Lajmet

‘Global UBT Fest 2021’ po vjen

UBT hap zyrtarisht regjistrimet për festivalin akademik të dijes “Global UBT Fest 2021”

Publikuar

UBT hap zyrtarisht regjistrimet për festivalin akademik të dijes “Global UBT Fest 2021”

Festivali më i madh akademik i dijes në Evropë, “Global UBT Fest 2021” po vjen edhe këtë verë, me shumë aktivitete të larmishme, me qëllim ngritjen e dijes, inovacionit dhe zhvillimit.

Rektori i UBT-së, prof.dr Edmond Hajrizi, hapi zyrtarisht regjistrimet për këtë ngjarje madhore akademike, e cila që do të ketë më shumë se 30 shkolla ndërkombëtare verore, forume, simpoziume, samite, gara e aktivitete kulturore-artistike.

“Sot po e bëjmë hapjen e thirrjeve për aplikim për ‘Global UBT Fest 2021’, i cili është festivali më i madh i dijes në Evropë, që përmban shumë aktivitete në fusha të ndryshme të jetës”, është shprehur rektori Hajrizi.

Ai tha se ky festival do të jetë i shtrirë në të gjitha qendrat e UBT-së, me një sërë aktivitetesh që do të kontribuojnë në zhvillimin e reziliencës, inovacionit dhe zhvillimit të qëndrueshëm.

“Ky festival i cili kap përmasa globale, do të sjellë në Kosovë ekspertë, artistë, si dhe studentë vendorë dhe ndërkombëtarë, duke e forcuar imazhin e Kosovës në aspektin global”.

“Festivali do të mbahet në formë të kombinuar, duke synuar që më shumë të mbahet në formë fizike, varësisht prej situatës me pandeminë”, u shpreh ai.

Global UBT Fest është një pjesë integrale e  UBT-së. Mijëra njerëz bëhen pjesë e ligjeratave të zhvilluara nga Akademitë Verore dhe po ashtu marrin pjesë në aktivitete të ndryshme të tilla si forume, samite, gara, punëtori,  dhe ngjarje të tjera. Akademitë Verore organizohen nga po ato Fakultete që ofrojnë mësim gjatë vitit akademik në UBT.

Global UBT Fest është krijuar për të përmbushur nevojat e studentëve, mësimdhënësve/profesorëve në të gjithë botën dhe individëve të cilët kërkojnë mundësi të ngritjes personale dhe profesionale  në disiplina të ndryshme. Studentët nga UBT dhe nga institucione të tjera mund të përfitojnë nga Global UBT Fest duke përmirësuar njohuritë e tyre paraprake ose fitojnë njohuri të reja në zhvillimin e tyre të mëtutjeshëm. Ata që nuk dëshirojnë të ndjekin Akademitë Verore por të marrin pjesë vetëm në aktivitete të tjera, për qëllime të përgjithshme, janë gjithashtu të mirëpritur të marrin pjesë.

Kreditë (ECTS-të) e fituara në Akademitë Verore mund të ekuivalentohen dhe të njihen në UBT ose universitete të tjera, nëse ndiqen rregullat dhe plotësohen të gjitha kushtet.

Festivali më i madh akademik i dijes “Global UBT Fest 2021” do të mbahet nga 1 korrik deri më 31 korrik, dhe do të jetë falas për të gjithë pjesëmarrësit e interesuar.

Apliko tani: Regjistrimet për “Global UBT Fest 2021”

Lajmet

Si të jeni më të suksesshëm në punën e ardhshme?

Publikuar

nga

Pavarësisht nëse jeni të lumtur me punën aktuale, nuk duhet që asnjëherë ta ndalni përgatitjen për të kërkuar punë nëse ndodhë diçka.

7 Gjëra që mund t’i bëni që puna e ardhshme të jetë më e suksesshme?

Janë disa gjëra në dukje të thjeshta, por të jashtëzakonshme në ndikimin që ato kanë për të gjetur punë më lehtë.

Sinjalizoni arritjet tuaja

Bëjeni zakon që t’i shkruani arritjet tuaja dhe çdo përgjegjësi që ju shtohet në listën e detyrave në punë. Mbledhja e tyre mund të jetë e vështirë, për shkak se ndonjëherë nuk mund të mbahen mend detajet e përditshme.

Këshillë: Bëjeni më të lehtë këtë pjesë, duke përdorur fletore, ose duke mbajtur shënime në telefon apo mjet tjetër, duke krijuar kështu një listë për të gjitha këto.

Mësoni aftësi të reja

A ka ndonjë mundësi për të mësuar një program apo sistem të ri? Apo të trajnoheni që të jeni menaxher i mirë? Përfitoni nga këto momente si dhe nga projektet që do të ndihmojnë në zhvillimin dhe zgjerimin e aftësive tuaja të buta ose të forta. Shihni gjithashtu nëse kompania juaj ofron trajnime, mbulon shpenzimet e tyre! Rritja e aftësive tuaja është një mënyrë e dobishme për ta krijuar CV-në tuaj dhe do të përmirësojë mundësitë tuaja për t’u punësuar.

Vëmendje: Për punësimin e menaxherëve, një kandidat që tregon iniciativë për të mësuar gjëra të reja dhe ai që nuk kërkon shumë trajnim, është mjaft tërheqës.

Zgjeroni rrjetin tuaj

Merreni zyrën apo kompaninë tuaj si një vend për rrjetëzim! Puna me të njëjtët njerëz ju jep mundësi për të treguar se kush jeni ju si punëtor. Përfitoni nga këto mundësi për t’u lidhur dhe gjithashtu kërkoni mënyra për të bashkëvepruar me njerëz jashtë departamentit tuaj!

Ndërtoni lidhje të mirë me menaxherin tuaj

Nëse është një person me të cilin dëshironi të kuptoheni deri në shkallën më të lartë ai është mbikëqyrësi juaj i drejtpërdrejtë. Bëni gjithçka që të jeni në gjendje të rreshtoheni dhe të keni një marrëdhënie të fortë, pozitive dhe produktive! Një menaxher i mirë do t’ju ndihmojë të arrini qëllimet tuaja, duke ju rekomanduar për projekte interesante, të cilat janë thesar në CV-në tuaj, deri te avokimi për t’ju promovuar.

Lidhu në rrjete sociale

Derisa jeni duke ndërtuar lidhje në jetën jashtë, lidhuni me ata njerëz edhe në LinkedIn! Këtë mund ta bëni që në momentin kur i njihni nuk është e nevojshme të prisni deri në momentin kur jeni në kërkim të punës tjetër. Kështu që do të jeni më i njohur tek ata.

Bëni punën mirë

T’i qaseni seriozisht punës aktuale dhe kryerja e punëve me entuziazmin më të madh do t’ju bëj të dukshëm në kompani. Plus që përfshirja me pasion në punë do t’ju bëj që të keni më shumë ngjarje për t’i ndarë gjatë intervistave të punës.

Sigurohuni që njerëzit ta kuptojnë kur i përfundoni gjërat

Kjo është pika më e vështirë, sepse askush nuk dëshiron të flas gjatë gjithë kohës duke u mburrur për punët që i ka përfunduar. Por, gjithashtu nuk duhet të jeni aq modest sa askush të mos i i njohë veprat tuaja.

Si bëhet kjo? Ndani detaje me menaxherin dhe mbajeni të njoftuar me anët të emailit, apo jepni ide gjatë takimeve! 

Vazhdo të lexosh

Lajmet

9 trende të viteve 2000 që po rikthehen në modë!

Publikuar

nga

Makinat e kohës nuk ekzistojnë dhe të gjithë e dinë këtë! Por nëse shikoni sesi disa modele flokësh, ngjyra, pëlhura, madje edhe aksesorë po kthehen në modë, ju krijohet ndjesia sikur vitet 2000 janë kthyer.

Në këtë artikull ju sjellim veshjet, aksesorët nga vitet 2002 që janë rikthyer në modë.

1. Këto kapele (2021 vs 2005)

2. Shall kokë si crop top (2020 vs 2000)

3. Flokët me fije (2020 vs 2001)

4. Veshjet e thurura me grep (2020 vs 2005)

5. Veshje sportive Velour (2020 vs 2006)

6. Fustane me shkëlqim (2020 vs 2002)

7. Shumë rruaza njëkohësisht (2021 vs 2001)

8. Shamitë e kokës (2020 vs 2002)

9. Xhaketa lëkure (2021 vs 2001)

dritare.net

Vazhdo të lexosh

Bota

Greqi, më shumë zjarre shpërthejnë në ishullin Kos dhe Evia

Publikuar

nga

Dy zjarre të tjerë shpërthyen në Greqi të martën, duke shtrirë aftësinë e shërbimit të zjarrit për t’iu përgjigjur fronteve të ndryshme në pjesë të ndryshme të vendit.

Zjarret e fundit po raportohen nga ishulli Kos i Egjeut lindor dhe nga Evia, pranë kryeqytetit.

Në Kos, zjarri filloi në tokën pyjore në zonën e Agios Vassileios në verilindje të ishullit, duke shkaktuar evakuimin e Tsoukalaria.

Zjarri është afër një vendi të shenjtë të kafshëve të egra, por gjithashtu thuhet se po kërcënon Shenjtëroren e Asclepius, një nga qendrat më të rëndësishme të shërimit në Greqinë e lashtë.

Evakuimet janë urdhëruar edhe në Evia, pasi një zjarr në zonën e Limni kërcënoi shtëpitë në Restinolakkos dhe Kokkini, ku ka disa kampe verore që strehojnë fëmijë.

Banorët vendas dhe zjarrfikësit përpiqen të shpëtojnë Manastirin Galataki ndërsa një zjarr i afrohet zonës pranë fshatit bregdetar Limni në ishullin Evia, rreth 160 kilometra në veri të Athinës.

Gati 200 zjarrfikës, të ndihmuar me avionë që lëshojnë ujë, makina zjarrfikëse dhe vullnetarë, po luftojnë një zjarr të madh pyjor që ka përfshirë në ishullin grek Evia gjatë ditëve të fundit.

Nuk raportohet për të lënduar, por një fshat, një manastir dhe një hotel i vogël u evakuuan, ndërsa zjarri kërcënoi qytetin e vogël bregdetar të Limni gjatë natës. Hoteli u shkatërrua, së bashku me një shtëpi pushimi, një restorant dhe disa shtëpi.

Një anije trageti mbeti në gatishmëri, së bashku me dhjetëra anije argëtimi dhe peshkimi për të evakuuar Limni nëse është e nevojshme, por një ndryshim në drejtimin e erës i ktheu flakët.

Departamenti i zjarrfikësve tha se fronti pranë Limni po shfaqte shenja të zvogëlimit të së hënës vonë, por një tjetër mbeti në zhvillim të plotë diku tjetër.

Pesë aeroplanë dhe pesë helikopterë po merrnin pjesë në përpjekjet, por duhej të tërhiqeshin pas mbrëmjes kur kushtet janë shumë të rrezikshme. Shkaku i zjarrit është ende i paqartë.

Zyrtarët thanë se mbi 5.000 hektarë (2.000 hektarë) pyll pishe janë shkatërruar deri më tani.

Zjarret janë të zakonshme gjatë verës së nxehtë dhe të thatë të Greqisë. Në vitin 2007, zjarret e mëdha vranë rreth 70 njerëz.

Vazhdo të lexosh

Kuriozitete

Bakteret do të shkatërrojnë plotësisht rrënojat e Titanikut pas 30 vjetësh

Publikuar

nga

Shpërbërja e anijes së Titanikut, e cila u mbyt në ujërat e Atlantikut më shumë se 100 vjet më parë, ka sjellë në telash shkencëtarët e ekspeditës “Ocean Gate”.

Parashikimet shkencore vlerësojnë se bakteret nga fundi i oqeanit do të bëjnë që rrënoja të zhduket plotësisht në 30 vjet.

Prandaj, për të shpejtuar kërkimin, ata hapën një ftesë nga “Ocean Gate” për të blerë një vend së bashku me ekipet e ekspertëve në misionet në Titanik. Ata shpresojnë se kjo do të sigurojë burime financiare nga turistët e pasur, të cilat do t’u mundësonin atyre të vazhdonin dokumentimin e prishjes së rrënojave të banuara nga fauna detare, shkruan “La Nacion”.

Kostoja e pjesëmarrjes në mision është 125.000 dollarë. Sidoqoftë, nuk varet vetëm nga paratë, por është e nevojshme të aplikohet së pari. Në çdo rast, data e parë ishte 5 korrik, dhe kompania njoftoi 18 të tjera.

Të zgjedhurit do të kenë një aventurë të vërtetë: udhëtimi do të fillojë në një anije kompanie, e cila do të lundrojë nga Kanadaja, gjatë verës në hemisferën veriore.

Gjatë dhjetë ditëve që ata duhet të arrijnë në rrënim, ata do të trajnohen për detyrat që i presin me anëtarët e tjerë të ekipit, me të cilët do të kalojnë çdo ditë.

Ata do të duhet të bashkëpunojnë me ekuipazhin, duke vënë në dukje se si speciet e oqeanit “përshtatën” korridoret dhe dhomat e anijes që u mbyt më 4 prill 1912.

Gjatë udhëtimit, të zgjedhurit do të shohin “Titan” në kuvertën e anijes, një nëndetëse që do të vizitojë zonën ku ndodhen mbetjet e Titanikut. Brenda nëndetëses, pasagjerët do të qëndrojnë në njërën nga pesë dhomat dhe do të nisin një udhëtim nënujor në një nga rrënojat më të famshme në botë, ndërkohë që ende mund të shihet.

Dritaret që do të shohin janë të njëjtat që justifikojnë praninë e tyre – bakteret nga uji bënë vrima në trupin e anijes dhe shkatërruan disa mure, duke ekspozuar korridoret dhe ambientet e brendshme të asaj që dikur ishte anija më e madhe e krijuar nga njeriu.

Deri më sot, vetëm 200 njerëz kanë zbritur në 3.000 metra dhe kanë parë mbetjet e anijes. Imazhet e fundit tregojnë shembjen e shumë pjesëve të anijes, vendin ku u shfaq ajsbergu për herë të parë, si dhe gardhin në të cilin u ngjitën udhëtarët e Titanikut ndërsa shikonin oqeanin në një udhëtim fatal nga Southampton në Nju- Jork.

Viktor Veskovo, një nga studiuesit që mori pjesë në zbritjet e fundit në anije në vitin 2019, i tha revistës Time: Anija e rrënuar është ekspozuar ndaj rrymave të forta dhe ujit të kripur atje për 107 vjet, kështu që nuk është çështje nëse, por kur anija do të shkatërrohet plotësisht nga oqeani.

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara