Bota

BE masa kundër Francës dhe Italisë për nivele të larta të borxhit

Publikuar

Komisioni Evropian ka nisur procedimet disiplinore kundër Francës, Italisë dhe pesë vendeve të tjera anëtare të BE-së për marrjen e borxhit të ri në nivele të larta, në kundërshtim me rregulloret e BE-së.

Belgjika, Hungaria, Malta, Polonia dhe Sllovakia janë kritikuar gjithashtu nga krahu ekzekutiv i Bashkimit Evropian për nivelin e borxhit të tyre kombëtar dhe deficitet buxhetore që ata kanë.

Vendimi i komisionit është hapi i parë në një proces të quajtur – procedura e deficitit të tepërt (EDP) – duke udhëzuar shtatë vendet e BE-së të reduktojnë shpenzimet e tyre publike. Ministrave të Financave të BE-së do t’u kërkohet të miratojnë vlerësimin e komisionit në korrik.

Më pas, nën mbikëqyrjen e komisionit, vendet që i nënshtrohen EDP-së duhet të paraqesin masa për të reduktuar borxhin dhe deficitin e tyre për katër vjet./UBTNews/

Bota

Kina reagon ndaj akuzave të NATO-s

Publikuar

nga

Ministri i Jashtëm i Kinës, Wang Yi, ka reaguar ndaj akuzave të NATO-s se Pekini po ndihmon Rusinë në konfliktin e saj me Ukrainën. Ai e ka quajtur këto akuza të pabaza dhe ka paralajmëruar aleancën perëndimore kundër nxitjes së konfrontimit.

Komentet e Wang erdhën pasi liderët e NATO-s në Uashington DC akuzuan Kinën për të qenë një ndihmëse e rëndësishme e Rusisë nëpërmjet mbështetjes së saj në industri të mbrojtjes. Ata kërkuan nga Kina të ndalojë mbështetjen materiale dhe politike për Rusinë, përfshirë furnizimin me materiale të përdorimit të dyfishtë.

Shtetet perëndimore gjithashtu kanë akuzuar Kinën për transferimin e teknologjisë së dronëve dhe raketave dhe për aktivitete kibernetike dhe hibride keqdashëse në favor të Moskës. SHBA ka theksuar se shumica e veglave të makinerive dhe mikroelektronikës që importon Rusia vijnë nga Kina.

Në reagimin e tij, Wang Yi ka pohuar se Kina nuk pranon akuzat dhe ka insistuar se ajo është një forcë për paqen dhe stabilitetin. Ai gjithashtu ka bërë thirrje që sistemi dhe vlerat politike të Kinës të mos përdoren si arsye për NATO-n për të nxitur konfrontim ndaj saj.

Pekini ka kundërshtuar gjithashtu akuzat se po ndihmon Rusinë në luftë dhe ka propozuar një plan paqeje për të çuar në fund konfliktin në Ukrainë, propozim që Ukraina ka refuzuar. Megjithatë, vëzhguesit kanë vlerësuar se blerjet e sasive të mëdha të naftës dhe gazit nga Kina kanë ndihmuar në mbështetjen e ekonomisë ruse nën sanksione./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Bota

Rusia fut Yulia Navalnayan në listën e “terroristëve dhe ekstremistëve”

Publikuar

nga

Shërbimi vëzhgues financiar i Rusisë, Rosfinmonitoring, shtoi Yulia Navalnayan në listën e “terroristëve dhe ekstremistëve”.

Dy ditë më parë, një gjykatë në Moskë lëshoi një fletarrestim për Navalnayan, duke e akuzuar figurën opozitare në mërgim për pjesëmarrje në një “organizatë ekstremiste”.

Navalnaya është zotuar se do të vazhdojë punën e bashkëshortit të saj, Aleksei Navalny, kundërshtarit kryesor të presidentit rus, Vladimir Putin, i cili vdiq në një burg në Arktik në shkurt. Navalnaya u fut gjithashtu në listën e zezë të Rusisë më 9 korrik.

Dy javë më parë, Navalnaya u zgjodh kryetare e Fondacionit për të Drejtat e Njeriut, një organizatë jofitimprurëse me bazë në Nju Jork, e cila është e përkushtuar në promovimin dhe mbrojtjen e të drejtave të njeriut në gjithë botën.

Organizatat e Navalnyt janë të jashtëligjshme në Rusi dhe janë të shpallura “ekstremiste” dhe gjenden në listën e “terrorizmit” të shtetit.

Navalnaya, ekonomiste, kishte qëndruar pranë bashkëshortit të saj i cili organizoi protesta masive në Rusi, kishte qenë bashkë me të edhe kur ai u largua nga Rusia për t’u trajtuar nga një helmim më 2021, duke e ditur se me t’u kthyer ai do të arrestohej. Pas vdekjes së tij, Navalnaya është zotuar se do të vazhdojë punën e bashkëshortit të saj nga jashtë vendit citon REL./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Bota

Tajvani paralajmëron, Kina është kërcënim për stabilitetin e rajonit

Publikuar

nga

Tajvani njofton se Kina po kryen stërvitje ushtarake, ku ka dërguar avionë pranë ishullit. Stërvitjet ushtarake të kinës  po bëhen paralelisht me mbajtjen e samitit të NATO-s në Uashington.

Në deklaratën e aleancës u theksua mbështetja që Kina po i jep Rusisë në luftën me Ukrainën, dhe sfida e sigurisë që Pekini paraqet për Europë. Ministria e Mbrojtjes e Tajvanit theksoi se në 24 orët e fundit janë vërejtur 66 avionë kinez përreth ishullit.

Presidenti tajvanez, në një bashkëbisedim me zyrtarët ushtarak tha se do të vazhdojë të forcojë mbrojtjen e ishullit. “Kërcënimi nga komunistët kinezë për stabilitetin e rajonit vazhdon të rritet dhe zona e tyre gri në Ngushticën e Tajvanit dhe zonat përreth po rritet dita-ditës”, theksoi  ai.

Tajvani është përballur vazhdimisht me presione të vazhdueshme nga Pekini. Kina e sheh ishullin si pjesë të territorit të saj, ndërsa Tajvani me mbështetjen e SHBA-së kundërshton pretendimet e saj./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Bota

Sfida e Macronit, drejt koalicionit për të mposhtur ekstremistët në Francë

Publikuar

nga

Presidenti francez Emmanuel Macron ka nisur thirrjet për formimin e një qeverie koalicioni pas zgjedhjeve parlamentare të fundjavës së kaluar, ku një koalicion i gjerë i majtë mori një fitore të papritur. Macron, në komentet e tij të para publike mbi rezultatin e votimit, në një letër të publikuar në disa gazeta, bëri thirrje për një dialog të sinqertë për të krijuar një shumicë të qëndrueshme të përbërë nga parti të ndryshme.

Fronti i Ri Popullor (NFP), i mbështetur nga shumë parti të majta, mori vendin e parë në zgjedhje, por nuk arriti shumicën absolute, duke e bërë të pamundur një qeveri të qëndrueshme. Parlamenti tani është i ndarë midis NFP-së, kampit të dytë i cili përfshin aleancën e qendrës “Së bashku” të Macron dhe RN-së së ekstremit të djathtë të Marine Le Pen, e cila doli e treta.

Në një deklaratë të martën në mbrëmje, aleancat e majta bënë thirrje që Macron të ngarkonte me formimin e një qeverie. Megjithatë, pa partnerë të tjerë koalicioni nuk do të mund të qeveriste dhe do të ishte në rrezik të bllokohet nga kampet politike të tjera.

Macron hodhi poshtë kërkesën e NFP-së të mërkurën dhe u bëri thirrje të gjitha partive kryesore që të bashkoheshin përsëri për të formuar një qeveri, në mënyrë që të parandalohej fitimi i së djathtës ekstreme. Megjithatë, meqenëse krijimi i një kompromisi do të kërkonte kohë, qeveria aktuale do të mbetet në detyrë në një funksion kujdestar deri sa të formohet një qeveri e re.

Ky proces pasqyron sfidat dhe tensionet politike në Francë pas rezultateve të zgjedhjeve, me fokus të vazhdueshëm në gjetjen e stabilitetit politik dhe zgjidhjen e krizës së formimit të qeverisë./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara