Robotikë

NASA financon tre kompani për të zhvilluar stacione hapësinore komerciale

Blue Origin do të marrë 130 milionë dollarë për të zhvilluar Orbital Reef.

Publikuar

NASA njoftoi përzgjedhjen e tre kompanive amerikane që do të marrin fonde nga qeveria për të zhvilluar më tej stacionet private hapësinore. Nga një grup prej 11 propozimesh, NASA zgjodhi Blue Origin, Nanoracks LLC dhe Northrop Grumman për të marrë mbi 400 milionë dollarë në fonde federale përmes tre Marrëveshjeve të veçanta të Aktit Hapësinor.

NASA filloi të kërkojë propozime në korrik për programin e saj Komercial të Zhvillimit të Orbitës së Ulët të Tokës (CLD), i cili synon të mbështesë zhvillimin e stacioneve hapësinore komerciale. Është pjesë e një plani më të madh për të zëvendësuar përfundimisht Stacionin Hapësinor Ndërkombëtar (ISS) me stacione hapësinore komerciale. Nëpërmjet këtij modeli, NASA do të ishte një klient i industrisë komerciale të hapësirës, ​​duke e lejuar atë të kursejë kostot dhe të fokusohet në kërkimin dhe eksplorimin bazë.

Blue Origin do të marrë 130 milionë dollarë për të zhvilluar Orbital Reef, një koncept stacioni hapësinor me fluturim të lirë që kompania e njoftoi për herë të parë në tetor. Orbital Reef po zhvillohet në partneritet me Sierra Space, prodhuesi i aeroplanit hapësinor me krahë Dream Chaser. Blue Origin thotë se stacioni do të jetë funksional në gjysmën e dytë të dekadës.

Nanoracks LLC po merr 160 milionë dollarë për konceptin e saj të stacionit Starlab. Gjithashtu u njoftua në tetor, Starlab është një bashkëpunim me Voyager Space dhe Lockheed Martin. I projektuar për të mbajtur deri në katër astronautë dhe për të kryer kërkime të avancuara mbi biologjinë, shkencën e materialeve dhe më shumë, Starlab synohet të niset në vitin 2027 me një fluturim të vetëm, sipas njoftimit për shtyp të NASA-s.

Çmimi prej 125.6 milionë dollarësh i Northrop Grumman do t’i japë atij mundësinë për të zhvilluar një stacion hapësinor komercial duke përdorur teknologjitë ekzistuese si anija e tij kozmike Cygnus, e cila aktualisht transporton mallra në ISS. Northrop po punon me Dynetics në konceptin e tij për një stacion hapësinor modular.

Axiom Space, një kompani e Hjustonit, e cila kshte fondet e para të dhëna në janar 2020 për të zhvilluar modulin e saj tregtar për t’u shtuar në ISS, tha në një deklaratë në Twitter se nuk bëri ofertë për të marrë një nga çmimet CLD.

Sipas NASA-s, çmimet janë pjesa e parë e një qasjeje dyfazore për të siguruar një tranzicion të qetë në stacionet tregtare në LEO.

Faza e parë, që pritet të vazhdojë deri në vitin 2025, do t’i lejojë përfituesit e granteve të krijojnë një plan dhe dizajne që plotësojnë nevojat e sektorit privat dhe qeverisë. Gjatë fazës së dytë, NASA dëshiron t’i certifikojë këto stacione për t’i përdorur nga astronautët njerëzorë dhe, në fund të fillojë t’i përdorë ato. /PCWorld Albanian

Lajmet

​Teleskopi i ri robotik në Rozhen lejon astronomët e huaj të kryejnë vëzhgime nga distanca

Astronomët e NAO-s po përfundojnë vëzhgimet e provës me teleskopin e ri, i cili u përurua në korrik të vitit 2023.

Publikuar

nga

Në fillim të shkurtit, Observatori Kombëtar Astronomik në Rozhen (NAO) do të fillojë një program vëzhgimi shkencor duke përdorur teleskopin e tij të ri robotik, tha drejtori i NAO, Nikola Petrov për BTA të martën.

Astronomët nga Hungaria, Gjermania, Franca, Polonia, Serbia, Italia, India, Japonia, Rusia dhe Shtetet e Bashkuara kanë bashkëpunuar më parë me kolegët e tyre bullgarë në Rozhen, por tani teleskopi i ri me hapje një metër e gjysmë do t’i lejojë ata të kryejnë vëzhgime nga distanca.

Astronomët e NAO-s po përfundojnë vëzhgimet e provës me teleskopin e ri, i cili u përurua në korrik të vitit 2023. Testet tregojnë se pajisja nuk funksionon më keq se teleskopi me hapje dy metra në Rozhen, tha Petrov.

Teleskopi AZ 1500 u furnizua në kuadër të një projekti të financuar përmes Udhërrëfyesit Kombëtar të Infrastrukturës Kërkimore 2020-2027, të koordinuar nga Ministria e Arsimit dhe Shkencës. Është prodhuar nga kompania austriake ASA Astrosysteme GmbH. Me teknologjinë e saj të gjeneratës së fundit, pajisja i ka mundësuar observatorit në malet Rodope (Bullgaria Jugore) të ruajë statusin e tij si një kompleks astronomik kryesor i Evropës Juglindore, tha Petrov.

Teleskopi i ri do të përdoret kryesisht për vëzhgime fotometrike. Do të kapë objekte në spektrin e dritës së dukshme. Pasi të instalohen instrumente shtesë, do të përdoret edhe për vëzhgime spektrale.

AZ 1500 ka zgjeruar ndjeshëm aktivitetet e vëzhgimit të observatorit kryesor astronomik të Bullgarisë, duke zbutur në të njëjtën kohë agjendën e funksionimit të teleskopit më të madh të Rozhen, me hapje dy metra.

Me pajisjen e re në dispozicion të tyre, astronomët Rozhen do të vazhdojnë të vëzhgojnë si objektet e Sistemit Diellor (asteroide, kometa etj.) dhe objekte të nivelit galaktikë./BTA

Vazhdo të lexosh

Internet

Prodhuesi i skifterëve robotik që humbi 100 mijë funta si pasojë e krimit kibernetik

Sipas shifrave të reja nga Policia e Skocisë, ka pasur një rritje prej 68% të mashtrimeve që nga viti 2018.

Publikuar

nga

Sipërmarrësi John Donald shet skifterë robotik në të gjithë botën, por ende nuk mund ta besojë që ra viktimë e krimit kibernetik gjatë pandemisë.

Donald, i cili ka njohuri në teknologji, tha se ishte në shënjestër të mashtruesve kur biznesi i tij familjar u përball me rënie prej 95% të qarkullimit. Edhe pse kishte dyshime në fillim, përfundimisht iu nënshtrua kërkesave të tyre dhe transferoi gati 100 mijë funta në një llogari bankare false.

Ai i tha BBC Scotland: “Kur gruaja ime doli nga dera pikërisht në fund të këtij procesi, ajo mendoi se po përballesha me krizë nervore. Ishte shumë, shumë stresuese. Nuk do t’ia uroja askujt”.

Sipas shifrave të reja nga Policia e Skocisë, ka pasur një rritje prej 68% të mashtrimeve që nga viti 2018, dhe vetëm vitin e kaluar u regjistruan 17 mijë raste – shumica prej tyre në internet.

Kompania e tij, tani me qendër në Arisaig, prodhon robotë skifterë të vegjël për kontrollin e dëmtuesve të shpendëve.

Firma shiti produktet e saj në 17 vende, por u godit nga pandemia COVID-19./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Singapori do të vendosë më shumë policë robotë nëpër rrugë

Priten më shumë vendosje në qytetin me 5.6 milionë banorë.

Publikuar

nga

Singapori do të “dislokojë në mënyrë progresive” më shumë robotë patrullues në gjithë vendin, tha policia, pas më shumë se pesë vitesh provash në shkallë të vogël.

Robotët u vendosën në Terminalin 4 të Aeroportit Changi duke filluar nga prilli “për të shtuar oficerët e policisë së vijës së parë në kryerjen e patrullimit të lokaleve”, tha Forca Policore e Singaporit (SPF).

Priten më shumë vendosje në qytetin me 5.6 milionë banorë.

“SPF planifikon të vendosë në mënyrë progresive më shumë robotë patrullimi për të rritur operacionet e policisë në të gjithë Singaporin”, tha SPF.

Robotët janë të pajisur me kamera, sensorë, altoparlantë, një panel ekrani, blinkers dhe një sirenë./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Futurizëm

Musk: Njerëzit do të jenë në gjendje të blejnë një robot si dhuratë në më pak se një dekadë

Ai komentet e tij i bëri tek revista kineze, China Cyberspace.

Publikuar

nga

Elon Musk prezantoi energjinë e qëndrueshme, implantet e trurit dhe eksplorimin e hapësirës në një artikull të botuar në një revistë kineze të drejtuar nga agjencia e mbikëqyrjes së internetit dhe censurës së vendit, sipas një përkthimi nga Yang Liu, një reporter për agjencinë shtetërore të shtypit kinez, Xinhua.

E formuar në vitin 2013, Administrata e Hapësirës Kibernetike të Kinës (CAC) është përgjegjëse për krijimin dhe zbatimin e politikave që lidhen me përmbajtjen në internet, të dhënat e përdoruesit dhe sigurinë dixhitale. CAC më vonë krijoi një revistë që, sipas studiueses së lartë të Projektit Media në Kinë, Stella Chen, zakonisht përfshin njoftime rregullatore dhe kërkime mbi politikën e internetit. Revista fillimisht u quajt New Media para se të riemërohej si China Cyberspace në fillim të këtij viti.

Numri i korrikut i China Cyberspace përmban artikuj nga Musk dhe themeluesi i Ant Group, Eric Jing Xiandong, kompania që drejton shërbimin kinez të pagesave Alipay.

Musk thotë se ai u ftua nga revista për të ndarë “mendimet e tij mbi vizionin e teknologjisë dhe njerëzimit” dhe më pas vazhdon të përshkruajë dhe promovojë teknologjinë e përdorur nga kompanitë që zotëron – Tesla, SpaceX dhe Neuralink – që ai beson se mund “ndihmojë për të arritur një të ardhme më të mirë për njerëzimin”.

Ai thekson gjithashtu disa nga qëllimet e tij më të larta si shembuj të llojit të teknologjisë që kompanitë e tij mund të krijojnë, të tilla si një “qytet i vetëqëndrueshëm në Mars”.

Musk përmend gjithashtu humanoidin Tesla Bot që ende nuk është parë dhe sugjeron që njerëzit potencialisht mund të jenë në gjendje të blejnë një robot si dhuratë në “më pak se një dekadë”.

Në një postim në Twitter, Liu e quan artikullin një “lëvizje të zgjuar” në emër të Musk, pasi i lejon atij “të shfrytëzojë mundësinë për të shfaqur aftësitë teknologjike të kompanive të tij tek zyrtarët kinezë dhe publiku”.

Paraqitja e Musk në një botim të drejtuar nga CAC bie ndesh me avokimin e tij të hapur për fjalën e lirë, pikërisht konceptin që frymëzoi vendimin e tij për të blerë Twitter. Gjatë viteve, CAC ka zbatuar një sërë politikash të dizajnuara për të censuruar dhe kufizuar fjalimin në internet. Ligji për sigurinë kibernetike të CAC, për shembull, kërkon që platformat sociale të heqin përmbajtjen që përmban “informacion të ndaluar”, ose përndryshe të përballen me ndëshkim nga CAC./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara