Fotografi & Dizajnë

Fotografitë më emocionuese që e përshkuan vitin 2022

Fotografët nuk lanë pa i kapur këto momente emocionuese e interesante.

Publikuar

Prej pushtimit të Ukrainës nga Rusia e deri te Kupa e parë Botërore e futbollit në Lindjen e Mesme dhe protestat antiqeveritare të Iranit deri te Tour de France, lajmet e shumta vërshuan. Natyrshëm fotografët nuk lanë pa i kapur këto momente emocionuese e interesante.

Më poshtë i gjeni disa prej fotografive më të mira të vitit 2022./UBTNews/

Automjetet qëndrojnë në një urë në Pitsburg pas shembjes së saj. Një zinxhir njerëzor u formua për të ndihmuar në shpëtimin e njerëzve nga një autobus i varur. 28 janar. Gene J. Puskar/ Foto AP
Ukrainasit grumbullohen nën një urë të shkatërruar ndërsa përpiqen të ikin duke kaluar lumin Irpin në periferi të Kievit, Ukrainë. 5 mars 2022. Emilio Morenatti/Foto AP
Një grua duke bërtitur në protestën anti-qeveritare teksa po mbante një ombrellë të rrethuar nga re tymi gjatë një proteste në Buenos Aires, Argjentinë. 10 mars 2022. Foto e Rodrigo Abd/AP
Punonjësit dhe vullnetarët e urgjencës ukrainase mbajnë një grua shtatzënë të plagosur nga një maternitet i dëmtuar si pasojë e një sulmi ajror në Mariupol të Ukrainës. 9 mars 2022. Evgeniy Maloletka/AP Foto
Mahtab, një nxënëse 8-vjeçare, pozon për një foto në klasën e saj në shkollën Abdul Rahim Shaheed në Kabul, Afganistan, disa ditë pas një sulmi me bombë në shkollë. 23 prill. Ebrahim Noroozi/AP Photo
Jennica Secuya noton me kostumin e saj sirene gjatë ‘një klase sirene’ në Mabini, provinca Batangas, Filipine. 22 maj. Aaron Favila/AP Photo
Uji bruz shihet në një vrimë të madhe shkrirjeje në majë të një ajsbergu në gjirin Disko, Ilulissat, Grenlanda perëndimore. 29 qershor. Odd Andersen/AFB
Flakët përfshijnë një karrige brenda një shtëpie të djegur ndërsa lisi digjet nga zjarri në Mariposa County, Kaliforni, SHBA. 23 korrik. Noah Berger / Foto AP
Të afërm dhe miq marrin pjesë në ceremoninë mortore për 4-vjeçaren Liza, e cila u vra nga një sulm rus së bashku me 22 të tjerë, në Vinnytsia të Ukrainës. 17 korrik. Efrem Lukatsky/AP Photo
Nasibe Shamsaei, një iraniane që jeton në Turqi, po protestonte në Stamboll pas vdekjes së një iranianeje pasi u arrestua nga policia e moralit e Iranit në Teheran më 21 shtator. Yasin Akgul/AFP
Roger Federer qante pas ndeshjes së tij të fundit, një dyshe me Rafael Nadalin e Spanjës. Londër, MB. 24 shtator Glyn Kirk/AFP
Tifozët e Argjentinës festojnë fitoren e kombëtares argjentinase në një ndeshje futbolli kundër Francës për finalen e Kupës së Botës, në plazhin Copacabana, në Rio de Janeiro, Brazil 18 dhjetor. Bruna Prado/AP Foto

Fotografi & Dizajnë

Vullnetarët i bashkohen kërkimit nën rrënojat e Gazës

Publikuar

nga

Shoqëria Palestineze e Gjysmëhënës së Kuqe (PRCS) tregon vullnetarët e saj që i bashkohen një kërkimi për të mbijetuar në mes të skenave të shkatërrimit brenda enklavës.

“Ky është mëngjesi i Gazës”, thuhet në një deklaratë të PRCS. “Bombardim shtëpish, më shumë viktima dhe shkatërrime”./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Fotografi & Dizajnë

Përmes fotografive: Sulmet izrealite ndaj Gazës vazhduan edhe sot

Publikuar

nga

Janë shkrepur shumë fotografi ku shihet tymi që ngrihet nga Gaza ndërsa aksioni izraelit vazhdon brenda enklavës.

Izraeli ka kryer rreth 300 sulme në të gjithë territorin vetëm në 24 orët e fundit. Këto foto janë bërë përtej kufirit, nga Izraeli jugor./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Fotografi & Dizajnë

Gjendja në Khan Younis, përmes fotografive

Publikuar

nga

Sulmet izraelite po vazhdojnë të bombardojnë qytetin jugor të Khan Younis ndërsa ushtria izrealite kryen fazën e dytë të ofensivës së saj.

Në fotot e mëposhtme, palestinezët shqyrtojnë shkatërrimin pasi shtëpitë janë lënë në gërmadha, me gjëra të shpërndara nëpër rrugë:

 

Vazhdo të lexosh

Fotografi & Dizajnë

Vritet një fotoreporter palestinez nga sulmet ajrore izraelite

Publikuar

nga

Sulmet ajrore izraelite kanë vrarë fotoreporterin Mohammad Moin Ayyash së bashku me një numër anëtarësh të familjes së tij.

Avionët izraelitë bombarduan shtëpinë e tij në kampin e refugjatëve Nuseirat të enjten, njoftoi agjencia palestineze e lajmeve Wafa.

Sipas Komitetit për Mbrojtjen e Gazetarëve, të paktën 53 gazetarë dhe punonjës të medias janë vrarë që nga fillimi i luftës më 7 tetor./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara