Aktualitet

Fillon rrënimi i vilave në Orllan të Podujevës

Lajmin e ka konfirmuar zëdhënësi i komunës, Fatri Zhitia.

Publikuar

Sot ka filluar rrënimi i pesë vilave që janë ndërtuar pa leje në Orllan të Podujevës.

Lajmin për KP e ka konfirmuar zëdhënësi i komunës, Fatri Zhitia, i cili ka informuar se aksioni është zhvilluar nga Drejtoria e Inspeksionit, me asistencë nga Policia e Kosovës.

Zhitia ka treguar se aksioni ka qenë i planifikuar të zhvillohej të hënën.

“Ky aksion ka qenë i planifikuar të zhvillohet të hënën, por nga Policia e Kosovës na është kërkuar të shtyhet për disa ditë për shkak të zhvillimeve në veri te vendit”, ka bërë të ditur Zhitia.

Sipas tij, do të ketë njoftim me kohë, në rast se do të ketë aksione të tjera.

Aktualitet

Kryeministri i Spanjës i kërkon presidentit kinez të zhvillojë bisedime me Zelensky-n

Sanchez tha se kishte diskutuar “pozicionin e Kinës” për luftën e Rusisë në Ukrainë,

Publikuar

nga

Kryeministri i Spanjës tha të premten se i kishte kërkuar presidentit kinez Xi Jinping të bisedonte me homologun e tij ukrainas, ndërsa ai viziton kryeqytetin e Kinës për bisedime që synojnë të forcojnë lidhjet midis Pekinit dhe Madridit.

Duke folur në një konferencë, Pedro Sanchez, tha se kishte diskutuar “pozicionin e Kinës” për luftën e Rusisë në Ukrainë në takimet me Xi dhe zyrtarë të tjerë të lartë kinezë.

Ai akuzoi gjithashtu liderin rus Vladimir Putin se po kërkon të “dobësojë” “projektin shumëpalësh të BE-së për paqen dhe mirëqenien”.

“Kam inkurajuar presidentin Xi që të ketë një bisedë me presidentin Zelensky për të mësuar nga dora e parë për këtë plan paqeje të qeverisë ukrainase”, tha Sanchez./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Aktualitet

​Vatikani: Papa Françesku do të largohet nga spitali të shtunën

Ende nuk dihet nëse Papa do të jetë në gjendje të kryesojë ceremonitë e shumta të planifikuara gjatë Javës së Shenjtë.

Publikuar

nga

Papa Françesku pritet të lirohet të shtunën nga spitali Gemelli i Romës, ku u shtrua papritur dy ditë më parë dhe u trajtua për një bronkit infektiv, tha të premten Vatikani.

Zëdhënësi i Vatikanit, Matteo Bruni tha në një deklaratë se shërimi i Françeskut ka qenë “normal” dhe se Papa hëngri një picë për darkë të enjten në mbrëmje me mjekët, infermierët dhe të gjithë personelin që po e ndihmon atë në spital.

“Të premten në mëngjes, Papa hëngri mëngjes, lexoi gazeta dhe rifilloi punën e tij,. Shenjtëria e tij pritet të kthehet nesër në shtëpinë e Santa Martës, pas përfundimit të rezultateve të provimeve të fundit mëngjesin e sotëm”, tha Bruni.

Papa, 86 vjeç, u shtrua në spital të mërkurën në Gemelli pasi pësoi disa probleme me frymëmarrjen. Vatikani tha se ai mori antibiotikë në mënyrë intravenoze për të trajtuar bronkitin e tij, duke treguar përmirësime të shpejta dhe “të dukshme”.

Ende nuk dihet nëse Papa do të jetë në gjendje të kryesojë ceremonitë e shumta të planifikuara gjatë Javës së Shenjtë, e cila fillon me të dielën e Palmës, më 2 prill dhe kulmon me Pashkët më 9 prill.

Më herët të premten, dekani i kolegjit të kardinalëve, Giovanni Battista Re, tha për mediat italiane se Françesku mund të jetë në gjendje të marrë pjesë në të gjitha festimet e javës së Pashkëve, pasi ai do të ndihmohet nga kardinalë të tjerë për secilën nga ceremonitë./AA/

Vazhdo të lexosh

Aktualitet

Abazoviq: Mali i Zi do të ketë një sezon rekord turistik

Ai ka shkruar në Facebook se Mali i Zi është në rrugën e duhur.

Publikuar

nga

Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviq ka njoftuar se është arritur një numër rekord i fjetjeve në akomodime kolektive për dy muajt e parë. Edhe 45% rezultate më të mira se vitin e kaluar.

Ai ka shkruar në Facebook se Mali i Zi është në rrugën e duhur.

“Është arritur një numër rekord i fjetjeve në akomodime kolektive për dy muajt e parë. Edhe 45% rezultate më të mira se vitin e kaluar. Të gjithë parametrat tregojnë se ky do të jetë një sezon rekord turistik. Jemi krenarë për rezultatet që kjo Qeveri e Malit të Zi po arrin në çdo hap”, ka shkruar ai.

Vazhdo të lexosh

Aktualitet

​Rrymat e thella të oqeanit rreth Antarktidës drejt kolapsit

Me shkatërrimin e kësaj rryme të thellë oqeanike, oqeanet nën 4000 metra do të thahen.

Publikuar

nga

Rrymat e thella të oqeanit rreth Antarktidës mund të ngadalësohen me më shumë se 40% gjatë tre dekadave të ardhshme, duke çuar në implikime të rënda për oqeanet dhe klimën, sipas një studimi të fundit.

“Shkatërrimi i rrymave në fund të oqeaneve do të ndikojë te klima dhe ekosistemet detare gjatë shekujve të ardhshëm”, sipas një hulumtimi australian, të botuar sot në revistën “Nature”.

Uji i ftohtë që fundoset pranë Antarktidës drejton rrjedhën më të thellë të qarkullimit të kolapsit, një rrjet rrymash që përfshin oqeanet e botës.

Studiuesi kryesor, Matthew England tha se kolapsi që mbart nxehtësi, karbon, oksigjen dhe lëndë ushqyese në të gjithë globin, do të ndikojë në klimën, nivelin e detit dhe produktivitetin e ekosistemeve detare.

“Nëse oqeanet do të kishin mushkëri, ky do të ishte një prej tyre”, tha ai.

Me shkatërrimin e kësaj rryme të thellë oqeanike, oqeanet nën 4000 metra do të thahen.

“Kjo do të bllokonte dhe reduktonte lëndët ushqyese në oqeanin e thellë, të disponueshme për të mbështetur jetën detare pranë sipërfaqes së oqeanit”, tha England.

Shkrirja e shtresave të akullit të Antarktidës dhe Grenlandës pritet të përshpejtohet ndërsa planeti ngrohet. /atsh

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara