Internet

Në Iran kufizohet qasja në WhatsApp dhe Instagram mes protestave për vdekjen e 22-vjeçares

Vdekja e 22-vjeçares ka ngjallur reagim.

Publikuar

Irani ka kufizuar qasjen në rrjetet sociale Instagram dhe WhatsApp mes protestave për vdekjen e një 22-vjeçareje në paraburgim, sipas banorëve dhe mbikëqyrësit të internetit NetBlocks.

Në të gjithë vendin u raportua për ndërprerje të konsiderueshme të internetit, dhe një nga operatorët më të mëdhenj të telefonisë celulare u ndërpre, duke lënë miliona iranianë jashtë linje.

Vdekja e 22-vjeçares Mahsa Amini javën e kaluar, e cila po mbahej në paraburgim nga policia e moralit në Teheran për “veshje të papërshtatshme”, ka ngjallur reagim mbi çështjet sikurse liria në Republikën Islamike. Të paktën gjashtë protestues janë vrarë deri më tani, sipas mediave dhe zyrtarëve iranianë, si dhe një zyrtar policie dhe dy anëtarë të një milicie pro-qeveritare. Megjithatë, grupet aktiviste thonë se numri i të vdekurve është më i lartë./UBTNews/

Internet

Plaga e lajmeve të rreme në zgjedhjet presidenciale të Brazilit

WhatsApp, një burim lajmesh në Brazil.

Publikuar

nga

Vetëm disa javë në prag të zgjedhjeve presidenciale, autoritetet në Brazil po mundohen të limitojnë shpërndarjen e dezinformatave online. Ndonëse vendi është më i përgatitur të përballet me lajmet e rreme sesa që ishte gjatë kampanjës të vitit 2018, ku Jair Bolsonaro fitoi zgjedhjet, disa përmbajtje dhe platforma po i shmangen kontrollit.

Mbështetësit e presidentit Jair Bolsonaro dolën në numër të madh më 7 shtator për të shënuar 200-vjetorin e pavarësisë së Brazilit nga Portugalia. Në plazhin Copacabana në Rio de Zhaneiro, një grumbull njerëzish me telefona inteligjentë realizonin, shpërndanin dhe ripostonin me furi fotografitë.

Sonia, një 50-vjeçare nga Rio, është një nga ta.

“Shpërndaj gjithçka, madje në grupet e WhatsApp-it ato shpërndahen menjëherë”, deklaroi ajo.

Ajo tashmë ka dërguar videot dhe fotot te të gjitha kontaktet e saj, edhe pse i njeh vetëm disa nga ta.

Këto grupe mesazhesh janë mjeti kryesor për lajmet e rreme në Brazil dhe përbëhen nga një rrjedhë e pafund mesazhesh kërcënuese të shkruara me shkronja të mëdha.

“Urgjente, Lula po planifikon vrasjen e Bolsonaros”, thuhet në një shkrim. “Një entuziast pro-Lula kritikon flamurin e Brazilit”, thuhet në një tjetër.

Edhe sondazhet e rreme që parashikojnë fitoren e Bolsonaros qarkullojnë gjerësisht.

Që nga viti 2018, mediat sociale kanë qenë mjeti i preferuar i Bolsonaros për të komunikuar me bazën e tij mbështetëse, ndërsa mediat tradicionale portretizohen si një armik që duhet mposhtur.

“Gazetarët janë të gjithë të korruptuar, ata janë leninistë, trockistë”, thonë disa nga mbështetësit e presidentit në Copacabana.

WhatsApp, një burim lajmesh

Brazili është tregu i dytë më i madh në botë për WhatsApp, pas Indisë – dhe aplikacioni është një nga kanalet kryesore për qarkullimin e lajmeve të rreme. Gjashtë në çdo dhjetë brazilianë përdorin WhatsAppin çdo ditë. Një studim i vitit 2019 i porositur nga Kongresi Brazilian zbuloi se 79 përqind e brazilianëve i marrin lajmet e tyre kryesisht nga WhatsApp.

Bolsonaro e shfrytëzoi me sukses këtë mjet gjatë fushatës së tij në vitin 2018. Një ish-parashutist, nuk merrej edhe aq shumë me politikë në atë kohë, një anëtar i një partie të vogël me pak ndikim dhe pak burime – kështu që ai u mbështet në WhatsApp. Fotot, memet, videoklipet, të gjitha të shpërndara përmes miliona mesazheve në WhatsApp, shërbyen si reklama të fushatës së tij./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Internet

Anonymous mori përgjegjësinë për sulmin ndaj Qeverisë iraniane

Grupi ka postuar një video në Twitter që ofron mbështetje për të drejtat e grave dhe vajzave.

Publikuar

nga

Grupi Anonymous tha se qëndron prapa sulmit kibernetik ndaj Qeverisë iraniane. Si pasojë e sulmit, faqet e qeverisë ranë nga sistemi.

Ky grup e ka marrë përgjegjësinë për sulmin, pas protestave kombëtare që janë mbajtur si shenjë pakënaqësie për vdekjen e 22-vjeçares, Mahsa Amini, pas arrestimit nga policia e moralit. 22-vjeçarja vdiq derisa po mbahej në paraburgim. Ajo u arrestua për siç tha policia për shkeljen e kodit të rreptë islamik të veshjes në Iran. Kjo shtyu gratë që të heqin shamitë dhe t’i djegin ato.

Më 20 shtator, një faqe në Twitter, e cila pretendohet se i përket grupit Anonymous, ka postuar një videomesazh që ofron mbështetje për të drejtat e grave dhe vajzave.

“Ne jemi këtu dhe jemi me ju. Na pritni! Kjo është hera e fundit. Populli iranian nuk është vetëm”, thuhet mes tjerash.

Sipas ligjit iranian, gratë në Iran obligohen të mbajnë hixhab në publik./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Internet

TikTok do të kërkojë verifikimin e llogarive politike dhe do të ndalojë mbledhjen e fondeve nga partitë politike

Ndryshimi filloi nga e mërkura dhe do të vlejë për qeveritë, politikanët dhe partitë politike.

Publikuar

nga

TikTok do të kërkojë verifikimin e llogarive politike në Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe do të ndalojë mbledhjen e fondeve në platformën e saj, konfirmoi kompania të mërkurën.

Ky ndryshim i TikTok-ut mund të ndikojë mënyrën se si shumë prej miliona përdoruesve në ShBA angazhohen me përmbajtje politike në prag të zgjedhjeve afatmesme në vitin 2022.

Ndryshimi filloi nga e mërkura dhe do të vlejë për qeveritë, politikanët dhe partitë politike që janë pjesë e platformës.

Kurse ndalesa për fonde do të fillojë nga java e ardhshme dhe është pjesë e një përpjekjeje për të mos u lejuar politikanëve të fitojnë nga platforma. Sipas ndryshimeve të ardhshme, politikanët dhe partitë politike nuk do të mund të kërkojnë donacione nga përdoruesit e TikTok ose t’i drejtojnë ato në faqet për mbledhjen e fondeve.

Popullariteti i TikTok-ut u rrit edhe në mesin e politikanëve të cilët tentuan të arrijnë votuesit përmes kësaj platforme, sikurse Tim Ryan, Bernie Sanders dhe Ed Markey./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Internet

“Si të thyesh krahun”, fjalia më e kërkuar në Google pas vendimit të Rusisë për mobilizim të pjesshëm

Presidenti rus tha se rekrutimi do të zbatohet vetëm për rezervistët dhe dekreti do të hyjë në fuqi të mërkurën.

Publikuar

nga

Në Google u rritën kërkimet për fjalinë “si të thyesh krahun në shtëpi” pasi presidenti rus, Vladimir Putin njoftoi për vendimin e tij për mobilizim të pjesshëm të popullsisë për luftën në Ukrainë.

Presidenti rus tha se rekrutimi do të zbatohet vetëm për rezervistët dhe dekreti do të hyjë në fuqi të mërkurën.

Ministri i Mbrojtjes, Sergei Shoigu, i cili u deklarua pas adresimit të Putinit, tha se 300 mijë burra me përvojë të mëhershme ushtarake do të ftohen.

Vetëm pak kohë pas njoftimit të Putinit, në Google u rritën kërkimet për fjalinë “si të thyesh krahun në shtëpi”, që ngjalli spekulime se rusët mund të ndërmarrin masa ekstreme për t’iu shmangur luftës në Ukrainë./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara