Teknologji

Firma koreane planifikon 2.5 miliardë dollarë në impiante të reja të paneleve diellore në Xhorxhia

Nga kompania thonë se është investimi më i madh diellor në historinë amerikane.

Publikuar

Një prodhues i paneleve diellore i Koresë së Jugut njoftoi të mërkurën se do të investojë më shumë se 2.5 miliardë dollarë për të ndërtuar fabrika në Xhorxhi. Nga kompania thonë se është investimi më i madh diellor në historinë amerikane.

Qcells, një njësi e Hanwha Solutions, parashikon se do të përmbushë rreth 30% të kërkesës totale të paneleve diellore në Shtetet e Bashkuara të Amerikës deri në vitin 2027, përfshirë edhe prodhimin e komponentëve të paneleve diellore që zakonisht prodhohen jashtë Shteteve të Bashkuara.

“Derisa kërkesa për energji të pastër po vazhdon të rritet në nivel kombëtar, ne jemi gati t’i shtyjmë mijëra njerëz të punojnë duke krijuar panele diellore plotësisht të prodhura nga Amerika”, deklaroi CEO i QCells, Justin Lee.

Presidenti amerikan, Joe Biden tha se kjo është “fitore për punëtorët, konsumatorët dhe klimën”. Ai tha se përmes saj do të ofrojnë vende të mira pune, do të reduktojnë varësinë e Amerikës nga vendet e tjera për komponentët diellorë, do të ulin koston e paneleve diellore dhe do të ndihmojnë në uljen e emetimeve të karbonit./UBTNews/

AI

Washington Post lanson chatbotin e saj

Publikuar

nga

The Washington Post ka lansuar chatbotin e saj të mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, për t’iu përgjigjur pyetjeve rreth klimës.

E qasshme në internet, “përgjigjet e mjetit “eksperimental” bazohen vetëm në raportimet e publikuara nga gazetarët e Washington Post”. Kjo gazetë ka mbuluar raportimet mbi klimën dhe mjedisin për më shumë se dy dekada. Megjithatë, mjeti kërkon vetëm nëpër artikuj nga tetë vjetët e fundit.

Chatbot mundësohet nga një model i madh gjuhësor (LLM), një sistem i trajnuar në sasi të mëdha të dhënash për të gjeneruar tekst në gjuhë të kuptueshme për njerëzit.

“Në cilin vend rriten nivelet e detit më shpejt në SHBA”, “Si ndikon ngrohja globale në biodiversitet” dhe “A mund të ricikloni kuti picash”, janë ndër pyetjet e sugjeruara nga Washington Post./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Teknologji

Punonjësit e Samsungut në grevë për një periudhë të pacaktuar

Publikuar

nga

Një sindikatë që përfaqëson punëtorët e gjigantit të teknologjisë koreano-jugore, Samsung Electronics, u ka bërë thirrje rreth 30 mijë anëtarëve të saj që të dalin në grevë për një kohë të pacaktuar, në kuadër të fushatës së saj për paga dhe përfitime më të mira.

Njoftimi erdhi në ditën e fundit të grevës së përgjithshme tri ditore që po mbahet nga Unioni Kombëtar i Samsung Electronics (NSEU).

Sindikata tha se e ka marrë këtë vendim pasi menaxhmenti nuk shfaqi synimet për të zhvilluar bisedime lidhur me kërkesat e sindikatës.

NSEU, e cila përfaqëson gati një të katërtën e punëtorëve të Samsung Electronics në Korenë e Jugut, tha se veprimet e saj e kanë ndërprerë prodhimin. Samsung i ka kundërshtuar këto pretendime.

“Samsung Electronics do të sigurohet që të mos ketë ndërprerje në linjat e prodhimit. Kompania mbetet e përkushtuar për t’u angazhuar në negociata të mirëbesimit me sindikatat”, tha kompania për BBC News.

Megjithatë, sindikata tha: “Kompania nuk ka ndërmend të angazhohet në dialog as pas grevës së parë të përgjithshme, kështu që ne shpallim një grevë të dytë të përgjithshme duke filluar nga 10 korriku, me kohëzgjatje të pacaktuar”./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Teknologji

Meta dhe Vodafone bashkëpunojnë për të reduktuar trafikun e videove në rrjetet sociale si Instagram dhe Facebook

Publikuar

nga

Meta ka bashkëpunuar me Vodafone për të liruar kapacitetin në 11 rrjetet e saj celulare në Europë duke optimizuar dërgimin e videove me metrazh të shkurtër pa kompromentuar eksperiencën e shikueshmërisë.

Kërkesa për video në Instagram, TikTok dhe YouTube ka rritur përdorimin në rrjetet mobile. Trafiku global në 12 muajt e fundit është rritur me 25 përqind sipasnjë raporti të Erikson dhe videot përbënin 73 përqind të trafikut mobil deri në fund të 2023.

Operatorët e telekomunikacionit përfshirë Vodafone janë ankuar se ata duhet të mbulojnë kostot e përditësimit të rrjeteve ndërsa kompanitë teknologjike gjenerojnë fitime.

Një përpjekje e Bashkimit Europian vitin e kaluar për të detyruar Big Tech të kontribuojë në investimet 5G dështoi dhe nuk ka gjasa të ringjallet përpara fundit të vitit.

Vodafone tha se bashkëpunimi me platforma si Meta ishte një mënyrë pragmatike për të adresuar këtë lloj debati.

Kompania tha se optimizimi i aplikuar rezultoi me reduktim dyshifror të trafikut nga aplikacionet e Meta në rrjetin e saj Britanik gjatë testimeve në Prill. Një kapacitet i konsiderueshëm u lirua në hapësira të ngjeshura si qendrat tregtare dhe të transportit.

Edhe operatorit Spanjoll Telefonica është duke punuar me Meta për optimizimin e trafikut të videove në rrjetet e saj.

Optimizimi i rrjetit është aplikuar në 11 vende, duke përfshirë Shqipërinë, Çekinë, Gjermaninë, Greqinë, Irlandën, Italinë, Holandën, Portugalinë, Rumaninë, Spanjën dhe Britaninë e Madhe. Niveli i reduktimit të trafikut të rrjetit ndryshon bazuar në disa faktorë duke përfshirë ngarkesën e rrjetit dhe pajisjet e përdoruesit fundor./PCWorld Albanian

Vazhdo të lexosh

Teknologji

​Jeff Bezos do të shesë 5 miliardë dollarë të tjera aksione të Amazon

Publikuar

nga

Themeluesi i Amazon, Jeff Bezos thotë se do të shesë 25 milionë aksione të tjera në gjigantin e teknologjisë, me vlerë rreth 5 miliardë dollarë (3.9 miliardë paund).

Kjo vjen pasi vlera e tregut të aksioneve të kompanisë arriti një rekord të lartë të mërkurën.

Kjo shënoi herën e parë që nga viti 2021 që Bezos kishte shitur aksione të Amazon. Aksionet e kompanisë janë rritur me më shumë se 30% këtë vit.

Muajin e kaluar, vlerësimi i tregut të aksioneve të Amazon arriti në 2 trilion dollarë për herë të parë.

Megjithatë, kjo është ende prapa firmave të tjera të mëdha të teknologjisë Nvidia, Apple dhe Microsoft, të cilat të gjitha kanë kaluar kufirin prej 3 trilion dollarësh.

Bezos dha dorëheqjen si shefi ekzekutiv i kompanisë në vitin 2021 dhe aktualisht është kryetari i saj ekzekutiv dhe mbetet aksionari më i madh i saj.

Ai themeloi Amazon në vitin 1994 në një garazh në Bellevue, Washington, kur interneti ishte ende në fillimet e tij.

Kompania filloi si një shitës librash në internet, duke reklamuar koleksionin më të madh në botë të librave elektronikë.

Që atëherë, Amazon është bërë një nga kompanitë kryesore në botë të shitjes me pakicë dhe kompjuterave cloud.

Ai gjithashtu themeloi kompaninë e raketave Blue Origin, e cila në maj dërgoi gjashtë klientë në hapësirë.

Bezos është personi i dytë më i pasur në botë, sipas listës së miliarderëve të Forbes, me një vlerë neto të vlerësuar prej rreth 214 miliardë dollarë. /BBC/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara