Internet

Interesim i madh i të rinjëve për trajnimin “UBT Summer of Code 2020”

Publikuar

Në qendrën e UBT-së në Prishtinë, ka filluar punimet trajnimi “UBT Summer of Code 2020”, i cili edhe këtë vit mblodhi një numër të madh të interesuarve, edhe përkundër faktit se është kohë pandemie.

Ky trajnim do të zgjasë pesë ditë, ku secila ditë do të ketë një tematikë të veçantë dhe të rëndësishme, duke përfshirë programimin, ueb programimin, rrjetet kompjuterike, sigurinë kibernetike, kriptimin e sistemeve, databazë dhe dokumentim të sistemeve softuerike.

Qëllimi i këtij trajnimi është që të interesuarve t’u ofrohet informacione bazë mbi historikun dhe zhvillimin e programimit, funksionimin si dhe dhënien e informacioneve mbi gjuhët më të njohura dhe më të përdorura programuese.

Pjesëmarrësit në këtë trajnim do të certifikohen për kontributin e tyre gjatë këtyre pesë ditëve sa zgjat edhe ky trajnim.

Internet

Spotify do të largojë nga puna rreth 1 mijë e 500 punonjës

Kjo është hera e tretë që Spotify merr vendim për të shkurtuar fuqinë punëtore brenda një viti.

Publikuar

nga

Gjiganti Spotify njoftoi të hënën se do të largojë nga puna 1 mijë e 500 punëtorë apo 17% të fuqisë punëtore. Ky vendim erdhi për të ulur kostot. Kjo është hera e tretë që Spotify merr vendim për të shkurtuar fuqinë punëtore brenda një viti, pas largimit të 600 punonjësve në muajin janar dhe 200 të tjerëve në muajin qershor.

Edhe disa kompani të tjera të njohura të teknologjisë morën vendim për të ulur fuqinë punëtore, sikurse Amazon dhe LinkedIn.

Në një letër drejtuar punonjësve, kryeshefi ekzekutiv i Spotify, Daniel Ek tha se kompania punësoi më shumë punëtorë në vitin 2020 dhe në vitin 2021 për shkak të kostos më të ulët të kapitalit.

Spotify investoi më shumë se 1 miliard dollarë për të ndërtuar biznesin e saj të podcast-it, regjistroi personazhe të famshme sikurse Kim Kardashian, Princi Harry dhe Meghan Markle dhe zgjeroi praninë e tij në treg në shumicën e vendeve të botës në përpjekje për të arritur 1 miliard përdorues deri në vitin 2030.

Aktualisht ka 601 milionë përdorues, nga 345 milionë në fund të vitit 2020./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Internet

Elon Musk do të takohet me presidentin izraelit të hënën

Në takim, Herzog do të theksojë nevojën për të parandaluar rritjen e antisemitizmit.

Publikuar

nga

Miliarderi Elon Musk pritet të takohet me presidentin izraelit, Isaac Herzog të hënën gjatë një vizite në Izrael, konfirmoi zyra e presidentit.

Gjatë takimit me Muskun, Herzog do të theksojë nevojën për të parandaluar rritjen e antisemitizmit, thuhet në njoftimin e mëtutjeshëm të zyrës së presidentit.

Përfaqësuesit e familjeve të pengjeve të mbajtura nga Hamasi gjithashtu pritet të bashkohen në takim, ku ata do të ndajnë “tmerret e sulmit terrorist të Hamasit më 7 tetor dhe dhimbjen dhe pasigurinë e vazhdueshme për ata që mbahen robër”, shtoi zyra e presidentit./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Internet

7amleh: Meta po përfiton nga përhapja e përmbajtjeve të dëmshme të lidhura me luftën në Gaza

Publikuar

nga

Qendra Arabe për Avancimin e Mediave Sociale ka zbuluar se Meta – e cila zotëron Facebook dhe Instagram – po korr përfitime financiare nga shpërndarja e përmbajtjeve të dëmshme brenda platformave të saj.

Hetimi u nxit nga zbulimi se Facebook shfaqte reklama të synuara që bënin thirrje për vrasjen e individëve dhe reklama që bënin thirrje për dëbimin me forcë të palestinezëve për në Jordani.

7amleh gjeti 19 reklama me gjuhë urrejtjeje dhe nxitje në hebraisht kundër arabëve dhe palestinezëve në kontekstin e luftës në Gaza. Reklamat e miratuara përfshinin thirrje për të “eliminuar Gazën, gratë, fëmijët dhe të moshuarit e saj” dhe fraza të tjera nxitëse që kërkonin në mënyrë eksplicite vrasjen e palestinezëve, djegien e të gjithë Gazës, deportimin e njerëzve në vende të tjera dhe thirrje për të kryer një Nakba* të dytë.

Kjo hedh dritë mbi dështimin e Meta-s për të ndaluar përmbajtjen e reklamave nxitëse në platformat e saj dhe përfitimet financiare të kompanisë nga përhapja e kësaj retorike, tha grupi./UBTNews/

Nakba* është një term në arabisht do të thotë “katastrofë” ose “fatkeqësi”, dhe zakonisht përdoret për të përshkruar ngjarjet që ndodhën në vitin 1948, ku për shumicën e palestinasve, kjo do të thotë humbja e shtëpive, tokave dhe pronave të tyre, si dhe shpërngulja dhe largimi i masave të tyre nga vendet ku ata jetonin.

Vazhdo të lexosh

Internet

Kompania mediatike e Paris Hiltonit tërheq një reklamë nga platforma “X”

Deri te ky vendim erdhën pas përmbajtjes antisemitike dhe pro-naziste në platformë.

Publikuar

nga

Kompania mediatike e Paris Hilton, 11:11 Media, ka tërhequr një reklamë nga platforma “X”, vetëm një muaj pasi njoftoi rreth bashkëpunimit të tyre. Kjo është marka e fundit që ka tërhequr një reklamë në platformën që dikur njihej si Twitter, për shkak të përmbajtjes antisemitike dhe pro-naziste në atë sajt.

“11:11 Media mori vendimin për tërheqjen e menjëhershme të kampanjës nga platforma”, deklaroi Bruce Gersh, presidenti dhe shefi operativ për CNN.

Ky vendim për ta tërhequr reklamën është goditje për “X-in” dhe shefen ekzekutive të platformës, Linda Yaccarino, e cila muajin e kaluar njoftoi rreth partneritetit promovues me Hiltonin.

Marrëveshja, e cila u njoftua nga Yaccarino si një “partneritet zyrtar” afatgjatë mes Hiltonit, 11:11 Media dhe platformës, synonte të krijonte “një platformë fillestare për iniciativat e reja në video dhe video live, tregti të drejtpërdrejtë, Spaces, dhe shumë më tepër”.

Me këtë marrëveshje palët u pajtuan edhe për ndarjen e të ardhurave mes tyre./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara