Lajmet

Kurti zotohet se do të luftojnë dhunën ndaj grave dhe vajzave

I pari i Qeverisë theksoi se nuk guxojnë të lejojnë që qytetarët të jetojnë me ankth dhe frikë nga e ardhmja.

Publikuar

Në Ditën Ndërkombëtare për Eliminim e Dhunës Kundër Grave, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka përkujtuar jetët e humbura të grave dhe vajzave si pasojë e dhunës ndaj grave. Kurti u zotua se do ta luftojnë dhunën ndaj grave. Në këtë ditë Kurti hapi edhe fushatën globale 16 Ditë të aktivizimit kundër dhunës në baza gjinore ndaj grave dhe vajzave.

“Në Ditën Ndërkombëtare për Eliminimin e Dhunës Kundër Grave përkujtojmë jetët e humbura të grave dhe vajzave si pasojë e dhunës. Sot e nderojmë kujtimin e tyre dhe zotohemi që do ta luftojmë dhunën ndaj grave. Si përgjigje ndaj dhunës së përshkallëzuar e institucionet tona e kanë përmirësuar dukshëm kornizën ligjore me ndryshimet e fundit të përqafimit të konventës së Stambollit. Gjithash tu kemi avancuar nëpërmjet definimit të dhunës ndaj grave si vepër penale në kodin penale. Inicimit të hartimit të strategjisë së re për mbrojtjen nga dhuna në familje dhe ndaj grave dhe planit të veprimit 2020/2026”, tha ai.

Kryeministri Kurti gjatë fjalës së tij në hapjen e fushatës 16 ditë aktivizim kundër dhunës në baza gjinore ndaj grave dhe vajzave tha në këto ditë bëhet thirrje edhe për bashkëpunim më të thelluar për të dëshmuar zero tolerancë për dhunën ndaj grave dhe vajzave.

I pari i Qeverisë theksoi se nuk guxojnë të lejojnë që qytetarët të jetojnë me ankth dhe frikë nga e ardhmja, ndonëse e garantuar me normë ligjore është e sfiduar nga një mentalitet që gruan nuk e sheh si një individ të barabartë që gëzon të drejta të plota

“Shënimi i 25 nëntorit, hapja e fushatës së 16 ditë të aktivizimit është thirrje për bashkëpunim më të thelluar mes nesh për të dëshmuar zero tolerancë për dhunën ndaj grave dhe vajzave, për të fuqizuar zinxhirin institucional që funksionin me këtë renditje. Përgjigje institucionale në parandalim, mbrojtje dhe trajtim të dhunës ndaj grave, vënie të drejtësisë së munguar, shërbime të shpejta dhe cilësore për çdo rast të dhunës ndaj grave, llogaridhënie institucionale për të shpëtuar jetën e çdo gruaje apo vajze, pa dallim moshe apo etine. Ne nuk guxojmë të lejojmë që qytetarët të jetojnë në ankth dhe frikë nga e ardhmja se ndonëse e garantuar me normë ligjore është e sfiduar nga një mentalitet që gruan nuk e sheh si një individ të barabartë që gëzon të drejta të plota”, nënvizoi kryeministri Kurti.

Kurti theksoi se luftimi i dhunës ndaj grave do të jetë prioritet i qeverisës së tij, ku shtoi se edukimi për parandalimin e ngacmimit seksual është faktor kyç për emancipim dhe mbrojtje që krijon tek gjeneratat e reja që të respektojnë njëri tjetrin.

I pari i qeverisë kërkoi nga burrat që të ngrisin zërin për dhunën me bazë gjinore. Madje ai kërkoi që burrat të jenë model në shtëpi.

“Edukimi për parandalimin e ngacmimit seksual është një faktor kyç emancipimi dhe mbrojtje që krijon tek gjeneratat e reja që të respektojnë njëri-tjetrin, të respektojnë gratë[…]Dhuna e grave nuk është çështje private, është çështje e sigurisë, publike, shoqërore e kombëtare e mbrojtjes së jetesë dhe e drejtë njerëzore fundamentale. U bëjë thirrje gjithë burrave që ata të jenë model në shtëpi dhe në punë sepse ata kanë një rol të rëndësishëm, është e detyrueshme që burrat të ngrisin zërin krah për krah me gratë për barazinë gjinore dhe kundër dhunës me bazë gjinore”, theksoi Kurti.

Ai ka ritheksuar domosdoshmërinë e programeve për fuqizim ekonomik për të mbijetuarat e dhunës në familje. 

Film & TV

Tom Holland konfirmoi rolin e tij në një film biografik për të ndjerin Fred Astaire

Lajmin e konfirmoi aktori 25-vjeçar të dielën.

Publikuar

nga

Aktori Tom Holland do ta mishërojë personazhin e të ndjerit, aktorit Fred Astaire në një film biografik. Lajmin e konfirmoi aktori 25-vjeçar të dielën, gjatë një eventi në Londër për filmin e tij të ri “Spider-Man: No Way Home”, që do t’i pushtojë teatrot këtë muaj.

Ai deklaroi: “Oh, do ta luajë rolin e Fred Astaire, yeah. Skenari u realizua para një jave. Nuk e kam lexuar ende. Ende s’ma kanë dhënë”.

Disa kanë shprehur skepticizëm në lidhje me projektin, madje shumë përdorues të mediave sociale përmendën edhe faktin që i ndjeri Astaire s’deshi të ishte kurrë subjekt i një filmi biografik. Disa hodhën dyshime mbi rolin e Holland në këtë film./UBTNews

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Studimi tregon si ndikon gjumi në pamjen e njeriut

“Cilësia e dobët e gjumit shoqërohet me më shumë ndjenja negative për plakjen”, tha Serena Sabatini.

Publikuar

nga

Studiuesit nga Universiteti i Exeter thonë se është e mundur që një person të ndihet më i vjetër se sa është nëse nuk ka gjumë cilësor.

“Cilësia e dobët e gjumit shoqërohet me më shumë ndjenja negative për plakjen”, thotë autorja kryesore Serena Sabatini.

Përveç kësaj, njerëzit që nuk flenë mirë mund të bëhen më të prirë ndaj problemeve shëndetësore.

Në këtë studim morën pjesë 4.482 persona të moshës mbi 50-vjeç. Pjesëmarrësit ishin pjesë e një studimi tjetër të quajtur Protect Study.

Ky studim u krijua sepse gjatë studimit “Protect”, ata vunë re se shumë njerëz komentojnë cilësinë e gjumit të tyre dhe se si ai lidhet me mënyrën se si ndihen.

Për shkak të këtyre komenteve, ata vendosën që pjesëmarrësit të plotësojnë një pyetësor në lidhje me vizionin e tyre për cilësinë e gjumit. Pyetësori përmbante gjithashtu pyetje rreth ndryshimeve negative në kujtesë, energji, motivim dhe aktivitet.

Pjesëmarrësit e studimit plotësuan pyetësorin dy herë, me një diferencë prej një viti. Kur studiuesit analizuan të dhënat e mbledhura, ata zbuluan se njerëzit që e vlerësuan më keq cilësinë e gjumit ndiheshin më të moshuar.

Ekspertët thonë se gjumi i keq jo vetëm që mund t’ju bëjë të ndiheni më të vjetër, por mund të ketë edhe pasoja reale për shëndetin tuaj, shkruan Healthline.

Stephanie Grigs, një asistente profesoreshë në Shkollën e Infermierisë Frances Payne Bolton dhe një bashkëpunëtore në Qendrën Schubert për Studimet e Fëmijëve në Universitetin Case Western Reserve, tha se gjatë gjumit kalojmë nëpër faza të ndryshme të gjumit si REM dhe NREM: N1. Faza N2 dhe N3.

“Këto procese dhe faza të gjumit janë thelbësore dhe ato mund të na ndihmojnë të shërohemi nga sëmundja, të riparojmë trupin tonë, të konsolidojmë kujtimet tona dhe të rregullojmë emocionet tona”, tha ajo, duke shtuar se hormone të ndryshme sekretohen ose rregullohen gjatë fazave të ndryshme, gjumit.

Hormoni i rritjes sekretohet gjatë fazës NREM H3 (gjumi me valë të ngadalta). Ky hormon është përgjegjës për riparimin e enëve të gjakut. Grigs tha se kjo është e rëndësishme sepse pllaka mund të krijohet në enët e gjakut dhe përfundimisht të çojë në sulm në zemër ose goditje në tru.

Cristiano Guarana, një asistent profesor i menaxhimit dhe sipërmarrjes në Universitetin Kelley School of Business në Indiana SHBA, shpjegoi më tej se gjumi i dobët mund të vështirësojë të menduarit, duke shtuar se mungesa e gjumit redukton lidhjen midis amigdalës dhe korteksit paraballor.

“Në përgjithësi, këto rajone janë përgjegjëse për kontrollin e impulseve tona dhe përpunimin e informacionit përkatës. Njerëzit e privuar nga gjumi kanë boshllëqe në vëmendje, bëjnë zgjedhje të këqija, sillen në mënyrë jo etike dhe janë të këqij në rregullimin e emocioneve negative,” tha ai.

“Në thelb, kur individët nuk flenë mjaftueshëm, ata janë më pak në gjendje të përpunojnë informacionin”, përfundoi Guarana.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Pandemia nuk ngadalësoi shitjet globale të armëve

Vitin që lamë pas kompanitë kryesore kanë shitur armë dhe shërbime ushtarake në vlerë prej 521 miliardë dollarë.

Publikuar

nga

Industria globale e mbrojtjes rriti më tej shitjet e armëve vitin e kaluar, pavarësisht nga pandemia e shkaktuar nga COVID-19 dhe pasojat e saj ekonomike, sipas të dhënave të publikuara sot.

Sipas Institutit Ndërkombëtar të Kërkimit të Paqes në Stokholm (SIPRI), 100 kompanitë kryesore të armëve në botë kanë shitur armë dhe shërbime ushtarake në vlerë prej 521 miliardë dollarë në vitin 2021.

“Kjo ishte një rritje prej 1.3 për qind në terma real krahasuar me një vit më parë, duke shënuar vitin e gjashtë radhazi të rritjes”, thotë SIPRI, raporton atsh.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës ruajtën vendin e parë, me 41 kompani në renditjen e 100 më të mirave.

Mes tyre, shitjet e tyre të armëve arritën në 285 miliardë dollarë në 2020 – një rritje prej 1.9 përqind nga viti në vit.

Kina doli e dyta, me pesë kompanitë e saj të listuara në mesin e 100 më të mirave që arritën rreth 66.8 miliardë euro shitje ose 1.5 përqind më shumë se në vitin 2019.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Trump ka mbledhur 1 miliard dollarë për platformen e tij të mediave sociale

Marrëveshja do të sigurojë të ardhura të vlerësuara prej 1.25 miliardë dollarësh.

Publikuar

nga

Trump Media & Technology Group Corp. (TMTG) dhe Digital World Acquisition Corp. (DWAC), një kompani për blerje me qëllime të veçanta, njoftuan të shtunën se të dy kompanitë arritën një marrëveshje për të financuar faqen e re të mediave sociale të Trump, TRUTH Social.

Marrëveshja – për të cilën burimet fillimisht i thanë Reuters se ishte në progres në fillim të kësaj jave – do të sigurojë të ardhura të vlerësuara prej 1.25 miliardë dollarë për TRUTH Social, sipas një njoftimi për shtyp. Ndërsa identiteti i investitorëve mbetet i panjohur, financimi do të funksionojë si investime “PIPE”, apo investime private në kapitalin publik.

Trump tha në një deklaratë të shtunën se investimi do ta vendosë kompaninë e tij “në një pozicion më të fortë për të luftuar kundër tiranisë së Big Tech”.

“1 miliard dollarë i dërgon një mesazh të rëndësishëm Big Tech se censura dhe diskriminimi politik duhet të marrin fund”, tha Trump në një deklaratë. “Amerika është e gatshme për TRUTH Social, një platformë që nuk do të diskriminojë në bazë të ideologjisë politike”.

TMTG tha në tetor se faqja dhe aplikacioni shoqërues pritet të nisë në fillim të vitit 2022, pas një prove në nëntor.

Njoftimi i Trump për platformën erdhi pasi ish-presidentit i’u ndalua qasja përgjithmonë në disa rrjete sociale kryesore për shkelje të politikave në fillim të këtij viti, duke përfshirë Facebook, Twitter dhe YouTube./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara