Lajmet

Nga refuzimi i Bislimit e Berishës, tek objektivat e kombëtares, flet Alain Giresse

Ai deklaroi se Izraeli është grup shumë i vështirë, por që nuk duhet të nënvlerësohet.

Publikuar

Trajneri i Kombëtares së Kosovës, Alain Giresse ka folur në një konferencë për media para ndeshjes me Izraelin, e parë për ciklin kualifikues për Kampionatin Evropian të vitit të ardhshëm

Duke folur për grupin ku bënë pjesë Kosova, trajneri framcez deklaroi se nuk është grup shumë i vështirë, por që asnjëri prej rivalëve nuk duhet të nënvlerësohet.

“Përgjithësisht ndodhemi në një grup i cili nuk është shumë i vështirë mirëpo në të njëjtën kohë në grup apo ekipe apo përfaqësuese të cilat nuk duhet t’i nënqmojmë. Pastaj është një grup i cili na jep ambicie për të shkuar më tej prandaj edhe jemi këtu… Qëllimi është të instalojmë në këtë grup lojtarësh atë idenë që të japin maksimumin dhe do të thoja me një ambicie e cila nuk ka një limit të caktuar. Padyshim, meqenëse grupi nuk është më i vështiri i mundshëm atëherë ekziston edhe kjo mundësi që ndoshta të kualifikohemi mirëpo ideja është që të kemi një ambicie të madhe dhe ta instalojmë këtë në mesin e lojtarëve”, tha Giresse.

Tutje ai konfirmoi mungesën e dyshes Elbasan Rashani dhe Uran Bislimi për këtë ndeshje, teksa zbuloi gjithashtu se anësori Ermal Krasniqi nuk është ftuar në kombëtare, por që mund të ftohet nëse këto ditë ndonjë lojtar nuk është në formën më të mirë fizike.

“Në krahasim me listën fillestare të cilën e keni parë i kemi dy ndryshime. Ndryshimi i parë është Elbasan Rashani i cili mungon për shkak të lëndimit dhe emri i dytë është Uran Bislimi… Sa i përket Ermal Krasniqit, ai bën pjesë në atë që ne e quajmë paralistë, do të thotë nuk ishte ftuar në këtë grupin prej 25 lojtarëve të cilët i dimë, do të thotë ishte pjesë e kësaj paraliste dhe mbetet të shihet pastaj ne nuk e dimë ende situatën e grupit për shkak se jo të gjithë lojtarët kanë ardhur dhe janë grumbulluar, pastaj kemi disa lojtarë të cilët ndoshta nuk po ndihen mirë si është rasti i Arbnor Mujës, pra mbetet një situatë e cila duhet të shihet, ndoshta edhe ftohet”, theksoi ai.

Në lidhje me numrin e vogël të lojtarëve të ftuar nga Superliga e Kosovës, Giresse theksoi se atyre nuk iu mungon cilësia, por që kombëtarja për momentin ka nevojë për lojtarë me përvojë ndërkombëtare. Ai shtoi se në një fazë siç është kjo e kualifikimeve nuk guxojmë dhe nuk kemi kohë që ti provojmë.

Ndërkohë, menaxheri i kombëtares Bajram Shala ka zbuluar se futbollisti Uran Bislimi ka refuzuar të luajë për Kosovën me arsyetimin se për shkak të dyshtetësisë ende nuk e di nëse do të luajë për Kosovën apo Zvicrën. Në të njëjtën situatë, Shala zbuloi se ndodhet edhe Mërgim Berisha.

Madje për Bislimin, Shala deklaroi se ai i ka humbur të gjitha mundësitë që të luajë për Kosovën.

“Uran Bislimi ka qenë në listë, është ftuar, e ka konfirmuar ardhjen dhe për herë të dytë në tri grumbullimet e fundit Uran Bislimi e ka refuzuar Kosovën edhe besoj që kjo është hera e fundit që ai ka pasur mundësi ta refuzojë Kosovën sepse e ka bërë një gjë të tillë në shtator, kemi treguar mirëkuptim, ka ardhur në nëntor është promovuar me këtë ekip kombëtar e ka puthur fanellën e Kosovës kur ka shënuar gol dhe tani e ka refuzuar edhe njëherë tjetër Kosovën edhe nuk e ka refuzuar ai, por e ka refuzuar përmes klubit. Nuk ka pasur as guxon dhe respekt që ai ta konfirmojë që nuk do të vie”, tha Shala.

Për Berishën, Shala tha se ëndrra e tij është që të luajë me Gjermanin edhe pse Kosova ka bërë gjithçka për të.

“Mërgim Berishën jemi duke e pritur që katër vite e gjysmë. Jemi pajtuar me të në kohën kur ka qenë duke luajtur në Salsburg që të jetë pjesë e ekipit kombëtar në ndeshjet e tetorit të vitit 2019…I kemi ofruar gjithçka që mund t’i ofrohet një lojtari deri tek detajet e pajisjes me patentë shofer në Kosovë, deri aty kemi shkuar me Mërgim Berishën dhe kemi diskutuar me agjentin e tij. Gjithçka që mund t’i ofrohet një lojtari Kosova i ka ofruar Mërgim Berishës, mirëpo nëse ëndrra e tij ka qenë të luaj me Gjermaninë, tash duket se po e realizon ai”, theksoi Shala.

Kosova luan në udhëtim te Izraeli më 25 mars, dhe pastaj me Andorrën në Prishtinë më 28 mars.

Kulturë, Lifestyle

Njihuni me tendencat kryesore të modës për këtë verë

Ky sezon shënoi rivendosjen e thjeshtësisë në veshjet tona të përditshme, duke dëshmuar se eleganca është kulmi i luksit.

Publikuar

nga

Luks i “heshtur”

Në rast se nuk keni dëgjuar, luksi i heshtur, është shumë trendi më “in” i momentit. Ky sezon shënoi rivendosjen e thjeshtësisë në veshjet tona të përditshme, duke dëshmuar se eleganca është kulmi i luksit. The Row, Bottega Veneta dhe Savette po udhëheqin trendin e thjeshtë të luksit dhe kërkesat për to janë rritur me mbi 185 përqind, 75 përqind dhe 550 përqind.

Back to black

Pavarësisht sezonit, thjesht nuk mund të gabojmë me të zezën, është një “favoritet kryesor i modës”. E zeza nga koka te këmbët është në krye të tendencave të modës për verën. E zeza nuk është një ngjyrë që ne priremi ta lidhim me verën, por këtë sezon ajo dëshmoi mbretërimin e saj.

Fuqia e Luleve

Kjo e fundit nuk është befasi, sepse si do të ishte vera pa lulet e saj shumëngjyrëshe? Lulet për pranverë dhe verë nuk janë asgjë e re, por këtë sezon, çojini lulet tuaja në nivelin tjetër me dizajne 3-D. Kjo do të jetë gjithashtu një nga tendencat më të mëdha të modës së vjeshtës 2023 sapo temperaturat të ulen, duke e bërë atë një investim të madh për dollapin tuaj./Revistaclass

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Prigozhin kritikon sërish ushtrinë ruse dhe thotë se luftëtarët e tij mund të shkojnë në Belgorod

Prigozhin pretendon se ai e kritikoi ministrin e mbrojtjes dhe shefin e shtabit të përgjithshëm sepse “ata nuk e bëjnë punën e tyre si duhet”.

Publikuar

nga

Kreu i kompanisë ushtarake private Wagner, Yevgeny Prigozhin, shkroi në një postim në Telegram të shtunën se fraksionet e paidentifikuara të Kremlinit “po shkatërrojnë (shtetin) rus” dhe po përpiqen të mbjellin mosmarrëveshje midis tij dhe udhëheqjes çeçene dhe luftëtarëve të tij.

Prigozhin tha se një konflikt me udhëheqësin çeçen, Ramzan Kadyrov lindi, por që atëherë është zgjidhur, për shkak të kritikave të shefit të Wagnerit ndaj ministrit rus të Mbrojtjes, Sergei Shoigu dhe shefit të Shtabit të Përgjithshëm, Valery Gerasimov.

Prigozhin pretendon se ai e kritikoi ministrin e mbrojtjes dhe shefin e shtabit të përgjithshëm sepse “ata nuk e bëjnë punën e tyre si duhet”.

Prigozhin e qortoi vazhdimisht udhëheqjen ushtarake ruse gjatë betejës së rëndë në qytetin lindor të Bakhmutit, duke i akuzuar ata se nuk i kanë furnizuar me municion të mjaftueshëm.

“Ata nuk na furnizuan me predha dhe kjo është arsyeja pse kaq shumë nga njerëzit e mi u vranë”, tha ai të shtunën./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Si ta përdorni mjaltin për shëndetin e lëkurës?

Në këtë artikull do të mësoni se si mund të përdorni mjaltin në rutinën e përkujdesjes për lëkurën.

Publikuar

nga

Mjalti është një ushqim fantastik për shëndetin e njeriut. Mjalti i bën mirë organizmit nga jashtë brenda. Ai është veçanërisht i dobishëm për lëkurën dhe ndihmon në pastrimin dhe ushqimin e saj. Në këtë artikull do të mësoni se si mund të përdorni mjaltin në rutinën e përkujdesjes për lëkurën.

Maskë me mjaltë

Njerëzit që vuajnë nga lëkura e thatë apo eczema duhet të përdorin mjaltin. Mjalti është veçanërisht i rekomandueshëm në dimër kur lëkura thahet ndjeshëm. Lyejeni lëkurën me mjaltë në mbrëmje, mbajeni një orë dhe më pas shpëlajeni me ujë të ngrohtë.

Larja e lëkurës

Njerëzit që kanë akne si pasojë e lëkurës së thatë mund të gjejnë shpëtim tek mjalti. Përzieni një lugë çaji me mjaltë, lëngun e një limoni dhe dy lugë çaji me ujë. Me këtë masë kremoze mund të lani lëkurën. Limoni do të eliminojë qelizat e vdekura ndërsa mjalti do ta ushqejë lëkurën me vitamina.

Kundër plakjes

Ju mund të përgatisni një maskë për lëkurën që të luftojë shenjat e plakjes. Përzieni dy lugë gjelle me mjaltë, çerek avokadoje, një lugë çaji me tërshërë të thatë dhe dy lugë çaji me lëng limoni. Kjo maskë do të pastrojë lëkurën dhe do ta ushqejë atë me vitamin E dhe antioksidantë. Kjo maskë mund të aplikohet disa herë në javë ndërkohë që rezultatet e para vërehen pas një muaji.

Si të ruani cilësinë e mjaltit

Mjalti duhet ruajtur në një vend të errët dhe të freskët. Ai nuk duhet futur në frigorifer sepse ngurtësohet dhe nuk përhapet dot në lëkurë. Nëse e ruani në mënyrën e duhur, mjalti mund të rezistojë për vite të tëra.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Norvegjia ndalon me ligj përdorimin e photoshopit, shkak krijimi i pasigurisë sociale

Ligji i ri kërkon nga inflencuesit dhe reklamuesit të qartësojnë nëse për imazhet është përdorur fotoshopi apo nëse kanë filtra.

Publikuar

nga

Norvegjia ka njoftuar rregullore të reja sa i përket përdorimit të fotoshopit nga influencuesit. Ligji i ri kërkon nga inflencuesit dhe reklamuesit të qartësojnë nëse për imazhet është përdorur photoshopi apo nëse kanë filtra.

Ligji i ri vjen pas shumë kohësh që grupet e të rinjve dhe Ministria Norvegjeze e Fëmijëve dhe Çështjeve të Familjes kanë kërkuar masa më të rrepta sa u përket shqetësimeve në rritje rreth imazhit të trupit dhe shëndetit mendor. Në vlerësimin e situatës aktuale, departamenti shprehu
shqetësime në lidhje me një kulturë që po krijonte “pasiguri sociale” duke kontribuar në vetëvlerësim të ulët.

Ligji që do të prezantohet së shpejti do të kërkojë që reklamat dhe postimet e sponsorizuara ku “forma, madhësia ose lëkura e një trupi është ndryshuar nga photoshopi ose manipulime të tjera” të deklarohen në mënyrë të qartë se janë redaktuar. Mosrespektimi do të gjobitet.

Hulumtimi paraprak i paraqitur nga Ministria e Fëmijëve dhe Çështjeve të Familjes pretendoi se më shumë se gjysma e vajzave të klasës së 10-të në Shkollën e Oslos po luftonin me shëndetin mendor dhe se anoreksia ishte shkaku i tretë më i zakonshëm i vdekjes te vajzat e reja.

“Të rinjtë janë të ekspozuar ndaj një presioni masiv për t’u dukur mirë, përveç të tjerash, përmes reklamave dhe mediave sociale, edhe modelet që shfaqen shpesh retushohen dixhitalisht. Kjo i ekspozon të rinjtë ndaj një ideali bukurie që është e pamundur të arrihet”, tha departamenti në propozimin e tij.

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara