Lajmet

Çfarë është çrregullimi obsesiv-kompulsiv?

Në përgjithësi me obsesionin lidhen ngjarje negative.

Publikuar

Çrregullimi obsesiv-kompulsiv ose OCD është një çrregullim psikiatrik i karakterizuar nga manifestimi i obsesioneve, domethënë imazheve, ideve ose fjalëve që paraqiten në mënyrë dërrmuese në mendjen e individit, shkruan melarossa.it.

Individi, në pamundësi për të menaxhuar obsesionet, përpiqet të zbatojë detyrime ose sjellje të përsëritura për të “liruar mendjen”.

I ashtuquajturi ”mendimi magjik” është shumë i zakonshëm në çrregullimin obsesiv-kompulsiv.

Ky mendim i referohet besimit se nëse veprimet nuk ndërmerren në mënyrë të përsëritur, diçka serioze mund të ndodhë.

Në përgjithësi me obsesionin lidhen ngjarje negative. Lidhja midis obsesioneve dhe detyrimeve krijon një rreth të vërtetë vicioz që mund të ndërhyjë ndjeshëm në jetën e përditshme të individit. OCD tenton të bëhet kronik dhe trajtimi më efektiv duket të jetë terapia kognitive.

Çrregullimi Obsesiv Kompulsiv ose OCD është një gjendje psikiatrike e karakterizuar nga prania e obsesioneve.

Obsesionet i referohen mendimeve, imazheve, ideve ose fjalëve që paraqiten me forcë në mendjen e individit që vuan nga OCD.

Këto mendime apo imazhe përjetohen nga individi si këmbëngulëse dhe të papërshtatshme dhe krijojnë shumë ankth dhe shqetësim. Pacienti përpiqet t’i injorojë ose t’i shtypë këto imazhe me mendime ose veprime të tjera, por me rezultate të dobëta.

Vetëm duke zbatuar detyrimet, domethënë veprime ose mendime të përsëritura, ai mund të zvogëlojë shqetësimin e shkaktuar nga ndërhyrjet obsesive.

Fatkeqësisht, veprimet kompulsive i mbajnë larg mendimet dhe imazhet për një periudhë të kufizuar pas së cilës mendimet dhe imazhet kthehen. Kjo shkakton një rreth vicioz obsesionesh-kompulsionesh që tenton të bëhet kronik.

Çrregullimi Obsesiv Kompulsiv ndryshon nga personi në person. Ashpërsia e tij varet nga faktorë të ndryshëm si intensiteti i simptomave, dëmtimi funksional në jetën e përditshme, kronizmi dhe toleranca ndaj barnave dhe trajtimeve.

Sa më shumë që pacienti beson se mendimet dhe imazhet ndërhyrëse në mendjen e tij janë të vërteta ose bëhen të vërteta, aq më e madhe është prirja e tij për të zbatuar detyrimet dhe aq më e madhe është ashpërsia e çrregullimit./ATA

Vazhdo të lexosh

Lajmet

OKB-ja e alarmuar për rritjen e dhunës në Kongo

Rreth 700 njerëz kanë vdekur si pasojë e dhunës nga luftëtarët e milicisë.

Publikuar

nga

Një rritje e sulmeve në lindje të Republikës Demokratike të Kongos ka marrë më shumë se 700 jetë në duart e luftëtarëve të milicisë që nga dhjetori, thanë Kombet e Bashkuara të hënën.

“Situata e sigurisë u përkeqësua më tej në tre provincat lindore të Republikës Demokratike të Kongos me një rritje të madhe të dhunës”, tha Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres.

Ai tha se dhuna ishte kryer kryesisht nga Forcat Demokratike Aleate, një grup i lidhur me islamistët; një milici famëkeqe e quajtur CODECO; dhe kryengritësit M23.

Nuk ishte menjëherë e qartë se sa nga këto vdekje ishin përfshirë në mbi 700 vdekjet e raportuara në ato provinca./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Gjermania dërgon tanke Leopard në Ukrainë

18 tanke luftarake kryesore të fundit janë dorëzuar.

Publikuar

nga

Ngarkesa e parë e tankeve Leopard 2 nga Gjermania është dërguar në Ukrainë, tha Ministria gjermane e Mbrojtjes.

18 tanke luftarake kryesore të fundit u dorëzuan pasi ekuipazhet ukrainase u trajnuan për t’i përdorur ato, shkruan BBC.

Ministri i Mbrojtjes, Boris Pistorius tha se ishte i sigurt se tanket mund të “bënin një kontribut vendimtar” në vijën e parë të luftës.

Sipas raporteve nga Ukraina, kanë mbërritur edhe tanket Challenger 2 nga Britania e Madhe.

Ukraina ka kërkuar prej muajsh për më shumë automjete dhe sisteme armësh për të ndihmuar në luftimin e pushtimit rus.

Qeveria ukrainase nuk ka komentuar ende për mbërritjen e Leopard 2, por ata kanë konfirmuar mbërritjen e tankeve të parë Challenger 2 të prodhuara në Mbretërinë e Bashkuar.

Rreth 2000 Leopard 2, të konsideruar gjerësisht si ndër tanket më të mirë të betejës kryesore, të prodhuara nga vendet e NATO-s, janë në përdorim nga vendet evropiane.

Gjermania ra dakord ta furnizonte Ukrainën me tanke në janar, pasi fillimisht hezitoi ta bënte këtë – apo edhe t’i lejonte vendet e tjera të dërgonin të tyret.

Sipas ligjit gjerman, Berlini duhet të miratojë që Leopard 2 të rieksportohet nga çdo vend.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

OKB thotë se themeluesi i projektit për edukimin e vajzave afgane është arrestuar në Kabul

Matiullah Wesa, kreu i PenPath dhe avokat për arsimimin e vajzave u arrestua në Kabul.

Publikuar

nga

Themeluesi i një projekti që bëri fushatë për arsimimin e vajzave në Afganistan është arrestuar nga autoritetet talibane në Kabul, thanë sot vëllai i tij dhe OKB.

Qeveria talibane vitin e kaluar ndaloi vajzat të ndiqnin shkollën e mesme, duke e bërë Afganistanin të vetmin vend në botë ku ka një ndalim të arsimit.

“Matiullah Wesa, kreu i PenPath dhe avokat për arsimimin e vajzave, u arrestua në Kabul të hënën”, shkroi në Twitter misioni i OKB-së në Afganistan.

Vëllai i Wesa-s konfirmoi arrestimin e tij, duke thënë se ai u kap jashtë një xhamie pas lutjeve të hënën në mbrëmje.

Që nga ndalimi i shkollave të mesme për vajza, Wesa ka vazhduar të vizitojë zonat e largëta për të mbledhur mbështetjen nga vendasit.

Talibanët kanë imponuar një interpretim të ashpër të Islamit që kur u kthyen në pushtet./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Ushtria ukrainase: Mbi 171 mijë trupa ruse kanë humbur jetën që nga fillimi i luftës

Ky numër përfshin 610 viktima që dyshohet se kanë pësuar forcat ruse në 24 orët e fundit.

Publikuar

nga

Forcat e Armatosura të Ukrainës kanë pohuar se Rusia ka humbur 171,160 trupa në Ukrainë që nga fillimi i luftës.

Ky numër përfshin 610 viktima që dyshohet se kanë pësuar forcat ruse në 24 orët e fundit.

Sipas raportit të lëshuar nga Shtabi i Përgjithshëm i Ukrainës, Rusia ka humbur gjithashtu 3,595 tanke, 6,953 automjete luftarake të blinduara, 5,493 automjete dhe tanke karburanti, 2,638 sisteme artilerie, 523 sisteme raketash të shumëfishta, 277 sisteme të mbrojtjes ajrore, 305 aeroplanë, 291 helikopterë, 2216 dronë dhe 18 varka./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara