Teknologji

Kriptomonedhat nuk janë aq të decentralizuara sa reklamohen, thotë një raport

Ai tha se fuqia e kriptomonedhave është e përqendruar në mesin e njerëzve ose organizatave të cilat zotërojnë një pjesë të madhe të tyre.

Publikuar

Një prej avantazheve të mëdha të kriptomonedhave mbi sistemet e tjera financiare është fakti se nuk ka një bankë apo qeveri që e kontrollon.

Një raport i hulumtuesve të Trail Bits miratuar nga DARPA (Defense Advanced Research Project Agency) thotë se nuk është plotësisht e vërtetë dhe ka disa centralizime të pa qëllimshme në sistemet e decentralizuara.

“Konsiderohet si e mirëqenë se blockchain është imun dhe i decentralizuar, sepse komuniteti thotë kështu”, tha Dan Guido, CEO i Trail of Bits.

Ai tha se fuqia e kriptomonedhave është e përqendruar në mesin e njerëzve ose organizatave të cilat zotërojnë një pjesë të madhe të tyre. Si çdo sistem tjetër kapitalist, shumë mund të mos jenë dakord.

Trail of Bits i përshkruan “centralizime të paqëllimshme” si rrethana nën të cilat entitete të ndryshme kanë ndikim mbi sistemet e decentralizuara dhe mundësinë për të ndërhyrë në rekordet e pronësisë.

Raporti citon se tre ISP mund të përballojnë 60 përqind të trafikut të bitcoin. Një rrjet blockchain mund të dëmtohet nëse një autoritet rregullator komunikimi, një haker apo dikush tjetër me ndikim në këto ISP ngadalëson ose ndërpret trafikun e bitcoin.

Gjithashtu ka dobësi në rrjetin e bitcoin. Raporti gjeti se 21% e nyjeve kanë versione të vjetra dhe vulnerabil të bërthamës së bitcoin client.

Këtë javë u raportua se platforma e kredi dhënies Solend ishte përpjekur të merrte kontrollin e llogarisë më të madhe sepse tha se operatori mund të kishte ndikim të madh mbi lëvizjet e tregut. Sipas Solend marrja nën kontroll e përkohshme e investitorit “balenë” do të likuidonte pozicionin e tyre dhe të shmangte ndërprerje të mundshme.

Një propozim që lejonte platformën të bënte lëvizje kontroverse kaloi ditën e Dielë. Megjithatë përdoruesit e Solend votuan një propozim tjetër që anulonte të parin me 99.8% të votave në favor./PCWorld Albanian

Teknologji

Vdiq në moshën 23-vjeçare YouTuber-i i njohur

Babai i tij thotë se djali i tij shkroi një mesazh lamtumirës dhe “ai më kërkoi që t’ua lexoja të gjithëve”.

Publikuar

nga

YouTuber-i dhe lojtari i shquar i Minecraft, i njohur si Technoblade ka vdekur nga kanceri në moshën 23-vjeçare. Babai i tij postoi një mesazh emocionues lamtumire në kanalin e tij, mesazh të cilin djali i tij e kishte përgatitur para se të vdiste.

Babai i tij thotë se djali i tij shkroi një mesazh lamtumirës dhe “ai më kërkoi që t’ua lexoja të gjithëve”.

“Përshëndetje të gjithëve, Technoblade këtu. Nëse po e shikoni këtë. Unë kam vdekur. Pra, le të ulemi dhe të bëjmë një bisedë të fundit”, ka deklaruar ai mes tjerash.

Technoblade u bë i famshëm me video direkte dhe duke postuar klipe të tij duke luajtur videolojëra dhe pati disa fitore në turne në Minecraft. Ai konsiderohej gjerësisht si një nga lojtarët më të mirë të Minecraft në botë./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Teknologji

“Mbretëresha e kriptos”, FBI shton Ruja Ignatova-n në topdhjetëshen e më të kërkuarve

Gruaja bullgare, që besohet se është në të ’40-tat, po kërkohet nga FBI për përfshirjen në një skemë mashtrimi me kriptovaluta.

Publikuar

nga

Ruja Ignatova, e njohur gjithashtu edhe si “mbretëresha e arratisur e kriptos”, ka hyrë në topdhjetëshen e më të kërkuarve të FBI.

Gruaja bullgare, që besohet se është në të ’40-tat, po kërkohet nga FBI për përfshirjen në një skemë mashtrimi me kriptovaluta, e njohur si OneCoin. Hetuesit federalë e akuzojnë të arratisurën për përdorimin e skemës për të mashtruar viktimat për më shumë se 4 miliardë dollarë (3.2 miliardë paund). Ajo është zhdukru që nga viti 2017, kur zyrtarët amerikanë nënshkruan një urdhër arresti dhe hetuesit filluan ta kapnin atë.

Në vitin 2014, OneCoin, një kriptovalutë e vetëpërshkruar, filloi t’u ofronte blerësve komision nëse ata ua shisnin valutën shumë njerëzve. Por agjentët e FBI-së thonë se OneCoin ishte e pavlefshme dhe nuk u mbrojt kurrë nga teknologjia blockchain e përdorur nga kriptovalutat e tjera.

Sipas pretendimeve të bëra nga prokurorët federalë, në thelb ishte një skemë Ponzi e maskuar si një kriptomonedhë./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Vazhdojnë kërkesat që TikTok të ndalohet për shkak të shqetësimeve për sigurinë rreth të dhënave

“TikTok nuk është thjesht një tjetër aplikacion video”, tha Carr në Twitter.

Publikuar

nga

Një zyrtar i lartë në rregullatorin amerikan të komunikimit po i kërkon kompanisë Apple dhe Google që të largojnë TikTok-un nga dyqanet e tyre të aplikacioneve për shkak të shqetësimeve të sigurisë së të dhënave që lidhen me kompaninë në pronësi kineze.

Brendan Carr, një anëtar republikan i Komisionit Federal të Komunikimeve (FCC), u ka shkruar një letër shefave ekzekutivë të të dy kompanive duke thënë se aplikacioni ka mbledhur një sasi të madhe të dhënash të ndjeshme rreth përdoruesve amerikanë që mund të aksesohen nga stafi në ByteDance.

“TikTok nuk është thjesht një tjetër aplikacion video”, tha Carr në Twitter. “Ai mbledh një sërë të dhënash të ndjeshme që raportet e reja tregojnë se janë duke u aksesuar në Pekin”.

Carr tha se kjo e bëri TikTok-un të mos ishte në përputhje me politikat e Apple dhe Google të dyqaneve të aplikacioneve, dhe ai u kërkoi kompanive që ose ta hiqnin atë nga dyqanet e tyre të aplikacioneve deri më 8 korrik ose t’i shpjegonin atij pse nuk planifikonin ta bënin këtë.

Një zëdhënëse e TikTok-ut pranoi se inxhinierëve të kompanisë në vende jashtë Shteteve të Bashkuara, përfshirë Kinën, mund t’u jepet akses në të dhënat e përdoruesve të SHBA-së “sipas nevojës” dhe nën “kontrolle të rrepta”.

TikTok vitet e fundit ka qenë nën kontrollin rregullator mbi mbledhjen e tij të të dhënave personale në SHBA./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Çfarë nuk duhet të bëni në rrjetet sociale?

Ju duhet të njihni platformat sociale të cilat përbëhen nga një densitet i mirë i klientëve tuaj të synuar dhe të interesuar.

Publikuar

nga

1. Mos u regjistroni për çdo platformë sociale

Ju duhet të njihni platformat sociale të cilat përbëhen nga një densitet i mirë i klientëve tuaj të synuar dhe të interesuar. Kjo do t’ju ndihmojë të përqëndroheni në platformat që ju japin rezultate të shkëlqyera. Pra, shmangni angazhimin në çdo kanal tjetër dhe të shpenzoni energjitë tuaja në vende të papërshtatshme.

2. Mos u tregoni personal apo politik në mediat sociale

Është shumë joshëse të shkruani pikëpamjet tuaja personale për një ngjarje apo dukuri të veçantë që vëzhgoni në çështjet aktuale të botës. Megjithatë, është gjëja më e mençur të rezervoni mendimet tuaja për çështje të tilla kur jeni të përfshirë në promovimin e biznesit dhe markës tuaj. Të qenit i matur në lidhje me vizionin tuaj është më e sigurta që mund të bëni nga ftimi i çdo lloj polemike ose mospëlqimi nga klientët tuaj që nuk ndajnë një pikëpamje të përbashkët me ju.

3. Shmangni postimet e tepërta në rrjetet sociale

Ju nuk dëshironi të postoni gjëra nga të cilat klientët tuaj mund të zmbrapsen. Për më tepër, postimi i së njëjtës përmbajtje ose postimi shumë i shpeshtë gjithashtu mund të largojë audiencën tuaj që t’ju ndjekë. Kjo jo vetëm që paraqet një qasje të keqe, por gjithashtu jep një perceptim të pasigurtë për biznesin tuaj.

4. Mbani larg spammers

Postuesit e padëshiruar mund të pengojnë në masë të madhe mënyrën se si punoni. Pra, mbani një sy te spammers, të cilët ndonjëherë mund të paraqiten si klientë dhe t’ju japin një rezultat të shtrembëruar.

5. Mos harroni të bëni modifikimet e duhura

Gabimet e shtypit ndodhin gjatë gjithë kohës dhe për të gjithë. Por, mos korrigjimi i tyre mund të jetë një gabim. Kur merrni kaq shumë masa për t’u bërë përshtypje klientëve tuaj, nuk dëshironi ta lini këtë gur pa lëvizur. Sapo të keni dalluar gabimet tuaja gramatikore ose gabimet kontekstuale, do të ishte mirë të bëni një postim në lidhje me modifikimet që keni bërë. Kjo është për t’i bërë të ditur klientëve tuaj se ju e pranoni gabimin tuaj dhe se kërkoni falje për këtë. Në përgjithësi, ajo paraqet një pamje të rregulltë tuajën dhe të biznesit, në tërësi.

6. Marketing pa strategji

Çdo detyrë e ndërmarrë pa një plan mund të përfundojë në një fatkeqësi. Kur synoni rezultate më të mëdha, do t’ju kërkohet të vizatoni një skicë të detajuar se si do të formohet e gjithë gjëja. Pra, mbani gjithmonë një strategji përpara se të ndërhyni për të bërë hapin e madh.

7. Injorimi i komenteve

Kur jeni në procesin e ndërtimit të markës, klientët tuaj fillojnë të lidhen edhe me markën tuaj. Shpesh, ata do të jenë të shpejtë për t’ju ofruar atë që ata mendojnë. Në këtë pikë, duhet të jeni gati për vlerësim, si dhe për kritika. Ashtu si ju tregoni lumturi kur klienti juaj ju tregon vlerësim, ju duhet të pranoni edhe reagimet e tyre negative. Kjo do të forcojë lidhjen tuaj me ta dhe do t’i lërë klientët të mendojnë se mendimi i tyre ka rëndësi në skemën tuaj./bm/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara