Fotografi & Dizajnë

“Ndërtesa e kujtimeve”

Nga Annette LeMay Burke.

Publikuar

Nga Annette LeMay Burke

Në serinë time, “Ndërtesa e Kujtesës”, i projektova ato fotografi të zakonshme në sipërfaqet e shtëpisë sime të fëmijërisë, në të njëjtat vende ku ato u bënë fillimisht dhe më pas rifotografova skenën. Duke shkrepur foto nga e kaluara në muret e sotme, zbulova gjashtë dekada kujtimesh të rrënjosura dhe kapja praninë e zhdukur të familjes sime, që dikur përshkonte shtëpinë tonë periferike mes-shekullore – kontejneri për shumë nga historitë e mija personale.

© Annette LeMay Burke

Ndërtimi i tablove të projektuara i bëri kujtimet më thelbësore për mua, siguroi ngushëllim për pikëllimin tim dhe krijoi një trashëgimi të re piktoreske familjare për brezat e ardhshëm.

© Annette LeMay Burke

Me kaq shumë përvoja formuese të rrënjosura dhe të ndërthurura brenda kësaj ndërtese, t’i thoja lamtumirë asaj ishte sikur t’i thoja lamtumirë prindërve të mi.

© Annette LeMay Burke
© Annette LeMay Burke
© Annette LeMay Burke

Edhe pse dhomat ishin ngjyrosur bardhë për të qenë gati për pronarët e rinj, kujtimet e mia vazhduan të qëndronin brenda atyre mureve./UBTNews/

© Annette LeMay Burke
© Annette LeMay Burke
© Annette LeMay Burke
© Annette LeMay Burke

Fotografi & Dizajnë

Vullnetarët i bashkohen kërkimit nën rrënojat e Gazës

Publikuar

nga

Shoqëria Palestineze e Gjysmëhënës së Kuqe (PRCS) tregon vullnetarët e saj që i bashkohen një kërkimi për të mbijetuar në mes të skenave të shkatërrimit brenda enklavës.

“Ky është mëngjesi i Gazës”, thuhet në një deklaratë të PRCS. “Bombardim shtëpish, më shumë viktima dhe shkatërrime”./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Fotografi & Dizajnë

Përmes fotografive: Sulmet izrealite ndaj Gazës vazhduan edhe sot

Publikuar

nga

Janë shkrepur shumë fotografi ku shihet tymi që ngrihet nga Gaza ndërsa aksioni izraelit vazhdon brenda enklavës.

Izraeli ka kryer rreth 300 sulme në të gjithë territorin vetëm në 24 orët e fundit. Këto foto janë bërë përtej kufirit, nga Izraeli jugor./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Fotografi & Dizajnë

Gjendja në Khan Younis, përmes fotografive

Publikuar

nga

Sulmet izraelite po vazhdojnë të bombardojnë qytetin jugor të Khan Younis ndërsa ushtria izrealite kryen fazën e dytë të ofensivës së saj.

Në fotot e mëposhtme, palestinezët shqyrtojnë shkatërrimin pasi shtëpitë janë lënë në gërmadha, me gjëra të shpërndara nëpër rrugë:

 

Vazhdo të lexosh

Fotografi & Dizajnë

Vritet një fotoreporter palestinez nga sulmet ajrore izraelite

Publikuar

nga

Sulmet ajrore izraelite kanë vrarë fotoreporterin Mohammad Moin Ayyash së bashku me një numër anëtarësh të familjes së tij.

Avionët izraelitë bombarduan shtëpinë e tij në kampin e refugjatëve Nuseirat të enjten, njoftoi agjencia palestineze e lajmeve Wafa.

Sipas Komitetit për Mbrojtjen e Gazetarëve, të paktën 53 gazetarë dhe punonjës të medias janë vrarë që nga fillimi i luftës më 7 tetor./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara