Kulturë, Lifestyle

Aya Nakamura do të përballet me gjyqin për dhunë në familje

Të dy përballen me akuza për dhunë në familje.

Publikuar

Këngëtarja franko-maliane, Aya Nakamura do të dalë në gjykatë të enjten në Paris së bashku me ish-partnerin e saj pasi u akuzuan për dhunë në familje pas një sherri në shtëpinë e tyre gjatë muajit gusht.

Këngëtarja e hitit të vitit 2018, “Djadja”, e cila ka afro 900 milionë shikime në YouTube, është një nga artistët frankofonë më të dëgjuar në mbarë botën.

Në orët e hershme të 7 gushtit ata thirrën disa herë policinë. Të dy përballen me akuza për dhunë në familje./UBTNews/

Kulturë, Lifestyle

Sam Smith dhe Madonna njoftojnë bashkëpunim

Ata kanë konfirmuar publikimin e këngës së tyre të re, Vulgar.

Publikuar

nga

Sam Smith dhe Madonna kanë ndarë detaje rreth bashkëpunimit të tyre të ri.

Sam Smith dhe Madonna kanë konfirmuar publikimin e këngës së tyre të re, Vulgar.

Madonna ka postuar një foto ku shfaqeshin inicialet e të dy artistëve, S&M, shoqëruar me mbishkrimin, “VULGAR. Kënga e re del të premten më 9 qershor @samsmith”.

Ndërkohë, Madonna, 64 vjeçe, ka qenë duke u përgatitur për turneun e saj të ardhshëm Celebration, i cili do të nisë në Vankuver në korrik dhe do të shohë atë duke performuar hitet e saj nga katër dekadat e fundit.

Vulgar do të publikohet më 9 qershor./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Kulturë, Lifestyle

Danny Masterson shpallet fajtor për dy akuza për përdhunim

Ai rrezikon deri në 30 vjet burg.

Publikuar

nga

Një juri në Los Anxhelos e ka shpallur fajtor aktorin amerikan Danny Masterson për dy nga tre akuzat e përdhunimit.

Ylli i serialit “That ’70 Show”, rrezikon deri në 30 vjet burg. Ai u nxor nga gjykata në pranga.

Tre gra, të gjitha ish-anëtare të Kishës së Scientologjisë, e akuzuan aktorin për sulm seksual në shtëpinë e tij në Hollywood nga 2001-2003.

Prokurorët argumentuan se Masterson ishte mbështetur në statusin e tij si një Scientologist i shquar për të shmangur përgjegjësinë.

Juria e përbërë nga shtatë gra dhe pesë burra nuk ishte në gjendje të merrte një vendim për një akuzë të tretë pas një jave diskutimesh, duke përfunduar në bllokim në 8-4.

Masterson u akuzua për herë të parë për përdhunim në vitin 2017 gjatë kulmit të lëvizjes #MeToo. Ai u përgjigj duke thënë se nuk ishte akuzuar apo dënuar për një krim dhe se në klimën e asaj kohe “duket sikur prezumohesh fajtor në momentin që akuzohesh”.

Akuzat erdhën pas një hetimi tre-vjeçar nga Departamenti i Policisë së Los Anxhelosit./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Art

MKRS ndan dy çmime në fushën e kinematografisë, Çeku e nderon artistin e ndjerë Nusret Salihamixhiqi

Me këtë rast, çmimet u ndanë për artistin e ndjerë, Nusret Salihamixhiqi dhe Violeta Xhaferin.

Publikuar

nga

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, ka ndarë dy çmime në fushën e artit pamor, respektivisht në fushën e kinematografisë.

Me këtë rast, çmimet u ndanë për artistin e ndjerë, Nusret Salihamixhiqi dhe Violeta Xhaferin. Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrullah Çeku, tha se çmimet ndahen për siç tha njerëz të mëdhenj.

“Jam shumë i lumtur me i nda dy çmime për dy emra shumë të mëdhenj. Sidomos për Nysretin që është ndarë nga jeta dhe është çmim postmortum”, tha Çeku.

E çmim iu nda edhe Violeta Xhaferit, të cilën e mori djali i saj, Ilir Xhaferi. Ky i fundit e falënderoi ministrin Çeku.

“Kosova ka artistë dhe do ta ketë dhe me këto çmime i keni treguar botës se kemi pasur edhe art”, tha djali i Violeta Xhaferit.

Vazhdo të lexosh

Kulturë, Lifestyle

Anitta tregoi se ishte sulmuar seksualisht në moshën 15 vjeçare pas presionit nga një gazetar

Këto komente ajo i bëri gjatë një interviste për Harper’s Bazaar.

Publikuar

nga

Anitta doli me një akuzë për sulm seksual në vitin 2020 pasi filloi të ndjente presion nga një gazetar brazilian.

Ndërsa fliste në një intervistë për Harper’s Bazaar, këngëtarja u shpreh se ndihej e detyruar të fliste për sulmin seksual si adoleshente pasi një gazetar në Twitter aludoi për të.

“U ndjeva aq e inatosur sa ky djalë e ndjeu se dinte diçka për mua që mund të më lëndonte”, tha Anitta për gazetarin. “Nuk më pëlqen kur njerëzit përpiqen të më kërcënojnë ose thonë: “Oh, e di këtë dhe atë për ty”. Oh vërtet? Shko atje. Thuaje. Nëse nuk e them para teje, vërtet nuk më intereson”.

30-vjeçarja kujtoi se si dëgjimi i grave të tjera për abuzimin e bëri të ndihej më pak e izoluar dhe donte të bënte të njëjtën gjë për të mbijetuarat e tjera.

“Ishte sikur kur krijova personazhin tim, Anittën, doja vetëm këtë grua me të cilën askush nuk mund të zihej. Sepse në këtë moment, ju ende fajësoni veten; mendon se nëse do të sillesh ndryshe, kjo nuk do të të kishte ndodhur”, shtoi ajo.

Ylli brazilian i popit, emri i vërtetë Larissa de Macedo Machado, pretendoi se ajo u sulmua seksualisht nga një i dashur abuziv kur ishte 14 ose 15 vjeç gjatë një episodi të serialit të saj dokumentar të Netflix 2020 Anitta: Made in Honório.

Duke folur me kamerën, Anitta shpjegoi në emision se si ngjarja e supozuar i ndryshoi jetën.

“Për të gjithë ju që pyesni veten se si lindi Anitta, kështu. Ajo lindi nga dëshira dhe nevoja ime për të qenë një grua e guximshme”, tha ajo. “Ajo që askush nuk mund ta dëmtonte kurrë, të cilën askush nuk mund ta bënte të qaj, ndjenjat e së cilës askush nuk mund t’i lëndonte, që mund të gjente një rrugëdalje nga çdo situatë… Kështu e kam krijuar atë personazh”./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara