Lifestyle

Ushqimet aleate të gjumit cilësor!

Nga fiqtë tek bananet, këto janë 8 ushqimet aleate të gjumit cilësor!

Publikuar

Ka shumë strategji që mund të përdorësh për të bërë një gjumë më të mirë, duke përfshirë këtu edhe ngrënien e ushqimeve që ndihmojnë në përmirësimin e cilësisë së gjumit.

Disa nga këto ushqime janë:

Fiqtë
Fiqtë përmbajnë kalium, magnez, kalcium dhe hekur. Këto minerale ndihmojnë me qarkullimin e gjakut dhe tkurrjen e muskujve, që janë elementë kyç për rënien në gjumë. Gjithashtu fiqtë përmbajnë fibra që do ju mbajnë të ngopur.

Shalqiri
Gjysma e përbërjes së shalqirit është ujë, prandaj konsumimi i tij do ju hidratojë para gjumit dhe do të eliminojë urinë pas darke, për shkak të volumit dhe fibrave që përmban.

Pjepër
Meqë dehidrimi mund të ndikojë në aftësinë për të rënë dhe për të qëndruar në gjumë, ngrënia e pjeprit ashtu si dhe shalqirit ndihmon në cilësinë e gjumit. Rekomandohen gjithashtu dhe fruta si molla, portokalli dhe dardha.

Çajra bimorë
Çajrat bimorë, në veçanti kamomili, janë shumë të mirë për qetësimin e nervave para gjumit. Bashkë me çajin e xhinxherit janë shumë hidratues dhe qetësues për stomakun.

Bajamet
Bajamet përmbajnë triptofan dhe magnez, të cilët ndihmojnë në reduktimin natyral të funksionit të muskujve dhe nervave, duke stabilizuar rrahjet e zemrës në të njëjtën kohë.

Qershitë
Mënyra më e mirë për të bërë një gjumë të mirë është duke rritur marrjen e melatoninës. Qershitë, bashkë me arrat dhe tërshërën, janë një burim natyral i melatoninës. Duke u konsumuar rregullisht, këto ushqime mund t’ju ndihmojnë me rregullimin e ciklit të gjumit.

Çokollata e zezë
Çokollata e zezë përmban serotoninë, që qetëson trupin dhe trurin tuaj, pa përmendur përfitimet e tjera të shëndetit.

Bananet
Magnezi dhe kaliumi në banane shërbejnë si relaksues për muskujt dhe nervat. Gjithashtu vitamina B6 që gjendet në këtë frut e kthen triptofanin në serotoninë, duke rritur kështu edhe më shumë relaksimin/Neps.al.

Lifestyle

7 problemet shëndetësore që shkaktojnë djersitje të tepruar

Djersitja është një reagim normal ndaj nxehtësisë.

Publikuar

nga

Djersitja freskon trupin dhe pastron toksinat. Megjithatë, djersa e tepruar e bën një person të ndihet i parehatshëm dhe sinjalizon se diçka mund të jetë e gabuar.

Por është me të vërtetë e rëndësishme të zbulohet arsyeja për të parandaluar probleme më serioze në të ardhmen!

Ja një listë me 7 probleme shëndetësore që mund të shkaktojnë djersitje të tepruar: 

  1. Stresi
  2. Probleme me tiroiden
  3. Niveli i ulët i sheqerit në gjak (hipoglicemi)
  4. Efektet anësore të ilaçeve
  5. Menopauza
  6. Temperatura e lartë, shkaktari i të cilës nuk dihet
  7. Obeziteti (apo kilet e tepërta)/neps.al

Vazhdo të lexosh

Lifestyle

Dëgjimi i muzikës gjatë lindjes mund të lehtësojë dhimbjen!

Dëgjimi i muzikës mund të ndryshojë mënyrën se si një person përjeton dhimbje, sipas studimit.

Publikuar

nga

Muzika është një gjë e fuqishme – mund të na ndihmojë të përqendrohemi, të flemë, të pushojmë, por edhe të lindim.

Listat e lojërave të lindjes janë bërë një zgjedhje popullore për gratë shtatzëna vitet e fundit.

Ky nuk është vetëm një placebo ose një modë – muzika mund të jetë një mjet i mahnitshëm gjatë lindjes, sepse mund të ndryshojë mënyrën se si e përjetoni dhimbjen.

Mamia Marley Hall thotë se dëgjimi i muzikës gjatë lindjes ka qenë prej kohësh një mënyrë popullore për të përballuar punën. Studiuesit kanë dokumentuar përfitimet e kësaj metode që nga viti 2000.

“Studimet e tyre kanë arritur në përfundimin se dëgjimi i muzikës mund të ndryshojë mënyrën se si një person përjeton dhimbje për shkak të mënyrës se si tingujt veprojnë përmes sistemit nervor qendror. Këto pjesë të trurit janë të lidhura ngushtë me kujtesën dhe emocionet,” thotë Hall.

Muzika jo vetëm që mund të na bëjë të përpunojmë dhimbjen ndryshe, por gjithashtu ka një efekt qetësues në trupin tonë – dhe mund të na qetësojë. Kjo na ndihmon të kemi një mënyrë më pozitive të të menduarit, shkruan Metro.

Catherine Graves, themeluese e KG Hypnobirthing, thotë se “shumë gra e gjejnë muzikën qetësuese gjatë lindjes dhe hartojnë një listë muzikore për riprodhim gjatë lindjes. Ndoshta përfitimi kryesor është se muzika qetësohet dhe, kur mendja është e qetë, ne krijojmë hormonin oksitocinë. “

“Ka receptorë të oksitocinës në mitër, dhe muskujt e mitrës punojnë më mirë kur mendja është më e qetë, kështu që lindja është më e shkurtër”, shton Graves.

Vazhdo të lexosh

Kulturë, Lifestyle

​Foshnjat e lindura në këto data kanë shansin më të mirë për sukses në jetë

Nga 365 ditë në vit, 30 prilli doli të jetë dita që sjell më shumë fitues.

Publikuar

nga

Studiuesit e MyHeritage hulumtuan kur 1.000 fitues të çmimeve prestigjioze kishin lindur për të zbuluar ditëlindjet që ka shumë të ngjarë të sjellin sukses.

Çmimet ishin Grammy, Oscars, kampionatet botërore, Globi i Artë, Çmimet Pulitzer, Çmimet Nobel, Çmimet Booker, Palmat e Artë dhe Lojërat Olimpike.

Nga 365 ditë në vit, 30 prilli doli të jetë dita që sjell më shumë fitues. Ndër 1000 fituesit ose kandidatët e përzgjedhur, 11 janë lindur në këtë datë.

Yjet e famshëm të lindur në këtë ditë janë reperi Travis Scott, aktorja Gal Gadot dhe aktorja Kirsten Dunst.

Data e dytë më e lidhur ngushtë me fitimin e çmimeve prestigjioze është 27 prilli. Janë gjithsej tetë nga 1000 fitues dhe kandidatë që u përzgjodhën në listën e ngushtë janë këngëtarja dhe fituesja e Grammy Lizzo si dhe aktorja dhe fituesja e Golden Globe Sally Hawkins, të cilat janë lindur në këtë ditë.

Prilli rezultoi të ishte muaji më i suksesshëm dhe 99 fitues të çmimeve më prestigjioze u lindën këtë muaj. Nëntori zuri vendin e dytë me 94 fitues. Midis tyre është fituesja e Oscar dhe Golden Globe Anne Hathaway si dhe fituesi i yllit Michelin Gordan Ramsay.

Marsi ishte muaji i tretë më i suksesshëm, me 92 fitues. Sipas këtij hulumtimi, shkurti është muaji më pak i suksesshëm. Vetëm 58 fitues janë lindur në këtë muaj. Midis tyre është futbollisti dhe fituesi i Kupës së Botës Cristiano Ronaldo si dhe fituesi i Oskarit Daniel Kaluuya, shkruan The Sun.

Vazhdo të lexosh

Lifestyle

Thëniet më të bukura nga Paulo Coelho

Paulo Coehlo është një shkrimtar brazilian, i cili lindi më 24 gusht 1947 në Rio de Janeiro.

Publikuar

nga

Ai arriti famë me romanin e tij të dytë, “Alkimisti”, i cili ka shitur të paktën 65 milion kopje dhe mban rekordin botëror Guinness për të qenë libri më i përkthyer në botë nga një autor i gjallë.

Për lexuesit tanë kemi sjellë një përmbledhje me thëniet e tij më të bukura:

Mos e humbni kohën tuaj me shpjegime: njerëzit dëgjojnë vetëm atë që duan të dëgjojnë.

Kur nuk kisha asgjë për të humbur, kisha gjithçka. Kur pushova së qeni ajo që jam, e gjeta veten.

Një fëmijë mund t’i mësojë një të rrituri tre gjëra: të jetë i lumtur pa asnjë arsye, të jetë gjithmonë i zënë me diçka dhe të dijë të kërkojë me gjithë fuqinë e tij atë që dëshiron.

Disa gjëra në jetë thjesht duhen përjetuar – dhe kurrë nuk shpjegohen. Dashuria është një gjë e tillë.

Çdo bekim i injoruar bëhet një mallkim.

Mundësia për të realizuar një ëndërr e bën jetën interesante.

Dhe, kur doni diçka, i gjithë universi komploton për t’ju ndihmuar ta arrini atë.

Dikush është i dashur sepse dikush është i dashur. Asnjë arsye nuk është e nevojshme për të dashur.

Ekziston vetëm një gjë që e bën të pamundur realizimin e një ëndrre: frika e dështimit.

Pra, të dua sepse i gjithë universi komplotoi për të më ndihmuar të të gjeja.

Sekreti i jetës, megjithatë, është të biesh shtatë herë dhe të ngrihesh tetë herë.

Pritja është e dhimbshme. Të harrosh është e dhimbshme. Por të mos dish se çfarë të bësh është vuajtja më e keqe.

Jeta gjithmonë pret që të ndodhë ndonjë krizë para se të shfaqet në shkëlqimin e saj.

Gjërat e thjeshta janë gjithashtu gjërat më të jashtëzakonshme, dhe vetëm të mençurit mund t’i shohin ato.

Nëse dhimbja duhet të vijë, le të vijë shpejt. Sepse kam një jetë për të jetuar, dhe kam nevojë ta jetoj atë në mënyrën më të mirë të mundshme. Nëse ai duhet të bëjë një zgjedhje, le ta bëjë atë tani. Atëherë ose do ta pres ose do ta harroj.

Të gjithë duket se kanë një ide të qartë sesi njerëzit e tjerë duhet të udhëheqin jetën e tyre, por asnjë për jetën e tij ose të saj.

Mos harroni se kudo që të jetë zemra juaj, atje do të gjeni thesarin tuaj.

Kur dikush largohet, është sepse dikush tjetër është gati të arrijë.

Dashuria është një forcë e pakontrolluar. Kur përpiqemi ta kontrollojmë, na shkatërron. Kur përpiqemi ta burgosim, na skllavëron. Kur përpiqemi ta kuptojmë, na lë të ndihemi të humbur dhe të hutuar.

Pavarësisht se çfarë bën, çdo person në tokë luan një rol qendror në historinë e botës. Dhe normalisht ai nuk e di.

Asgjë në botë nuk është kurrë plotësisht e gabuar. Edhe një orë e ndaluar është e saktë dy herë në ditë.
Kur të gjeni rrugën tuaj, nuk duhet të keni frikë. Duhet të kesh guxim të mjaftueshëm për të bërë gabime.

Zhgënjimi, humbja dhe dëshpërimi janë mjetet që Zoti përdor për të na treguar rrugën.

Tani që ajo nuk kishte asgjë për të humbur, ajo ishte e lirë.

Lotët janë fjalë që duhen shkruar.

Mos u dorëzoni në frikën tuaj. Nëse e bëni këtë, nuk do të jeni në gjendje të flisni me zemrën tuaj.

Nëse jam vërtet pjesë e ëndrrës suaj, do të ktheheni një ditë.

Dy provat më të vështira në rrugën shpirtërore janë durimi për të pritur momentin e duhur dhe guximi për të mos u zhgënjyer me atë që hasim.

Askush nga ne nuk e di se çfarë mund të ndodhë edhe në minutën tjetër, megjithatë ne vazhdojmë përpara. Sepse ne kemi besim. Sepse ne kemi Besim.

Njerëzit janë të aftë, në çdo kohë të jetës së tyre, të bëjnë atë që ëndërrojnë.

Unë mund të zgjedh ose të jem viktimë e botës ose aventurier në kërkim të thesarit. E gjitha është një pyetje se si e shikoj jetën time.

Njerëzit kurrë nuk mësojnë asgjë duke u thënë, ata duhet ta zbulojnë vetë.

Çdo gjë që ndodh një herë nuk mund të ndodhë përsëri. Por gjithçka që ndodh dy herë me siguri do të ndodhë një herë të tretë.

Ju jeni ajo që besoni se jeni.

Kushdo që ka humbur diçka që mendonte se ishte e tyre përgjithmonë, më në fund arrin të kuptojë se asgjë nuk i përket në të vërtetë.

Askush nuk humbet askënd, sepse askush nuk zotëron askënd. Kjo është përvoja e vërtetë e lirisë: të kesh gjënë më të rëndësishme në botë pa e pasur atë.

Në jetën reale, dashuria duhet të jetë e mundur. Edhe nëse nuk kthehet menjëherë, dashuria mund të mbijetojë vetëm kur ekziston shpresa se do të jeni në gjendje të fitoni personin që dëshironi.

Kushdo që dashuron me shpresën se do të dashurohet në këmbim, po humb kohën e tij.

Sytë tuaj tregojnë forcën e shpirtit tuaj.
Urrejtësit janë admirues të hutuar që nuk mund të kuptojnë pse të gjithë të tjerët ju pëlqejnë.

Mos i dëgjoni komentet dashakeqe të atyre miqve të cilët, duke mos ndërmarrë asnjë rrezik vetë, mund të shohin vetëm dështimet e njerëzve të tjerë.

Në çdo moment të jetës sonë, të gjithë kemi njërën këmbë në një përrallë dhe tjetrën në humnerë.

Ju keni dy zgjedhje, për të kontrolluar mendjen tuaj ose për ta lënë mendjen tuaj t’ju kontrollojë.

Dhe, kur nuk mund të kthehesh prapa, duhet të shqetësohesh vetëm për mënyrën më të mirë për të ecur përpara.

Gjatë gjithë jetës sime, unë e mendoja dashurinë si një lloj skllavërimi vullnetar. Epo, kjo është një gënjeshtër: liria ekziston vetëm kur dashuria është e pranishme. Personi që e jep veten plotësisht, personi që ndihet më i lirë, është personi që do më së shumti me gjithë zemër.

Nëse e doni dikë, duhet të jeni të përgatitur për ta liruar atë.

Të kuptosh fatin e dikujt është detyrimi i vetëm i një personi.

Sa shumë më ka munguar, thjesht sepse kisha frikë se mos e humbisja.

Dashuria më e fortë është dashuria që mund të demonstrojë brishtësinë e saj.

Çfarë është një mësues? Unë do t’ju them: nuk është dikush që mëson diçka, por dikush që frymëzon studentin të japë më të mirën e saj në mënyrë që të zbulojë atë që ajo tashmë e di.

Miqtë tanë të vërtetë janë ata që janë me ne kur ndodhin gjërat e mira. Ata na gëzojnë dhe janë të kënaqur me triumfet tona. Miqtë e rremë shfaqen vetëm në kohë të vështira, me fytyrat e tyre të trishtuara dhe mbështetëse, kur, në fakt, vuajtjet tona po shërbejnë për t’i ngushëlluar ata për jetën e tyre të mjerueshme.

Kam mësuar se pritja është pjesa më e vështirë, dhe dua të mësohem me ndjenjën, duke e ditur që ju jeni me mua, edhe kur nuk jeni pranë meje.

Ju kurrë nuk do të jeni në gjendje të shpëtoni nga zemra juaj. Pra, është më mirë të dëgjoni atë që ka për të thënë.

Cila është gënjeshtra më e madhe e botës? … është kjo: që në një pikë të caktuar të jetës sonë, ne humbim kontrollin e asaj që po na ndodh dhe jeta jonë kontrollohet nga fati.

Kur përpiqemi të bëhemi më të mirë se sa jemi, gjithçka përreth nesh bëhet gjithashtu më e mirë.

Ji i çmendur! Por mësoni si të jeni të çmendur pa qenë në qendër të vëmendjes. Jini mjaft të guximshëm për të jetuar ndryshe.

Pas maskës së akullit që veshin njerëzit, rreh një zemër zjarri.

Nëse filloni duke premtuar atë që nuk e keni akoma, do të humbisni dëshirën tuaj për të punuar drejt përmbushjes së saj.

Ne pretendojmë të jemi të fortë sepse jemi të dobët.

Intuita është me të vërtetë një zhytje e papritur e shpirtit në rrymën universale të jetës.

Mos lejoni që mendja juaj t’i tregojë zemrës tuaj se çfarë të bëni. Mendja heq dorë lehtë.

Falni por mos harroni, përndryshe do të lëndoheni përsëri. Falja ndryshon perspektivat. Të harrosh humb mësimin.

Një rënie nga kati i tretë dhemb sa një rënie nga e qindta. Nëse më duhet të bie, le të jetë nga një vend i lartë.

Dashuria nuk është një zakon, një angazhim ose një borxh. Nuk është ajo që këngët romantike na thonë se është – dashuria thjesht është.

Ka vetëm një mënyrë për të mësuar. Është përmes veprimit. Gjithçka që duhet të dini e keni mësuar gjatë udhëtimit tuaj.

Dëshira e thellë, dëshira e vërtetë është dëshira për të qenë pranë dikujt.

Kur duam, ne gjithmonë përpiqemi të bëhemi më të mirë se sa jemi. Kur përpiqemi të bëhemi më të mirë se sa jemi, gjithçka përreth nesh bëhet më e mirë gjithashtu.

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara