Lajmet

Nipi i Maliq Rabijës: Të mirat e shqiptarëve vijnë kur të anëtarësohemi në BE

Publikuar

Eduart Zeneli, nipi i komandant Maliq Rabija ka thënë se Kosova dhe Shqipëria janë një dhe do të vijë ora dhe dita që me futjen e dy shteteve në Bashkimin Evropian, gjithçka do të vijë në të mirën e shqiptarëve.

Zeneli thotë se Kosova e Shqipëria nuk janë dy shtete por një shtet.

“Realisht ne nuk jemi dy shtete, ne jemi një shtet sepse ne flasim një gjuhë, duke folur një gjuhë ne jemi një shtet. Edhe shqiponja ka dy koka në flamur por faktkisht ajo është një trup. Ne jemi një komb, kemi një gjuhë dhe të gëzojmë këtë vendin tonë të bukur. Kosovë-Shqipëri ne jemi një, nuk ka asnjë lloj dallimi dhe unë mendoj qe do të vijë edhe ora dhe dita me futjen e dy shteteve në Bashkimin Evropian gjithëka do të vijë në të mirën e shqiptarëve… Jam i mendimit që të dyja shtetet bashkëpunojnë mirë dhe kryeministrat të dy i kemi shumë të mirë, ata punojnë dhe besoj se do të gjejnë rrugën e bashkëpunimit dhe të mirëkuptimit për çdo lloj bashkëpunimi të mundshëm”, tha ai.

Maliq Fejzaj (Zeneli), lindi në 3 maj 1886 në një familje të njohur atdhetare në fshatin Rabije të Tepelenës. Gjithë jetën e kaloi në dy luftëra botërore dhe në më shumë se tre dekada pune e përkushtim për rindërtimin dhe zhvillimin ekonomiko-shoqëror të vendit.

Maliq Rabija ka historinë e tij më të lavdishme si luftëtar e si komandat në krye të çetës buziote me mbi 70 vetë në Luftën e Vlorës të 1920-ës, e cila ishte si një nga faqet më të ndritura të historisë sonë kombëtare, pasi nuk u fitua thjeshtë një betejë, por u shmang copëtimi i Shqipërisë. Maliq Rabija dhe çeta e tij e përmbushën me sukses detyrën në këtë luftë legjendare dhe për gjithë kontributin e dhënë në Luftën e Dytë Botërore, Presidiumi i Kuvendit Popullor, me datë 22.03.1950 e ka dekoruar Maliqin me Medaljen e Kujtimit.

Maliq Rabija është ndarë nga kjo jetë në 2 maj 1982.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Pendarovski: Bullgaria mund ta përsëris veton për integrim

Ai tha se nuk beson që vendi do të mund të anëtarësohet në BE deri në vitin 2023.

Publikuar

nga

Kandidati për president të Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, i cili mbështetet nga Lidhja Sociale-Demokrate, nuk beson se vendi do të mund të anëtarësohet në Bashkimin Evropian deri në vitin 2023, njësoj siç deklaruan shumë përfaqësues të partive tjera politike në Maqedoni.

Pendarovski më tutje tha se “Me bllokadën bullgare dhe për fat të keq me konsensusin e plotë që është ende i vlefshëm dhe me shumë gjasa nuk do të ndryshojë në kuadër të BE-së për pranimin e anëtarëve të rinj me konsensus, kam frikë se nesër Bullgaria sërish mund të përsëris veton ndaj Maqedonisë së Veriut”.

Si problem shqetësues për Maqedoninë e Veriut e thekson humbjen e besimit të qytetarëve në pushtetin gjyqësor dhe vjetërsimin e shumë lëndëve gjyqësore që lanë të lirë mbi 200 ish-zyrtarë të lartë të dyshuar për vepra të ndryshme penale.

Megjithatë duke folur mbi ndikimin rus në vend, Pendarovski thotë se nuk është ai në nivelin që ishte në vitin 2008 kur u mbajt referendumi për çështjen e emrit.

Pendarovski në zgjedhjet presidenciale që do të mbahen më 24 prill, e në veçanti në raundin e dytë të 8 majit, pret votat e të gjithë bashkësive etnike që jetojnë në Maqedoninë e Veriut.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

​EULEX: Bashkë me Policinë dhe KFOR-in po monitorojmë situatën e sigurisë në vendvotimet në veri

Kështu ka shkruar Barbano në “X”.

Publikuar

nga

Shefi i EULEX-it në Kosovë, Pietro Barbano, ka deklaruar se Policia e Kosovës së bashku me KFOR-in si dhe EULEX-in janë duke monitoruar situatën e përgjithshme të sigurisë në katër komunat veriore, në qendrat e votimit ku po mbahen zgjedhjet për votim ndaj kryetarëve.

“Në koordinim me Policinë e Kosovës dhe KFOR-in, EULEX-i është duke monitoruar situatën e përgjithshme të sigurisë rreth vendvotimeve në 4 komunat ku po zhvillohet votimi për tërheqjen e kryetarëve”, ka shkruar Barbano në X.

Në referendumin për shkarkimin e kryetarëve shqiptarë në katër komunat të banuara me shumicë serbe deri në ora 15:00 kanë votuar 203 qytetarë “për ose kundër”.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Ministri i Jashtëm turk i bën thirrje komunitetit ndërkombëtar ta njohë Palestinën

Kështu deklaroi ai në konferencë për media.

Publikuar

nga

Ministri i Jashtëm turk, Hakan Fidan i ka bërë thirrje komunitetit ndërkombëtar që të kundërshtojë veton e Shteteve të Bashkuara të Amerikës ndaj ofertës së Palestinës në OKB dhe të njohë shtetin e Palestinës.

“Është e padrejtë që Palestinës nuk i lejohet të bëhet anëtare e OKB-së. Ne i bëjmë thirrje komunitetit ndërkombëtar që të kundërshtojë këtë padrejtësi dhe të njohë shtetin e Palestinës”, tha Fidan në një konferencë për media./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

​Votimi në veri pa incidente, kallashnikovët e kapur s’kanë të bëjnë me procesin

Ai duke folur para gazetarëve e ka përshkruar situatën e sigurisë të qetë, stabile, por edhe delikate.

Publikuar

nga

Ushtruesi i detyrës së drejtorit të Policisë së Kosovës për rajonin e veriut, Veton Elshani, ka thënë se asnjë incident deri tani nuk është shënuar sa i përket procesit të votimit. Ai duke folur para gazetarëve e ka përshkruar situatën e sigurisë të qetë, stabile, por edhe delikate, duke marrë parasysh zhvillimet që kanë ndodhur në veri gjatë viteve të fundit.

Sipas tij, policia sot ka gjetur dy kallashnikovë, disa fishekë dhe karikatorë në një shtëpi të pabanuar, por që siç tha ai, nuk ndërlidhen me procesin e votimit. Elshani ka bërë të ditur se ka një të dyshuar në lidhje me rastin, por nuk ka dhënë detaje.

“Situata e sigurisë në veri të vendit është e qetë, stabile, është delikate duke marrë parasysh zhvillimet që kanë ndodhur këtu që nga viti 2022 deri tani, mirëpo sa i përket procesit të votimit çdo gjë është në rregull dhe nuk kemi pasur asnjë incident… Ne kemi pranuar informacione që në një shtëpi që për momentin është e pabanuar mund të ketë armë, policia ka reaguar, ka gjetur dy kallashnikovë, disa fishekë, karikatorë… por nuk ka lidhje absolutisht me rastin e votimit… E kemi një të dyshuar, sepse shtëpia është në emrin e tij, mirëpo nuk kishim dashur të flasim për identitetin e tij”, ka thënë Elshani.

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara