Sport

Dardanët gjenialë në fushë, Kosova triumfon ndaj Qipros!

Published

on

Kosova ka arritur një fitore të rëndësishme në Ligën e Kombeve, duke mposhtur Qipron me rezultatin 3-0 në një ndeshje të dominuar plotësisht nga “Dardanët”. Kjo ishte fitorja e tretë radhazi për përfaqësuesen e trajnerit Franko Foda, e cila tani ngjitet në kuotën e 9 pikëve pas 4 ndeshjeve.

Goli i parë erdhi në minutën e 30-të nga kapiteni Amir Rrahmani, i cili me një lëvizje të shpejtë braktisi mbrojtjen dhe shënoi një gol të bukur “alla Kvaraskhelia”. Pjesa e parë përfundoi me epërsinë 1-0 për Kosovën.

Në pjesën e dytë, “Dardanët” treguan forcën e tyre duke shënuar dy gola të tjerë. Të parin e shënoi Lirim Kastrati në minutën 52, ndërsa Emir Sahiti, i cili aktivizohet me Hamburgun në Gjermani, shënoi golin e tij të parë me fanellën e Kosovës në minutën 71, pas një zëvendësimi në minutën e 67-të.

Ndërkohë, në minutën e 88-të, Qipro arriti të shënonte një gol të nderit me Sotiriu, por goli u anulua për faull në sulm, duke e mbajtur rezultatin përfundimtar 3-0 për Kosovën.

Pas kësaj ndeshjeje, Kosova do të përballet me Rumaninë në transfertë më 15 nëntor, në një duel që pritet të jetë një sfidë e fortë për “Dardanët”./UBTNews/

Sport

​Ja kur rikthehet Kosova sërish në aksion

Published

on

By

Muaji tetor doli të jetë jashtëzakonisht u suksesshëm për Kombëtaren e Kosovës në futboll pasi u shënuan dy fitore shumë të rëndësishme në Ligën e Kombeve.

“Dardanët” triumfuan me rezultat 2-1 në udhëtim kundër Lituanisë, ndërsa fituan lehtësisht edhe ndaj Qipros me rezultat 3-0, ndeshje kjo e zhvilluar në Prishtinë.

Për më tepër, kjo ishte edhe fitorja e tretë radhazi pasi në muajin shtator Kosova mposhti Qipron 4-0 edhe si mysafir.

Ecuria e “Dardanëve” në Ligën e Kombeve do të vazhdoj në muajin nëntor, atëherë kur do të zhvillohen dy sfida e fundit në kuadër të fazës së grupeve të Ligës së Kombeve.

Fillimisht, më 15 nëntor Kosova do të përballet me Rumaninë në udhëtim, ndërsa tri ditë më vonë e pret Lituaninë në “Fadil Vokrri”.

Rumania është liderë e grupit me 12 pikë, e ndjekur nga Kosova me nëntë sosh. Qipro ka tri pikë në vendin e tretë dhe e fundit është Lituania pa pikë.

Continue Reading

Sport

Anglia emëron trajnerin e ri

Published

on

By

Thomas Tuchel është konfirmuar si trajneri i ri i Anglisë, me ish-trajnerin e Chelseat dhe Bayern Munichut që ka nënshkruar një marrëveshje 18-mujore që do ta çojë atë në Kupën e Botës 2026.

Ai ishte pa punë që kur u largua nga Bayern Munich në fund të sezonit 2023/24 pas një mosmarrëveshjeje me hierarkinë e klubit. Federata Angleze kontaktoi fillimisht Tuchel gjatë verës dhe ai tani ka rënë dakord për një marrëveshje me vlerë 5 milionë funte në vit – dyfishi i pagesës së Southgate. Ai bëhet trajneri i tretë i huaj i Anglisë pas Sven-Goran Eriksson dhe Fabio Capellos.

Trajneri i përkohshëm Lee Carsley do të mbetet në krye të “Tre luanëve” për ndeshjet e ardhshme të Ligës së Kombeve të Anglisë kundër Greqisë dhe Republikës së Irlandës në nëntor. Ai u largua nga roli i U-21 pas largimit të Southgate.

FA kontaktoi edhe Pep Guardiolën gjatë verës, por kaloi te Tuchel pasi trajneri i Cityt nuk ishte në gjendje t’u jepte një përgjigje. Guardiolas i skadon kontrata me Cityn në verë, por ekziston një ndjenjë se ai do të nënshkruajë një marrëveshje të re me kampionët në fuqi të Premier Ligës./UBTnews/

Sport

Brazili triumfon me ‘poker’ ndaj Perusë

Published

on

By

Brazili ka arritur një fitore të thellë në kualifikimet për Kampionatin Botëror 2026, duke mposhtur Perunë me rezultatin 4-0 në “Estadio Nacional Mane Garrincha”, para 72,000 tifozëve entuziastë.

Ndeshja u zhbllokua në minutën e 38-të kur Raphinha, anëtar i Barcelonës, realizoi një penallti për të hapur llogarinë e golave. Ky gol ishte një pikë kthesë, duke e dhënë besimin e duhur skuadrës braziliane.

Raphinha, i cili shkëlqeu gjatë gjithë ndeshjes, shënoi sërish nga pika e bardhë në minutën e 54-të, duke e dyfishuar epërsinë për brazilianët në 2-0. Tifozët u ngazëllyen, duke ndjerë se fitorja ishte në duar.

Pas këtyre dy golave, Brazili vazhdoi të dominojë ndeshjen. Zëvendësuesi Anderson Pereira shënoi golin e tretë në minutën e 71-të, duke rritur rezultatin në 3-0. Vetëm tri minuta më vonë, Luis Henrique i dha goditjen përfundimtare, duke realizuar golin e katërt dhe të fundit të ndeshjes, për të vulosur fitoren në 4-0.

Me këtë fitore, Brazili ngjitet në vendin e katërt në grupin e kualifikimeve, me 16 pikë, gjashtë më pak se lideri aktual, Argjentina. Performanca e fortë e skuadrës braziliane tregon potencialin e saj për të konkuruar për një vend në Botëror, duke rikthyer besimin tek tifozët për një edicion të suksesshëm./UBTNews/

Sport

Gjobat e UEFA-s ndëshkojnë Federatën Shqiptare!

Published

on

Federata Shqiptare e Futbollit (FSHF) është gjobitur me një shumë prej 41,250 euro nga Komisioni i Etikës dhe Disiplinës në UEFA për incidentet e shkaktuara nga tifozët shqiptarë gjatë dy ndeshjeve të fundit, Ukrainë – Shqipëri më 7 shtator 2024 dhe Shqipëri – Gjeorgji më 10 shtator 2024.

Vendimet për ndeshjen Shqipëri-Gjeorgji:

Gjobë prej 18,000 eurosh për bllokimin e shkallëve të stadiumit “Air Albania”.

Gjobë prej 4,750 eurosh për hedhjen e sendeve në fushë.

Gjobë prej 12,500 eurosh për fishkëllimin e himnit gjeorgjian nga tifozët shqiptarë.

Vendimet për ndeshjen Ukrainë-Shqipëri:

Gjobë prej 6,000 eurosh për pushtimin e fushës nga tifozët shqiptarë.

UEFA vendosi të mbyllë procedurat disiplinore ndaj FSHF-së lidhur me dyshimet se ndeshja nisi me vonesë për shkak të organizimit të federatës.

Këto masa ndëshkuese vijnë si një pasojë e sjelljeve të papërshtatshme të tifozëve shqiptarë, të cilat kanë nxitur shqetësim në radhët e autoriteteve të futbollit evropian. FSHF pritet të marrë masa për të parandaluar incidente të ngjashme në të ardhmen dhe për të mbajtur një atmosferë pozitive në ndeshjet e futbollit.

Kjo gjobë është një kujtesë për rëndësinë e sjelljes sportive dhe respektit ndaj rivalëve dhe rregullave të organizatës./UBTNews/