Lajmet

Hoxhaj: Nagavci e ka mbajtur fjalimin përtej mesatares së saj 6.4

Ai deklaroi se kuvendi ka për detyrë që të debatojë për përmbajtjen e librave.

Publikuar

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Enver Hoxhaj deklaroi se qeveria nuk ka vizion për sigurimin e teksteve shkollore falas. Teksa komentoi fjalimin e ministres Arbërie Nagavci, ai tha se “është përtej mestares 6.4”. Më tej, nënkryetari i Kuvendit të Kosovës u shpreh se sigurimi i teksteve shkollore falas ka qenë një politikë për të krijuar barazi në shkollë. 

Në seancë të jashtëzakonshme për librat, nënkryetari i Kuvendit të Kosovës, Enver Hoxhaj deklaroi se kuvendi ka për detyrë që të debatojë për përmbajtjen e librave.

“Unë e dëgjova me vëmendje ministren Nagavci. Mendoj që e ka mbajtur fjalimin përtej mesatares së saj 6.4. Se u mor shumë me këtë pjesën e shpërndarjes së teksteve shkollore dhe nuk dihet se kush ishte ai kolegu i imi i Universitetit të Prishtinës që ka gabuar dhe ja ka qitur nja dy tri 7-she se krejt tjerat i ka 6-qe. Dhe fjalimi ke përtej kësaj, por me keqardhje po them që nuk po shoh vizion për këtë temë. Nuk pash unë se çfarë dëshiron zonja ministre dhe kjo qeveri në çështjen e teksteve shkollore falas. Unë kam pritur që në këtë vit shkollor do ta bëni një kthesë jo për mënyrën se si blihen librat”, deklaroi Hoxhaj.

Ai tha se subvencionimi i teksteve shkollore ngjason me sistemin jugosllav “të bonove”. Hoxhaj tha se ka pritur që këtë vit do të bëhet digjitalizimi i shkollave.

Hoxhaj në emër të PDK-së deklaroi se sigurimi i teksteve shkollore falas ka qenë politikë për të krijuar barazi në shkollë.

“’Kur fillon shtatori dhe vjeshta nuk e dimë a duhet me i ble librat, a me i sigurua turshitë apo me i ble drutë për dimër’, këtë fjali ma ka thënë si deputet i ri ne vitin 2004 një familje në Gjakovë, e cila përballej me fenomenin e braktisjes së nxënësve nga shkollat. Dhe në atë kohë së bashku me Komisionin për Arsim, të të gjitha partive politika në njërën nga temat që kemi pasur ka qenë çfarë të bëjmë me sigurimin e teksteve shkollore falas. Sigurimi i teksteve shkollore falas ka qenë një politikë për të krijuar barazi në shkollë. Dhe për të tejkaluar një lloj hendeku të dijes edhe brenda për brenda shtresave në Kosovës, por edhe në raport me hendekun e dijes që e ka Kosova me vendet e rajonit dhe të BE-së”, u shpreh ai.

Më tej, Hoxhaj u shpreh se pesha e rëndë e çantave për nxënësit duhet të zgjidhet përmes digjitalizimit.

Lajmet

​BE mban trendin e rënies së emetimeve të gazrave serrë

Publikuar

nga

Trendi në rënie në emetimet e gazrave serrë të BE-së vazhdoi gjatë gjithë vitit 2023 me një rënie prej pak më shumë se 5%, sipas të dhënave të Eurostat të publikuara këtë javë.

Shtetet anëtare të BE-së lëshuan më shumë se 3.4 miliardë ton ekuivalent të dyoksidit të karbonit të gazeve serrë në vitin 2023. Kjo është 5.1% më pak se në vitin 2022, kur u lëshuan rreth 3.6 miliardë ton ekuivalent të dyoksidit të karbonit.

Bullgaria emetoi 47.5 milion ton ekuivalent të dyoksidit të karbonit ose rreth 1.4% të emetimeve të gazit serrë të BE, sipas llogaritjeve të BTA bazuar në të dhënat e Eurostat.

Vendi uli emetimet e gazeve serrë me pothuajse një të pestën (-19.6%) në 2023, duke regjistruar rënien e dytë më të madhe pas Estonisë (-27%).

Në tremujorin e katërt të vitit të kaluar, Bullgaria u rendit e dyta në mesin e vendeve anëtare të BE-së me uljen më të madhe të emetimeve të gazrave serrë. Pas Estonisë (-23%), ky vend regjistroi një rënie prej afro 17% nga viti në vit.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Edhe Spanja do ta njohë shtetin palestinez bashkë me vendet tjera

Publikuar

nga

Kryeministri spanjoll, Pedro Sanchez njoftoi të premten se vendi i tij do ta njohë shtetin palestinez bashkë me vendet tjera.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

IBM ka në plan të krijojë 800 vende të reja pune

Publikuar

nga

IBM-ja njoftoi se planifikon të punësojë deri në 800 persona në Irlandë për të ndërtuar një sistem softueri të avancuar sipas teknologjisë së Inteligjencës Artificiale.

Kjo shënon numrin më të madh të vendeve të punës në sektorin shumëkombësh të vendit. IBM është tashmë një nga punëdhënësit më të mëdhenj shumëkombësh në Irlandë me 3 mijë persona staf.

Përmes posteve të reja do t’u kërkohet punonjësve të krijojnë softuer të avancuar bazuar në inteligjencë artificiale gjeneruese në fushat sikurse siguria, automatizimi, etj./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Art

Gruaja më e pasur e Australisë kërkon që të largohet portreti i saj nga një ekspozitë

Publikuar

nga

Arti është subjektiv. Dhe përderisa shumica e artistëve dëshirojnë të ndajnë punën e tyre me botën, nuk ka garanci se publiku do ta kuptojë apo pëlqej punën e tyre artistike.

Kështu duket të jetë edhe rasti i një pikture nga artisti vendas, Vincent Namatjira, që përfshin një portret të gruas më të pasur në Australi, manjates së minierave Gina Rinehart.

Rinehart i ka kërkuar Galerisë Kombëtare të Australisë (NGA) të largojë portretin e saj, një prej 21 veprave të tij individuale që përbëjnë një pjesë të vetme në ekspozitën e Namatjiras, “Australia in Color”.

Kjo ekspozitë po shfaqet në galerinë e kryeqytetit australian, Kanberra, që nga muaji mars.

Subjekte të tjera të kësaj ekspozite janë edhe Mbretëresha Elizabetë II, muzikanti amerikan, Jimi Hendrix, aktivisti australian për të drejtat e aborigjenëve Vincent Lingiari, si dhe ish-kryeministri australian, Scott Morrison./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara