Kulturë

Edicioni i sivjetmë i “Eurovisionit” me audiencë

Publikuar

Qeveria holandeze do t’i lejojë deri në 3 mijë e 500 njerëz ta përcjellin direkt edicionin e sivjetmë të Eurovisionit, që do të mbahet në muajin maj, në Rotterdam.

Sipas njoftimit të Qeverisë, shikuesit duhet të kenë testin negativ për COVID për të marrë pjesë në këtë event.

Organizatorët e Eurovisionit e mirëpritën vendimin dhe thanë se do të shqyrtojnë mundësitë.

Faqja e “Eurovisionit” në Instagram ka publikuar listën e këngëve pjesëmarrëse. Këtë vit Shqipërinë do ta përfaqësojë Anxhela Peristeri, me këngën “Karma”./UBTNews

Vazhdo të lexosh

Kulturë

Princi Harry nuk merr pjesë në ditëlindjen e Mbretëreshës

Publikuar

nga

Princi Harry është përsëri në California, pasi kaloi pellgun për të marrë pjesë në varrimin e gjyshit të tij, Princi Phillip të Shtunën.

36-vjeçari fluturoi në Los Anxhelos në një fluturim të American Airlines që mbërriti të martën pasdite dhe u dërgua në shtëpinë e tij në Montecito, Calif., sipas The Daily Mail .

Kthimi i Harry-it në SHBA do të thotë se ai nuk do të jetë në krah për të festuar ditëlindjen e 95-të të gjyshes së tij Mbretëresha Elizabeth II të Mërkurën, siç e kishte konsideruar.

Princi “konfliktual” mendoi se ishte më e rëndësishme të kthehej në shtëpi tek gruaja e tij shtatzënë Meghan Markle dhe vogëlushi, sipas artikullit.

Harry tani do t’i nënshtrohet një karantine 10-ditore të rekomanduar për udhëtarët ndërkombëtarë nga CDC, raporton Mail.

Vazhdo të lexosh

Komuniteti

Të jesh një nënë e mirë

Publikuar

nga

Shndërrimi në nënë është një moment unik në jetën e çdo gruaje, që nënkupton një ekuilibër delikat midis vëmendjes kushtuar fëmijës dhe nevojës për pavarësi. Të jesh nënë e mirë në këtë fazë nënkupton njohjen e prioriteteve, dhënien e hapësirave të duhura dhe përcaktimin e rregullave që duhen respektuar…

Muajt e parë të jetës janë tejet të rëndësishëm, si për nënën ashtu edhe për fëmijën. Nëna në këtë fazë jeton në simbiozë me fëmijën, të cilit i kushton kujdes dhe dashuri të vazhdueshme. Kontakti është themelor për rritjen, pasi i jep fëmijës siguri. Pa këtë lidhje fillestare, shkëputja e mëpasme nga nëna, kur fëmija shkon në shkollë ose nëna fillon punën, bëhet më e vështirë. Me t’i kaluar nëntë muajt e parë një nënë duhet të fillojë, dalëngadalë, t’i japë kohë edhe vetes dhe duhet ta bëjë pa u ndier në faj, aspak. Nënat shumë të përqendruara te fëmijët, që ua kushtojnë atyre të gjithë ditën, jo gjithnjë përftojnë rezultate optimale.

Shumica e nëna përpiqen që t’i bëjnë fëmijët të kuptojnë se cila është sjellja e duhur. Por pas tekave të panumërta, shpesh janë para dilemës mos duhet të jenë më të rrepta dhe më autoritare. Sipas psikologëve, tekat janë një fazë e rëndësishme e rritjes së fëmijës. Janë momente në të cilat fëmijët replikojnë me prindërit, kërkojnë të bëhen autonomë. Ama, është themelore që në familje të ketë disa rregulla. Ka disa nëna që nuk durojnë t’i lënë fëmijët duke qarë e u dorëzohen tekave. Është normale që një fëmijë të bëjë tentativa për të marrë atë çka do. Por nëna duhet të reagojë pa hezitim, përndryshe e çorienton vetë fëmijën. Edhe nëse një i porsalindur qan sepse do ta marrin në krahë, nuk duhet kënaqur në kërkesën e tij…

NË MOSHËN E SHKOLLËS

Ka marrë një notë të keqe, në shkollë nuk sillet siç duhet. Si duhet ta ndihmoni që të jetë më i përgjegjshëm?

Detyrat e shtëpisë duhet t’i bëjë vetëm. Të kalosh gjithë pasditen duke u marrë me shpjegimin e problemeve të matematikës, nuk është një metodë e mirë për të ndihmuar fëmijën në përmirësimin e rezultateve të tij shkollore. Fëmija duhet t’i drejtohet nënës nëse nuk kupton një ushtrim, por kjo nuk duhet të kthehet në normë. Kështu nëna do të rrezikonte të shndërrohej në një “mësuese të dytë”, duke e modifikuar raportin. Sidomos kur përballemi me botën e shkollës duhet të jemi objektivë. Një nënë e mirë duhet ta mbështesë fëmijën e vet edhe kur kthehet në shtëpi me një notë të keqe, por nuk duhet ta marrë në mbrojte nëse ka bërë një faj.

NË ADOLESHENCË

Fëmijët rriten… në adoleshencë shfaqin për herë të parë prirjen e theksuar për pavarësi, pak më vonë fillojnë të jetojnë vetëm. Një mama e mirë është gjithnjë e pranishme, por nuk i kushtëzon fëmijët në zgjedhjet e tyre. Ndërhyn vetëm kur është e nevojshme, duke pritur që vetë fëmijët t’i kërkojnë ndihmë…

Vjen një kohë ku çdo prind do të përballet me adoleshencën. Papritur fëmija do të dalë, të shkojë në diskotekë, të shëtisë me shokët, por nuk është mjaftueshëm i rritur sa të dalë vetëm.

Përballë çdo refuzimi që merr, fëmija rebelon dhe marrëdhënia me prindërit bëhet gjithnjë e më shumë konfliktuale…

Duke kërkuar që të shkojnë në diskotekë apo me të dalin vetëm, fëmijët duan t’u tregojnë prindërve se janë të rritur. Sigurisht, jo të gjitha kërkesat e tyre duhet të kënaqen. Në këtë fazë delikate të raportit prind-fëmijë, një nënë duhet të vendosë rregulla dhe të presë vendosmërisht që ato të plotësohen. Pa u shkurajuar përballë përpjekjeve që adoleshentët bëjnë për t’ua njohur pavarësinë. Një mama që përmbahet përballë kërkesave të fëmijës do të rrisë një fëmijë të aftë për t’u përballur edhe me sfidat pasardhëse të jetës.

NË RINI

Tashmë ai fëmija i vogël është rritur, ka mbaruar shkollën e lartë, por ende nuk është stabilizuar profesionalisht, pasi ndërron shpesh punë. Një nënë përballë një realiteti të tillë ndihet e shqetësuar, pasi do të donte që aftësitë e fëmijës të vlerësoheshin edhe jashtë familjes.

mom5

Zhgënjimet janë pjesë e jetës, shpesh na ndihmojnë të rritemi. Një nënë nuk mund të bëjë shumë për të shmangur vuajtjen e fëmijës në situata të tilla. Por mund t’i japë mjetet për të mësuar dhe për të parë përpara. Për shembull duke i folur për të kaluarën e vet, për portat e mbyllura dhe ato që papritmas mund të hapen. Duke i bërë të ditur se jo gjithnjë arrihet një qëllim me tentativën e parë, por duke mos reshtur së provuari.

Kur një fëmijë shkon të jetojë vetëm, raporti me nënën në përgjithësi përmirësohet. Minimizohen vogëlimat që i shkakton jeta e përditshme: që nga mungesa e rregullit në dhomë, orari i kthimit në shtëpi në mbrëmje… Njëkohësisht një fëmijë që shkon të jetojë vetëm, merr përgjegjësi, bëhet më i vetëdijshëm për atë që prindërit bëjnë për të dhe fillon t’i vlerësojë më shumë.

Marre nga Panorama.al Burimi: PsychoWorld

Vazhdo të lexosh

Kulturë

Katy Perry ndryshimin drastik në pamje

Publikuar

nga

Këngëtarja e muzikës pop, Katy Perry, është sërish në qendër të vëmendjes me ndryshim e madh në dukjen e saj.

Jemi mësuar që ta shohim yllin amerikan si bionde në vitet e fundit, ndërkohë që tash ajo është shndërruar në zeshkane.

Ndryshimin në dukjen e saj, Perry e tregoi në disa imazhe promovuese duke komunikuar me publikun e spektaklit amerikan ‘American Idol’, ku është anëtare e jurisë.

I fejuari i saj, aktori Orlando Bloom, ishte u pari që komentoi duke e pëlqyer look-un e ri të Katy-t.

Image
Image

Vazhdo të lexosh

Komuniteti

Shenja se s’jeni më të dashuruar

Publikuar

nga

8 shenja që tregojnë se nuk jeni më të dashuruar me partnerin tuaj.

Nëse nuk e ndalni dot veten së menduari për të dalë me dikë tjetër ose nëse do të pyesnit se çfarë do të bënit po të ishit single, ka një arsye për këtë.

Janë disa shenja që tregojnë se nuk e dashuroni më partnerin tuaj dhe mund t’i kuptoni gjatë një debati ose gjatë një dite normale, shkruan “Living”.

Duhet të mendoni se ç’të bëni më pas, por ja cilët tregues vërtetojnë se nuk jeni më të dashuruar si atëherë kur u njohët dhe vendosët të ndërtoni një jetë së bashku, transmeton lajmi.ent.

Kurioziteti juaj fillon të venitet

Nëse provoni ndjenja të forta për dikë, do të keni interes rreth asaj që mendon, që lexon dhe që sheh. Kjo tendencë zakonisht e arrin kulmin në fillimet e lidhjes kur gjithçka është argëtuese dhe e re, para se të identifkohet me ndjenjën e dashurisë dhe mirënjohjes.

Nuk po investoni më në marrëdhënie dhe ky është momenti në të cilin kurioziteti juaj po fillon të venitet. Nuk dëshironi ta pyesni partnerin se si i shkoi dita ose të merrni opinionin e tij. Thjesht nuk ju intereson më.

Nuk telefononi partnerin të parin

Pavarësisht nëse keni marrë paralajmërim, jeni pushuar nga puna, apo thjesht doni të hidhni një foto në Instagram, partneri juaj nuk është më i pari për të cilin mendoni kur doni të ndani diçka dhe këto janë shenja që nuk jeni më të dashuruar.

Ëndërroni sikur jeni single

Nëse nuk e ndalni dot veten së menduari për të dalë me dikë tjetër ose nëse do të pyesnit se çfarë do të bënit po të ishit single, ka një arsye për këtë. Marrëdhëniet sigurisht kërkojnë shumë impenjim: kohë, para, emocione. Kur investoni në një marrëdhënie mendoni nëse ia vlen. Kur marrëdhëniet dobësohen, investimi në to mund të duket një sakrificë.

Bëni projekte pa një partner

Nëse po mendoni se ku doni të jetoni apo të shkoni me pushime, por nuk e imagjinoni partenerin tuaj afër në ato momente, kjo është një shenjë që doni të përqëndroheni më shumë tek vetvetja.

Nuk doni që të prekë gjërat tuaja

Nëse filloni të ndiheni posesivë për gjërat që ndani bashkë, është një shenjë tjetër që s’jeni më të dashruruar, kjo edhe për gjëra banale, si ngrënia e ushqimit tuaj. Ndodh sepse nuk jeni entuziast që bëni pjesë në një çift, të paktën jo me të.

Emocionet e tij iu infuencojnë më pak

Nëse përpiqeshit të ndihmonit partnerin tuaj sa herë ishte i trishtuar ose hidhej përpjetë nga gëzimi kur ishte i lumtur, tani mund të vini re që emocionet e tij kanë një impakt më të vogël tek ju. Kur partnerët nuk janë më të dashuruar me njëri-tjetrin, nuk kanë më emocione kaq intensive.

Nuk rreshtni dot së rrotulluari sytë

Nëse marrëdhënia juaj fillon të venitet, sjellja e partnerit tuaj mund të fillojë t’ju irritojë. Një studim ka treguar se një nga parashikuesit më të mëdhenjë të një divorci të mundshëm, është kur çiftet fillojnë të rrotullojnë sytë lart, një gjest që tregon ‘përbuzje’ ose mungesë respekti.

Nëse mendoni se partneri juaj nuk është inteligjent sa ju, është i papërgjegjshëm, nuk ndan vlera pozitive ose nuk meriton dashurinë tuaj, kjo është një mënyrë për ta treguar.

Qëndroni në një marrëdhënie për shkak të gjithçkaje që keni investuar tek ajo

Njerëzit shpesh e përdorin kohën e kaluar së bashku dhe gjithçka kanë së bashku si motiv për të qëndruar. Duket e friskhme ideja e të braktisurit një marrëdhënie në të cilën keni investuar shumë kohë dhe energji, por nëse ndjenjat e përmendura më lart vazhdojnë, do të ishte më mirë për të dy të shkonit përpara sepse kur s’funksionon, s’funksionon.

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara