Lajmet

Buzëkuqi zbulon shumë sekrete

Publikuar

Ndoshta ju tingëllon e çuditshme, por ngjyra që zgjidhni për buzët tuaja, tregon shumë për ju.

Make-upi tregon në fund të fundit, një copëz nga identiteti ynë (edhe kur ne nuk flasim fare). Tone të ndryshme kanë kuptime të ndryshme.

Ja disa prej tyre:

Ngjyra portokalli

Ju keni një sens të madh humori dhe zakonisht e kaloni kohën me miqtë, ose duke njohur njerëz të rinj. Jeni tip social. Njerëzit ju duan për shakatë tuaj dhe për pozitivitetin.

E kuqe

Ju jeni të guximshëm dhe të patrembur kur hasni sfida të reja. Një nga gjërat më të rëndësishme për ju është të vazhdoni të punoni pa pushim për ëndrrat tuaja dhe për të arritur qëllimet tuaja. Ju gjithashtu i vlerësoni gjerat e thjeshta dhe klasike.

Rozë

Ju jeni një kujdestar në grupin e miqve tuaj. Sa herë që dikush ka një çështje, ata do të kthehen tek ju për ngushëllim dhe mirëkuptim. Ju jeni shumë të dashur dhe të përulur, ndonjëherë deri në pikën e të qenurit pak emocional. Megjithatë, njerëzit ju vlerësojnë për ndjeshmërinë tuaj.

Kafe

Për ju, familja gjithmonë vjen e para. Sa më shumë kohë që kaloni me familjen tuaj, aq më të lumtur jeni. Ju jeni një tifoz i madh i traditës, një nostalgjik i madh, tifoz i filmave, muzikës dhe modës së vjetër.

Lejla

Pasi ta dini se çfarë doni asgjë nuk mund t’ju ndalojë. Disa mund të thonë se jeni kokëfortë, por jeni vetëm të vendosur. Ju jeni një udhëheqës i lindur dhe keni një vullnet të fortë që i bën njerëzit t’ju dëgjojnë dhe ndjekin lehtësisht.

E zezë

Juve nuk ju intereson se çfarë thonë të tjerët. Ju jetoni për të qenë sa më të pavarur që të mundeni. Për ju rregullat janë bërë që të thyhen dhe prandaj ju pëlqen që të dilni shpesh jashtë kornizave.

Ngjyra të ndezura

Ju jeni një artist. Jashtëzakonisht krijues dhe unik në sytë e njerëzve të tjerë. Njerëzit ndonjëherë mund të luftojnë për të kuptuar, por e vërteta është se ju ecni përpara me kohën. Jeni pak idealist. mendoni për gjëra të mëdha dhe bëni çmos që t’ia arrini. \neps

Lajmet

Pse rekomandohet uji i orizit për lëkurën dhe flokët?

Publikuar

nga

Uji i orizit është një përbërës i famshëm në shumë produkte lëkure japoneze dhe koreane, dhe një studim ka dëshmuar se uji i orizit përmban elemente kundër plakjes dhe ua ndriçon fytyrën.

Ju mund të përdorni produkte lëkure që përmbajnë ujë orizi ose mund ta përgatisni në shtëpi.

Uji i orizit gjithashtu mund të përdoret për t’i zbutur dhe për t’ju dhënë shkëlqim flokëve tuaja./UBTNews

Vazhdo të lexosh

Lajmet

​EMA: Nuk është konfirmuar se gratë dhe të rinjtë kanë një rrezik më të lartë të mpiksjes nga AstraZeneca

Publikuar

nga

Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) thotë se nuk ka qenë në gjendje të konfirmojë nga të dhënat ekzistuese nëse gratë dhe të rinjtë janë në rrezik më të lartë për të zhvilluar mpiksje të rralla gjaku me numër të ulët të trombociteve pas marrjes së AstraZeneca.

Për shkak të kufizimeve në metodën e mbledhjes së të dhënave, EMA nuk ishte në gjendje të identifikonte faktorët specifikë të rrezikut që çojnë në një shfaqje më të mundshme të trombozës me trombocitopeni, njoftoi rregullatori evropian, raporton Reuters.

Komisioni Evropian kërkoi një opinion shkencor nga EMA në fillim të këtij viti pas raporteve të trombocitozës të ndjekura nga trombocitopenia (TTS) pas marrjes së Vaxzevria, një produkt i AstraZeneca.

Si rezultat, disa vende të BE -së kanë ndaluar përdorimin e AstraZeneca në një moment. EMA përsëriti se doza e dytë e vaksinës e zhvilluar nga AstraZeneca me Universitetin e Oksfordit duhet të injektohet midis katër dhe 12 javëve pas së parës.

“Nuk ka dëshmi se vonimi i dozës së dytë ka ndonjë efekt në rrezikun e TTS,” tha EMA.

Ajo gjithashtu vuri në dukje se aktualisht nuk ka asnjë rekomandim përfundimtar për administrimin e një vaksine nga një prodhues tjetër pas dozës së parë të AstraZeneca.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Sllovenët duhet të vaksinohen ose largohen nga puna

Publikuar

nga

Qeveria sllovene njoftoi se punëtorët e sektorit publik duhet të vaksinohen ose të kenë kaluar sëmundjen COVID-19 në mënyrë që të vazhdojnë punën.

Masa është vendosur në përpjekje për të rritur shkallën e vaksinimit.

Vendimi do të zbatohet nga data 1 tetor dhe do të prekë rreth 31 mijë njerëz, përfshirë nëpunësit civilë, policët dhe ushtarët.

“Ata mund të humbasin punën nëse refuzojnë të vaksinohen dhe detyra e tyre nuk i lejon ata të punojnë nga shtëpia”, tha Qeveria në njoftim.

Ministri i Administratës Publike, Bosjtan Koritnik, në një konferencë për media në Lubjanë shfaqi shpresën se vendimi “ do të ndikojë në ndërgjegjësimin e punonjësve të sektorit publik dhe se nuk do të ketë largime nga puna”.

Sllovenia ka vaksinuar vetëm 45 për qind të dy milionë banorëve të saj.

Ky është njëri nga nivelet më të ulëta në Bashkimin Evropian.

Rritje e numrit të rasteve me koronavirus ka bërë që zyrtarët të vendosin masa të reja duke përfshirë hyrjen me certifikatë të vaksinimit ose atë që personi është shëruar nga sëmundja në vendet e punës dhe në dyqane.

Një protestë u organizua të mërkurën për të kundërshtuar masat e reja të Qeverisë mirëpo policia sllovene përdori gazlotsjellës për të shpërndarë protestuesit.

Autoritetet shëndetësore thonë se masat e fundit kanë kontribuar në një rritje të numrit të personave të vaksinuar.

Një numër në rritje i vendeve kanë ndërmarrë hapa për të rritur normat e tyre të vaksinimit, përfshirë Francën dhe Italinë./REL

Vazhdo të lexosh

Lajmet

​Tuchel i relaksuar rreth së ardhmes së Rudiger

Publikuar

nga

Trajneri gjerman, Thomas Tuchel është i relaksuar mbi situatën e të ardhmes së Antonio Rudiger, pavarësisht spekulimeve se ai mund të largohet nga Chelsea në fund të këtij sezoni.

Kontrata aktuale e Rudiger skadon në qershor të vitit të ardhshëm, dhe mbrojtësi gjerman ka qenë i lidhur me gjigantët evropian si Real Madridi, Paris Saint-Germain dhe Bayern Munih.

Mbrojtësi gjerman ka treguar paraqitje tejet të mira nën urdhrat e Tuchel, dhe tani krerët e “bluve” dëshirojnë që ai të rinovojë kontratën e tij dhe të vazhdojë të ardhmen në “Stamford Bridge”.

Po ashtu, trajneri Tuchel shpreson që Rudiger do të qëndrojë te Chelsea, por është i vëmendshëm që nuk mund të garantohet që ai do të qëndroj te kampioni evropian.

“Unë shpresoj që ata do të gjejnë një zgjidhje, por kjo gjë nuk është vetëm mes trajnerit dhe lojtarëve. Është mes klubit, lojtarëve dhe agjentit. Ne shpresojmë që ata do të gjejnë një zgjidhje”, tha Tuchel.

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara