Arrestimi i tyre dhe hapja e procesit gjyqësor ishte bërë pasi disa dokumente kishin arritur në zyrat e OVL-UÇK, nga persona ende të panjohur, ndërsa krejt këto ishin bërë publike nga Gucati dhe Haradinaj. ZPS nuk ka hetime të hapura se si kanë rrjedhë këto dokumente nga gjykata.

Trupi gjykues në krye me Charles L. Smith III do të shpallë aktgjykimin ndaj tyre.

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara