Histori

Historia familjare e liderit të Koresë së Veriut përmes fotografive

Koreja e Veriut është themeluar në vitin 1948.

Publikuar

Kim Jong Un është anëtari i tretë i familjes së tij që sundon shtetin e paparashikueshëm dhe të izoluar komunist të Koresë së Veriut, përcjell UBT News.

Dinastia e Koresë së Veriut

— Wong Maye-E / AP

Diktatura e Koresë së Veriut e krijuar nga Kim Il Sung pas Luftës së Dytë Botërore u mor nga djali i tij Kim Jong Il në vitet 1990. Kim Jong Un pasoi të atin në vitin 2011.

Në të majtë: koreano-veriorët përkulen para statujave prej bronzi të liderëve të ndjerë Kim Il Sung, majtas dhe Kim Jong Il në kodrën Munsu në Phenian në 2015.

Kim Il Sung

— Shërbimi i Koresë së Lajmeve / AP

Kim Il Sung me gruan e tij Kim Jong Suk kur ata ishin guerilas anti-japonezë në vitet 1930.

Para se të vinte në pushtet, Kim Il Sung vlerësohet se ka luajtur një rol kyç në çlirimin e Koresë gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Kim Jong Il

— Reuters

Kim Il Sung pozon me gruan e tij të parë, Kim Jong Suk dhe djalin e tij, Kim Jong Il në vitet 1940.

Koreja e Veriut është themeluar: 1948

— Korea News Service / AP

Pas Luftës së Dytë Botërore dhe përfundimit të pushtimit japonez, Kim Il Sung u vendos nga sovjetikët si udhëheqës i Republikës së saposhpallur Demokratike të Koresë së Veriut.

Kim spastroi armiqtë politikë dhe ndërtoi një nga diktaturat më të ngurta dhe shoqëritë më të izoluara në botë.

Në fotografi shihet komandanti suprem Kim Il Sung i cili mori pjesë në paradën ushtarake që festonte krijimin e Ushtrisë Popullore Koreane në shkurt 1948.

— Agjencia Qendrore Koreane e Lajmeve / AP

Kim Il Sung pozon me studentët koreano-veriorë pasi shijoi një performancë vallëzimi dhe këndimi në vitin 1978.

Kim Jong Nam

— AFP – Getty Images

Kim Jong Il me djalin e tij, Kim Jong Nam, gjysmëvëllai më i madh i Kim Jong Un, në Phenian në 1981.

Pasi ndoqi shkollat ​​elitare në vitet 1990 u tha se Kim Jong Nam ishte zgjedhja e babait të tij për të qenë pasardhësi i tij. Por ai fitoi një reputacion për pirjen dhe lojërat e fatit dhe ra në disfavor pasi u kap duke u përpjekur të hynte në Japoni me një pasaportë false në 2001.

— KCNA / KNS / Getty Images

Udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Il Sung, majtas, dhe djali i tij Kim Jong Il vizitojnë një stadium futbolli në Phenian në 1992.

Vdekja e Kim Il Sung: 1994

– KCNA / AP

Qytetarët duke vajtuar para arkivolit të Kim Il Sung pas vdekjes së tij në korrik 1994. Pas vdekjes së babait të tij, Kim Jong Il konsolidoi pushtetin e tij dhe sundoi në mënyrën më të ashpër.

Kim Jong Un

— AFP / AFP – Getty Images

Fotografitë e Kim Jong Un në rininë e tij janë të rralla, por këto fotografi u shfaqën në gazetën koreano-jugore Munhwa Ilbo në 2009.

Rinia e Kim Jong Un ka qenë e fshehtë, por ai dihet se ka ndjekur një shkollë ndërkombëtare të gjuhës angleze në Zvicër me një emër të rremë. Ish-shokët e klasës thonë se ai ishte një fans i Michael Jordan, Jackie Chan dhe Jean-Claude Van Damme.

— Kyodo News / Reuters

Udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong Il, majtas, ecën përpara pasardhësit të tij të zgjedhur, Kim Jong Un, ndërsa ata shikojnë një paradë që përkujton përvjetorin e themelimit të Partisë së Punëtorëve të Koresë në Phenian më 10 tetor 2010.

Kim Jong Chol

— Park Ji-Hwan / AFP-Getty Images

Një ekran kompjuteri tregon një burrë që besohet të jetë djali i dytë i Kim Jong Il, Kim Jong Chol, në një koncert të Eric Clapton në Singapor më 14 shkurt të vitit 2011. Pamjet televizive treguan njeriun që i ngjan Jong Chol, i njohur si një fans i zjarrtë i Clapton, duke hyrë në stadium i shoqëruar nga rreth 20 persona, mes të cilëve truproja dhe gra që mbanin buqeta.

Vdekja e Kim Jong Il: 2011

— Kyodo News / AP

Një makinë mban një portret të liderit të ndjerë të Koresë së Veriut, Kim Jong Il gjatë procesionit të tij funeral nëpër rrugët e Phenianit më 28 dhjetor 2011.

— Kyodo News / AFP – Getty Images

Miliona njerëz të pikëlluar dolën për të vajtuar Kim Jong-Il në Phenian më 28 dhjetor 2011.

Ri Sol Ju

– KCNA / AP

Udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong Un është i martuar mr Ri Sol Ju. Këtu ata të dy shihen teksa vizitojnë terrenin argëtues së popullit Rungna në Phenian më 25 korrik 2012.

Jang Song Thaek

— Kyodo News / Reuters

Udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong Un kalon pranë xhaxhait të tij, Jang Song Thaek, gjatë një parade ushtarake në Phenian më 16 shkurt 2012.

I shpallur tradhtar, Jang u ekzekutua në vitin 2013. Ishte një fund befasues për ish-mentorin e liderit, i cili ishte konsideruar numri 2 i vendit për një kohë të gjatë. Ishte një përmbysje e mprehtë e imazhit popullor të Jang Song Thaek si një xhaxha i sjellshëm i cili udhëzonte liderin e ri, Kim Jong.

Kim Yo Jong

KCNA / EPA

Kim Yo Jong shoqëron vëllain e saj më të madh, Kim Jong Un, gjatë një turneu në një njësi ushtarake pranë kufirit detar me Korenë e Jugut në Detin Lindor në 2015.

Ajo u bë anëtare alternative e Byrosë Politike – organi më i lartë vendimmarrës mbi të cilin kryeson Kim Jong Un, në tetor 2017.

Promovimi i saj tregoi se ajo është bërë një zëvendësuese e hallës së Kim Jong Un, Kim Kyong Hee, e cila kishte qenë një vendimmarrëse kyçe kur ish-udhëheqësi Kim Jong Il ishte gjallë./UBTNews/

Histori

“Kur paqja dukej e mundur“

Publikuar

nga

Nga Enrico Franceschini

Nuk ka pasur gjithmonë luftë mes izraelitëve dhe palestinezëve. Ishte një periudhë në gjysmën e dytë të viteve nëntëdhjetë, kur unë isha korrespondent në Jerusalem, në të cilën procesi i paqes i nisur nga Rabini dhe Arafat jepte shpresë të madhe dhe atmosfera midis dy popujve të thirrur nga historia për të ndarë të njëjtën tokë, ishte paqësore.

Bashkëpunëtorim im palestinez largohej rregullisht nga Ramallahu, kryeqyteti i Territoreve Autonome të qeverisura nga Arafati në Bregun Perëndimor, për të ardhur me makinë me të dashurën e tij dhe notuar në plazhin e Tel Avivit, e më pas ndaleshin për darkë në breg të detit.

Shumë izraelitë shkonin për të bërë pazar në Bregun Perëndimor sepse produktet ishin më të lira. Më shumë se njëqind mijë palestinezë në ditë largoheshin nga Gaza për të punuar në vende të ndryshme izraelite. Dhe pelegrinët e krishterë, pasi vizitonin Varrin e Shenjtë brenda mureve të Qytetit të Vjetër, merrnin një autobus ose taksi për të parë Kishën e Lindjes së Krishtit në Betlehem.

Turizmi po lulëzonte, e ardhmja dukej premtuese, krijimi i një shteti palestinez të gatshëm për të jetuar në paqe dhe siguri reciproke përkrah Izraelit dukej i afërt.

Nuk ka rëndësi se kush ishte më përgjegjës për dështimin e këtij projekti dhe kthimin (për fat të keq, mjaft shpejt: ndërsa jetoja ende në Jerusalem) tek terrorizmi dhe lufta.

Por kujtimet e mia tregojnë se një zgjidhje e konfliktit është e mundur, pavarësisht se ekstremistët e shtyjnë atë. Megjithatë, si një udhëheqës izraelit ashtu edhe një udhëheqës palestinez duhet të dëshirojnë të arrijnë në zgjidhje. Duhen dy për të kërcyer tangon, siç thotë një shaka e vjetër, dhe gjithashtu për të bërë paqe mes armiqve./bota.al

Vazhdo të lexosh

Histori

George Washington u këshillua ta shpallte veten sundimtar të SHBA-së, por refuzoi

Publikuar

nga

Gjenerali George Washington para 240 vjetësh ishte komandanti i Ushtrisë Kontinentale dhe më 4 dhjetor 1783, u takua me oficerët e tij të lartë në një tavernë të Nju Jork-ut për t’u lënë lamtumirën.

Oficerët ishin të emocionuar ngaqë gjenerali Washington nuk ishte vetëm komandanti, por edhe heroi i tyre.

Historianët thonë se disa nga oficerët e këshilluan që ta shpallte veten sundimtar të Shteteve të Bashkuara. Ata e siguruan se do të kishte edhe mbështetjen e ushtarëve.

Washington hodhi poshtë idenë si të gabuar, duke thënë se nuk dëshironte asgjë tjetër veçse të kthehej në plantacionet e tij në Mount Vernon në Virgjinia.

Megjithatë, katër vjet më vonë ai doli përsëri në skenë, jo si sundimtar fuqiplotë, por si presidenti i parë i zgjedhur i Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Vazhdo të lexosh

Histori

Sot ditëlindja e Enver Hoxhës, çfarë dihet për fëmijërinë e tij

Ai ishte djalë i një familjeje modeste gjirokastrite.

Publikuar

nga

Enver Hoxha ishte djalë i një familjeje modeste gjirokastrite. Ai besohet se ka lindur më 16 tetor 1908 në lagjen Palorto, në familjen e Halil dhe Gjyle Hoxhës. Pavarësisht se 16 tetori ishte festa e ditëlindjes së tij, kërkimet dokumentare për të janë të rrëmujshme.

Në Arkivin Qendror të Shtetit në Tiranë, për Enver Hoxhën, janë shënuar 5 ditëlindje të ndryshme. Regjistri i bashkisë Gjirokastrës, nr. 6, fleta 75 shënimet për lagjen “Teqe-Meçite-Hazmurat”, shënon se Enver Hoxha, ka lindur më 12 maj 1908.

Shënimi sqaron se prindërit e tij janë Halil (babai) dhe Gjylo (nëna)”. Në Liceun e Korçës, Hoxhës i janë shënuar dy ditëlindje: 17 qershor dhe 3 tetor (vitet 1929 e 1930).

Në Francë, figuron me ditëlindje 3 tetor ndërsa gazeta “Bashkimi” 1946 vendoste si ditëlindje 3 shtatorin. 16 Tetori, ditëlindja që ai festonte vetë u bë publike në gazetën Bashkimi më 16 tetor 1947. Por këto të dhëna s’kanë luajtur ndonjë rol në biografinë e tij. Janë me gjasë produkt i kaosit që shoqëronte Shqipërinë në atë kohë.

Ai kishte një vëlla më të madh të quajtur Beqir, i cili vdiq në moshë të re nga tuberkulozi, dhe tre motra Fahrien, Haxhon dhe Sanijen.

Enver Hoxha e kaloi fëmijërinë dhe adoleshencën e tij në dy qytete të Shqipërisë, në Gjirokastër dhe në Korçë.

Gjirokastra luajti rol pothuajse modest në formimin e tij, ndërsa Korça është qyteti ku ai u formua vërtet. Transferimi i Hoxhës në Korçë ndodhi në mbarim të vitit të dytë liceal.

Në tetor 1930, Enver Hoxhës iu dha një bursë nga qeveria e Zogut për të studiuar biologji në Fakultetin e Shkencave të Natyrës të Universitetit të Montpeljesë, Francë.

Në korrik të vitit 1936, Enver Hoxha kthehet përfundimisht në Shqipëri. Për disa ai drejtoi Shqipërinë me nder për 40 vite, kurse për pjesën tjetër, Hoxha sundoi Shqipërinë gjatë kësaj periudhe. Ai ishte kryetar i Frontit Demokratik të Shqipërisë dhe komandant i përgjithshëm i forcave të armatosura nga viti 1944 deri në vdekjen e tij.

Ai shërbeu si kryeministër i Shqipërisë, 1944-1954 dhe në kohë të ndryshme ka shërbyer si ministër i jashtëm dhe si ministër i mbrojtjes.

Vitet e fundit të jetës ishin rënduar për Hoxhën për shkak të diabetit që i ishte diagnostikuar shumë vite më parë. Fillimi i prillit do të shënojë edhe fundin e jetës së tij. Pasi i janë paralizuar këmbët edhe goja, pëson një ishemi më 9 prill 1985 vdes më 11 prill 1985.

Vazhdo të lexosh

Histori

Historia e rebelimit të madh në burgjet amerikane

Nëntë pengje dhe më shumë se 30 të burgosur u vranë nga plumbat e policisë gjatë sulmit.

Publikuar

nga

Më 13 shtator 1971, afro 1 mijë e 500 policë dhe roje burgu sulmuan burgun shtetëror të Atikës në shtetin New York për të shtypur një nga rebelimet më të mëdha të burgjeve në historinë amerikane.

Nëntë pengje dhe më shumë se 30 të burgosur u vranë nga plumbat e policisë gjatë sulmit. Rebelimi kishte shpërthyer më 9 shtator, kur një grup të burgosurish nuk pranoi të ndahej në grupe më të vegjël për të kryer punët e zakonshme të mëngjesit.

Revolta u përhap, ndërkohë që të burgosurit filluan të thyenin dritaret dhe të digjnin orenditë e burgut. Brenda disa orësh, 1 mijë e 500 të burgosur iu bashkuan revoltës dhe morën peng dhjetëra punonjës të burgut.

Vendimi për dërgimin e policisë u mor katër ditë pas dështimit të bisedimeve të vështira për lirimin e pengjeve.

Të burgosurit u kishin paraqitur zyrtarëve një listë kërkesash, përfshirë përkujdesje më të mirë mjekësore, heqjen e censurës mbi materialet për lexim, lirinë fetare dhe një program për ”rehabilitim real” për t’i përgatitur të burgosurit për jetën jashtë mureve të burgut. Zyrtarët plotësuan disa prej kërkesave.

Mirëpo, zyrtarët kundërshtuan kërkesat e të burgosurve që ata të mos gjykoheshin për vdekjen e rojeve të burgut dhe për pjesëmarrjen në rebelim./KosovaPress/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara