Lajmet

Libri i ri nga gazetari i New York Times shpalos detaje të reja për Donald Trump

Libri përshkruan edhe mospagesën e njërit prej avokatëve të Trump.

Publikuar

Ish presidenti amerikan, Donald Trump, një herë u përpoq ta paguante një avokat që i detyrohej 2 milion dollarë duke i dhuruar një kalë.

Skena e çuditshme përshkruhet në “Servants of the Damned: Giant Law Firms, Donald Trump and the Corruption of Justice”, një libër nga David Enrich i New York Times. Megjithatë, The Guardian mori një kopje.

Enrich raporton se “pasi rifitoi aftësinë për të folur”, avokati të cilit Trump i ofroi një kalë që supozohet se vlente 5 milionë dollarë “belbëzoi … “Ky nuk është [viti] 1800. Nuk mund të më paguash me kalë”.

Llogaritë e Trump i cili refuzon të paguajë faturat ligjore dhe të tjera janë të shumta. Në Nju Jork, biznesi i tij dhe çështjet tatimore janë objekt i hetimeve civile dhe penale.

Ngurrimi i Trump për të paguar tarifat ligjore u shfaq gjithashtu në përpjekjen e tij për të përmbysur humbjen e tij në zgjedhjet e vitit 2020, gjë që e ka vënë atë në rrezik të mëtejshëm ligjor.

Në këtë libër: Giuliani: The Rise and Tragic Fall of America’s Mayor, Andrew Kirtzman raporton se në janar të vitit 2021 e dashura e Rudy Giulianit kërkoi 2.5 milionë dollarë nga Trump, për punën ligjore të ish-kryebashkiakut të Nju Jorkut në përpjekjen për të bllokuar fitoren e Joe Biden dhe për “të ju mbrojtur juve gjatë hetimit për mashtrim me Rusinë dhe për shkarkimin”.

Maria Ryan, shkruan Kirtzman, e bëri kërkesën në të njëjtën letër në të cilën kërkonte që Giuliani të merrte një “falje të përgjithshme” dhe Medaljen Presidenciale të Lirisë.

Ryan nuk pati sukses. New York Times ka raportuar se Trump u tha këshilltarëve se Giuliani do të paguhet pasi të përfundoj punën dhe të shihet suksesi.

Libri i Enrich vendos fokus të veçantë në marrëdhënien e Trump me Jones Day, një firmë gjigante ligjore amerikane, dhe rolin e luajtur nga Donald McGahn, një partner, në fushatën e Trump në 2016 dhe më pas në Shtëpinë e Bardhë.

Enrich citon një bashkëpunëtor të paidentifikuar të Jones Day të ketë thënë se në ditët e para të fushatës, pas një takimi të Trump Tower me Corey Lewandowski dhe Alan Garten, ndihmës të ngushtë të Trump, McGahn tha: “Këta burra janë budallenj”.

McGahn, shkruan Enrich, “kundërshtoi citimet që i atribuohen, veçanërisht fjalën “budalla””. Ai, megjithatë, më parë është raportuar të ketë quajtur Trump “King Kong” pas shpine.

McGahn dha dorëheqjen në vitin 2018, pasi u zbulua se ai bashkëpunoi gjerësisht me Robert Mueller, këshilltarin special që hetonte ndërhyrjet ruse në zgjedhje dhe lidhjet midis Trump dhe Moskës.

Enrich përshkruan “reputacionin e Trump për ndërrimin e avokatëve të tij (dhe bankave, kontraktorëve dhe klientëve)”, por thotë se në rastin e Jones Day, “kundër të gjitha gjasave, Trump pagoi dhe pagoi përsëri”.

Historia e Enrich rreth përpjekjes së Trump për të paguar borxhin me një kalë nuk e identifikon avokatin e përfshirë. Duke përshkruar avokatin, i cili ka punuar për Trump në vitet 1990, autori shkruan: “Fatura arriti në rreth 2 milion dollarë dhe Trump refuzoi të paguante.

“Pas një kohe, avokati humbi durimin dhe u shfaq pa paralajmërim në Trump Tower. Dikush e dërgoi atë në zyrën e Trump. Trump fillimisht ishte i kënaqur që e pa atë, por avokati ishte shumë i inatosur”.

“Jam tepër i zhgënjyer”, e qortoi ai ish-presidentin. “Nuk ka asnjë arsye që nuk na keni paguar”.

“Trump bëri disa zhurma false. Pastaj ai tha: ‘Unë nuk do të paguaj faturën tuaj. Unë do të të jap diçka më të vlefshme’. Për çfarë po flet? pyeti avokati. “Unë kam një hamshor”, vazhdoi Trump.“Vlen 5 milionë dollarë”.

Enrich përshkruan përgjigjen e habitur dhe të zemëruar të avokatit, në të cilën ai kërcënoi se do të padiste.

Trump, shkruan Enrich, “përfundimisht nxori të paktën një pjesë të asaj që i detyrohej”./UBTNews/

Lajmet

Kenia thotë se 238 persona janë arrestuar në ditën e protestave të dhunshme

Në protestë u plagosën 31 oficerë policie.

Publikuar

nga

Policia e Kenias tha se kishte arrestuar 238 persona gjatë protestave të dhunshme për koston e jetesës, ku u plagosën edhe 31 oficerë policie.

Protestuesit iu bashkuan demonstratave në Nairobi dhe pjesë të tjera të Kenias të hënën në përgjigje të thirrjes së liderit veteran të opozitës Raila Odinga për një ditë aksioni kundër qeverisë së presidentit William Ruto.

Policia hodhi gaz lotsjellës dhe topa uji kundër demonstruesve, disa prej të cilëve po hidhnin gurë dhe digjnin goma.

Inspektori i përgjithshëm i policisë, Japhet Koome, tha në një deklaratë se 213 persona u arrestuan në Nairobi dhe 24 oficerë u plagosën.

Në provincën e Nyanza u arrestuan 25 ndërsa shtatë oficerë u plagosën, tha ai./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

ISW: Vizioni i Xi për marrëdhëniet Kinë-Rusi është ‘më i rezervuar se sa kërkon Putini’

ISW parashikon se Xi ka të ngjarë të ofrojë një “propozim më konkret” për negocimin e përfundimit të luftës në Ukrainë.

Publikuar

nga

Vizioni i Xi Jinping për marrëdhëniet midis Rusisë dhe Kinës ka të ngjarë të jetë më i rezervuar sesa ai që kërkon Vladimir Putin, ka thënë një institut me bazë në SHBA.

Artikujt e botuar nga të dy udhëheqësit përpara takimit të tyre në Moskë ofronin ide të ngjashme për fuqinë e lidhjeve të tyre, por ndryshonin kur bëhej fjalë për shkallën e marrëdhënieve të ardhshme.

Instituti për Studimin e Luftës (ISW) thotë se ndërsa Putin argumentonte se Rusia dhe Kina po shkojnë drejt një “rendi botëror shumëpolar” kundër dominimit nga Perëndimi, qasja e presidentit kinez ishte më pak e fortë – duke treguar se urdhri nuk do të ishte në mënyrë specifike kundër një Perëndimi konfrontues.

“Xi në vend të kësaj u përqendrua shumë në paraqitjen e Kinës si një ndërmjetëse e palëve të treta të zbatueshme për luftën në Ukrainë”, tha ISW.

“Retorika e Xi sugjeron se ai nuk është i prirur t’i japë Rusisë plotësisht mbështetjen ekonomike dhe politike që Rusisë i duhet për të rikthyer pengesat në Ukrainë”, shtoi ai.

ISW parashikon se Xi ka të ngjarë të ofrojë një “propozim më konkret” për negocimin e përfundimit të luftës në Ukrainë, por është “e paqartë” se çfarë do të sjellë – ose si do ta marrë Kremlini.

Mundësia që Kina të furnizojë Rusinë me mbështetje ushtarake është gjithashtu e paqartë, sipas ISW./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Etiopia hedh poshtë akuzat e SHBA-së për krime lufte

Uashingtoni akuzoi të hënën të gjitha palët në konflikt për kryerjen e krimeve të luftës.

Publikuar

nga

Qeveria e Etiopisë akuzoi Shtetet e Bashkuara për ndarje të padrejtë të fajit për krimet e kryera gjatë konfliktit dyvjeçar të Tigrayan.

Akuzat e SHBA-së ishin “partiake”, tha ministria e jashtme, duke shtuar“Deklarata e SHBA-së është nxitëse”.

Uashingtoni akuzoi të hënën të gjitha palët në konflikt për kryerjen e krimeve të luftës.

Por ai veçoi forcat etiopiane, eritreane dhe rajonale të Amharasë për krime kundër njerëzimit, pa përmendur rebelët Tigrayan.

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken bëri thirrje të fuqishme për përgjegjësi pas kthimit të tij në Uashington.

Ai tha se Departamenti i Shtetit kreu një “shqyrtim të kujdesshëm të ligjit dhe fakteve” dhe arriti në përfundimin se krimet e luftës ishin kryer nga trupat federale si nga Etiopia ashtu edhe nga aleati i saj Eritrea, si dhe nga rebelët Fronti Popullor Çlirimtar Tigray (TPLF) dhe forcat nga rajoni fqinj Amhara.

“Shumë nga këto veprime nuk ishin të rastësishme ose thjesht një nënprodukt i luftës. Ato ishin të llogaritura dhe të qëllimshme”, tha Blinken teksa prezantoi një raport vjetor të të drejtave.

Blinken shtoi se Departamenti i Shtetit gjeti gjithashtu krime kundër njerëzimit nga forcat Etiopiane, Eritreane dhe Amhara, duke përfshirë vrasjet dhe dhunën seksuale, megjithëse ai nuk përmendi TPLF./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Më shumë se 8 mijë civilë janë vrarë në Ukrainë që nga fillimi i luftës në Rusi, thotë agjencia e OKB-së

Numri më i madh i viktimave civile u regjistrua në rajonet Donetsk dhe Luhansk.

Publikuar

nga

Të paktën 8,317 civilë janë vrarë dhe të paktën 13,892 janë plagosur në të gjithë Ukrainën që nga fillimi i pushtimit të plotë rus të vendit në shkurt 2022, tha Zyra e Komisionerit të Lartë të OKB-së për të Drejtat e Njeriut (OHCHR) në një deklaratë të lëshuar.

Numri më i madh i viktimave civile u regjistrua në rajonet Donetsk dhe Luhansk, tregojnë numrat e OHCHR.

Numrat bazohen në informacionin e mbledhur deri më 19 mars 2023, tha OHCHR, duke dhënë detajet e mëposhtme:
*Në territorin e kontrolluar nga Ukraina: 6,446 të vrarë dhe 11,374 të plagosur
*Në territoret e kontrolluara nga Rusia: 1,871 të vrarë dhe 2,518 të plagosur

Duke përmendur armiqësitë intensive, OHCHR tha se raportet nga disa vende janë të vonuara dhe shumë janë ende në pritje të vërtetimit dhe kështu “shifrat aktuale janë dukshëm më të larta”./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara