Lajmet

Antiperfeksionizmi, “si ilaç”

Kur merrni përsipër një detyrë, është e dobishme të filloni duke marrë parasysh qëllimin përfundimtar.

Publikuar

Nga BOTA.al

Mund të jetë e lehtë të mendojmë se nëse nuk do të bëjmë diçka në mënyrë perfekte, nuk ka kuptim të provojmë. Por ka një këndvështrim të ri. Anti-perfeksionizmi na mëson se, kur përballemi me ndonjë detyrë, mund të kënaqemi duke mësuar ngadalë, përmes provave dhe gabimeve.

Ne mund të jemi po aq të kënaqur me proceset sa edhe me rezultatet, dhe papërsosmëritë në punën tonë bëhen histori, kujtime dhe trofe.

Kohët e fundit kam filluar të rinovoj shtëpinë time, diçka që nuk mund ta bëja kurrë pa përqafuar anti-perfeksionizmin.

Atëherë, çfarë më ka mësuar?

Ndonjëherë, ne i vendosim dëshirat tona për të provuar diçka të re në pritje, sepse ndihemi të penguar nga pritshmëritë (si të njerëzve të tjerë ashtu edhe tonat). Heqja dorë nga këto pritshmëri mund të jetë sfiduese dhe çliruese. Anti-perfeksionizmi mund të na ndihmojë të fillojmë, ja si ta përqafojmë atë.

  1. Përcaktoni arsyen tuaj

Kur merrni përsipër ndonjë detyrë, është gjithmonë e dobishme të filloni duke marrë parasysh qëllimin tuaj përfundimtar. Arsyet tuaja për të filluar një detyrë, një projekt të ri ose për të zgjedhur një hobi mund të jenë të mësoni proceset e përfshira, të kurseni para, të shijoni përvojën, ose mund të dëshironi vërtet të bëni diçka në vend që ta blini atë.

Asnjë nga këto objektiva nuk kërkon që ju të bëheni ekspert, ato kanë të bëjnë me diçka tjetër përveç arritjes së një rezultati të përsosur. Anti-perfeksionizmi na lejon të krijojmë ose të shijojmë pa presionin e pritjes së rezultateve të përsosura. Bëhet fjalë për të bërë më të mirën, për të bërë përmirësime dhe për të shijuar veten.

  1. Përdorni atë që keni, filloni aty ku jeni

Mendoni për pikën tuaj fillestare: çfarë dini tashmë për detyrën që po merrni përsipër? A keni parë njerëz të tjerë duke e bërë atë? A mund të përdorni ndonjë aftësi që e keni tashmë?

Këto pika nisjeje janë të dobishme për të na ndihmuar të pranojmë kufizimet tona. Pa presionin e mënyrës së drejtë për të bërë diçka, ju mund të jeni kreativë me atë në të cilën bëni gjërat – të mësuarit përmes provës dhe gabimit.

Të tërhiqeni prapa, të shikoni atë që keni bërë dhe të bëni përmirësime të vogla ndërsa ecni, mund t’ju ndihmojë të gjeni gëzim dhe të jeni mirënjohës për përpjekjet tuaja.

  1. Vendosni synime të arsyeshme të cilat njohin aftësitë tuaja

T’i jepni vetes shumë kohë dhe t’i jepni vetes leje për të bërë gabime, përputhen mrekullisht me anti-perfeksionizmin.

Nëse nuk keni bërë kurrë diçka më parë, është e paarsyeshme të presësh mjeshtëri ose rezultate ekspertësh, në kohë rekord.

Anti-perfeksionizmi na lejon të zgjedhim të punësojmë një profesionist nëse kjo është ajo që na përshtatet, ose, nëse duam ta bëjmë vetë, mund të punojmë ngadalë, duke u kënaqur me përparimin gjatë rrugës. Para se të filloni, mendoni gjërat në të cilat jeni të mirë, ose që ju gëzojnë vërtet. Si mund të përdorni këto në projektin tuaj?

Largohuni nga pritshmëritë jorealiste.

  1. Shijoni procesin

Ka gjëra që mund të bëjmë për t’u siguruar që proceset të jenë po aq të këndshme sa edhe rezultatet. Bërja e fotografive përpara ose krijimi i tabelave përpara fillimit të një projekti, mund të jetë super inkurajuese, siç mund të jetë përqendrimi në rezultatet emocionale, si gëzimi, ndërgjegjja dhe krenaria, si dhe produktet e përfunduara. Si duket projekti juaj para se të filloni? Mos harroni, ju po synoni për më mirë, jo diçka perfekte.

Disa detyra janë të zakonshme, por të kesh diçka argëtuese për t’u fokusuar mund ta bëjë procesin më të këndshëm; një kolonë zanore ose podcast i bukur mund të ndihmojë! Para se të filloni, pyesni veten se cilat pjesë të projektit tuaj prisni të shijoni më shumë?

Nëse kënaqësia e vonuar është gjëja juaj, ruajini këto pjesë për më vonë në projektin tuaj; nëse keni nevojë për fitore të shpejta, renditini ato lart në listë.

  1. Festoni sukseset tuaja

Anti-perfeksionizmi ju jep hapësirë për të festuar gjërat që i keni bërë mirë, i keni shijuar dhe i keni arritur. Ju mund të përqafoni gjërat që nuk kanë shkuar sipas planit, që nuk duken si versione të teksteve shkollore ose që keni pasur vështirësi.

Në fund të projektit tuaj, rishikoni arsyen tuaj. A jeni të kënaqur me atë që keni arritur? A ju pëlqeu? Nëse keni dashur të bëni diçka dhe e keni bërë atë gjë, kjo është arsye e mjaftueshme për të qenë krenarë.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

A është e drejtë që Ukraina të bashkohet me NATO-n?

Nga Frank Gardner – BBC News.

Publikuar

nga

A është e drejtë që Ukraina të bashkohet me NATO-n?

Për Ukrainën, përgjigja është e qartë. Po, sepse pasi të jetë brenda strehës mbrojtëse të aleancës perëndimore, atëherë çdo sulm i ardhshëm nga Rusia do ta detyronte të gjithë NATO-n të dilte në mbrojtje të saj – me trupa, jo vetëm me pajisje.

Ish-komandanti i ushtrisë amerikane në Evropë, gjenerallejtënant Ben Hodges, i tha BBC-së: “Evropa do të jetë më e sigurt me Ukrainën në NATO. Rusia nuk do ta sulmojë Ukrainën pasi të jetë në NATO”.

Ai tha se samiti i ardhshëm i NATO-s në Vilnius do të ishte një dështim i madh i besueshmërisë nëse nuk do të kishte mesazh të qartë për pashmangshmërinë e anëtarësimit të Ukrainës në NATO.

Por në anën tjetër të argumentit, kjo do të rriste rrezikun në mënyrë dramatike. Po sikur anëtarësimi i ardhshëm i Ukrainës në NATO të mos frenonte agresionin rus dhe konflikti të shpërthente në kufijtë e saj?

Kjo do të thotë se NATO atëherë ishte në luftë me Rusinë, me të gjitha rreziqet shoqëruese të përshkallëzimit bërthamor.

Nacionalistët rusë, përfshirë presidentin Putin, tashmë e konsiderojnë zgjerimin e NATO-s drejt lindjes si një provokim të patolerueshëm.

Është e vështirë të parashikohet se si do të reagonte Moska ndaj kombit të dytë më të madh të Evropës, dhe një vendi që disa e konsiderojnë si pjesë e Rusisë, duke iu bashkuar një aleance që ajo tani e sheh si një armik të paepur./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Prokurorët kanë një regjistrim audio ku Trump dëgjohet duke thënë se mbante dosje të klasifikuara

Hetimi raportohet se është afër fundit dhe mund të rezultojë në akuza.

Publikuar

nga

Prokurorët amerikanë kanë siguruar një regjistrim audio të Donald Trump, në të cilin ai pranon se ka mbajtur një dokument të klasifikuar pas largimit nga Shtëpia e Bardhë.

Departamenti i Drejtësisë po heton trajtimin e materialeve të klasifikuara nga z. Trump. Ai mohon keqbërjen.

Hetimi raportohet se është afër fundit dhe mund të rezultojë në akuza.

Regjistrimi audio thuhet se është nga një takim në klubin e golfit të z. Trump në New Jersey në korrik 2021, që është rreth gjashtë muaj pasi ai u largua nga detyra.

Dy njerëz të njohur me këtë çështje i thanë CBS se z. Trump mund të dëgjohet duke pranuar se ka kufizime të sigurisë kombëtare në një memorandum ushtarak, sepse ai detajon një sulm të mundshëm ndaj Iranit./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Japonia raporton pranverën më të ngrohtë në histori

Temperaturat përgjatë marsit, prillit dhe majit ishin 1.59 gradë Celsius më të larta se mesatarja.

Publikuar

nga

Japonia përjetoi pranverën e saj më të ngrohtë këtë vit, tha të enjten agjencia kombëtare e motit, pasi gazrat serrë dhe El Nino shkaktojnë rritje të temperaturave në mbarë botën.

Temperaturat përgjatë marsit, prillit dhe majit ishin 1.59 gradë Celsius më të larta se mesatarja, tha Agjencia Meteorologjike e Japonisë.

Kjo e bëri atë pranverën më të nxehtë që kur agjencia filloi të bënte matje të krahasueshme në 1898.

“Ngrohja globale i ka bërë temperatura të tilla në nivel rekord më të shpeshta dhe ato pritet të bëhen edhe më të zakonshme në të ardhmen me përparimin e ngrohjes globale”, thuhet në deklaratë.

Kombet e Bashkuara thanë muajin e kaluar se ishte pothuajse e sigurt se 2023-2027 do të ishte periudha më e ngrohtë pesëvjeçare e regjistruar ndonjëherë./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Kuriozitete

9 statujat më të famshme në botë

Shtatë mrekullitë origjinale të botës përfshinin dy statuja: Kolosin e Rodosit dhe Statujën e Zeusit në Olimpia.

Publikuar

nga

Statujat janë krijuar nga njeriu që nga parahistoria për shumë arsyje dhe në të gjitha përmasat. Një nga statujat e para, një skulpturë e lartë 29,6 cm e quajtur Lion Man, u krijua pothuajse 32,000 vjet më parë.

Shtatë mrekullitë origjinale të botës përfshinin dy statuja: Kolosin e Rodosit dhe Statujën e Zeusit në Olimpia. Sot, ka statuja nëpër gjithë botën, e që të gjitha përfaqësojnë diçka duke filluar nga ngjarjet historike tek njerëzit me ndikim.

Këtu keni një listë të statujave më të famshme në të gjithë botën:

Sirena e vogël
Statuja e Sirenës së Vogël ulet në një shkëmb në portin e Kopenhagës në Langelinie në Danimarkë.

Luanët e Delos
I vendosur pranë Mykonos, ishulli Delos është një nga vendet më të rëndësishme mitologjike, historike dhe arkeologjike në Greqi.

Statuja Nëna Rusi
Statuja e Nënës në Rusi, e quajtur edhe The Motherland Calls, është një statujë e famshme në Mamayev Kurgan në Volgograd që përkujton Betejën e Stalingradit.

Statuja Olmekët
Olmekët ishin një qytetërim i lashtë parakolumbian që jetonte në ultësirat tropikale të Meksikës jug-qendrore, në ato që janë afërsisht shtetet moderne të Veracruz dhe Tabasco.

Mali Nemrut
Nemrut është një mal 2,134 metra i lartë në Turqinë juglindore, pranë qytetit të Adiyaman.

Sfinksi i Madh
E vendosur në Rrafshnaltën e Gizës pranë Kajros në Egjipt, Sfinksi i Madh është një nga statujat më të mëdha dhe më të vjetra në botë, por fakte themelore për të, si kush ishte modeli i fytyrës, kur u ndërtua dhe nga kush, ende nuk dihen saktë.

Statuja e Lirisë
Statuja e Lirisë, një dhuratë nga populli i Francës për të festuar njëqindvjetorin e nënshkrimit të Deklaratës së Pavarësisë së Shteteve të Bashkuara, qëndron në ishullin e Lirisë dhe është një nga simbolet më të famshme në botë.

Krishti Shëlbues
Krishti Shëlbues është një statujë e Jezu Krishtit në Rio de Zhaneiro, Brazil.

Moai
Moai me famë botërore janë statuja monolitike të vendosura në ishullin e Pashkëve, një nga ishujt më të izoluar në Tokë. Statujat e famshme u gdhendën nga kolonizatorët polinezianë të ishullit, kryesisht midis viteve 1250 dhe 1500 pas Krishtit./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara