Kuriozitete

Sipas stilistëve këto janë ngjyrat që ju shkojnë më së shumti personave me sy blu?

Tonet e xhevahireve janë një opsion i shkëlqyeshëm për individët me sy të kaltër.

Publikuar

Nëse jeni një nga ata me fat që kanë sy blu, të dini se si t’i vini në pah sytë me veshjet tuaja është një domosdoshmëri.

Tonet e xhevahireve

Tonet e xhevahireve janë një opsion i shkëlqyeshëm për individët me sy të kaltër – ata bëjnë një deklaratë pa u mbingarkuar. Nina Vargas, një stiliste dhe strateg biznesi për markat e modës, rekomandon ngjyra të thella dhe të pasura si smeraldi, safiri ose rubini.

“Ato krijojnë një kontrast të mrekullueshëm që nxjerr në pah shkëlqimin e syve blu”, thotë Vargas.

Shtimi i këtyre ngjyrave në veshjet tuaja është mënyra e përsosur për të përfshirë një atmosferë luksoze dhe të sofistikuar.

Blu

Mund të jetë zgjedhja më e dukshme, por kurrë nuk mund të keni shumë blu. “Njerëzit me sy blu duken të mrekullueshëm në ngjyrë, sepse bluja në veshje rrit natyrshëm ngjyrën blu në sytë tuaj”, thotë Carr.

Portokalli

Portokallia mund të mos jetë ngjyra e parë që mendoni se do të nxjerrë në pah bluzën e foshnjës tuaj, por është e kundërta blu në rrotën e ngjyrave, gjë që e bën atë nuancën më të mirë plotësuese. “Provo një fustan prej mandarine, një jakë qelibar ose një pallto kumak për një deklaratë optimiste që do t’i bëjë sytë tuaj të kaltër të shfaqen”, thotë Kosich.

Portokallia është e gjallë dhe mund të jetë frikësuese nëse nuk jeni mësuar ta vishni. Pra, nëse nuk e ndjeni guximin që ofron portokallia, mund të provoni aksesorë si vathë, një çantë ose një shallë për t’i ngjeshur me atë ngjyrë, thotë Kosich për Best Life.

Neutrale të ngrohta

Sytë blu zakonisht kanë ngjyra të tjera në to dhe ngjyrat e ngrohta neutrale, si deveja, bezha dhe kremi mund të ndihmojnë në theksimin e atyre nuancave më të vështira për t’u parë. “Gjithmonë shikoni pikat në sy për të parë se çfarë detajesh mund të nxirrni në pah”, thotë Carr. Ju mund t’i përdorni këto tone më të lehta për të mbajtur ngjyrën blu dominante ndërsa shfaqni ato ngjyra të tjera.

“Këto ngjyra të buta dhe të ngrohta krijojnë një kontrast të butë që është sa lajkatar dhe delikate”, thotë Vargas. “Ata kanë një ndjenjë klasike, të përjetshme që nuk del kurrë nga moda”.

Nëse dëshironi pak elegancë, duhet të mendoni t’i shtoni këto nuanca në dollapin tuaj./prive.al/

Kuriozitete

Shitet në ankand penda më e shtrenjtë në botë

Publikuar

nga

Një pendë e vetme e zogut Huia të Zelandës së Re, i zhdukur tashmë, ka shënuar rekord të ri botëror, pasi u shit për 46 mijë e 521 dollarë në një ankand.

Kjo pendë, e cila fillimisht parashihej të shitej deri në 3 mijë dollarë, theu rekordin e mëhershëm që ishte për një pendë të së njëjtës specie me 450%, njoftoi shtëpia e ankandeve Webb.

Ky lloj zogu është i shenjtë për popullin Maori. Puplat e këtyre zogjve shpesh mbaheshin si koka nga krerët dhe familjet e tyre dhe gjithashtu dhuroheshin ose tregtoheshin.

Huia ishte një zog i familjes së zogjve në Zelandën e Re dhe ishte i njohur për aftësitë e tij të kërcimit dhe pendën e bukur, e cila dallohet për majën e bardhë përgjatë skajit./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Kuriozitete

Rikonstruktohet fytyra e gruas 75 mijëvjeçare të Neandertalit

Publikuar

nga

Arkeologët kanë arritur të bashkojnë kafkën e një skeleti 75 mijëvjeçar të Neandertalit.

Studiues nga Universiteti i Kembrixhit dhe Liverpulit zbuluan kafkën në shpellën Shanidar, 500 milje në veri të Bagdadit në Irak.

Në kuadër të një dokumentari të ri të Netflixit, Sekretet e Neandertalëve, ata arritën të vendosin sërish kafkën dhe të rikrijojnë fytyrën e gruas të cilës dikur i përkiste.

Kafka u gjet për herë të parë në vitin 2018, ku ishte rrafshuar në rreth dy centimetra të trashë. Ai ishte grimcuar, ndoshta nga rënia e gurëve, menjëherë pas vdekjes dhe ishte ngjeshur më tej nga dhjetëra mijëra vjet sediment.

Arkeologët e quajtën skeletin Shanidar Z./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Kuriozitete

Si ndodhi klonimi i qengjit Dolly?

Shkenca e paraqiti Dollyn si arritjen të vitit.

Publikuar

nga

Shkencëtarët skocezë më 22 shkurt të vitit 1997, njoftuan klonimin e suksesshëm të një qengji, Dolly, me kontributin e tre deleve nëna, një me vezë , tjetra me ADN-në, dhe e treta kishte mbajtur në fetus embrionin e klonuar.

Shkenca e paraqiti Dollyn si arritjen të vitit. Dolly jetoi në Institutin Roslin në Edinburg, Skoci, madje lindi edhe gjashtë qengja.

Dolly u prek nga artriti dhe më 14 shkurt 2003 u vu në gjumë për vdekje për shkak të sëmundjes progresive të mushkërive. Klonimi i gjitarëve (grupim qeniesh ku bën pjesë edhe njeriu) është provuar tejet joefikas. Dolly ishte e vetmja mes 277 përpjekjeve që mbijetoi dhe arriti deri në atë moshë 6 vjeç, edhe pse në vitin 2014 shkencëtarët kinezë raportuan sukses në klonimin e derrave.

Shkencëtarët që klonuan Dollyn, shpallën në vitin 2007 se teknika e përdorur në rastin e Dollyt nuk mund të jetë e efektshme për klonimin e njeriut.

Vazhdo të lexosh

Kuriozitete

Pesë fakte interesante rreth Diellit

Dielli ka një moshë mesatare, astronomët besojnë të jetë formuar 4.59 miliardë vjet më parë. Në pesë miliardë vjet do të hyjë në fazën e Gjigantit të Kuq.

Publikuar

nga

Dielli është afro 25 mijë vite dritë larg nga qendra e galaktikës tonë “Udha e Qumështit”.

Dielli ka një moshë mesatare, astronomët besojnë të jetë formuar 4.59 miliardë vjet më parë. Në pesë miliardë vjet do të hyjë në fazën e Gjigantit të Kuq.

Dielli prodhon një sasi enorme të energjisë për të nxehur sistemin tonë diellor. Çdo sekondë rreth 700 milionë ton të Hidrogjenit shndërrohen në Helium, me procesin kimik të Fusionit Nuklear.

Dielli përbëhet nga 72% hidrogjen dhe 26% helium, dhe disa elemente të tjera në gjurmë. Kjo masë e dendur përbën rreth 99% të tërë masës në sistemin tonë diellor.

Nëse dielli do të shuhej, brenda një jave temperatura e tokës do të bëhej -18  ̊C. Për një vjet do të bëhej -73  ̊C, ndërsa brenda disa milionë viteve do të stabilizohej në -240  ̊C./UBTNews/

 

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara