Sport

Armend Thaqi ftohet nga Challandes për ndeshjen me Moldavinë

Publikuar

Futbollisti i Superligës së Kosovës, njëherësh lojtari i Ballkanit, Armend Thaqi, është ftuar nga Përfaqësuesja A e Kosovës për ndeshjen ndaj Moldavisë.

Këtë e ka konfirmuar vet futbollisti, në një emision sportiv, duke thënë se ka marrë ftesë nga Challandes, dhe se do të bashkohet me ekipin kombëtar.

Armend Thaqi ishte ftuar edhe më herët nga Challandes, teksa kishte pasur minutanë takimin miqësor ndërmjet Kosovës dhe Suedisë.

Ndryshe, Kosova nesër luan ndeshjen e fundit sa i përket fazës së grupeve në Ligën e Kombeve, ndaj Moldavisë, në stadiumin “Fadil Vokrri”, teksa takimi nis në orën 20:45./UBTNews

Sport

Renditja e re në ranglistën e FIFA, ka ndryshime te Kombëtarja e Shqipërisë

Publikuar

FIFA në fillim të muajit të ardhshëm do të publikojë renditjen e re të kombëtareve në ranglistën e saj. Mirëpo, para kësaj ajo ka njoftuar ndryshimet e disa ekipeve kombëtare në listën e re, në renditjen e ekipeve kombëtare, nga shtëpia më e madhe e futbollit në botë.

Marrë parasysh këtë, Shqipëria dhe Kosova kanë mësuar vendet në të cilat do të pozicionohen me këto ndryshime. Shqipëria që drejtohet nga trajneri italian, Edoardo Reja, pozicionohen në vendin e 66-të, pas paraqitjeve të mira në grumbullimin e fundit, gjersa Kosova nuk pritet të pësojë ndryshime, kësisoj mbetet në vendin e 117-të, në renditjen e FIFA-së.

E top kombëtaret që po dominojnë futbollin botëror, në dhjetë vendet e para janë: Belgjika, Franca, Brazili, Anglia, Portugalia, Spanja, Argjentina, Uruguaji, Meksika dhe Italia, që pozicionohen me pak ndryshime në 10-shen e parë./UBTNews

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara