Sport

Challandes: Nëse luan në Prishtinë dhe 13 mijë njerëz brohorasin për ty, atëherë është emocion i mahnitshëm

Publikuar

Trajneri i Kombëtares së Kosovës, Bernard Challandes, ka thënë se i ka humbur ana e zjarrtë për lojën e futbollit për shkak të mungesës së tifozëve dhe emocionit që ofrojnë ata me brohoritjet e tyre në stadiumin Fadil Vokrri.

Kosova e Challandes i zhvilloi tri ndeshje në Prishtinë në vitin 2020, por trajneri zviceran u detyrua t’i udhëheqë verdhekaltrit në stadiumin e zbrazët Fadil Vokrri, për shkak të pandemisë së koronavirusit, raporton Gazeta Express.

Hera e fundit kur dardanët luajtën para tifozëve në Prishtinë ishte në nëntor të vitit 2019, në humbjen 4:0 kundër Anglisë.

Kosova tani duhet të përgatitet për ndeshjet kualifikuese për Kupën e Botës 2022, të cilat nisin në mars, dhe ka gjasa që nuk do të mundë të llogarisë në lojtarin e 12-të, tifozët dardanë.

Kosova do të luajë në Grupin B bashkë me Spanjën, Suedinë, Greqinë dhe Gjeorgjinë, katër kombëtare, tri prej të cilave s’e kanë njohur pavarësinë e saj.

Derisa në shumicën e ligave evropiane futbolli po vijon të luhet nën masa të rrepta dhe pa praninë e tifozëve, në Premierligë kanë filluar të kthehen tifozët në stadiume në numër të kufizuar.

Challandes shpreson se deri në mars, gjendja shëndetësore në botë nuk do të përkeqësohet dhe se Kosova do të mundë të luajë para tifozëve të vet.

I pyetur për ndeshjet kualifikuese në një intervistë me gazetën zvicerane Le Temps, Challandes tha: “Po, do t’i zhvillojmë ndeshjet, nëse gjendja shëndetësore nuk përkeqësohet edhe më tej. Por nuk e di se si do të jetë humori.”

Ai shtoi: “Nëse luan në Prishtinë dhe 13 mijë njerëz brohorasin për ty, të cilët e përjetojnë ndeshjen si aheng, dhe mijëra të tjerë janë përreth stadiumit, atëherë është emocion i mahnitshëm. Nëse nuk ka tifozë, atëherë nuk është ngjarja e njëjtë, nuk është sporti i njëjtë. Sot, unë e bëj punën sa më mirë që mundem, por nuk e kam më anën e zjarrtë”.

Lajmet

Djali i legjendës Johan Cruyff e refuzon stolin e Barcelonës

Publikuar

nga

Jordi Cruyff u rikthye te Barcelona pas eksperiencës si trajner në Kinë me Shenzhen, ndërkohë që më parë ka drejtuar edhe Maccabi Tel Aviv, Chongqing Dangdai Lifan dhe kombëtaren e Ekuadorit.

Djali i legjendës Johan Cruyff është këshilltar sportiv te katalanasit tani, por së fundmi i është ofruar edhe një mundësi për ta drejtuar ekipin.

Gazetari i “Sport”, Toni Juanmarti, shkruan se Jordi është përgjigjur se për momentin nuk e pranon opsionin për t’u bërë trajner i Barcelonës.

Vazhdo të lexosh

Sport

​Coman i nënshtrohet një operimi në zemër

Publikuar

nga

Kingsley Coman i është nënshtruar një operimi në zemër, dhe lajmin e ka konfirmuar trajneri i Bayern Munich, Julian Nagelsmann.

Sulmuesi francez e ka përfunduar operimin dje, që kishte të bëjë me rregullimin e ritmit të zemrës së tij dhe pritet që së shpejti të rikthehet në seancat përgatitore.

Nagelsmann tregoi që ishte një rrezik i vogël i menaxhuar në mënyrë të duhur, dhe shpjegoi që nuk ishte diçka e zakonshme.

“Ritmi i tij i zemrës kishte një problem të vogël që kishte rrahje më të ngadalta. Në disa momente ai kishte probleme me frymëmarrje”, tha Nagelsmann.

“Ai është në gjendje shumë të mirë, ka vetëm dhimbje të vogla në plagë. Kur plaga të shërohet, ai do të fillojë seancat përgatitore përsëri dhe nuk do të mungojë më shumë se një javë eventualisht dy, para se ai të rikthehet në stërvitje”, shtoi trajneri i “Bavarezëve”.

Po ashtu, Nagelsmann tregoi që Coman do të fillojë stërvitjet kardio ditën e marte.

Vazhdo të lexosh

Sport

​Roma dëshiron rinovimin e kontratës me Lorenzo Pellegrinin

Publikuar

nga

Skuadra italiane, AS Roma po përgatit një kontratë të re pesëvjeçare për Lorenzo Pellegrinin, raporton gazetari i njohur Fabrizio Romano.

Klauzola e lirimit prej 30 milionë eurove në kontratën aktuale të Pellegrinit do të largohet. Po ashtu, raportohet që gjatë afatit kalimtar veror të transferimeve dy skuadra angleze kanë qenë të interesuara në shërbimet e mesfushorit 25-vjeçar.

Lajmin për rinovimin e kontratës e konfirmoi edhe trajneri i klubit romak Jose Mourinho.

“Ai do të nënshkruajë kontratën e re së shpejti”, tha Mourinho.

Këtë sezon, në 6 paraqitje në të gjitha garat, Lorenzo Pellegrini ka kontribuar në 7 gola, respektivisht 5 gola dhe 2 asistime.

Vazhdo të lexosh

Sport

​Klopp flet rreth kontratës së Salah

Publikuar

nga

Gjiganti anglez, Liverpooli ka disa lojtarë që tanimë iu ka ofruar kontrata afatgjate për t’i shpërblyer për kontributin e dhënë drejt triumfit të Ligës së Kampionëve dhe Premier Ligës angleze.

Ndër ta janë portieri Alisson Becker, mesfushori Fabinho, dhe mbrojtësi Virgil Van Dijk. Po ashtu, krerët e Liverpoolit janë në bisedime me agjentët e Salah për t’i rinovuar kontratën “Mbretit egjiptian”.

Trajneri i “Të Kuqve”, Jurgen Klopp në një konferencë për media sot foli rreth situatës aktuale të Salah, duke mos dhënë shumë detaje mbi rinovimin e kontratës së tij.

“Shikoni, nuk kam ndonjë gjë për të thënë, veçanërisht unë sepse unë nuk jam i përfshirë. Kështu që nuk ka ndonjë detaj të ri”, tha Klopp.

“Sigurisht që gjërat në të cilat jam i interesuar janë paraqitjet e tij, sa është i vëmendshëm, sa është i përkushtuar në këto momente. Dhe kjo është e gjitha. Asgjë e re për tu thënë”, shtoi trajneri gjerman.

Mohamed Salah ka kontratë me gjigantin anglez deri në qershor të vitit 2023.

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara