Kulturë, Lifestyle

Donald Trump, së shpejti një libër me letrat e të famshmëve

Libri i tij i dytë që nga presidenca e tij, “Letters to Trump” do të arrijë më 25 prill.

Publikuar

Ish-presidenti Donald Trump po publikon një libër të ri që është një përmbledhje letrash nga njerëz të tjerë të famshëm.

Libri i tij i dytë që nga presidenca e tij, “Letters to Trump” do të arrijë më 25 prill dhe premton 320 faqe me më shumë se 150 letra nga të famshëm dhe politikanë, përfshirë Oprah Winfrey, Michael Jackson, Mbretëreshën Elizabeth II dhe Richard Nixon.

Sipas një njoftimi për shtyp, Trump “zgjodhi me dorë” çdo letër të dërguar brenda një harku kohor 40-vjeçar dhe do të japë komentin e tij për çdo hyrje.

“Çfarë kanë të përbashkët presidentët, anëtarët mbretërorë, të famshëm dhe titanët e biznesit? Ata të gjithë e duan Donald Trump. Shumë kohë përpara se të hynte në politikë, Donald Trump jetoi një jetë të jashtëzakonshme”, tha në një deklaratë themeluesi i Winning Team Publishing Sergio Gor. “Asnjë libër nuk nxjerr në pah marrëdhëniet e tij ikonike si “Letters to Trump” dhe ne jemi të emocionuar që mund ta ndajmë atë me lexuesit tanë”.

“Letters” kushton 99 dollarë me një opsion që lexuesit të paguajnë 399 dollarë për një kopje të nënshkruar.

Trump ka vënë kapelën e tij në garën presidenciale të 2024-ës dhe mbetet kandidati kryesor i republikanëve, pavarësisht nga perspektiva e aktakuzave. Gjatë vizitës së tij në Konferencën e Veprimit Politik Konservator të këtij viti, Donald bëri të qartë se do të qëndronte në garën e 2024-ës edhe nëse prokurorët në Atlanta dhe/ose Uashington, D.C., ngrinin akuza kundër tij për përpjekjet për të rikthyer humbjen e tij në zgjedhjet e 2020-ës. “Nuk do të mendoj as të largohem”, u tha Trump gazetarëve përpara një fjalimi në CPAC./lapsi.al

Kulturë, Lifestyle

Dizajneret ukrainase shfaqin krijimet më të fundit në Javën e Modës në Londër

Shfaqja ka miratuar Javën e Modës në Ukrainë për herë të dytë këtë vit, ndërsa lufta po zvarritet.

Publikuar

nga

Tre stiliste ukrainase kanë shfaqur krijimet e tyre më të fundit në një sfilatë të përbashkët në Javën e Modës në Londër.

Shfaqja ka miratuar Javën e Modës në Ukrainë për herë të dytë këtë vit, ndërsa lufta po zvarritet.

Në fund, Ksenia Schnaider, Nadya Dzyak dhe Elena Reva veshën flamujë ukrainas të nënshkruar nga ushtarë nga tre njësi të ndryshme ushtarake./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Kulturë, Lifestyle

Zbulohet shkaku i vdekjes së Angus Cloud

Ai vdiq gjatë muajit korrik.

Publikuar

nga

Aktori Angus Cloud vdiq si pasojë e mbidozës aksidentale, thuhet në raportin e autopsisë.

“Angus Cloud vdiq nga kombinimi vdekjeprurës i fentanilit, kokainës, metamfetaminës dhe në atë që konsiderohet si një mbidozë aksidentale”, tha një zëdhënës i Mjekësisë Ligjore për CNN.

Cloud, aktor i njohur për rolin e tij në dramën e HBO-së, “Euphoria”, vdiq gjatë muajit korrik në moshën 25-vjeçare./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Film & TV

Autori i ‘Game of Thrones’ dhe shkrimtarë të tjerë padisin krijuesin e ChatGPT për të drejtat e autorit

“Në zemër të këtyre algoritmeve është vjedhja sistematike në një shkallë masive”, thuhet në ankesë.

Publikuar

nga

Shoqata e Autorëve, një organizatë që përfaqëson shkrimtarët dhe disa novelistë, duke përfshirë Martin, John Grisham dhe Jodi Picoult, akuzuan kompaninë me bazë në Kaliforni për përdorimin e librave të tyre “pa leje” për të trajnuar “modelet e mëdha gjuhësore” të ChatGPT, sipas padisë.

“Dhe në zemër të këtyre algoritmeve është vjedhja sistematike në një shkallë masive”, thuhet në ankesë.

Shumë padi të tjera janë ngritur nga artistë, organizata dhe kodues kundër OpenAI dhe konkurrentëve të tij, me paditësit që pretendojnë se puna e tyre është grabitur.

Shoqata e Autorëve dhe shkrimtarët po kërkojnë një ndalim të përdorimit të librave me të drejtë autori për të zhvilluar modele gjuhësore “pa autorizim të shprehur”, si dhe dëmshpërblim./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Kulturë, Lifestyle

Publikohet traileri i filmit të Amber Heard

Ajo mori pjesë në Festivalin e 69-të të Filmit në Taormina në Itali për të mbështetur premierën e “In the Fire”.

Publikuar

nga

Amber Heard është rikthyer në botën e aktrimit.

Traileri i parë për “In the Fire” shfaq Heard, si një psikiatre amerikane që udhëton në Kolumbi për një fëmijë që vendasit besojnë se është i pushtuar nga djalli.

Heard tha në një deklaratë “Ndihem e nderuar që jam pjesë e kësaj pune  dhe që jam udhëheqëse në vizionin e regjisorit Conor Allyn”, vazhdoi ajo. “Ndihem me fat që jam e rrethuar nga një kast kaq i mrekullueshëm. Ata janë po aq të përkushtuar dhe magjik sa personazhet që luajnë”.

Heard mori pjesë në Festivalin e 69-të të Filmit në Taormina në Itali më 24 qershor për të mbështetur premierën botërore të filmit. Ajo i tha PEOPLE në festival se filmi i ri është “një film i bukur për efektin dhe forcën pothuajse të mbinatyrshme të dashurisë”.

“Ka të bëjë me kufijtë që dashuria mund të kapërcejë dhe krijimin e saj, dhe me të vërtetë për fuqinë që ka”, u shpreh Amber në atë kohë.

Megjithëse ishte filmuar më parë, “In the Fire” është filmi i parë i aktores që debuton që nga gjyqi i saj i diskutueshëm për shpifje me ish-bashkëshortin Johnny Depp. Juria ishte kryesisht në favor të Depp vitin e kaluar. Muaj më vonë, ata arritën një marrëveshje dhe ajo i pagoi atij 1 milion dollarë.

Regjisori i “In the Fire”, Allyn tha për PEOPLE në Festivalin e Filmit në Taormina se Heard “ka një të ardhme tepër të ndritshme përpara”.

“Mendoj se “In the Fire” tregon talentin e saj si aktore. E di që kjo është diçka për të cilën ajo është shumë krenare dhe është diçka që ne jemi shumë të emocionuar ta paraqesim për publikun”, deklaroi ai. In the Fire del në kinema në 13 tetor./Lapsi.al

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara