Lajmet

Elon Musk: Ka shumë mundësi që realiteti ynë, të mos jetë i vërtetë

Ai deklaroi se me shumë gjasa, ne po jetojmë në një simulim kompjuterik hiperreal!

Publikuar

Miliarderi i teknologjisë deklaroi se ka shumë mundësi që realiteti ynë të mos jetë i vërtetë!

Sikur lansimi i robotëve Tesla në botë dhe dërgimi i turistëve në hapësirën e jashtme të mos ishte disi shqetësuese, miliarderi i teknologjisë Elon Musk deklaroi së fundi se me shumë gjasa, ne po jetojmë në një simulim kompjuterik hiperreal!

Duke iu përgjigjur një postimi në Twitter në lidhje me Pong – videolojëra e parë e suksesshme komerciale e Atari, e lëshuar në vitin 1972 – Musk shpjegoi se përparimet në grafikat e videolojërave nënkuptojnë se ne mund të jemi në rrugën e duhur për të krijuar botë të padallueshme nga realiteti ynë.

“49 vjet më vonë, lojërat janë botë foto-realiste 3D”, shkroi ai. “Çfarë nënkupton kjo tendencë e vazhdueshme për realitetin tonë?”, transmeton UBT News.

Musk tha më parë se ka mundësi që ne po jetojmë në një simulim, duke përmendur si provë letrën e filozofit të Oksfordit, Nick Bostrom të vitit 2003, të titulluar “Are You Living in a Computer Simulation”. Argumenti i Bostrom thotë se nëse edhe një qytetërim mund të simulojë qenie të vetëdijshme me fuqi llogaritëse, atëherë miliarda qytetërime shumë të detajuara mund të simulohen në ngjashmërinë e paraardhësve të tyre.

Në vitin 2016, në Konferencën e Recode Code, Musk mbështeti pretendimet e Bostrom. “Nëse supozoni ndonjë shkallë përmirësimi, atëherë lojërat do të bëhen të padallueshme nga realiteti”, tha ai. “Edhe nëse kjo shkalla e përparimit bie një mijë nga ajo që është tani, le të imagjinojmë se janë 10,000 vjet në të ardhmen, që nuk është asgjë në shkallën evolucionare”.

Muajin e kaluar, fizikanti teorik dhe ish-drejtuesi i departamentit të astronomisë në Harvard, Abraham ‘Avi’ Loeb, propozoi teorinë e tij të simulimit: se universi ynë u krijua qëllimisht nga një klasë më e avancuar e formës së jetës./UBTNews/

Lajmet

​BE mban trendin e rënies së emetimeve të gazrave serrë

Publikuar

nga

Trendi në rënie në emetimet e gazrave serrë të BE-së vazhdoi gjatë gjithë vitit 2023 me një rënie prej pak më shumë se 5%, sipas të dhënave të Eurostat të publikuara këtë javë.

Shtetet anëtare të BE-së lëshuan më shumë se 3.4 miliardë ton ekuivalent të dyoksidit të karbonit të gazeve serrë në vitin 2023. Kjo është 5.1% më pak se në vitin 2022, kur u lëshuan rreth 3.6 miliardë ton ekuivalent të dyoksidit të karbonit.

Bullgaria emetoi 47.5 milion ton ekuivalent të dyoksidit të karbonit ose rreth 1.4% të emetimeve të gazit serrë të BE, sipas llogaritjeve të BTA bazuar në të dhënat e Eurostat.

Vendi uli emetimet e gazeve serrë me pothuajse një të pestën (-19.6%) në 2023, duke regjistruar rënien e dytë më të madhe pas Estonisë (-27%).

Në tremujorin e katërt të vitit të kaluar, Bullgaria u rendit e dyta në mesin e vendeve anëtare të BE-së me uljen më të madhe të emetimeve të gazrave serrë. Pas Estonisë (-23%), ky vend regjistroi një rënie prej afro 17% nga viti në vit.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Edhe Spanja do ta njohë shtetin palestinez bashkë me vendet tjera

Publikuar

nga

Kryeministri spanjoll, Pedro Sanchez njoftoi të premten se vendi i tij do ta njohë shtetin palestinez bashkë me vendet tjera.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

IBM ka në plan të krijojë 800 vende të reja pune

Publikuar

nga

IBM-ja njoftoi se planifikon të punësojë deri në 800 persona në Irlandë për të ndërtuar një sistem softueri të avancuar sipas teknologjisë së Inteligjencës Artificiale.

Kjo shënon numrin më të madh të vendeve të punës në sektorin shumëkombësh të vendit. IBM është tashmë një nga punëdhënësit më të mëdhenj shumëkombësh në Irlandë me 3 mijë persona staf.

Përmes posteve të reja do t’u kërkohet punonjësve të krijojnë softuer të avancuar bazuar në inteligjencë artificiale gjeneruese në fushat sikurse siguria, automatizimi, etj./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Art

Gruaja më e pasur e Australisë kërkon që të largohet portreti i saj nga një ekspozitë

Publikuar

nga

Arti është subjektiv. Dhe përderisa shumica e artistëve dëshirojnë të ndajnë punën e tyre me botën, nuk ka garanci se publiku do ta kuptojë apo pëlqej punën e tyre artistike.

Kështu duket të jetë edhe rasti i një pikture nga artisti vendas, Vincent Namatjira, që përfshin një portret të gruas më të pasur në Australi, manjates së minierave Gina Rinehart.

Rinehart i ka kërkuar Galerisë Kombëtare të Australisë (NGA) të largojë portretin e saj, një prej 21 veprave të tij individuale që përbëjnë një pjesë të vetme në ekspozitën e Namatjiras, “Australia in Color”.

Kjo ekspozitë po shfaqet në galerinë e kryeqytetit australian, Kanberra, që nga muaji mars.

Subjekte të tjera të kësaj ekspozite janë edhe Mbretëresha Elizabetë II, muzikanti amerikan, Jimi Hendrix, aktivisti australian për të drejtat e aborigjenëve Vincent Lingiari, si dhe ish-kryeministri australian, Scott Morrison./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara