Internet

NetEase shtyen lansimin e ‘Diablo Immortal’ në Kinë

“Diablo Immortal”, që u planifikua të lansohet të enjten, është shtyrë deri në njoftimin e mëtejshëm.

Publikuar

Kompania kineze e lojërave shtyu lansimin e një videoloje të shumëpritur në Kinë këtë javë pasi një nga llogaritë e rrjeteve sociale u bllokua për shkak të një komenti, siç thonë ata politik.

“Diablo Immortal”, që u planifikua të lansohet të enjten, është shtyrë deri në njoftimin e mëtejshëm, sipas një njoftimi në faqen kineze të NetEase (NTES), të dielën. Titulli u krijua bashkë nga NetEase dhe Blizzard Entertainment, një divizion i Activision Blizzard (ATVI).

NetEase nuk dha detaje për shtyerjen, por sugjeroi se po bënte përditësime teknike në lojë. Kompania nuk dha ndonjë datë tjetër të lansimit dhe nuk e komentoi rastin.

Disa komentues spekuluan se kompania është e përfshirë në çështje politike.

Lajmi për shtyerjen tronditi investitorët. Aksionet e NetEase ranë 7.8% në New York dhe 6.7% në Hong Kong të hënën menjëherë pas njoftimit, përpara se të riktheheshin të nesërmen. Aksionet e saj u mbyllën me 1.2% në Hong Kong të martën dhe për herë të fundit ranë në 1.5% në tregtinë para tregut në ShBA./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Internet

Aplikacioni Facebook Pay shndërrohet në Meta Pay

Në një të ardhme afatshkurtër, softueri nuk do të ndryshojë shumë.

Publikuar

nga

Facebook Pay do të bëhet Meta Pay. Mark Zuckerberg lajmëroi se ribrandimi ditën e mërkure është hapi i parë i Meta drejt krijimit të një portofoli dixhital në përputhje me vizionin e saj të metaverse.

Në një të ardhme afatshkurtër, softueri nuk do të ndryshojë shumë. Përdoruesit ende mund ta shfrytëzojnë për të dërguar para miqve apo familjes në Facebook, Instagram dhe WhatsApp apo të bëjnë blerje dhe donacione. Por Zuckerberg thotë se e sheh Meta Pay si një portofol universal për të gjitha sendet dixhitale që blihen apo krijohen në metaverse. Ai shpreson se Meta Pay do të bëhet portofoli de-fakto i metaverse. Padyshim përfitimet më të mëdha do t’i kishte vetë Meta.

Kompania së fundi konfirmoi se merr afro 48% komision për blerjet e aseteve dixhitale në Horizon Worlds. Një aplikacion i tillë do të ishte një mënyrë për kompaninë të fitojë para nga krijuesit e metaverse./PCWorld Albanian

Vazhdo të lexosh

Internet

Lego me fabrikë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës

Më parë Lego kishte një fabrikë amerikane në Konektikat, por ai objekt u mbyll në vitin 2006.

Publikuar

nga

Lego po planifikon të shpenzojë më shumë se 1 miliard në ndërtimin e fabrikës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Kompania njoftoi të mërkurën planet për një fabrikë 1.7 milion metra katrorë në Virxhinia, e cila do të punësojë afërsisht 1 mijë e 800 njerëz pasi të përfundojë në vitin 2025. Do të jetë fabrika e shtatë globale e kompanisë daneze dhe e dyta në Amerikën e Veriut – tjetra ndodhet në Monterrey, Meksikë.

Më parë Lego kishte një fabrikë amerikane në Konektikat, por ai objekt u mbyll në vitin 2006 sepse kompania tha se fëmijëve po u pëlqen të luajnë me lojëra elektronike.

Rrethanat kanë ndryshuar: Ashtu si prodhuesit e tjerë të lodrave, Lego është në mes të një bumi të shkaktuar nga pandemia, ndërsa familjet po kërkojnë argëtim në shtëpi. Shitjet e tij u rritën me 27% vitin e kaluar, të nxitura nga hapjet e dyqaneve të reja në Kinë dhe klientët u rikthyen në dyqane. Nga kompania thonë se kanë tejkaluar industrinë e lodrave në të gjitha tregjet kryesore gjatë vitit, kur shitjet e tullave të saj plastike arritën në më shumë se 8 miliardë dollarë.

Ndërtimi i një fabrike në ShBA e ndihmon gjithashtu kompaninë të përmbushë kërkesën, veçanërisht kur zinxhirët e furnizimit janë të bllokuar dhe kostoja e transportit të mallrave po rritet mes çmimeve rekord të karburantit.

Kompania aktualisht punëson 2 mijë e 600 njerëz në Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe ka më shumë se 100 dyqane./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Internet

Si t’i mbroni të dhënat tuaja personale kur kyçeni në internet?

Mos e karikoni telefonin tuaj duke përdorur stacionet e karikimit publik.

Publikuar

nga

Teksa e doni dhe e përdorni telefonin tuaj çdo ditë për pothuajse gjithçka, tiparet e tij mund të dëmtojnë privatësinë tuaj.

Aplikacionet tuaja, për shembull, do të shikojnë të dhënat tuaja edhe nëse nuk u keni dhënë atyre leje.

Përdorimi i vetëm një programi antivirus nuk mjafton që hakerat të mos zhyten në të dhënat tuaja personale, shkruan Bright Side, transmeton klankosova.tv.

Mos i dërgoni para dikujt që pretendon se është një mik apo anëtar i familjes.

Një mik i ngushtë ose anëtar i familjes ju telefonon nga numri i tyre i zakonshëm dhe ju tregon se ata kanë nevojë për para. Një gjë në të cilën duhet të përqendroheni është zëri i tyre pasi nuk do të jetë i njëjtë. Ata ndoshta do të përpiqen të tingëllojnë shumë të shqetësuar dhe t’ju japin udhëzime se si t’i dërgoni atyre disa para menjëherë, por ju pasi ta mbyllni telefonin, telefononi atë person nga kontaktet tuaja dhe pyesni drejtpërdrejt nëse ju kanë thirrur vërtet. Gjithashtu, telefononi në numrin nga i cili ju kanë telefonuar gjithmonë.

Mos e karikoni telefonin tuaj duke përdorur stacionet e karikimit publik.

Ky mashtrim është ndërtuar nga njerëz të cilët vendosin kioska false të tarifimit në vende shumë publike. Në shumicën e tyre, fundi i marrjes së kordonëve nuk është i dukshëm, që do të thotë se ato mund të jenë të lidhura me një kompjuter. Kështu hakerat marrin qasje në pajisjen tuaj dhe madje instalojnë “Malware”. Është shumë e vështirë të dallosh një stacion të rremë të karikimit nga një i vërtetë dhe kjo është arsyeja pse duhet të shmangni përdorimin e tyre plotësisht.

Përdorni një VPN kur hyni në WiFi publike

Shumë hakera dhe hajdutë të të dhënave mund të jenë përgjuar në WiFi publike duke pritur të vjedhin informacionet private. Një VPN kripton të dhënat tuaja kështu që janë të palexueshme kur dërgohen në një rrjet publik. Ju gjithashtu mund të endeni në internet në mënyrë anonime, pa e ndjekur askush historinë tuaj të shfletimit. Kjo është arsyeja pse Agjencitë e Sigurisë Kibernetike na këshillojnë të mbulojmë gjurmët tona duke përdorur një VPN sa herë që kemi nevojë të përdorim WiFi falas publike.

Shkarkoni një aplikacion për menaxher fjalëkalimesh “Password manager” për të ruajtur fjalëkalimet tuaja

Problemi me fjalëkalimet e shumicës së njerëzve është se ato janë shumë të zakonshme dhe se i ripërdorin ato në shumicën e llogarive të tyre. Në vend që t’i shkruani ato në bllokun e shënimeve të telefonit tuaj, mund të shkarkoni një aplikacion si menaxherin e fjalëkalimeve. Aplikacioni jo vetëm që do të gjenerojë fjalëkalime të forta për ju, por gjithashtu do t’i ruajë të gjithë në një bazë të të dhënave të koduar. I vetmi fjalëkalim që duhet të mbani mend është ai që zhbllokon bazën e të dhënave.

Fshini shpesh historinë tuaj të shfletimit, cookies dhe memorjen e fshehtë

Hakerat shpesh do të përdorin cookies të ruajtura për të marrë qasje në pajisjen tuaj madje pa gjetur fjalëkalimin tuaj. Cookies gjithashtu ruajnë shumë informacione personale si detajet e bankës suaj, diçka që një haker mund ta përdorë në avantazhin e tyre. Kriminelët kibernetikë gjithashtu mund t’ju lidhin në internet dhe pasi të dinë se cilat uebfaqe vizitoni, ata ju dërgojnë email.
Këto posta elektronike duken sikur janë dërguar nga një shërbim që keni përdorur dhe ju kërkojnë detaje personale. Shumë njerëz mund të mashtrohen për të dhënë detajet e tyre dhe kjo është mënyra se si mashtruesit ju vjedhin para. Kjo është arsyeja pse është thelbësore të pastroni shfletuesin tuaj shpesh dhe mos të mos përdorni kurrë tiparin “mbaj mend fjalëkalimin tim”.

Shkarkoni vetëm aplikacione nga Apple ose Google Play.

Ka kaq shumë aplikacione atje të krijuara nga burime të paverifikuara që mund të paraqesin kërcënime të mëdha për pajisjen tuaj. Kërcënimet e para janë viruset, pasi që një aplikacion i paverifikuar nuk kontrollohet gjithmonë nga sistemi i sigurisë së telefonit tonë. Gjithashtu, shumë aplikacione të rreme janë krijuar që të duken saktësisht si aplikacioni i vërtetë dhe të gjejnë mënyra për të sulmuar pajisjen tuaj dhe për të vjedhur paratë tuaja. Të vetmet gjëra që ata do t’ju kërkojnë janë detajet e hyrjes tuaj dhe pasi t’i keni dorëzuar ato, ata marrin qasje në pajisjen tuaj.

Vendosni fshirjen në distancë në telefonin tuaj

Nëse telefoni juaj vidhet ose humbet ndonjëherë, një aplikacion për fshirjen në distancë mund të fshijë të gjitha të dhënat tuaja në mënyrë që të mos bjerë në duar të gabuara. Jo vetëm kaq, por këto aplikacione mund të parandalojnë hajdutët të rikuperojnë skedarët e fshirë, ndërsa e kthejnë telefonin në cilësimet e fabrikës. Sidoqoftë, për të ndodhur gjithçka, telefoni duhet të jetë i ndezur dhe i lidhur me një rrjet. Procesi i fshirjes mund të shkojë keq nëse telefoni është në modalitetin e aeroplanit “Airplan Mode”, nëse hajduti e rindez atë, ose nëse nuk ka lidhje.

Mos e lini Bluetooth të aktivizuar gjatë gjithë ditës

Gjëja më e zakonshme dhe e rrezikshme që mund të ndodhë është që hakerat të kenë qasje në informacionin tuaj personal. Ata gjithashtu mund të përhapin “Malware” dhe viruse të tjera në pajisjen tuaj dhe, për këtë arsye, t’ju mbyllin gojën. Gjëja më alarmante është se pajisja e hakerit nuk duhet të çiftohet me pajisjen tuaj për të qenë në gjendje të bëjë një sulm. Të gjitha pajisjet që përdorin Windows, iOS, Android dhe Linux mund të preken nëse Bluetooth-i i tyre është i ndezur në çdo kohë.

Vazhdo të lexosh

Internet

Mandiant: Operativët pro-rusë në internet pretenduan se Zelensky kreu vetëvrasje

Sipas Madiant, kjo si përpjekje për të dëmtuar moralin publik dhe për të minuar qeverinë ukrainase.

Publikuar

nga

Operativët online pro-rusë pretenduan në mënyrë të rreme disa javë pas fillimit të luftës së Moskës kundër Ukrainës se presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky kishte kryer vetëvrasje.

Kjo u bë si pjesë e një përpjekjeje agresive për të dëmtuar moralin publik dhe për të minuar qeverinë ukrainase, tha të enjten firma amerikane e sigurisë kibernetike Mandiant.

Kjo është vetëm një nga disa informacionet e gjurmuara nga Mandiant, që pretendohet se janë kryer nga aktorë të dyshuar rusë dhe bjellorusë që synonin të mashtronin audiencën në Ukrainë, Rusi dhe gjetkë në Evropë – ose të paktën të ngatërronin të vërtetën rreth luftës brutale.

Fushatat e ndikimit, thonë analistët, nënvizojnë se si Kremlini është i përkushtuar si kurrë më parë ndaj luftës së informacionit dhe përpjekjeve për të formësuar perceptimet e konfliktit edhe kur ushtarët e tij pësojnë humbje të mëdha në fushën e betejës.

Në një rast tjetër, operativë të lidhur me Bjellorusinë pohuan në mënyrë të rreme se një rrjet krimi polak po merrte organet e refugjatëve ukrainas, me bashkëpunimin e zyrtarëve polakë.

Mandiant nuk e drejtoi drejtpërdrejt gishtin nga qeveria ruse për narrativën e rreme të vetëvrasjes së Zelenksyt, por e përshkroi aktivitetin si një “fushatë të dyshuar të ndikimit rus”./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara