Teknologji

EA Sports do t’i japë fund partneritetit të FIFA-s me videolojëra pas tri dekadash

I lansuar në vitin 1993, një brez prej miliona tifozësh futbolli dhe lojtarësh anembanë globit u rritën duke luajtur këtë lojë.

Publikuar

Seria jashtëzakonisht e popullarizuar e videolojërave të FIFA-s do të riemërohet EA Sports FC vitin e ardhshëm, tha të martën publikuesi i saj Electronic Arts, duke i dhënë fund një marrëdhënie tri dekadash me organin drejtues të futbollit.

I lansuar në vitin 1993, një brez prej miliona tifozësh futbolli dhe lojtarësh anembanë globit u rritën duke luajtur këtë lojë dhe ajo u bë një nxitës i madh parash. Por pas muajsh negociatash të tensionuara midis Electronic Arts (EA) me bazë në Kaliforni dhe organit qeverisës FIFA nuk arritën me një marrëveshje për të zgjatur partneritetin, raportoi The New York Times.

FIFA thuhet se donte që 150 milionë dollarët që merr çdo vit nga EA të rriteshin në 250 milionë dollarë ose më shumë. Loja ka më shumë se 150 milionë llogari lojtarësh, sipas EA, dhe The New York Times tha se kishte gjeneruar më shumë se 20 miliardë dollarë në shitje gjatë dy dekadave të fundit.

Nuk priten ndryshime të mëdha në mënyrën se si luhet loja dhe EA tha se ka ruajtur marrëdhëniet me liga dhe shoqata të tjera, si UEFA, Premier League dhe La Liga e Spanjës.

Megjithatë, ngjarjet e FIFA-s si Kupa e Botës nuk do të shfaqen.

“Vizioni ynë për EA Sports FC është të krijojmë klubin më të madh dhe më me ndikim të futbollit në botë, në epiqendrën e tifozëve të futbollit. Për gati 30 vjet, ne kemi ndërtuar komunitetin më të madh të futbollit në botë me qindra milionë lojtarë, mijëra partnerë sportistë dhe qindra liga, federata dhe ekipe. EA Sports FC do të jetë klubi për secilin prej tyre dhe për tifozët e futbollit kudo”, tha shefi ekzekutiv i EA Andrew Wilson.

FIFA u përgjigj me shpejtësi duke thënë se do të filojë video lojëra të reja futbolli të zhvilluara me studio dhe botues të palëve të treta.

“Unë mund t’ju siguroj se e vetmja lojë autentike, e vërtetë që ka emrin FIFA do të jetë më e mira e disponueshme për lojtarët dhe tifozët e futbollit”, tha presidenti i saj Gianni Infantino./UBTNews/

Aktualitet

Pronari më i madh i avionëve në botë humbi më shumë se 100 avionë në Rusi për shkak të sanksioneve

Kjo bëri që kompania të raportonte një humbje neto prej 2 miliardë dollarësh.

Publikuar

nga

AerCap Holdings, gjigandi i qiradhënies së avionëve njëkohësisht pronari më i madh në botë i avionëve, humbi 113 avionë kur Rusia i konfiskoi ata në përgjigje të sanksioneve të shkaktuara nga lufta në Ukrainë.

Konfiskimet e avionëve dhe 11 motorëve të avionëve nga autoritetet ruse bënë që AerCap të merrte një tarifë para taksave prej 2.7 miliardë dollarësh gjatë tremujorit, duke bërë që kompania të raportonte një humbje neto prej 2 miliardë dollarësh në vend të fitimit prej 500 milion dollarësh që do të kishte fituar pa këtë goditje.

Por drejtuesit e kompanisë thanë se tremujori ishte në fakt një tremujor i mirë dhe ata shohin ditë më të mira përpara pasi kërkesa globale për fluturime vazhdon të rikuperohet nga pandemia Covid./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Teknologji

Netflix pushon nga puna 150 punëtorë

Shërbimi i transmetimit po lufton me një eksod shikuesish këtë vit.

Publikuar

nga

Netflix ka pushuar nga puna rreth 150 punëtorë, vetëm një muaj pasi kompania e njohur njoftoi se është duke humbur abonentë për herë të parë në dekadë.

Kryesisht ndikimi do të vërehet në zyrën e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kaliforni. Ata përbëjnë rreth 2% të fuqisë punëtore të saj në Amerikën e Veriut. Netflix tha se humbjet e vendeve të punës ndodhën për shkak të rënies së të ardhurave të kompanisë.

Shërbimi i transmetimit po lufton me një eksod shikuesish këtë vit.

“Këto ndryshime janë të nxitura kryesisht nga nevojat e biznesit dhe jo nga performanca individuale, gjë që i bën ato veçanërisht të vështira pasi askush nga ne nuk dëshiron t’u thotë lamtumirë kolegëve kaq të mëdhenj”, tha kompania në një deklaratë.

Nuk dihet se cilat pjesë të biznesit do të përballen me humbje të vendeve të punës, por Los Angeles Times raportoi se rekrutimi, komunikimi dhe gjithashtu departamenti i përmbajtjes ishin prekur të gjitha./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Kuriozitete

Teknologjitë që do të ndryshojnë të ardhmen

Një prej teknologjive të tilla është avioni me hidrogjen.

Publikuar

nga

Produktet e qumështit të prodhuara në laborator

Ju mund të keni dëgjuar për “mishin” e kultivuar në laborator. Por ç’mund të themi për ushqimet e tjera me bazë shtazore? Një numër kompanish bioteknike në rritje, po shqyrtojnë mundësinë e bulmetit të prodhuar në laborator, përfshirë qumështin, akulloren, djathin dhe vezët.

Dhe më shumë sesa një kompani mendon se e ka arritur tashmë këtë gjë. Industria e qumështit nuk është aspak miqësore me mjedisin. Ajo është përgjegjëse për 4 për qind të emetimeve të karbonit në atmosferë, më shumë sesa emetimet e udhëtimeve ajrore dhe transporti detar të marra së bashku.

Krahasuar me mishin, qumështi nuk është aq i vështirë për t’u prodhuar në një laborator. Në vend se ta prodhojnë atë nga qelizat burimore, shumica e studiuesve përpiqen ta prodhojnë atë në një proces fermentimi, duke synuar të prodhojnë proteinat e qumështit.

Disa produkte kanë dalë tashmë në treg në SHBA, nga kompani të tilla si “Perfect Day”. Ndërkohë, studiuesit po punojnë për mocarelën e prodhuar në laborator, që shkrihet në mënyrë të përsosur mbi një picë, ashtu si dhe djathërat e tjerë dhe akulloret.

Avionët me hidrogjen

Emetimet e karbonit janë një shqetësim i madh kur flitet për fluturimet komerciale. Por ekziston një zgjidhje e mundshme edhe për këtë problem. Një projekt rreth 15 milionë paundnë Britaninë e Madhe ka zbuluar planet për ndërtimin e një avioni që furnizohet me energjinë e prodhuar nga hidrogjeni .

Projekti “Fly Zero” po drejtohet nga Instituti i Teknologjisë Ajrore në bashkëpunim me qeverinë britanike. Ideja është prodhimi i një avioni me madhësi mesatare, që furnizohet me hidrogjen të lëngshëm. Ai do të kishte kapacitetin për të fluturuar me rreth 279 pasagjerë në bord deri në gjysmën e perimetrit të botës pa u ndalur. Nëse do të mund të realizohet kjo teknologji, do të kemi fluturime me zero emetime karboni në atmosferë dhe pa ndalesa midis Londrës dhe Amerikës Perëndimore, apo Londrës dhe Zelandës së  Re me një ndalesë të vetme.

“Binjakët” dixhitalë që analizojnë shëndetin tuaj

Në sagën e famshme “Star Trek”, ku lindën shumë nga idetë tona për teknologjinë e së ardhmes, qeniet njerëzore mund të ecnin në “medbay” dhe të skanonin të gjithë trupin e tyre në mënyrë dixhitale për shenja sëmundjesh apo lëndimesh.

Arritja e kësaj në jetën reale, thonë ekspertët e kompanisë “Q Bio”, do të përmirësonte gjendjen shëndetësore të njerëzve, dhe do të lehtësonte ngarkesën e mjekëve. Kompania amerikane ka ndërtuar një skaner, që do të matë qindra biomarkera në rreth 1 orë, nga nivelet e hormoneve tek dhjami i grumbulluar në mëlçinë tuaj, nga shënuesit e inflamacionit deri tek çdo lloj kanceri.

Ai synon t’i përdorë këto të dhëna për të prodhuar një avatar dixhital 3D të trupit të pacientit – i njohur si binjaku dixhital – që mund të gjurmohet me kalimin e kohës dhe të përditësohet me çdo skanim të ri. Shefi ekzekutiv i “Q Bio”, Xhef Kadic shpreson se kjo shpikje të çojë në një epokë të re të mjekësisë parandaluese, të personalizuar, në të cilën sasitë e mëdha të tëdhënave të mbledhura do të  ndihmojnë jo vetëm mjekët që t’i japin përparësi pacientëve të caktuar, por do të zhvillojnë mënyra më të sofistikuara për diagnostikimin e sëmundjes.

Universet e realitetit virtual

Pasi bëri ndryshimin e emrit, kompania e njohur dikur si Facebook njihet sot si Meta.

Kjo shënon lëvizjen e Zuckerberg dhe ekipit të tij të madh drejt metaversit, një internet i aksesuar kryesisht përmes realitetit virtual dhe atij të shtuar.

Si pjesë e kësaj lëvizjeje, Meta do t’i  kushtojë më shumë kohë pajisjeve për të hyrë në këtë botë të re. E promovuar në vitin 2021, Meta ka zhvilluar një lloj kufje të re “Project Cambria”. Në dallim nga “Oculus Quest 2”, kjo nuk do të jetë një pajisje për konsumatorin e zakonshëm.

Përkundrazi, ajo synon të ofrojë përvojën më të mirë të realitetit virtual. Cambria është e përqendruar në gjurmimin e përparuar të syve dhe fytyrës, ka një rezolucion më të lartë, fushëpamje më të gjerë, dhe madje përpiqet t’i bëjë kufjet dukshëm më të vogla. Midis Meta, Google, Sony dhe shumë kompanive të tjera të mëdha të teknologjisë, realiteti virtual do të ketë përmirësime drastike gjatë 2 viteve të ardhshme.

Kapja e Drejtpërdrejtë e Ajrit

Nëpërmjet procesit të fotosintezës, pemët kanë mbetur një nga mënyrat më të mira për të reduktuar nivelet e dioksidit të karbonit (CO2) në atmosferë. Megjithatë, një teknologji e re mund të kryejë të njëjtin rol si pemët, duke thithur dioksid karboni në nivele më të larta.

Kjo teknologji njihet si Kapja e Drejtpërdrejtë e Ajrit (DAC). Ajo përfshin thithjen e dioksidittë karbonit nga ajri dhe ruajtjen e CO2 në vrima të thella gjeologjike nën tokë, ose përdorimin e tij në kombinim me hidrogjenin për të prodhuar lëndë djegëse sintetike.

Ndërsa kjo teknologji ka një potencial të madh, për momentin është  shumë e ndërlikuar, pasi modelet aktuale kërkojnë një sasi të madhe energjie. Nëse mund të reduktojë nivelet e energjisë në të ardhmen, DAC mund të jetë një nga përparimet më të mira teknologjike për të ardhmen e mjedisit.

Funeralet e gjelbra

Vdekja e njeriut priret të jetë një proces që prodhon shumë karbon. Djegia e një trupi thuhet se çliron rreth 400 kg dioksid karboni në atmosferë. Cila është zgjidhja? Në shtetin e Uashington në SHBA, trupat e pajetë vendosen në dhoma së  bashku me lëvore pemësh, kashtë dhe komponime të tjera që nxisin dekompozimin natyror.

Brenda 30 ditëve, trupi i të ndjerit shndërrohet në një tokë pjellore e cila mund të shpërndahet në një kopsht ose pyll. Në vitin 2019, aktori i ndjerë Luk Perri u varros me një “kostum kërpudhash” të dizajnuar nga start-up “Coeio”. Kompania pretendon se kostumi i saj, përbehet nga kërpudha dhe mikroorganizma të tjerë që ndihmojnë dekompozimin e trupit dhe neutralizojnë toksinat që çlirohen kur dekompozohet një trup./bota.al

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Musk thotë se nuk do e blejë Twitter-in pa u qartësuar rreth llogarive false

Sipas tij, atij nuk po iu tregohen të dhënat rreth situatës reale.

Publikuar

nga

Miliarderi Elon Musk tha sot se blerja e Twitter-it nuk do të realizohej nëse atij nuk i jepeshin garancitë rreth llogarive “spam” apo false që ai thotë se e dëmtojnë platformën, duke e komplikuar më tej ofertën e tij për gjigantin e mediave sociale.

Musk aktualisht renditet nga Forbes si personi më i pasur në botë, me një pasuri prej rreth 230 miliardë dollarësh, pjesa më e madhe në aksione të Tesla-s.

Megjithatë, oferta e tij prej 44 miliardë dollarësh për të blerë Twitter tani është ” pezulluar përkohësisht” në pritje të përgjigjieve rreth vlerësimeve të kompanisë së mediave sociale për numrin e llogarive false, ose “bots”.

“Dje, CEO i Twitter refuzoi publikisht të tregojë prova për <5%” shkroi Musk në Twitter, i cili ka pothuajse 94 milionë ndjekës në rrjetin social.

“Kjo marrëveshje nuk mund të ecë përpara derisa ai ta bëjë [këtë]”.

Shefi ekzekutiv i Twitter, Parag Agrawal, ka thënë se platforma pezullon çdo ditë më shumë se gjysmë milioni llogari në dukje false çdo ditë, zakonisht para se ato të shihen, dhe bllokon miliona të tjera në javë që dështojnë kontrollet për t’u siguruar se ato kontrollohen nga njerëz dhe jo softuerë.

Disa raporte tregojnë se më pak se pesë përqind e llogarive aktive çdo ditë në Twitter janë ‘spam’, por kjo analizë nuk mund të realizohet jashtë kompanisë për shkak të nevojës për të mbajtur private të dhënat e përdoruesve, pretendoi Agrawal.

Miliarderit të Tesla-s nuk i pëlqeu pretendimi i Agrawal-it.

“Pra, si e dinë reklamuesit se çfarë po marrin për paratë e tyre?” Musk postoi në Twitter në një përgjigje të mëvonshme për nevojën për të dëshmuar që përdoruesit e Twitter janë njerëz të vërtetë.

“Kjo është thelbësore për shëndetin financiar të Twitter”.

Megjithatë procesi i përdorur për të vlerësuar se sa llogari janë të tilla është ndarë me Musk, këmbënguli Agrawal./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara