Lifestyle

Këshilla që do të ndryshojnë mënyrën se si visheni

Ju mund të rregulloni zgjedhjet tuaja bazuar në stilin tuaj personal, llojin e trupit dhe personalitetin tuaj.

Publikuar

Keni për të dalë dhe ju po kërkoni nëpër rrobat tuaja për të bashkuar veshjen e duhur, por thjesht nuk mund të gjeni ndonjë gjë që përputhet. Tingëllon e njohur?

Kjo është lloji i luftës që të gjitha gratë kanë, por gjërat nuk duhet të jenë shumë të komplikuara. Ju mund ta bëni shumë më të lehtë jetën tuaj me disa këshilla të zgjuara të modës që ju lejojnë të dukeni sa më mirë në çdo rast. Ju mund të rregulloni zgjedhjet tuaja bazuar në stilin tuaj personal, llojin e trupit dhe personalitetin tuaj, por shumica e këtyre këshillave do të funksionojnë për cilindo grua që gjendet atje.

Gjërat e vjetra duhet të shkojnë!

Këtu duhet të filloni – nuk ka vend për ndryshim nëse nuk e bëni vetë. Hapni dollapin tuaj dhe hidhini një sy mirë rrobave tuaja. Ju duhet të bëni vetes një pyetje të thjeshtë – nëse do të ishit në një dyqan tani, cilat artikuj nga dollapi juaj do të blini? Është një lojë shumë e thjeshtë dhe mjaft efikase që duhet të luani një herë në një kohë. Nëse doni të ndaloni të shpenzoni orë përpara dollapit tuaj, duhet të jetë e rregullt dhe e koordinuar me ngjyrën – grumbullimi i rrobave qon gjithnjë në një rrëmujë. Të gjitha rrobat që vendosni se nuk ju duhet mos i hidhni – dhuroni ato! Në këtë mënyrë, do të ndjeheni shumë më mirë.

Një event i madh po vjen? Bëni shopping me një plan

Pavarësisht nëse po martoheni, ose thjesht po merrni pjesë në një event të rëndësishëm për ju, patjetër që do të kaloni shumë kohë në kërkim të veshjes së duhur. Në mënyrë që të jeni efikas dhe të jeni të lumtur me zgjedhjen tuaj, duhet të bëni pazar me një hairstyle të duhur, grim dhe këpucë, në mënyrë që të shihni fotografinë më të madhe. Gjithashtu, mos harroni të vishni disa të brendshme të këndshme – nuk doni të hidhni poshtë një fustan që nuk duket mirë në ju sepse nuk i keni kushtuar vëmendje linjës tuaj të brekëve.

Tregohu e mençur kur blen një xhaketë

Blerja e xhaketave, palltove dhe blazers ka vetëm një rregull – duhet të përshtatet mbi supet tuaja. Nëse është shumë e ngushtë ose shumë e gjerë, lëreni në dyqan, sepse kjo është një gjë që është shumë e vështirë për tu ndryshuar, edhe nëse keni një rrobaqepës të mirë nga ana juaj.

Rregulli i ekspozimit të lëkurës

Duke folur për rregulla, ne duhet t’i përmendim ato në lidhje me shfaqjen e lëkurës. Është shumë e thjeshtë – tregoni një pjesë të trupit njëherësh. Kështu që, nëse po ekspozoni gjoksin tuaj, kushtojini vëmendje që nuk po e kombinoni atë me minifund dhe anasjelltas. Të ndihesh tërheqëse nuk duhet të bazohet në atë se sa e zhveshur je. Pak mister është gjithmonë një prekje e këndshme.

Trajtoje veten si një mbretëreshë

Bukuria është e lidhur me shëndetin më shumë nga sa mendoni. Kujdesi për shëndetin tuaj fillon me gjumin – pa marrë parasysh sa përgjegjësi keni gjatë ditës, nuk duhet t’i lejoni ato të ndërhyjnë në kohën tuaj të gjumit. Ju keni dëgjuar ndoshta për diçka të quajtur gjumë bukurie, dhe duhet ta dini se nuk është një mit. Pra, investoni në bukurinë dhe shëndetin tuaj duke e mbuluar shtratin tuaj me mëndafsh të pastër.

Kontrolloni çdo kënd

Merrni kohën tuaj kur blini rroba ose zgjidhni sende për një veshje. Kontrolloni çdo kënd të vetes para pasqyrës – nëse ndiheni rehat dhe tërheqëse, do të dukeni kështu. Për më tepër, disa veshje mund të jenë transparente gjatë ditës, kështu që kontrollojini ato në një ndriçim tjetër, vetëm për t’u siguruar.

Hapeni mendjen

Pasja e vetëm një lloj rrobash në dollapin tuaj do të bëhet bajate pas një kohe. Pavarësisht nga aksesorët ose rrobat, provoni gjëra që mendoni se janë të lezetshme, por jo për ju – do të habiteni me rezultatet. Eksperimentoni me ngjyra të reja dhe provoni gjëra të reja me grimin. Provoje qoftë edhe vetëm për argëtim.

Rripat janë tejet të rëndësishëm

Një rrip i përshtatshëm mund ta bëjë çdo veshje më të mirë. Nëse përdoret në mënyrën e duhur, do të theksoni figurën tuaj duke e bërë belin më të hollë. Pra, duhet të gjeni një mënyrë për ta bërë rripin tuaj të vërehet, dhe mënyra më e mirë për ta bërë atë është që ai të jetë në materiale të ndryshme ose / dhe materiale të kundërta sesa veshja juaj.

Nuk ka asgjë më të mirë se rrobat e qepura – gjeni një rrobaqepës të këndshëm dhe të talentuar dhe rregulloni rrobat tuaja

Ka një arsye të mirë pse rrobat e qepura kushtojnë kaq shumë – ato rrinë në mënyrë perfekte. Disa centimetra këtu dhe atje bëjnë një ndryshim të madh, kështu që mos hezitoni të vizitoni rrobaqepësin tuaj herë pas here. Nëse nuk keni ide rreth asaj që dëshironi të qepni për vete, gjithmonë mund të ndryshoni rrobat që keni blerë. Bëhuni miq me një rrobaqepës të mirë – do ta bëjë tërë procesin shumë më të lehtë./prive.al

Lajmet

Çka është inteligjenca emocionale?

Inteligjenca emocionale është aftësia për të kontrolluar vetveten dhe emocionet tona, dhe t’i vëmë ato në lidhje me të të tjerëve.

Publikuar

nga

Inteligjenca emocionale është një ndër aftësitë më të mrekullueshme të njeriut, që në fund të fundit na bën të jemi njerëz. Inteligjenca emocionale është aftësia për të kontrolluar vetveten dhe emocionet tona, dhe t’i vëmë ato në lidhje me të të tjerëve.

Në tërësinë e vet, bëhet fjalë për aftësitë e nevojshme për të përballuar marrëdhënie dhe komunikime me të tjerët, kur nga të dy palët përfshihen emocione. Nuk është e lindur dhe nuk bën pjesë tek “karakteri”, si beson shumëkush, por mund të ndërtohet dhe të rritet.

Për shembull, njeriu mund të “stërvitet” të njohë emocionet e veta, si i shpreh dhe cili është efekti i tyre mbi të tjerët. Apo mund të punohet për mënyrën e të shprehurit të emocioneve të forta si zemërimi, në mënyrë të ndryshme nga e zakonshmja (duke mbajtur të ulët tonin e zërit, apo duke folur me një ritëm të ndryshëm). Në këtë mënyrë, ushtrohet autodisiplina dhe rritet vetëvlerësimi.

Një sasi e mirë inteligjence emocionale është e dobishme, si për të bërë të funksionojë marrëdhënia në çift, ashtu edhe marrëdhëniet me miqtë, por edhe për të menaxhuar sa më mirë marrëdhëniet e punës dhe ato sociale në mënyrë të përditshme.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Si ndikon kurioziteti dhe fantazia te fëmijët?

Kurioziteti e nxit fëmijën të njohë dhe zbulojë gjërat që e rrethojnë.

Publikuar

nga

Kurioziteti, dyshimi dhe fantazia, janë tri vetitë më të gjalla të fëmijërisë dhe adoleshencës.

Kurioziteti e nxit fëmijën të njohë dhe zbulojë gjërat që e rrethojnë. E nxit fëmijën të flasë si mami dhe babi.

Dyshimi, është tharma e çdo aktiviteti kritik, e nxit fëmijën të verifikojë atë që ka mësuar, që di dhe thotë, të përsërisë fjalën dhe veprimin, për t’u siguruar që e di saktë apo ka nevojë për përmirësim dhe korigjim.

Fantazia është “magneti” që e tërheq fëmijën, adoleshentin, njeriun, në çdo kohë e në çdo moshë, drejt së panjohurës, dijes dhe të ardhmes.

Kombinimi dhe gërshetimi i këtyre tre vetive, “ndërton” motorin dhe çelësin e vënies në punë të mendjes, të inteligjencës, për të zbuluar e njohur veten dhe universin. Është kjo “treshe” që nxit, zhvillon dhe fuqizon vetëdijen dhe krijon procesin psikik të të menduarit.

Edhe institucioni shkollë, te kjo “treshe” e ka zanafillën dhe të ardhmen, si e ka përdorur dhe do ta përdorë këtë “treshe”.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Historia e Halloweenit, si ka filluar gjithçka?

Halloween ka evoluar në një ditë me aktivitete si shpërndarja e bonboneve, organizimi i ahengjeve, veshja e kostumeve, etj.

Publikuar

nga

Halloweeni është festë e cila mbahet çdo vit me 31 tetor. Tradita e kësaj feste ka origjinën në festivalin antik çeltik të Samhainit, ku njerëzit ndiznin zjarre dhe vishnin kostume për t’i mbajtur larg fantazmat.

Çeltikët, të cilët kishin jetuar para 2 mijë viteve, kryesisht në zonën që tani njihet si Irlandë, por edhe në Francë, e kishin festuar vitin e ri më 1 nëntor.

Kjo ditë e kishte shënuar fundin e verës dhe fillimin e dimrit të ftohtë e të errët, periudhë e vitit e cila shpeshherë ishte ndërlidhur me vdekje të njerëzve.

Çeltikët kishin besuar se një natë para vitit të ri, kufiri mes botës së të gjallëve dhe të vdekurve mjegulloset. Natën e 31 tetorit e kishin festuar Samhainin, duke besuar se fantazmat e të vdekurve riktheheshin në tokë.

Në shekullin e tetë, Papa Gregory III e kishte dizajnuar 1 nëntorin si kohë për t’i nderuar të gjithë shenjtorët.

Shumë shpejt, Dita e Të Gjithë Shenjtorëve kishte filluar t’i inkorporonte disa tradita nga festivali Samhain.

Nata para kësaj dite ishte njohur si Dita në Prag të Shenjtërit, dhe më vonë si Halloween.

Me kalimin e viteve, Halloween ka evoluar në një ditë me aktivitete si shpërndarja e bonboneve, organizimi i ahengjeve, veshja e kostumeve, etj.

Halloweeni në Amerikë

Festimi i Halloweenit ka qenë shumë i kufizuar në Anglinë e kolonizuar, por ka qenë më i zakonshëm në Maryland dhe në kolonitë jugore.

Me kohën kishte filluar të krijohej versioni amerikan i Halloweenit. Festiemt e para kishin përfshirë ahengje me lojëra, ndarje të historive, këndim, vallëzim, etj.

Në mes të shekullit 19-të, festivalet vjetore të vjeshtës kishin qenë të zakonshme, por Halloweeni ende nuk festohej anembanë vendit.

Në gjysmën e dytë të shekullit 19-të, Amerika ishte mbushur me emigrantë të rinj. Këta emigrantë, e posaçërisht miliona irlandezë, kishin ndihmuar ta popullarizonin festën e Halloweenit.

Amerikanët i shpenzojnë rreth 6 miliardë dollarë në vit për festën e Halloweenit, duke e bërë atë festën e dytë më të madhe komerciale pas Krishtlindjeve.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

​Cila është temperatura ideale e dhomës në vende të ndryshme?

Në pjesë të ndryshme të botës, temperaturat mesatare të dimrit në apartamente ndryshojnë ndjeshëm, duke rezultuar në zakone të ndryshme të banorëve.

Publikuar

nga

Ekspertët botërorë thonë se temperatura ideale për dhomën e ndenjes është nga 20 në 23 gradë Celsius, ndërsa në kuzhinë duhet të jetë pak më e ulët – rreth 19, në dhomën e gjumit nga 17 në 20 dhe në banjë nga 16 në 19 gradë.

Në pjesë të ndryshme të botës, temperaturat mesatare të dimrit në apartamente ndryshojnë ndjeshëm, duke rezultuar në zakone të ndryshme të banorëve.

Britania e Madhe – 15 gradë

Turistëve u pëlqen të tregojnë histori për shtëpitë e ftohta angleze dhe dy çezma me ujë të nxehtë dhe të ftohtë, pllaka guri të nxehta nën çarçafë që ngrohin shtretërit dhe shumë gjëra të tjera specifike. Shumica e tyre janë të vërteta pasi britanikët nuk kanë frikë nga i ftohti dhe duan të kursejnë para. Shtëpitë ngrohen me gaz dhe temperatura mesatare në dhomat e tyre është 15 gradë Celsius. Banjat janë të ftohta – vetëm 10 gradë.

Francë – 16,6 gradë

Francezët nuk janë të çmendur as pas ngrohjes dhe shumica e shtëpive kanë ngrohje qendrore. Kur bën ftohtë, drejtuesit e ndërtesave ndezin ngrohjen për ata që jetojnë në apartamente dhe faturat e tyre janë mjaft të larta.

Japonia – 10 gradë

Pavarësisht dimrave të ftohtë me temperatura që shkojnë nën zero, Japonia nuk ka ngrohje qendrore. Kjo është arsyeja pse kur vjen dimri, japonezët ndezin radiatorët, radiatorët e naftës, batanijet elektrike dhe “kotatsu” – një tavolinë me ngrohje japoneze.

Spanja – 17.7 gradë

Në Spanjë kanë ngrohje qendrore, por jo kudo. Ata që jetojnë në ndërtesa e shijojnë ngrohtësinë vetëm nga shtatë deri në dhjetë të mbrëmjes (kur të gjithë kthehen nga puna). Ndërkohë përdorin radiatorë elektrikë.

Rumania – 20 gradë

Rumunët kanë ngrohje qendrore që funksionon me gaz. Për shkak të rrjedhjeve të rrezikshme të gazit në vitet ’90, në shumicën e shtëpive njerëzit preferojnë të kenë kaldaja e tyre në bodrume.

Holanda – 16 gradë

Në Holandë, çdo bllok banesash ka sistemin e vet të ngrohjes me gaz. Të gjithë i ndezin radiatorët kur i përshtaten, por kostot e ngrohjes janë mjaft të larta. Fatura mesatare mujore arrin në 200 euro dhe çdo dush kushton rreth 50 centë. Kjo është arsyeja pse holandezët preferojnë apartamente më të freskëta dhe zakonisht ngrohin vetëm dhomën e ndenjes dhe kuzhinën.

SHBA – 20 gradë

Në shtetet e ftohta amerikane ngrohen kryesisht me gaz. Ngrohja ndizet kur shumica e qiramarrësve e duan dhe pyesin pronarin e pronës.

Republika Çeke – 18 gradë

Në Republikën Çeke kanë ngrohje qendrore, por njerëzit që jetojnë atje thonë se shtëpitë e tyre janë të ftohta. Kjo është arsyeja pse ata zakonisht kanë variante shtesë.

Gjermani – 17.2 gradë

Në Gjermani është e ngjashme me Holandën. Sistemi i ngrohjes është kryesisht i vendosur në bodrumin e ndërtesës dhe gjermanët e marrin parasysh se kur dhe sa do të ngrohen pasi nuk duan të shpenzojnë shumë para për të gjatë dimrit.

Rusia – 25 gradë

Mund të tingëllojë paradoksale, por banorët e një prej vendeve më të ftohta në botë e adhurojnë ngrohtësinë. Kur jashtë është ftohtë, është verë në apartamentet ruse dhe ju mund të ecni me pantallona të shkurtra dhe një bluzë.

Hungaria – 19 gradë

Hungarezët ngrohen me gaz. Fatura mesatare mujore për një apartament me dy dhoma është rreth 60 euro. Shtëpitë e vjetra kanë ende soba me dru.

Danimarka – 18 gradë

Danezët kanë ngrohje qendrore, por është jashtëzakonisht e shtrenjtë dhe mund të arrijë në 4.000 euro në vit. Kjo është arsyeja pse shtëpitë kanë kryesisht oxhaqe dhe përdorin dru për sezonin e ngrohjes.

Itali – 17.2 gradë

Ngrohja në Itali është e ngjashme me Spanjën – dimrat janë të ngrohtë, por apartamentet janë shumë të ftohta, pasi ngrohja është e shtrenjtë. Italianët flenë me pizhame të ngrohta dhe ndezin radiatorët për pak kohë në shtëpi.

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara