Sport

“Kujdes nga Leo Messi në El Clasico”

Publikuar

Të shtunën në “Alfredo Di Stefano” luhet një nga sfidat më të zjarrta të futbollit europian dhe jo vetëm, pikërisht dueli mes Real Madridit dhe Barcelonës që papritur ka marrë një rëndësi të jashtëzakonshme pasi gafat e njëpasnjëshme të Atletico Madridit i kanë dhënë mundësi blaugranave, por edhe skuadrës së Zidane të afrohen ndjeshëm në renditje.

9 javët e fundit të sezonit do të jenë të zjarrta për titullin në Spanjë. 1 pikë është diferenca e Barcelonës me Atleticon e Madridit ndërkohë që 3 pikë është ajo mes Los Colchoneros dhe Los Blancos.

Përpara këtij dueli ka folur një nga futbollistët me më shumë eksperiencë dhe që ka luajtur mbi 30 El Clasico në karrierë, pikërisht Karim Benzema.

Francezi pas largimit të Ronaldos ka marrë rolin e liderit në sulmin e Realit dhe që Los Blancos kanë ecur me ritëm të kënaqshëm në 3 sezonet e fundit meritat shkojnë edhe për të.

“Është ndeshja më e bukur në botë”, deklaroi 33-vjeçari francez në një intervistë për mediat spanjolle për “El Clasicon”.

“Barcelonës i pëlqen të luajë me topin dhe mbi të gjitha ata kanë një portier të shkëlqyer (Ter Stegen), që di të luajë edhe me këmbë”.

“Messi? Ai bën gjithçka në fushë dhe duhet të kemi shumë kujdes me të, sepse e dimë që është shumë i rrezikshëm. Duhet të luajmë si ndeshjen e fazës së parë, për ta mposhtur Barçën”.

Reali e fitoi sfidën e parë këtë sezon 3-1 në “Camp Nou”.

Benzema është në një formë shumë të mirë këtë sezon dhe të gjithë sytë i kanë te ai, derisa së fundmi edhe Vinicius Junior ka dhënë sinjale se mund të kontribuojë shumë për Los Blancos, pas dy golave kundër Liverpoolit.

Benzema deri më tani numëron 24 gola në 34 paraqitje në të gjitha garat. 

Sport

​Përfundon ndeshja, Llapi shkon në finalen e Kupës së Kosovës

Publikuar

nga

Në një ndeshje shumë të fortë dhe të luftuar deri në sekondën e fundit, Prishtina nuk ia ka arritur që të bëjë përmbysje ndaj Llapit për të kaluar në finalen e kësaj gare.

Rezultati final i ndeshjes kthyese ndërmjet këtyre dy skuadrave ishte 2-2, por ky fitore nuk ishte i vlefshëm për të kaluar më tutje pasi Llapi kishte fituar me rezultat 3-2 në ndeshjen e parë të zhvilluar para dy javësh në “Fadil Vokrri”.

Gavazaj i dha epërsinë Prishtinës në minutën e pestë nga penalltia, pastaj shifrat i barazoi Januzi dhe me këtë rezultat skuadrat shkuan në pushim.

Në pjesën e dytë u shënuan edhe dy gola, nga një për secilën skuadër. Për Prishtinën shënoi Pefqeli, kurse për Llapin realizoi Muhamet Hyseni. Kështu Llapi do të luajë në finalen e Kupës së Kosovës ndaj skuadrës nga liga e parë, Dukagjini.

Vazhdo të lexosh

Sport

​Lojë e zjarrtë në Besianë, Prishtina përmbys rezultatin ndaj Llapit

Publikuar

nga

Ndeshje e paparashikueshme po zhvillohet në Besianë ndërmjet Llapit dhe Prishtinës në ndeshjen kthyese të gjysmëfinales së Kupës së Kosovës.

Skuadra nga kryeqyteti e ka përmbysur rezultatin ndaj Llapit dhe tani është duke avancuar me rezultat 2-1.

Për Prishtinën golin e dytë e realizoi Pefqeli në minutën e 64-të të ndeshjes.

Vazhdo të lexosh

Sport

​Këto dy skuadra pritet të kalojnë në Serie A për sezonin e ardhshëm

Publikuar

nga

Edhe pesë ndeshje kanë mbetur deri në përfundimin e edicionit 2020/21 në divizionin e dytë të futbollit italian të njohur si Serie B.

Janë tri skuadra të cilat po luftojnë në një garë shumë të ngushtë për t’u bërë pjesë e elitës së futbollit italian për sezonin 2021/22.

Empoli është skuadra që po e kryeson renditjen tabelare me 66 pikë, i ndjekur nga Lecce në vendin e dytë me 61 pikë.

Por në këtë garë është ende edhe skuadra me emrin Salemitana, e cila për momentin renditet në vendin e tretë me 60 pikë të mbledhura.

Vazhdo të lexosh

Sport

​Llapi – Prishtina, ky është rezultati pas pjesës së parë

Publikuar

nga

Ka përfunduar pjesa e parë e ndeshjes kthyese të gjysmëfinales së Kupës së Kosovës ndërmjet Llapit dhe Prishtinës. Pas 45 minutave të zhvilluara rezultati në Besianë është i barabartë 1-1.

Fillimisht Prishtina kaloi në epërsi me golin e Gavazajt në minutën e pestë nga penalltia, pastaj shifrat i barazoi Januzi në minutën e 16’ të ndeshjes.

Rezultati momental do ta kualifikonte Llapin në finale të Kupës së Kosovës.

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara