Kulturë, Lifestyle

Lady Gaga tregon si ndikoi aktrimi në shëndetin mendor të saj

Ajo tregoi se ishte lidhur shumë me rolin e saj në “House of Gucci”.

Publikuar

Gaga thotë se ajo ishte shpesh e sëmurë nga një përzierje e ‘ankthit, lodhjes, traumës, rraskapitjes, angazhimit dhe dashurisë’ ndërsa punonte në filmin e Ridley Scott.

Megjithatë, ajo vetë ka treguar për disa aspekte të tjera të rolit, duke përfshirë ndikimin e tij në mirëqenien e saj mendore.

Në një intervistëme Hollywood Reporter, Gaga tha se ajo u prek nga trauma e botës reale gjatë luajtjes së rolit, duke u mbështetur në teknikën e aktrimit të Stanislavskit që përfshin rishikimin e kujtimeve shqisore nga një ngjarje emocionale.

Duke zgjeruar pretendimet e saj se ajo “jetoi” si personazhi i saj gjatë xhirimeve – madje duke folur me një theks italian për nëntë muaj – ajo shton se linjat midis përvojave të saj dhe Patrizias filluan të mjegullohen. Duke kujtuar një rast të tillë, ajo thotë: “Është një skenë ku përplas një qiri të ndezur nëpër dhomë dhe mbaj mend që i dhashë Salmës (Hayek) një atak në zemër atë ditë”.

“Unë po shpërbëhesha ashtu si Patrizia. Kur them se nuk e kam thyer karakterin, disa prej tyre nuk kanë qenë me zgjedhje”.

Me sa duket, Ridley Scott ndërhyri pas skenës në fjalë, i shqetësuar për efektin që performanca e Gaga-s po kishte në shëndetin e saj mendor.

Gaga tregoi se Scott i kishte thënë që të mos e traumatizonte veten.

Në një pjesë tjetër të intervistës, ajo flet për intensitetin e të luajturit Patrizia Reggianin, rol që ndonjëherë e bënte të sëmurë fizikisht. Në shumicën e ditëve gjatë prodhimit, ajo zgjohej rreth orës 3 të mëngjesit për të filluar përgatitjen për rolin. Shpesh, kur zgjohej, ajo vjellte nga një përzierje e “ankthit, lodhjes, traumës, rraskapitjes, angazhimit dhe dashurisë”.

Ajo shtoi se në fillim e kishte bezdi të fliste për përvojen e saj të aktrimit, megjithëse pëlqen të tregoj për to. “Unë jam një romantike kur bëhet fjalë për artin. Kam pasur një marrëdhënie romantike me personazhin tim, Patrizia. Kam pasur një marrëdhënie romantike me skenarin dhe jam futur në atë botë”./UBTNews/

Kulturë, Lifestyle

40-vjetori i revoltës antikomuniste të Qafë Barit

Publikuar

nga

Në këtë ditë të 22 majit, Muzeu Historik Kombëtar kujtoi ngjarjen e rëndësishme të revoltës së Qafë Barit, një moment shkëputës në historinë e luftës antikomuniste në Shqipëri.

Revolta e Qafë Barit ndodhi në burgun me të njëjtin emër, ku 500 të burgosur politikë u ngritën kundër kushteve të rënda të burgosjes dhe dhunës së sistemit komunist. Të burgosurit, të dënuar me burgje të gjata prej 25 vitesh, u organizuan për të kërkuar drejtësi dhe liri, duke refuzuar të pranonin shtypjen e tyre.

 

Në mëngjesin e asaj dite, ata u mblodhën në shesh, duke denoncuar komunizmin, diktaturën dhe diktatorin. Përgjigjja e regjimit komunist ishte brutale, me forca të armatosura që rrethuan burgun dhe qëlluan mbi të dënuarit me armë zjarri. Në këtë sulm të dhunshëm, shumë prej tyre u plagosën dhe disa humbën jetën.

Sandër Sokoli, njëri nga të burgosurit, ndërroi jetë nga torturat, ndërsa disa të tjerë u dënuan me burgje të gjata. Tom Ndoja dhe Sokol Sokoli u dënuan me pushkatim për guximin e tyre për të ngritur zërin kundër padrejtësisë së regjimit komunist.

Kjo ngjarje shënon një moment të rëndësishëm në historinë e luftës për lirinë dhe drejtësinë në Shqipëri, duke theksuar guximin dhe vendosmërinë e atyre që nuk u mundën për të luftuar për lirinë e tyre./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Kulturë, Lifestyle

Rrëfenjat e Nolit: Festivali i Filmit Shqiptar në Amerikë

Publikuar

nga

Në një valë emocionuese të ndriçuar nga kinemaja, festivali përurues i Noli Film Festival (NFF) shpall datat dhe detajet për ngjarjen e tij të parë. NFF do të ngritet në Katedralen Ortodokse Shqiptare të Shën Gjergjit, në Bostonin Jugor, nga 31 maj deri më 2 qershor, duke promovuar dhe festuar kinemanë shqiptare në Shtetet e Bashkuara.

Festivali është organizuar me pasion dhe angazhim nga prodhuesit e festivalit, Erand Sojli nga Sojli Art Production dhe Bujar Alimani nga 90 Production. Kjo ngjarje është e para në llojin e saj në Massachusetts dhe është shfaqja e parë e kinemasë shqiptare në këtë shtet, i cili ka një histori të thellë me komunitetin shqiptar.

Në një përzierje eklektike të filmit shqiptar, festivali do të paraqesë një gamë të gjerë filmash, duke përfshirë filma artistikë, dokumentarë, filma të shkurtër dhe filma të animuar. Në çdo fazë të festivalit, që fillon me një pritje të veçantë më 31 maj dhe përfundon me një gala përmbyllëse dhe ceremoni çmimesh më 2 qershor, pjesëmarrësit do të kenë mundësinë të shohin, diskutojnë dhe festojnë kinemanë shqiptare dhe trashëgiminë kulturore.

Në këtë festival, figura e shquar e historisë shqiptare, Fan S. Noli, do të nderohet dhe përkujtohet për kontributin e tij të shquar në letërsi, art dhe politikë. Filmat do të shfaqen në ambientet profesionale të Auditoriumit Athanas, duke ofruar një përvojë kinematografike për të gjithë pjesëmarrësit.

Hyrja në shfaqjet e festivalit është falas, por regjistrimi është i nevojshëm në faqen zyrtare të internetit të NFF. Donacionet për të mbështetur Bibliotekën & Qendrën Kulturore Fan S. Noli dhe shqiptarët në luftën kundër kancerit janë të mirëseardhura dhe të inkurajuara, shkruhet në deklaratën për shtyp të NFF-së./UBTNews/

D.E.

 

Vazhdo të lexosh

Kulturë, Lifestyle

Rrëfimi i një heroine: Muzeu për jetën dhe frymën e Musine Kokalarit

Publikuar

nga

Në Gjirokastër, një ndërtesë e veçantë tani shërben si shkëndija e kujtesës për një nga figurat më frymëzuese të historisë së Shqipërisë. Muzeu “Muza ime”, një nderim ndaj Musine Kokalarit, vajzës gjirokastrite që përjetoi 40 vjet mes burgjeve dhe internimit komunist, është bërë realitet falë përpjekjeve të drejtueses Arjeta Kokalari.

Ky muze, i financuar nga një investim i qeverisë suedeze dhe zbatuar nga organizata “Trashëgimia Kulturore pa Kufij”, tani është një oaz i historisë dhe frymës së Musines. Hapësira është e ndarë në tre salla, secila e pasuruar me materiale të rralla dhe emocionuese. Salla e parë shkëlqen me foto dhe shënime të jetës së Musine Kokalarit, ndërsa në një ekspozitor shfaqen objekte personale të saj dhe libri i saj i shquar “Siç më thotë nënua plakë”, shkruan RTSH.

Por, përtej objekteve materiale, Muzeu “Muza ime” ofron një përvojë të jashtëzakonshme. Një prezantim videomapping me titullin “Musine, muza ime” të sjell më pranë jetën dhe udhën e kësaj heroine. Salla e fundit, një ambient i qetësisë dhe reflektimit, ofron një mundësi për të përjetuar frymën dhe ndikimin e Musines në mënyrë intime dhe personale.

Kjo hapësirë është më shumë se një muze; është një vend për të festuar frymën, guximin dhe heroizmin e një figure të jashtëzakonshme të historisë së Shqipërisë. Muzeu “Muza ime” nxit reflektim, inspirim dhe respekt për trashëgiminë e Musines, e cila tani ka gjetur shtëpi të përjetshme në zemrat dhe mendjet e vizitorëve të saj. /UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Kulturë, Lifestyle

Scarlett Johansson e ‘tronditur’ nga imitimi i chatbot me Inteligjencë Artificiale

Publikuar

nga

Ylli i Hollivudit, Scarlett Johansson ka thënë se ajo mbeti “e tronditur” dhe “e zemëruar” pasi OpenAI lansoi një chatbot me një zë “të çuditshëm” të ngjashëm me zërin e saj.

Kur ky chatbot debutoi javën e kaluar me zërin e saj, komentuesit nxituan të bënin krahasime midis zërit “Sky” të chatbot-it dhe zërit të Johansson në filmin “Her” të vitit 2013.

OpenAI njoftoi të hënën se do të heqë zërin, dhe theksoi se nuk ishte menduar të ishte një “imitim” i yllit. Megjithatë, Johansson akuzoi kompaninë dhe themeluesin e saj Sam Altman, për kopjim të qëllimshëm të zërit të saj./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara