Kulturë, Lifestyle

Feride Rushiti nderohet nga UBT me çmimin “Excellence Leadership Award”

Publikuar

Drejtoresha e Qendrës për Rehabilitimin e Viktimave të Tortuës në Kosovë, Feride Rushiti, është nderuar nga UBT, me çmimin “Excellence Leadership Award”.

Çmimi është ndarë nga rektori i UBT-së, prof.dr Edmond Hajrzi, me rastin e 20-vjetorit të themelimit të UBT-së, dhe në kuadër të përmbylljes së vitit 2020. Ai tha se këtë çmim institucioni e jep për të nderuar personalitetet e ndryshme për kontributin e dhënë në sfera të ndryshme të jetës, sikurse Feride Rushiti.

Feridja theksoi se ajo u nderua me një çmim, i cili plotësisht i dedikohet viktimave të torturave e të dhunës seksuale, prandaj e falënderoi UBT-në për vlerësimin e dhënë.

“Është një ndjenjë e veçantë për faktin se në fushëveprimtarinë time kam marrë edhe mirënjohje tjera ndërkombëtare dhe kanë pasur rëndësinë e vet për ndërkombëtarizimin e çështjes dhe kauzës, në të cilën unë kam punuar ndër vite, por ju kur e merrni një mirënjohje nga një universitet i njohur siç është UBT, mendoj që ka një vlerë të veçantë për mua personalisht, por jo vetëm për mua, por edhe për 33 anëtarë të Qendrës Kosovare për Rehabilitimin e të Mbijetuarve të Torturës, si dhe për qindra gra, vajza dhe burra të cilët e ndajnë rrëfimin e trishtë të luftës në organizatë, aty ku ne mundohemi t’ia zbutim dhimbjet dhe plagët e luftës. Ndihem e nderuar që jam pjesë e vlerësimit të një universiteti kredibil, i cili gjeneron dije, brymosë të rinj, të cilët në të ardhmen do të kenë mundësi t’iu qasen edhe kësaj kategorie”, vlerësoi Feride Rushiti.

Feride Rushiti është drejtoresha e Qendrës Kosovare për Rehabilitimin e të Mbijetuarve të Torturës (QKRMT) dhe është një nga aktivistet pioniere e të drejtave të njeriut në Kosovë. Rushiti në mesin e dhjetë grave nga gjithë bota, ka marrë edhe çmimin prestigjioz Ndërkombëtar për Gratë e Guximshme.

Ajo përfundoi studimet në Fakultetin e Mjekësisë në Tiranë në vitin 1997. Gjatë luftës të Kosovës 1998-99, Feride Rushiti filloi të punojë në një nga kampet e refugjatëve në Shqipëri, ku po ndihmonte shpërndarjen e ilaçeve për njerëzit e Kosovës që ishin larguar nga shtëpitë e tyre dhe ishin në atë kohë me bazë në kampet e refugjatëve në Shqipëri.

Si pasojë e luftës së vitit 1998-1999, Rushiti mobilizoi një ekip prej 45 profesionistësh shëndetësorë nga Kosova, për të sapo kthyerit e pasluftës dhe të mbijetuarit e torturës.

Pas më shumë se një dekade të lobimit nga aktivistët e grave, përfshirë Feride Rushitin, të mbijetuarit kanë të drejtë për kompensim si viktima të luftës. Ata filluan të regjistroheshin në shkurt të vitit 2018.

Kulturë, Lifestyle

Historia pas unazës së fejesës së Meghan Markle

Publikuar

nga

Sa i përket unazave të fejesës, ato mbretërore janë pa dyshim disa nga aksesorët më të njohur në botë.

Qoftë një trashëgimi familjare, e dhuruar nga breza mbretërish, apo një ekstravagancë e bërë me porosi, koleksionet e unazave të fejesave mbretërore janë tërheqëse, por elegante, dhe secila me një histori pas saj.

Unaza e fejesës së Meghan Markle nuk ndryshon aspak. Unaza mahnitëse përputhet me thjeshtësinë klasike të stilit të saj më shumë sesa një unazë e cilësisë së mirë, por kjo nuk do të thotë se nuk ka një ngarkesë të tërë historie pas saj.

Kjo është historia pas unazës së fejesës së Meghan Markle:

E vendosur në ar të verdhë, unaza e fejesës së Meghan Markle përmban tre diamante, secili me një domethënie prekëse për çiftin. Në mënyrë të përshtatshme, unazat prej tre gurësh thuhet se përfaqësojnë miqësinë, dashurinë dhe besnikërinë, si dhe të kaluarën, të tashmen dhe të ardhmen e çiftit.

Guri qendror tërheqës është një diamant nga Botsvana, ku Princi Harry ka kaluar shumë kohë si gjatë vizitave zyrtare dhe udhëtimeve personale gjatë jetës së tij dhe një vend me rëndësi në marrëdhëniet e Meghan dhe Harry, siç zbuloi çifti në intervistën e tyre të parë televizive me BBC pas njoftimit që Meghan fluturoi për në Botsvana për të kaluar pesë ditë atje me Harry në fazat e hershme të marrëdhënies së tyre.

Sipas autorëve të biografisë së “Meghan dhe Harry Finding Freedom”, Omid Scobie dhe Carolyn Durand, Harry filloi kërkimin për diamantin e përsosur gjashtë muaj para se fejesa e tyre të shpallej zyrtarisht në nëntor të vitit 2017.

Ndërsa unaza e fejesës së Princeshës Diana e cila dikur i përkiste Harryt u hoq nga tregu kur Princi William i propozoi Kate Middleton në 2010, Duka i Sussex gjeti një mënyrë tjetër për të siguruar që nëna e tij e ndjerë do të ishte me të dhe Meghan. Në krah të gurit të madh qendror janë dy diamantë nga koleksioni personal i stolive të Dianas, “për t’u siguruar që ajo është me ne në këtë udhëtim të çmendur së bashku”, tha Harry gjatë intervistës së parë me BBC të çiftit pas njoftimit .

Duke ndjekur traditën mbretërore që unazat e fejesës duhet të jenë një trashëgimi ose e bërë me porosi, në mënyrë që të jetë e paimitueshme nga dikush tjetër ose ndonjë dizajner tjetër, Princi Harry krijoi unazën – bërë nga argjendarët e gjykatës Cleave and Company – vetë, dhe u zbulua në fejesën e çiftit intervistë që ai e modifikoi në ar të verdhë “sepse kjo është e preferuara e Meghan”./EO

Vazhdo të lexosh

Film & TV

Shannen Doherty foli hapur për betejën e saj me kancerin

Publikuar

nga

Aktorja Shannen Doherty foli hapur për përballjen e saj me kancerin e gjirit. Ajo thotë se kanceri “është pjesë e saj e jetës në këtë pikë”.

Ylli i “Beverly Hills 90210” foli rreth gjendjes së saj shëndetësore për filmin e ardhshëm për jetën e saj, “List of a Lifetime”, film që flet për një grua që u diagnostikua me kancerin e gjirit.

“Mendoj se kam përgjegjësi më të madhe në jetën publike, të cilën e ndaj nga aktrimi, të flasë rreth kancerit dhe madje t’i edukojë njerëzit dhe t’ua bëjë me dije se njerëzit në fazën e katërt të kancerit kanë jetë më aktive dhe më të gjallë”, deklaroi ajo.

“Burri im më thotë se askush s’do ta dinte që vuaj nga kanceri. Nuk ankohesh. Me të vërtetë nuk flas rreth kësaj çështje. Është pjesë e jetës tashmë”, shtoi ajo më tej.

Doherty u martua me fotografin Kurt Iswarienko që nga viti 2011.

Filmi i ardhshëm i saj rrëfen ngjarjen e një gruaje, rol të cilin e interpreton aktorja Kelly Hu, e cila diagnostikohet me kancer dhe provon ta gjejë vajzën të cilën e dha për adoptim vite më parë.

Aktorja Doherty thotë se ky është filmi i parë që e ka bërë rreth kancerit.

Doherty ishte diagnostikuar me kancer të gjirit fillimisht në vitin 2015. Në vitin 2020 ajo e kuptoi se kanceri iu kthye./UBTNews

Vazhdo të lexosh

Kulturë, Lifestyle

Zbulohet se çka Kim i tha Kendall-it në momentin që u bë viral në rrjet

Publikuar

nga

Veshja e yllit të “Keeping Up With the Kardashians” shkaktoi zhurmë në internet pasi u shfaq e maskuar në tapetin e kuq e gjitha në Balenciaga.

“Çfarë ka më amerikane sesa një bluzë nga koka te këmbët?!”- shkroi Kim në rrjete sociale.

Mirëpo, një moment shumë funny u bë viral në rrjet, kur dy motrat Kim dhe Kendall u përballën me njëra-tjetrën. Njerëzit në internet supozuan ç’kishin thënë ato në momentin e shkrepjes së fotos, ndërsa Kim ka zbuluar më në fund “enigmën”.

“Kendall po thërriste emrin tim dhe unë nuk mund ta shihja se kush ishte, por pashë imazhin e veshjes së saj me shkëlqim”- tregoi Kim, duke lënë të kuptohet se gjatë gjithë natës nuk paska parë asgjë!

Nuk është hera e parë që Kim e bën diçka të tillë, pasi ylli i “KUWTK”, Kim Kardashian, i çuditi të gjithë kur për të mbështetur sërish Kanye-n në Soldier Field u shfaq e veshur si nuse. Ata rikrijuan edhe një herë skenën e martesës së tyre, që u organizua në vitin 2014.

Në fund të spektaklit, Kim dhe Kanye janë larguar nga stadiumi dorë për dore si një çift i vërtetë. Ky moment u fiksua nga të pranishmit në event dhe bëri xhiron e rrjetit.

Vazhdo të lexosh

Film & TV

Bebe Rexha me flokë të zeza në filmin e ri “Queenpins”

Publikuar

nga

Artistja shqiptare me renome botërore, Bebe Rexha, sivjet ka debutuar edhe në film.

Ajo u bë protagoniste në filmin e ri “Queenpins”, i cili u dha premierë pak javë më parë në Los Angeles.

Rexha në këtë film luan rolin e një hajduteje kibernetike, e cila ndihmon Kristen Bell dhe Kirby Howell-Baptist për të kryer një vjedhje të madhe fiskale.

Artistja shqiptare bëri një ndryshim radikal gjatë paraqitjes në këtë projekt filmik, duke u shfaqur me flokë të zeza, ndryshe nga pamja e saj e zakonshme prej biondeje, që e karakterizonte prej vitesh.

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara