Fotografi & Dizajnë

Ndërron jetë Mick Rock, fotografi që shkrepi fotot e yjeve më të njohur

Michael David Rock ishte një fotograf britanik, i njohur për stilin e tij unik.

Publikuar

Mick Rock, fotografi që kapi imazhe ikonike të artistëve, duke përfshirë David Bowie, Queen, Blondie dhe Iggy and the Stooges, ka vdekur, sipas një deklarate në Twitter.

“Ata që patën kënaqësinë të ekzistonin në orbitën e tij, e dinë se Mick ishte gjithmonë shumë më tepër se “Njeriu që xhiroi vitet ’70”. Ai ishte një poet fotografik – një forcë e vërtetë e natyrës që i kalonte ditët e tij duke bërë pikërisht atë që donte, gjithmonë në mënyrën e tij të mrekullueshme të egër”, thuhet në deklaratë, përcjell UBT News.

I lindur në vitin 1948, Rock u bë i njohur në vitet 1970 për punën e tij duke kapur imazhe të muzikantëve duke përfshirë Lou Reed dhe The Ramones, dhe punën e tij në kopertinat e albumeve duke përfshirë “The Madcap Laughs” të Syd Barrett, “Transformer” të Lou Reed dhe “Coney Island Baby”.

Ai gjithashtu punoi tek “Raw Power” e Iggy and the Stooges, “Queen II” dhe “Sheer Heart Attack” e Queen’s, “End of the Century” e The Ramones dhe “I Love Rock ‘n’ Roll” e Joan Jett.

Miqësia e fotografit Mick me yjet e ndjerë si David Bowie dhe Syd Barrett tërhoqi vëmendje të konsiderueshme.

Fotografi gjithashtu mori rolin e fotografit zyrtar të David Bowie nga viti 1972 deri në 1973.

Puna e Rock-ut vazhdoi, dhe ai gjithashtu fotografoi artistë bashkëkohorë duke përfshirë Pharrell, The Black Keys, Miley Cyrus, Lady Gaga dhe Snoop Dogg./UBTNews/

Fotografi & Dizajnë

Vullnetarët i bashkohen kërkimit nën rrënojat e Gazës

Publikuar

nga

Shoqëria Palestineze e Gjysmëhënës së Kuqe (PRCS) tregon vullnetarët e saj që i bashkohen një kërkimi për të mbijetuar në mes të skenave të shkatërrimit brenda enklavës.

“Ky është mëngjesi i Gazës”, thuhet në një deklaratë të PRCS. “Bombardim shtëpish, më shumë viktima dhe shkatërrime”./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Fotografi & Dizajnë

Përmes fotografive: Sulmet izrealite ndaj Gazës vazhduan edhe sot

Publikuar

nga

Janë shkrepur shumë fotografi ku shihet tymi që ngrihet nga Gaza ndërsa aksioni izraelit vazhdon brenda enklavës.

Izraeli ka kryer rreth 300 sulme në të gjithë territorin vetëm në 24 orët e fundit. Këto foto janë bërë përtej kufirit, nga Izraeli jugor./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Fotografi & Dizajnë

Gjendja në Khan Younis, përmes fotografive

Publikuar

nga

Sulmet izraelite po vazhdojnë të bombardojnë qytetin jugor të Khan Younis ndërsa ushtria izrealite kryen fazën e dytë të ofensivës së saj.

Në fotot e mëposhtme, palestinezët shqyrtojnë shkatërrimin pasi shtëpitë janë lënë në gërmadha, me gjëra të shpërndara nëpër rrugë:

 

Vazhdo të lexosh

Fotografi & Dizajnë

Vritet një fotoreporter palestinez nga sulmet ajrore izraelite

Publikuar

nga

Sulmet ajrore izraelite kanë vrarë fotoreporterin Mohammad Moin Ayyash së bashku me një numër anëtarësh të familjes së tij.

Avionët izraelitë bombarduan shtëpinë e tij në kampin e refugjatëve Nuseirat të enjten, njoftoi agjencia palestineze e lajmeve Wafa.

Sipas Komitetit për Mbrojtjen e Gazetarëve, të paktën 53 gazetarë dhe punonjës të medias janë vrarë që nga fillimi i luftës më 7 tetor./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara