Kulturë, Lifestyle

Filozofi gjerman refuzon çmimin e Emirateve të Bashkuara Arabe

Publikuar

Sociologu dhe filozofi i njohur gjerman, Jurgen Habermas ka refuzuar një çmim nga Emiratet e Bashkuara Arabe të dielen, pas shqetësimeve rreth të drejtave të njeriut në Kombin e Gjirit. 91-vjeçari më herët e kishte pranuar këtë çmim.

“Shpreha vullnetin tim ta pranojë çmimin e Sheikh Zayed këtë vit. Ishte një vendim i gabuar, të cilin po e korrigjoj. Nuk ia bëra mjaftueshëm vetes të qartë lidhjen e këtij institucioni me sistemin politik këtu”, deklaroi ai.

Çfarë nënkupton ky çmim?

Çmimi u emërua kështu pas vdekjes së Sheikh Zayed bin Sultan Al Nahyan, i cili drejtoi Abu Dhabin për 30 vjet. Ai vdiq në vitin 2004, në moshën 86-vjeçare, ishte presidenti i parë i Emirateve të Bashkuara Arabe.

Çmimi u jepet çdo vit individëve dhe botuesve “shkrimi dhe përkthimi i të cilëve në shkencat humane pasuron objektivisht jetën intelektuale, kulturore, letrare dhe shoqërore arabe”. Habermasit iu dha çmimi i “Personalitetit Kulturor të Vitit”.

Habermas, njihet gjerësisht si një nga filozofët më të rëndësishëm në gjysmën e dytë të shekullit XX. Ndikimi i tij lidhet me shkollën e Frankfurtit. Shumica e shkrimeve të tij filozofike janë përkthyer në gjuhën arabe.

Emiratet e Bashkuara Arabe shpesh janë kritikuar për një gjendje jo të mirë sa i përket të drejtave të njeriut. Pushteti kontrollon mediat dhe madje ata që kritikojnë Qeverinë mund të dënohen./UBTNews

Vazhdo të lexosh

Kulturë, Lifestyle

Si arriti të dobësohej Adele

Publikuar

nga

Dje, Adele festoi ditëlindjen e saj të 33-të dhe ndau me botën disa foto që bënë xhiron e internetit! 

“Thirty Free”- shkruan këngëtarja në fotot ku shfaqet më në formë se kurrë. Shumë kilogram më pak, e veshur me një fustan të hapur tek shpatullat që i nxirrte më të mirën e siluetës.


Kaq u desh që Instagram-i ta adhuronte edhe më për vullnetin dhe transformimin brenda kaq pak kohësh. Ok, Adele duket për mrekulli, por si ja doli për të arritur deri këtu?

Si arriti të dobësohej Adele, që sot çmend internetin me

Trajnerja e saj, Camila Goodis tregon për Us Weekly rreth regjimit të saj.

“Adele u trajnua me mua dhe më e bukura ëshë se s’ia kisha idenë që ishte Adele. Sa kishte lindur asokohe, ushtroheshim ngadalë dhe nga pak. Pilates ishte perfekte për të.”- shprehet Camila Goodis, trajnerja personale e Adele. 

Sidoqoftë, kthehemi sërish në bazë. Kombinimi i regjimit ushqimor dhe ushtrimi i përditshëm është sekreti i vetëm. Duket se Adele s’është shumë njeri sportiv, prandaj ky transformim i atribuohet vullnetit për të mbajtur dietën në mënyrë strikte.

“90% i takon dietës. Mendoj se ajo ndryshoi stilin e jetesës, filloi të hante më mirë dhe të ushtrohej normalisht. Rruga më e mirë drejt dobësimit nuk janë ushtrimet. Është goja. U them gjithmonë klientëve të mi. Mund të ushtrohesh dhjetë orë në ditë, por nëse s’ha mirë, s’ke për të pasur rezultate.”- përfundon ajo.

Nëse ju duhej pak motivim, e morët. Tani anullojeni ushqimin e shpejtë dhe porosisni një sallatë. Le ta pranojmë, djersa e palestrës vlen më shumë se tundimi i momentit!

Burimi: People 

Vazhdo të lexosh

Kulturë, Lifestyle

Sandalet që do t’ju duhen për ditët e nxehta

Publikuar

nga

Mund të vishni çfarë të doni, por nëse s’keni këpucët/sandalet e duhura, zëre se mundi ju ka shkuar dëm. Aq më tepër tani në verë. Sado i thjeshtë të jetë fustani, nëse sandalet janë të veçanta dhe të rehatshme, s’do t’i shpëtoni syve të njerëzve rrugëve të qytetit. 

Çfarë do të veshim këtë verë? Gjithçka që i përshtatet stilit tuaj! 

1. Shapkat me një gisht janë në modë, por sigurohuni të ndjeheni komode!

Gjithë llojet e sandaleve/shapkave që do t'ju duhen për
Gjithë llojet e sandaleve/shapkave që do t'ju duhen për

2. Sandalet “e trasha” për paraditet e verës janë shpëtim! 

Gjithë llojet e sandaleve/shapkave që do t'ju duhen për

3. …por nëse i përkisni një stili më elegant, ky trend bën për ju!

Gjithë llojet e sandaleve/shapkave që do t'ju duhen për
Gjithë llojet e sandaleve/shapkave që do t'ju duhen për
Gjithë llojet e sandaleve/shapkave që do t'ju duhen për

4. Eksperimento me ngjyra

Gjithë llojet e sandaleve/shapkave që do t'ju duhen për
Gjithë llojet e sandaleve/shapkave që do t'ju duhen për

5. Mos hiqni dorë nga takat elegante dhe sandalet me rripa! 

Gjithë llojet e sandaleve/shapkave që do t'ju duhen për

Burimi: Who What Wear

Vazhdo të lexosh

Modë

​Këshilla për flokë të shëndetshëm dhe me shkëlqim

Publikuar

nga

Pothuajse çdo person ka një periudhë kur flokët rriten pak më ngadalë. Ky ndryshim mund të shkaktohet nga një çrregullim, një sëmundje ose thjesht është një ndryshim i përkohshëm.

Këtu janë disa këshilla për t’ju ndihmuar të shpejtoni rritjen e flokëve, por edhe për të përmirësuar cilësinë e tyre.

Mbajtja e kokës të shëndetshme

Në mënyrë që flokët të rriten me një ritëm normal, është e nevojshme që lëkura e kokës të jetë e shëndetshme, e pastër dhe e kalueshme për flokët e rinj. Së pari, lani me një shampon për pastrimin e thellë të flokëve, pastaj vendosni një shtresues që pastron plotësisht papastërtitë dhe zbokthin nga lëkura e kokës.

Nëse zbokthi ndodh me bollëk, është e nevojshme të përdorni një nga shamponët kundër zbokthit dhe një losion që do të neutralizojë kërpudhat që shkaktojnë zbokthin. Përveç shamponëve dhe losioneve kundër zbokthit, ampulat pa shpëlarje kanë provuar të jenë shumë efektive. Kur lëkura e kokës përfundimisht është i pastër dhe i shëndetshëm, flokët mund të rriten pa probleme dhe nuk bien në fazën e parë të rritjes.

Prerje e rregullt e flokëve

Shkurtimi i rregullt i flokëve kontribuon ndjeshëm në shëndetin dhe forcën e saj. Prerja e flokëve duhet të bëhet çdo dy ose tre muaj, por nuk ka pse të jetë drastike. Është e mjaftueshme për ta shkurtuar atë çdo dy muaj në gjatësi midis pesë milimetra dhe një centimetër. Shkurtimi i tillë i flokëve nuk do të ndikojë në gjatësinë e flokëve, madje do të nxisë rritjen e tyre.

Nëse flokët janë të ngarkuar me dëmtime në skajet në gjatësinë prej disa centimetra, është e nevojshme të hiqni atë pjesë. Në fakt, dëmtimi i flokëve duhet të hiqet sa më shumë që të jetë e mundur, pavarësisht se çfarë do të thotë të ndryshosh modelin e flokëve. Kjo do të parandalojë rënien e mëtejshme të flokëve dhe do ta lejojë atë të rikuperohet.

Ushqimi cilësor

Një dietë e ulët në proteina, zink dhe vitamina B ngadalëson rritjen e flokëve, veçanërisht kur bëhet fjalë për dieta me pak kalori. Ushqimi i dobët mund t’i bëjë flokët të thatë, të dobët dhe të prirë për t’u thyer. Për të rikuperuar flokët tuaj dhe për të shpejtuar rritjen e tyre, përpiquni të përfshini proteina cilësore (gjel deti dhe mish pule dhe peshk), perime jeshile, drithëra dhe fruta të ndryshme në dietën tuaj. Nëse nuk jeni në gjendje të mbani cilësinë e dietës suaj, mund të jetë e dobishme të futni shtesa dietike që përmbajnë të gjitha lëndët ushqyese të nevojshme. Rritja më e mirë e flokëve mund të vërehet vetëm pas dy ose tre muajsh.

Masazh i kokës

Shpesh ndodh që njerëzit që kanë ngadalësuar rritjen e flokëve kanë edhe qarkullim më të dobët të gjakut. Masazhi i butë i kokës ka efekte të shumta në shëndetin e kokës dhe flokëve. Duke përmirësuar qarkullimin lokal të gjakut, arrihet një metabolizëm më i mirë, furnizim me oksigjen dhe lëndë ushqyese. Masazhi i kokës stimulon rrënjën e flokëve dhe mundëson rritjen më të shpejtë të flokëve.

Trajtime për rritjen e flokëve

Për flokët e dobët që rriten ngadalë, kompanitë kozmetike që prodhojnë produkte për përdorim profesional kanë prezantuar një numër produktesh. Përgatitjet më efektive për përmirësimin e rritjes së flokëve janë trajtime të specializuara si ampula, serume dhe losione për rritje më të shpejtë të flokëve. Këto përgatitje përmbajnë substanca aktive që depërtojnë në rrënjën e flokëve, e ushqejnë atë dhe stimulojnë rritjen e flokëve të rinj.

Kujdesi ditor i flokëve

Stimulimi i rritjes së flokëve, me zbatimin e masave të përmendura, mund të ndihmojë pak më butësisht me një zgjedhje të mirë të produkteve të kujdesit për flokët. Ju duhet të zgjidhni një shampon cilësore pa sulfate agresive dhe parabene që dëmtojnë lëkurën e kokës. Së dyti, duhet të futet përdorimi i vajrave natyralë të shëndetshëm të flokëve si pluhuri, kokosit dhe vaji i pemës së çajit. Këto vajra flokësh kanë një rol të jashtëzakonshëm mbrojtës dhe ri-gjenerues, dhe ndihmojnë lëkurën dhe flokët të mbajnë lagështinë.

Vazhdo të lexosh

Film & TV

Meghan Markle fiton gjyqin kundër mediave që ia cenuan privatësinë

Publikuar

nga

Meghan Markle ka fituar një tjetër betejë ligjore në luftën e saj kundër mediave “Mail on Sunday” dhe ‘”Mail Online”.

Sipas disa raportimeve, Gjykata e Lartë në Londër ka vendosur të mërkurën se Dukesha e Sussexit zotëron të drejtën e vetme të letrës që i shkroi babait të saj, Thomas Markle, pak muaj para martesës së saj me Princin Harry.

Avokatët e “Associated Newspapers Limited” më parë ngritën pretendime se ish-shefi i komunikimit të Pallatit Mbretëror, Jason Knauf, kishte një pjesë të drejte të letrës, sepse kishte parë një version të hershëm të letrës dhe kishte luajtur rol në shkrimin e saj. Por Knauf i ka hedhur poshtë këto pretendime në gjykatë dhe gjithashtu u vendos se as Pallati Mbretëror nuk ka pasur të drejta mbi letrën.

Megjithatë është zbuluar se Meghan ka ndarë një pjesë të letrës me princin Harry dhe Knauf për mbështetje, pasi ky ishte një proces shumë i dhimbshëm për të. Në muajin shkurt, Meghan fitoi gjyqin e saj të privatësisë kundër Associated Newspapers. Mark Warby, një gjyqtar në Londër, vendosi se “The Mail on Sunday” cenoi privatësinë e Meghanit duke publikuar një letër që ajo i kishte dërguar babait të saj në gusht të vitit 2018.

Meghan ngriti padinë e saj kundër “Mail on Sunday” për 5 artikuj nga shkurti i 2019-s. Këta artikuj përfshinin disa pjesë të një letre që Markle i dërgoi babait të saj, pasi ai nuk mori pjesë në dasmën e saj me Princin Harry, që u mbajt në maj të vitit 2018. \iconstyle

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara