Shëndeti

Duhanpirja dhe palestra, si të ulni ndikimin e cigares tek aktiviteti fizik

Provoni perime dhe fruta të pasura në fibra si lulelakra, brokoli, lakra, mollët, frutat e pyllit.

Publikuar

Personat që shkojnë në palestër apo merren me sporte të ndryshme, ndjekin një regjim ushqimor strikt.

Shpesh mund t’i shihni që konsumojnë produkte me proteinë si vezë, arrorë apo mish. Madje ata janë edhe të kujdesshëm për të patur gjumë cilësor. Por ka një faktor që shpesh nuk i kushtohet vëmendja e duhur: pirja e cigares. Disa persona arrijnë ta lënë tymosjen e cigares, por ka të tjerë që zgjedhin që ta vazhdojnë përdorimin e duhanit. Edhe pse duket e çuditshme, të pish duhan dhe të stërvitesh, por mjekët i këshillojnë të gjithë duhanpirësit që të merren me aktivitet fizik pasi përfitimet janë të shumta. Më poshtë ju tregojmë disa këshilla që mund t’i ndiqni për të patur rezultate në reduktimin e dëmit.

Sa minuta aktivitet ju duhet?

Personat që pijnë cigare duhet të stërviten për 30 minuta çdo ditë. Kështu arrijnë të nxjerrin përmes djersës të gjitha toksinat e përthithura nga tymi i cigares. Nga ana tjetër përmes aktivitetit fizik duhanpirësit ruajnë dendësinë e mushkërive, e cila cenohet nga substancat si monoksidi i karbonit apo katrani.

Cilat ushqime të konsumoni para se të stërviteni?

Provoni perime dhe fruta të pasura në fibra si lulelakra, brokoli, lakra, mollët, frutat e pyllit. Ndërkohë edhe panxhari, spinaqi dhe majdanozi janë perfekte për të pastruar mëlçinë nga toksinat të cilat përthithen në trup nga ekspozimi ndaj substancave të dëmshme të tymit të cigares.

Jepini një shans alternativave pa tym

Këto alternativa janë formuluar në sajë të teknologjisë dhe kërkimeve shkencore, me në mendje reduktimin e dëmit që tymi i cigares shkakton. Ndërsa lidhur me aktivitetin fizik, studime që kanë parë diferencën mes personave që tymosnin cigare dhe atyre që përdornin alternativat pa tym, u vu re se grupi i dytë nuk kishte ndikim tek koha e reagimit të muskujve ndaj ushtrimeve të thjeshta dhe komplekse.

Lajmet

Sa shpesh duhet ta ndërroni brushën e dhëmbëve?

Ju nuk duhet të ndani brushën tuaj të dhëmbëve me askënd.

Publikuar

nga

Sipas një studimi të kryer së fundmi, brusha e dhëmbëve përmban më shumë se 10 milionë baktere, duke përfshirë E. coli dhe staphylococcus.

Ekzistojnë shumë lloje të baktereve që jetojnë në gojën tuaj dhe të gjitha ato përfundojnë në brushën tuaj të dhëmbëve.

Shokuese apo jo? Por ka fakte edhe më tronditëse.

Domethënë, në qoftë se ju mbani brushën tuaj të dhëmbëve 1 metër në afërsi të tualetit, pikat e vogla të ujit që spërkatni çdo herë që mbyllni kapakun e toaletit mund të arrijnë deri tek brusha juaj e dhëmbëve, shkruan Oral B.

Por çka duhet të dini për brushën tuaj të dhëmbëve?

– Ju nuk duhet të ndani brushën tuaj të dhëmbëve me askënd.

– Pasi të keni përfunduar duke përdorur brushën tuaj të dhëmbëve, duhet ta lani tërësisht, dhe një herë në javë ta dizenfektoni atë me uthull.

– Ndryshoni furçën tuaj të dhëmbëve çdo 2-3 muaj.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Kapilarët e kuq në fytyrë, si t’i trajtoni

Përbërësit që ju vijnë në ndihmë janë lehtësisht të gjendshëm dhe për më tepër nuk kanë shumë kosto.

Publikuar

nga

Kapilarë të zgjeruar, ngjyrë e kuqërremtë e lëkurës së fytyrës? Me siguri janë një fenomen shumë i pakëndshëm, më saktë shqetësues për shumë njerëz, e veçanërisht për femrat, të cilat janë më të ndjeshme në këtë pikë.

Megjithatë, ka disa alternativa natyrale që janë shumë të efektshme në trajtimin e kapilarëve të zmadhuar dhe skuqjes së theksuar të lëkurës.

Përbërësit që ju vijnë në ndihmë janë lehtësisht të gjendshëm dhe për më tepër nuk kanë shumë kosto.

DOMATE JESHILE

Prejini domatet në feta dhe vendosini në zonën ku keni skuqje të lëkurës apo kapilarë të zgjeruar.

Lërini të veprojnë për rreth 3 minuta dhe më pas shpëlajeni fytyrën me ujë të ngrohtë.

Aplikoni në fund një krem ushqyes për fytyrën.

Këtë mund ta bëni për rreth 10 ditë në mënyrë që të veprojë mbi lëkurën e fytyrës.

MAJDANOZI

Merrni një grusht majdanoz dhe vendosini në një tenxhere me rreth 100 ml ujë të nxehtë lërini në të përreth gjysmë ore dhe më pas kullojeni ujin me anë të një kullese.

Shtoni në të edhe 50 ml qumësht dhe trazojini që të kombinohen.

Zhysni në të një peshqir të butë, shtrydheni dhe vendoseni në pjesët problematike të fytyrës.

Mbajeni për rreth 20 minuta.

Vazhdo të lexosh

Shëndeti

Pesë gabime që bëjmë me higjienën pa e ditur se janë të dëmshme

Gabimi më i shpeshtë është se fytyrën e lajmë gjithmonë pas aktivitetit fizik, jo para.

Publikuar

nga

I lajmë dhëmbët gjithmonë në të njëjtin drejtim

Duke i larë në të njëjtin drejtim, ne i kushtojmë vëmendje gjithmonë zonës që lahet fillimisht. Pjesa e dhëmbëve që pastrojmë në fund nuk merr kohën e nevojshme sepse ne kemi tendencën të lodhemi nga koha e këtij procesi. Dentistët sugjerojnë të mos mbajmë të njëjtën drejtim furçe dhe të nisim gjithmonë në drejtime të ndryshme për t’i larë ato në mënyrë më efektive.

Fytyrën e lajmë gjithmonë pas aktivitetit fizik, jo para

Ekspertët thonë se është më efektive që fytyra të lahet para se të nisim aktivitetin fizik. Eshtë më mirë ta pastrojmë lëkurën nga çdo make up apo papastërti në avancë. Kështu nuk do t’ju duhet të shqetësoheni për fytyrën pas stërvitjes. Nëse doni se s’bën ta lani, të paktën mos përdorni letra të lagura për të fshirë djersën,

I prisni thonjtë kur janë të lagur

Duke qenë se zbuten, ju duken më të thjeshtë për t’u prerë, por në fakt kjo metodë sjell më shumë disavantazhe sepse thonjtë mund të ndryshojnë drejtimin dhe madje të ngjiten edhe nëpër veshje. Prisni deri sa të jenë plotësisht të thata.

Pas dushit kemi tendencën ta thajmë plotësisht trupin

Ekspertët nuk këshillojnë tharjen e plotë të trupit pas dushit. Përmes peshqirit ne heqim gjithë qelizat e vdekura që shërbejnë për të mbrojtur lëkurën. Më mirë është të presim që lëkura të thahet në mënyrë natyrale dhe pastaj të përdorim shumë lehtë një peshqir duke e tamponuar mbi trup.

Pastrojmë veshët, por harrojmë të lajmë pjesën mbrapa të tyre

Në fakt, veshi nga brenda nuk është i nevojshëm fare të pastrohet përmes kunjave të posaçme sepse dylli është lëndë e nevojshme për shëndetin e tij. Ajo çfarë ndodh të harrojmë shpesh është pjesa mbrapa e veshit që rekomandohet të lahet në mënyrë të rregullt pasi në të kundërt mund të shkaktojë aromë të pakëndshme.

Vazhdo të lexosh

Shëndeti

Mungesa e gjumit e dobëson trupin përballë infeksioneve

Studimet eksperimentale dëshmojnë një lidhje të fuqishme midis sistemit imunitar dhe gjumit.

Publikuar

nga

Gjumi, ushtrimet dhe kontrolli i stresit janë faktorë të rëndësishëm për një sistem të fortë imunitar, thanë sot shkencëtarët turq, duke paralajmëruar se mungesa e gjumit ju bën më të dobët ndaj sëmundjeve infektive.

Flini mjaftueshëm në mënyrë që të sekretohet mjaft melatonia, mos pini duhan, mos përdorni produkte duhani, hani një ushqim të pasur me perime dhe fruta, ushtroni rregullisht”, thonë nga Fondacioni Turk i Veshkave në një deklaratë rreth mënyrave për të forcuar sistemin imunitar, transmeton BW.

Fondacioni rekomandoi gjithashtu larjen e duarve rregullisht dhe në mënyrë të duhur si dhe uljen e nivelit të stresit.

Është dëshmuar se sistemi imunitar është i dëmtuar dhe i dobët ndaj infeksioneve në shumë sëmundje të lidhura me gjumin”, tha Derya Karadeniz, ekspertja mbi çrregullimet e gjumit, duke theksuar rolin e gjumit në riparimin e trupit.

Studimet eksperimentale dëshmojnë një lidhje të fuqishme midis sistemit imunitar dhe gjumit, theksoi ajo, duke shtuar se në një studim në të cilin njerëzit të cilëve u lejohej vetëm katër orë gjumë për katër natë, kishin reagime shumë më të dobëta imune kur iu dha vaksina e gripit në ditën e pestë krahasuar me ata që bënin orë të rregullta të gjumit.

Timur Erk, kreu i fondacionit, paralajmëroi se duhet të merren vitaminat dhe mineralet thelbësore duke përmbushur nevojat e njerëzve në kohën e pandemisë së COVID-19.

Dietë e shëndetshme, stërvitje, kontroll i stresit dhe gjumë. Thënia e gjysheve tona, ‘fëmijët rriten në gjumë’, tani vlen për të gjithë individët dhe është dëshmuar nga hulumtimet shkencore”, shtoi ai.

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara