Shëndeti

Farat e linit, efektet pozitive dhe negative nga konsumi i tyre

Mund të përmirësojnë shëndetin e zemrës.

Publikuar

Ato mund të jenë të vogla, por këto fara kanë një ndikim të fuqishëm në shëndetin tuaj. AgroWeb.org ju njeh me mënyrat e shumta që shtimi i farave të linit në recetat tuaja, mund të sjellë përfitime për shëndetin, si edhe disa këshilla që duhen marrë parasysh para se t’i përdorni.

Të pasura me fibra

Një lugë gjelle me fara lini kanë pothuajse 3 gram fibra, shifër e barabartë me 11% të vlerës së rekomanduar ditore.

Sipas ekpertëve të shëndetit, ju duhet të merrni mesatarisht 25 deri në 30 gram fibra në ditë.

Një regjim i ulët në fibra jo vetëm që ndikon në përpjekjet tuaja për reduktuar peshën trupore, por mund të shkaktojë probleme me tretjen e madje të rrisë rrezikun e zhvillimit të sëmundjeve kronike.

Shtimi i farave në vaktin e mëngjesit është mënyra më e mirë për të filluar përfshirjen e tyre në regjimin tuaj ushqimor.

Janë një burim i pasur i acideve yndyrore omega-3.

Konkretisht, farat e linit janë të pasura me acid alfa-linolenik (ALA), një lloj acidi yndyror esencial që trupi juaj nuk mund ta prodhojë. Mënyra e vetme për ta marrë atë është nëpërmjet ushqimit dhe farat e linit janë perfekte.

Në përgjithësi, konsumimi i acideve yndyrore omega-3 është vërtetuar se zvogëlon inflamacionin në trup, gjë që mund të ndihmojë në parandalimin e zhvillimit të sëmundjeve kronike.

Mund të përmirësojnë shëndetin e zemrës

Këto fara të pasura me acide yndyrore omega-3 dhe me veti anti-inflamatore mund të ndihmojë në uljen e rrezikut të sëmundjeve të zemrës.

Gjithashtu mund të ulin në mënyrë efektive presionin e gjakut, i cili është i rëndësishëm për parandalimin e sulmit në zemër dhe goditjes në tru.

Mund të ndihmojnë me tretjen

Farat e lirit njihen gjerësisht si një laksativ natyral, i cili mund të ndihmojë në procesin e tretjes dhe kapsllëkut.

Plus, konsumimi i farave të lirit është treguar gjithashtu se ndryshon pozitivisht mikrobiomën e zorrëve gjatë tretjes duke rritur florën bakteriale në zorrën tuaj.

Gjithashtu redukton praninë e Proteobaktereve dhe Porphyromonadaceae, të cilat janë lidhur me sëmundjen alkoolike të mëlçisë.

Farat e lirit mund të ndihmojnë në menaxhimin e peshës

Përfshirja e tyre në regjimin ushqimor mund të jetë një mënyrë shumë e mirë për të ruajtur apo reduktuar peshën. Kjo sepse fibrat në to, mund t’ju bëjnë të ndiheni të ngopur për më gjatë.

Mund të zvogëlojnë përthithjen e disa mineraleve

Ky nuk është një efekt anësor i ngrënies së farave të lirit për të cilin do të duhet të shqetësoheni shumë, por është diçka që duhet mbajtur parasysh nëse vuani nga mungesa e hekurit ose zinkut.

Farat e lirit përmbajnë acid fitik, një lloj antinutrienti që mund të zvogëlojë përthithjen e mineraleve si kalciumi, zinku, magnezi, bakri dhe hekuri.

Farat e lirit mund të shkaktojnë probleme me tretjen.

Ndodh që konsumi i tepërt i fibrave mund të shkaktojë fryrje, gazra, dhimbje stomaku dhe ndonjëherë edhe të përziera.

Nëse po kërkoni të shtoni më shumë fibra në regjimin tuaj, sigurohuni që ta shtoni sasinë e tyre me kujdes në mënyrë që të shmangni çdo shqetësim.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Sa shpesh duhet ta ndërroni brushën e dhëmbëve?

Ju nuk duhet të ndani brushën tuaj të dhëmbëve me askënd.

Publikuar

nga

Sipas një studimi të kryer së fundmi, brusha e dhëmbëve përmban më shumë se 10 milionë baktere, duke përfshirë E. coli dhe staphylococcus.

Ekzistojnë shumë lloje të baktereve që jetojnë në gojën tuaj dhe të gjitha ato përfundojnë në brushën tuaj të dhëmbëve.

Shokuese apo jo? Por ka fakte edhe më tronditëse.

Domethënë, në qoftë se ju mbani brushën tuaj të dhëmbëve 1 metër në afërsi të tualetit, pikat e vogla të ujit që spërkatni çdo herë që mbyllni kapakun e toaletit mund të arrijnë deri tek brusha juaj e dhëmbëve, shkruan Oral B.

Por çka duhet të dini për brushën tuaj të dhëmbëve?

– Ju nuk duhet të ndani brushën tuaj të dhëmbëve me askënd.

– Pasi të keni përfunduar duke përdorur brushën tuaj të dhëmbëve, duhet ta lani tërësisht, dhe një herë në javë ta dizenfektoni atë me uthull.

– Ndryshoni furçën tuaj të dhëmbëve çdo 2-3 muaj.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Kapilarët e kuq në fytyrë, si t’i trajtoni

Përbërësit që ju vijnë në ndihmë janë lehtësisht të gjendshëm dhe për më tepër nuk kanë shumë kosto.

Publikuar

nga

Kapilarë të zgjeruar, ngjyrë e kuqërremtë e lëkurës së fytyrës? Me siguri janë një fenomen shumë i pakëndshëm, më saktë shqetësues për shumë njerëz, e veçanërisht për femrat, të cilat janë më të ndjeshme në këtë pikë.

Megjithatë, ka disa alternativa natyrale që janë shumë të efektshme në trajtimin e kapilarëve të zmadhuar dhe skuqjes së theksuar të lëkurës.

Përbërësit që ju vijnë në ndihmë janë lehtësisht të gjendshëm dhe për më tepër nuk kanë shumë kosto.

DOMATE JESHILE

Prejini domatet në feta dhe vendosini në zonën ku keni skuqje të lëkurës apo kapilarë të zgjeruar.

Lërini të veprojnë për rreth 3 minuta dhe më pas shpëlajeni fytyrën me ujë të ngrohtë.

Aplikoni në fund një krem ushqyes për fytyrën.

Këtë mund ta bëni për rreth 10 ditë në mënyrë që të veprojë mbi lëkurën e fytyrës.

MAJDANOZI

Merrni një grusht majdanoz dhe vendosini në një tenxhere me rreth 100 ml ujë të nxehtë lërini në të përreth gjysmë ore dhe më pas kullojeni ujin me anë të një kullese.

Shtoni në të edhe 50 ml qumësht dhe trazojini që të kombinohen.

Zhysni në të një peshqir të butë, shtrydheni dhe vendoseni në pjesët problematike të fytyrës.

Mbajeni për rreth 20 minuta.

Vazhdo të lexosh

Shëndeti

Pesë gabime që bëjmë me higjienën pa e ditur se janë të dëmshme

Gabimi më i shpeshtë është se fytyrën e lajmë gjithmonë pas aktivitetit fizik, jo para.

Publikuar

nga

I lajmë dhëmbët gjithmonë në të njëjtin drejtim

Duke i larë në të njëjtin drejtim, ne i kushtojmë vëmendje gjithmonë zonës që lahet fillimisht. Pjesa e dhëmbëve që pastrojmë në fund nuk merr kohën e nevojshme sepse ne kemi tendencën të lodhemi nga koha e këtij procesi. Dentistët sugjerojnë të mos mbajmë të njëjtën drejtim furçe dhe të nisim gjithmonë në drejtime të ndryshme për t’i larë ato në mënyrë më efektive.

Fytyrën e lajmë gjithmonë pas aktivitetit fizik, jo para

Ekspertët thonë se është më efektive që fytyra të lahet para se të nisim aktivitetin fizik. Eshtë më mirë ta pastrojmë lëkurën nga çdo make up apo papastërti në avancë. Kështu nuk do t’ju duhet të shqetësoheni për fytyrën pas stërvitjes. Nëse doni se s’bën ta lani, të paktën mos përdorni letra të lagura për të fshirë djersën,

I prisni thonjtë kur janë të lagur

Duke qenë se zbuten, ju duken më të thjeshtë për t’u prerë, por në fakt kjo metodë sjell më shumë disavantazhe sepse thonjtë mund të ndryshojnë drejtimin dhe madje të ngjiten edhe nëpër veshje. Prisni deri sa të jenë plotësisht të thata.

Pas dushit kemi tendencën ta thajmë plotësisht trupin

Ekspertët nuk këshillojnë tharjen e plotë të trupit pas dushit. Përmes peshqirit ne heqim gjithë qelizat e vdekura që shërbejnë për të mbrojtur lëkurën. Më mirë është të presim që lëkura të thahet në mënyrë natyrale dhe pastaj të përdorim shumë lehtë një peshqir duke e tamponuar mbi trup.

Pastrojmë veshët, por harrojmë të lajmë pjesën mbrapa të tyre

Në fakt, veshi nga brenda nuk është i nevojshëm fare të pastrohet përmes kunjave të posaçme sepse dylli është lëndë e nevojshme për shëndetin e tij. Ajo çfarë ndodh të harrojmë shpesh është pjesa mbrapa e veshit që rekomandohet të lahet në mënyrë të rregullt pasi në të kundërt mund të shkaktojë aromë të pakëndshme.

Vazhdo të lexosh

Shëndeti

Mungesa e gjumit e dobëson trupin përballë infeksioneve

Studimet eksperimentale dëshmojnë një lidhje të fuqishme midis sistemit imunitar dhe gjumit.

Publikuar

nga

Gjumi, ushtrimet dhe kontrolli i stresit janë faktorë të rëndësishëm për një sistem të fortë imunitar, thanë sot shkencëtarët turq, duke paralajmëruar se mungesa e gjumit ju bën më të dobët ndaj sëmundjeve infektive.

Flini mjaftueshëm në mënyrë që të sekretohet mjaft melatonia, mos pini duhan, mos përdorni produkte duhani, hani një ushqim të pasur me perime dhe fruta, ushtroni rregullisht”, thonë nga Fondacioni Turk i Veshkave në një deklaratë rreth mënyrave për të forcuar sistemin imunitar, transmeton BW.

Fondacioni rekomandoi gjithashtu larjen e duarve rregullisht dhe në mënyrë të duhur si dhe uljen e nivelit të stresit.

Është dëshmuar se sistemi imunitar është i dëmtuar dhe i dobët ndaj infeksioneve në shumë sëmundje të lidhura me gjumin”, tha Derya Karadeniz, ekspertja mbi çrregullimet e gjumit, duke theksuar rolin e gjumit në riparimin e trupit.

Studimet eksperimentale dëshmojnë një lidhje të fuqishme midis sistemit imunitar dhe gjumit, theksoi ajo, duke shtuar se në një studim në të cilin njerëzit të cilëve u lejohej vetëm katër orë gjumë për katër natë, kishin reagime shumë më të dobëta imune kur iu dha vaksina e gripit në ditën e pestë krahasuar me ata që bënin orë të rregullta të gjumit.

Timur Erk, kreu i fondacionit, paralajmëroi se duhet të merren vitaminat dhe mineralet thelbësore duke përmbushur nevojat e njerëzve në kohën e pandemisë së COVID-19.

Dietë e shëndetshme, stërvitje, kontroll i stresit dhe gjumë. Thënia e gjysheve tona, ‘fëmijët rriten në gjumë’, tani vlen për të gjithë individët dhe është dëshmuar nga hulumtimet shkencore”, shtoi ai.

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara