Lajmet

Brazili, një koktej i rrezikshëm dhune dhe gënjeshtrash

Opinion nga Philipp Lichterbeck

Publikuar

Helmi i përhapur nga bolsonarizmi që ka depërtuar në zemrat dhe mendjet e brazilianëve të zakonshëm po ka një efekt shqetësues, thotë Philipp Lichterbeck i DW.

Riparimi i dëmit fizik që u shkaktua si pasojë e tërbimit të fanatikëve të Bolsonaros mund të kushtojë miliona, të cilat do të duhet të vijnë nga taksapaguesit brazilian.

Sidoqoftë dëmi që i është shkaktuar demokracisë dhe psikikës kolektive të vendit është edhe më i madh. Një pakicë fanatike dhe e dhunshme u tërbua para kamerave në kryeqytetin Brasilia. Ndërsa mediat liberale tani po i thërrasin me emër ata që janë përgjegjës – “golpistas, kriminosos, terroristë”, (“puçistë, kriminelë, terroristë”) – të tjerët janë ende të qetë për bolsonarizmin. Gjithçka ka të bëjë me vlerësimet, klikimet, pëlqimet dhe, natyrisht, shumë para.

Helmi i bolsonarizmit

Zëdhënësi më i madh i bolsonarizmit, moderatori i radios, Jovem Pan, performoi disa pirueta retorike befasuese për të justifikuar disi aktet e kriminelëve në Brasilia, duke iu referuar atyre që sulmuan ndërtesat qeveritare si qytetarë të shqetësuar. U fol për “popullin” që tregonte vullnetin e tyre – teksa u injorua vullneti i popullit me zgjedhjen e Luiz Inacio Lula da Silvas president më 30 tetor të vitit që shkoi.

Gjyqtari Sergio Moro, bashkëpunëtori i Jair Bolsonaros, i cili i hapi rrugën drejt pushtetit ish-presidentit, i banalizoi autorët, duke i përshkruar ata si “pushtues” që “duhet të tërhiqen”. Ishte Moro ai që e dënoi Lulën me nëntë vjet e gjysmë burg për ryshfet dhe pastrim parash në korrik të vitit 2017. Pothuajse katër vjet më vonë, megjithatë, Gjykata e Lartë e Brazilit e rrëzoi dënimin me arsyetimin se vendimi i Moros ishte i njëanshëm.

Blogeri i arratisur Allan dos Santos, aktualisht në mërgim të vetë-imponuar në Shtetet e Bashkuara dhe i kërkuar me një urdhër arresti që nga tetori i vitit 2021 për përhapjen e informacionit të rremë dhe përfshirje në aktivitete antidemokratike, u bëri thirrje gradave më të ulëta në aparatin ushtarak dhe policor të mos iu binden urdhrave që në thelb janë thirrje për grushtshtet.

Santos është shembull i mirë se si mund të fitohen paratë duke shpërndarë përmbajtje fanatike. Ai është një nga ata që kanë përhapur helmin bolsonarist të gënjeshtrave dhe gjysmë të vërtetave, vetë-drejtësisë, mashtrimit pseudo-fetar, intolerancës, injorancës, arrogancës, dhunës dhe budallallëkut të thjeshtë që ka depërtuar në mendjet dhe zemrat e miliona brazilianëve dhe anëtarëve të shumtë të forcave të sigurisë braziliane. Është një zhvillim ogurzi.

Heqja e elementeve radikale

Bolsonarizmi ka krijuar një lëvizje bazë të krahut të djathtë ekstrem në Brazil, anëtarët e së cilës besojnë se ata janë shpëtimtarët e atdheut – sigurisht pa i pyetur ndonjëherë brazilianët e tjerë.

Ata pretendojnë se mbrojnë mirësjelljen, të vërtetën dhe lirinë kundër komunistëve – pa e ditur realisht se çfarë do të thotë komunizëm. Duket e pamundur t’i kthesh këta njerëz në gjirin e realitetit. Për katër vjet ata u ushqyen me dezinformata dhe u nxitën nga Bolsonaro, pastorët e tij ungjillorë, kanalet ultra të djathta si Jovem Pan, influencuesit antidemokratikë si Allan dos Santos dhe të tjerë të ngjashëm. Ata besojnë se po i ofrojnë rezistencë legjitime një qeverie të paligjshme. Në shumë raste, ata flasin fare hapur për një “luftë të domosdoshme civile”.

Pra, sulmi ndaj qendrës së pushtetit të Brazilit është një sinjal paralajmërues. Grupet jashtëzakonisht të radikalizuara në Brazil po financohen dhe mbështeten logjistikisht nga anëtarët e komunitetit të biznesit. Ata janë të përgatitur të përdorin terror dhe dhunë dhe të gëzojnë një shkallë të caktuar mirëkuptimi dhe mbështetjeje nga brenda aparatit të sigurisë.

Përpjekjet për t’u mësuar përsëri këtyre njerëzve diçka si praktika civile dhe demokratike, mund të jenë të kota. Prandaj, ata dhe mbështetësit e tyre duhet të hiqen nga rrugët dhe të ndëshkohen – për hir të së mirës dhe sigurisë së qytetarëve të vërtetë të drejtë./UBTNews/

Lajmet

Kenia thotë se 238 persona janë arrestuar në ditën e protestave të dhunshme

Në protestë u plagosën 31 oficerë policie.

Publikuar

nga

Policia e Kenias tha se kishte arrestuar 238 persona gjatë protestave të dhunshme për koston e jetesës, ku u plagosën edhe 31 oficerë policie.

Protestuesit iu bashkuan demonstratave në Nairobi dhe pjesë të tjera të Kenias të hënën në përgjigje të thirrjes së liderit veteran të opozitës Raila Odinga për një ditë aksioni kundër qeverisë së presidentit William Ruto.

Policia hodhi gaz lotsjellës dhe topa uji kundër demonstruesve, disa prej të cilëve po hidhnin gurë dhe digjnin goma.

Inspektori i përgjithshëm i policisë, Japhet Koome, tha në një deklaratë se 213 persona u arrestuan në Nairobi dhe 24 oficerë u plagosën.

Në provincën e Nyanza u arrestuan 25 ndërsa shtatë oficerë u plagosën, tha ai./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

ISW: Vizioni i Xi për marrëdhëniet Kinë-Rusi është ‘më i rezervuar se sa kërkon Putini’

ISW parashikon se Xi ka të ngjarë të ofrojë një “propozim më konkret” për negocimin e përfundimit të luftës në Ukrainë.

Publikuar

nga

Vizioni i Xi Jinping për marrëdhëniet midis Rusisë dhe Kinës ka të ngjarë të jetë më i rezervuar sesa ai që kërkon Vladimir Putin, ka thënë një institut me bazë në SHBA.

Artikujt e botuar nga të dy udhëheqësit përpara takimit të tyre në Moskë ofronin ide të ngjashme për fuqinë e lidhjeve të tyre, por ndryshonin kur bëhej fjalë për shkallën e marrëdhënieve të ardhshme.

Instituti për Studimin e Luftës (ISW) thotë se ndërsa Putin argumentonte se Rusia dhe Kina po shkojnë drejt një “rendi botëror shumëpolar” kundër dominimit nga Perëndimi, qasja e presidentit kinez ishte më pak e fortë – duke treguar se urdhri nuk do të ishte në mënyrë specifike kundër një Perëndimi konfrontues.

“Xi në vend të kësaj u përqendrua shumë në paraqitjen e Kinës si një ndërmjetëse e palëve të treta të zbatueshme për luftën në Ukrainë”, tha ISW.

“Retorika e Xi sugjeron se ai nuk është i prirur t’i japë Rusisë plotësisht mbështetjen ekonomike dhe politike që Rusisë i duhet për të rikthyer pengesat në Ukrainë”, shtoi ai.

ISW parashikon se Xi ka të ngjarë të ofrojë një “propozim më konkret” për negocimin e përfundimit të luftës në Ukrainë, por është “e paqartë” se çfarë do të sjellë – ose si do ta marrë Kremlini.

Mundësia që Kina të furnizojë Rusinë me mbështetje ushtarake është gjithashtu e paqartë, sipas ISW./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Etiopia hedh poshtë akuzat e SHBA-së për krime lufte

Uashingtoni akuzoi të hënën të gjitha palët në konflikt për kryerjen e krimeve të luftës.

Publikuar

nga

Qeveria e Etiopisë akuzoi Shtetet e Bashkuara për ndarje të padrejtë të fajit për krimet e kryera gjatë konfliktit dyvjeçar të Tigrayan.

Akuzat e SHBA-së ishin “partiake”, tha ministria e jashtme, duke shtuar“Deklarata e SHBA-së është nxitëse”.

Uashingtoni akuzoi të hënën të gjitha palët në konflikt për kryerjen e krimeve të luftës.

Por ai veçoi forcat etiopiane, eritreane dhe rajonale të Amharasë për krime kundër njerëzimit, pa përmendur rebelët Tigrayan.

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken bëri thirrje të fuqishme për përgjegjësi pas kthimit të tij në Uashington.

Ai tha se Departamenti i Shtetit kreu një “shqyrtim të kujdesshëm të ligjit dhe fakteve” dhe arriti në përfundimin se krimet e luftës ishin kryer nga trupat federale si nga Etiopia ashtu edhe nga aleati i saj Eritrea, si dhe nga rebelët Fronti Popullor Çlirimtar Tigray (TPLF) dhe forcat nga rajoni fqinj Amhara.

“Shumë nga këto veprime nuk ishin të rastësishme ose thjesht një nënprodukt i luftës. Ato ishin të llogaritura dhe të qëllimshme”, tha Blinken teksa prezantoi një raport vjetor të të drejtave.

Blinken shtoi se Departamenti i Shtetit gjeti gjithashtu krime kundër njerëzimit nga forcat Etiopiane, Eritreane dhe Amhara, duke përfshirë vrasjet dhe dhunën seksuale, megjithëse ai nuk përmendi TPLF./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Më shumë se 8 mijë civilë janë vrarë në Ukrainë që nga fillimi i luftës në Rusi, thotë agjencia e OKB-së

Numri më i madh i viktimave civile u regjistrua në rajonet Donetsk dhe Luhansk.

Publikuar

nga

Të paktën 8,317 civilë janë vrarë dhe të paktën 13,892 janë plagosur në të gjithë Ukrainën që nga fillimi i pushtimit të plotë rus të vendit në shkurt 2022, tha Zyra e Komisionerit të Lartë të OKB-së për të Drejtat e Njeriut (OHCHR) në një deklaratë të lëshuar.

Numri më i madh i viktimave civile u regjistrua në rajonet Donetsk dhe Luhansk, tregojnë numrat e OHCHR.

Numrat bazohen në informacionin e mbledhur deri më 19 mars 2023, tha OHCHR, duke dhënë detajet e mëposhtme:
*Në territorin e kontrolluar nga Ukraina: 6,446 të vrarë dhe 11,374 të plagosur
*Në territoret e kontrolluara nga Rusia: 1,871 të vrarë dhe 2,518 të plagosur

Duke përmendur armiqësitë intensive, OHCHR tha se raportet nga disa vende janë të vonuara dhe shumë janë ende në pritje të vërtetimit dhe kështu “shifrat aktuale janë dukshëm më të larta”./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara