Lajmet

Kina miraton taksitë e para ajrore

‘Ehang’ pretendon se është e para në botë që merr një certifikatë të tillë.

Publikuar

Taksitë ajrore janë një hap më afër realitetit në Kinë.

Kompania ‘Ehang’ ka marrë një çertifikatë të vlefshmërisë ajrore nga Administrata e Aviacionit Civil të Kinës për dronin e saj plotësisht autonom, EH216-S AAV, që transporton dy pasagjerë njerëz. Rregullatori është ekuivalenti i Administratës Federale të Aviacionit në SHBA.

‘Ehang’ pretendon se është e para në botë që merr një certifikatë të tillë, e cila i lejon asaj të fluturojë me avionë autonomë elektrikë (eVTOL) në Kinë.

Certifikata gjithashtu do të thjeshtojë ndjeshëm aftësinë e kompanisë për të marrë certifikata të ngjashme për funksionimin komercial në SHBA, Evropë dhe Azinë Juglindore, tha CEO Huazhi Hu për CNBC në një intervistë.

“Vitin e ardhshëm ne duhet të fillojmë të zgjerohemi jashtë shtetit”, tha ai, duke vënë në dukje se ata rregullatorë duhet ende të krijojnë një proces për rregullimin e ndërsjellë të certifikimit kinez të vlefshmërisë ajrore. Aksionet e ‘Ehang’ pothuajse janë dyfishuar në çmim këtë vit.

FAA e SHBA-së në muajin korrik publikoi një plan që drejt lejimit të automjeteve të ngjashme fluturuese autonome, por fillimisht ende kërkon që pilotët të ulen në bord.

Joby Aviation me bazë në Kaliforni njoftoi në fillim të tetorit se zgjeroi programin e testimit të fluturimit nga pilotimi në distancë për të përfshirë një pilot në bord – por nuk përmendi asnjë pasagjer. Joby ka një kontratë me Forcën Ajrore të SHBA-së, për të cilën kompania pretendon se kap vlerën e 131 milionë dollarëve.

Rregullatorët në Kinë kanë hapur rrugën që automjetet autonome fluturuese të marrin certifikim. Në qershor, Kina miratoi rregulla të reja për fluturimin e avionëve pa pilot në bord. Është vendosur të hyjë në fuqi më 1 janar 2024.

Hu tha se ‘Ehang’ është ende duke vlerësuar se në cilin qytet në Kinë kompania do të nisë fluturimin e saj të parë të pasagjerëve me taksi ajrore dhe nuk pranoi të ndajë një datë specifike. Hu është themeluesi dhe kryetar i bordit të drejtorëve të ‘Ehang’.

Ai vuri në dukje se Kina është tregu me rritjen më të shpejtë dhe më të madh – me kërkesën më të madhe – për automjete të tilla fluturuese. Megjithatë, ai parashikon se në rreth pesë vjet, taksitë ajrore do të jenë një pamje e zakonshme në shumë qytete./RevistaClass

Lajmet

​BE mban trendin e rënies së emetimeve të gazrave serrë

Publikuar

nga

Trendi në rënie në emetimet e gazrave serrë të BE-së vazhdoi gjatë gjithë vitit 2023 me një rënie prej pak më shumë se 5%, sipas të dhënave të Eurostat të publikuara këtë javë.

Shtetet anëtare të BE-së lëshuan më shumë se 3.4 miliardë ton ekuivalent të dyoksidit të karbonit të gazeve serrë në vitin 2023. Kjo është 5.1% më pak se në vitin 2022, kur u lëshuan rreth 3.6 miliardë ton ekuivalent të dyoksidit të karbonit.

Bullgaria emetoi 47.5 milion ton ekuivalent të dyoksidit të karbonit ose rreth 1.4% të emetimeve të gazit serrë të BE, sipas llogaritjeve të BTA bazuar në të dhënat e Eurostat.

Vendi uli emetimet e gazeve serrë me pothuajse një të pestën (-19.6%) në 2023, duke regjistruar rënien e dytë më të madhe pas Estonisë (-27%).

Në tremujorin e katërt të vitit të kaluar, Bullgaria u rendit e dyta në mesin e vendeve anëtare të BE-së me uljen më të madhe të emetimeve të gazrave serrë. Pas Estonisë (-23%), ky vend regjistroi një rënie prej afro 17% nga viti në vit.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Edhe Spanja do ta njohë shtetin palestinez bashkë me vendet tjera

Publikuar

nga

Kryeministri spanjoll, Pedro Sanchez njoftoi të premten se vendi i tij do ta njohë shtetin palestinez bashkë me vendet tjera.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

IBM ka në plan të krijojë 800 vende të reja pune

Publikuar

nga

IBM-ja njoftoi se planifikon të punësojë deri në 800 persona në Irlandë për të ndërtuar një sistem softueri të avancuar sipas teknologjisë së Inteligjencës Artificiale.

Kjo shënon numrin më të madh të vendeve të punës në sektorin shumëkombësh të vendit. IBM është tashmë një nga punëdhënësit më të mëdhenj shumëkombësh në Irlandë me 3 mijë persona staf.

Përmes posteve të reja do t’u kërkohet punonjësve të krijojnë softuer të avancuar bazuar në inteligjencë artificiale gjeneruese në fushat sikurse siguria, automatizimi, etj./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Art

Gruaja më e pasur e Australisë kërkon që të largohet portreti i saj nga një ekspozitë

Publikuar

nga

Arti është subjektiv. Dhe përderisa shumica e artistëve dëshirojnë të ndajnë punën e tyre me botën, nuk ka garanci se publiku do ta kuptojë apo pëlqej punën e tyre artistike.

Kështu duket të jetë edhe rasti i një pikture nga artisti vendas, Vincent Namatjira, që përfshin një portret të gruas më të pasur në Australi, manjates së minierave Gina Rinehart.

Rinehart i ka kërkuar Galerisë Kombëtare të Australisë (NGA) të largojë portretin e saj, një prej 21 veprave të tij individuale që përbëjnë një pjesë të vetme në ekspozitën e Namatjiras, “Australia in Color”.

Kjo ekspozitë po shfaqet në galerinë e kryeqytetit australian, Kanberra, që nga muaji mars.

Subjekte të tjera të kësaj ekspozite janë edhe Mbretëresha Elizabetë II, muzikanti amerikan, Jimi Hendrix, aktivisti australian për të drejtat e aborigjenëve Vincent Lingiari, si dhe ish-kryeministri australian, Scott Morrison./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara