Absolventiada

India regjistron 200 mijë vdekje nga Coronavirusi

Publikuar

India ka kaluar një prag tjetër tragjik me zyrtarët që thonë se 200,000 njerëz kanë vdekur nga COVID-19 në vend që nga e marta.

Vendi gjithashtu regjistroi më shumë se 3,000 viktima në një ditë për herë të parë, me zyrtarë që thanë se 3,286 njerëz vdiqën të martën. Një rritje e fundit e infeksioneve ka sjellë vendin në gjunjë – dy milionë infeksione u regjistruan në vetëm një javë.

India aktualisht ka numrin e katërt më të lartë të vdekjeve në botë, pas SHBA-ve, Brazilit dhe Meksikës. Megjithatë, në asnjë nga ato vende kriza nuk është aq urgjente sa aktualisht është në Indi.

Vazhdo të lexosh

Absolventiada

Dje u protestua në Klinë

Protesta ka përfunduar dhe çdo gjë ka shkuar në rregull.

Publikuar

nga

Gjatë ditës së djeshme është mbajtur një protestë e rreth 70 qytetarëve në qytetin e Klinës.

Ata kanë protestuar në shenjë pakënaqësie në lidhje me ndërtimin e një fabrike të çimentos në bjeshkët e fshatit Gremnik.

Sipas njoftimit të Policisë së Kosovës, gjithçka ka shkuar në rregull./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Absolventiada

​Autoritetet ukrainase konfirmojnë anulimin e evakuimit nga Mariupol

Kolona me ndihma nuk ka arritur ende atje.

Publikuar

nga

Pavlo Kyrylenko, kreu i administratës së rajonit Donetsk, tha në Facebook të dielën se autokolona për të evakuuar banorët vendas nga Mariupol nuk ishte në gjendje të largohej nga qyteti.

“Kolona e evakuimit me banorët vendas nuk mundi të largohej nga Mariupoli sot: rusët filluan të rigrupojnë forcat e tyre dhe të bombardojnë rëndë qytetin. Është jashtëzakonisht e rrezikshme të evakuosh njerëzit në kushte të tilla”, tha Kyrylenko.

“Kolona me ndihma humanitare, e cila u nis sot nga Zaporizhzhya drejt Mariupolit, nuk ka arritur ende në destinacionin e saj dhe aktualisht është në rrugën e saj”, shtoi ai, transmeton CNN.

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara